olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Hostelworld Group PLC HSW.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BYYN4225 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,82GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Hostelworld Group PLC (HSW.L) costa 0,82 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 0,82–1,40 GBP.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 5,44 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,52
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
0,821,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,79 – 0,90
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 12,7 %
SMA 50 / 200
0,97 / 1,06
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−19,6 %−0,6 %−19,0 pp—
3 luni−23,0 %−4,2 %−18,8 pp—
6 luni−23,4 %+4,3 %−27,7 pp—
De la început de an−34,4 %+7,5 %−41,9 pp—
1 an−35,9 %+9,9 %−45,9 pp+5,8 %
3 ani−29,6 %+49,8 %−79,5 pp+26,3 %
5 ani+17,0 %+42,8 %−25,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,4 %
12 nov. 2025 → 20 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−52,0 %
20 mar. 2024 → 20 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri933,0 mil920,0 mil938,0 mil
Venituri an/anindisponibil−1,4 %+2,0 %
Profit net51,0 mil91,0 mil70,0 mil
Profit net an/anindisponibil+78,4 %−23,1 %
EPS diluat407.000.000,007,015,44
EPS diluat an/anindisponibil−100,0 %−22,4 %
netă %5,5 %9,9 %7,5 %
Flux de numerar liber173,0 mil202,0 mil184,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
122,0 mil EUR
Datorie financiară
103,0 mil EUR
Datorie netă
-19,0 mil EUR
Capitaluri proprii
731,0 mil EUR
Active totale
1,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,14x
Lichiditate curentă
0,91x
ROE
9,8 %
ROA
7,2 %
Marja FCF
19,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
933,0 mil
2024
920,0 mil
2025
938,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
50,0 mil
2024
113,0 mil
2025
84,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
61,0 mil
2024
3,0 mil
2025
1,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-11,0 mil
2024
111,0 mil
2025
84,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-62,0 mil
2024
20,0 mil
2025
14,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
51,0 mil
2024
91,0 mil
2025
70,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
407.000.000,00
2024
7,01
2025
5,44

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,00
2025
0,80

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
67,0 mil
2024
82,0 mil
2025
122,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
33,0 mil
2024
45,0 mil
2025
42,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
101,0 mil
2024
127,0 mil
2025
165,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
8,0 mil
2024
5,0 mil
2025
12,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
948,0 mil
2024
905,0 mil
2025
1,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
54,0 mil
2024
0
2025
11,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
48,0 mil
2024
0
2025
92,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
243,0 mil
2024
169,0 mil
2025
181,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
356,0 mil
2024
204,0 mil
2025
298,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
592,0 mil
2024
701,0 mil
2025
731,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
0
2024
12,5 mil
2025
12,4 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
174,0 mil
2024
203,0 mil
2025
186,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,0 mil
2024
1,0 mil
2025
2,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
173,0 mil ≈
2024
202,0 mil ≈
2025
184,0 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-41,0 mil
2024
-56,0 mil
2025
-161,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-248,0 mil
2024
-140,0 mil
2025
15,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
0
2025
10,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
45,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-25,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-23,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-22,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-8,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
9,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
19,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
9,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
14,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-19,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
84,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
186,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
184,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
262,9 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
17 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,82 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 77derivat 5

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
61,42
EUR pe acțiune
Mijloc
78,48
EUR pe acțiune
Sus
94,72
EUR pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 61,42 – 94,72 EUR.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E61,42 – 94,72 (Mijloc 78,48)
    17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x
    0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului10,94 – 14,92 (Mijloc 12,62)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate10,5 %46 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate7,5 %43 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitate262,9 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie84,0x100 (pe interval fix)17 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x9 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente5,4 %100 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie64/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HOSTELWORLD GROUP PLC (HSW.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 938,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 2,0 %; marjă netă 7,5 %; ROE 9,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 61,42–94,72 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 262,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 84,0x
  • Rata de distribuire (FCF): 5,4 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
9,8 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−32,0 %)
Marja netă
7,5 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−30,7 %)
Marja EBIT
9,0 %
mediana verticalei 22,9 %
sub mediană (−61,0 %)
Venituri an/an
2,0 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−75,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HSW.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Hostelworld Group PLC (HSW.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw