olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Howden Joinery Group Plc HWDN.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0005576813 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

8,59GBP+2,14 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Howden Joinery Group Plc produce și distribuie bucătării și componente pentru amenajări interioare, vânzând în principal către constructori independenți prin rețeaua sa de depozite. Raportul anual 2025 arată o companie care își continuă investițiile de creștere, în timp ce presiunile de cost și cererea de renovări rămân incerte, în condițiile unei perioade economice volatile.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Howden Joinery Group Plc (HWDN.L) costa 8,59 GBP (+2,14 % într-o zi), cu beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 7,24–9,70 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,75
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
7,249,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,7
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
7,48 – 8,48
peste banda superioară · %B 1,11 · lățimea benzii 12,5 %
SMA 50 / 200
7,77 / 8,06
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,18 / 0,12
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+13,0 %−0,6 %+13,7 pp—
3 luni+2,9 %−4,2 %+7,1 pp—
6 luni+8,3 %+4,3 %+3,9 pp—
De la început de an+3,1 %+7,5 %−4,4 pp—
1 an−1,4 %+9,9 %−11,4 pp+5,8 %
3 ani+35,7 %+49,8 %−14,2 pp+26,3 %
5 ani−9,1 %+42,8 %−51,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,4 %
27 feb. 2026 → 15 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,0 %
05 ian. 2022 → 29 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,3 mld2,3 mld2,4 mld
Venituri an/anindisponibil+0,5 %+4,1 %
Profit net254,6 mil249,3 mil267,7 mil
Profit net an/anindisponibil−2,1 %+7,4 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %11,0 %10,7 %11,1 %
Flux de numerar liberindisponibil298,9 mil341,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025

Numerar
344,5 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
1,2 mld GBP
Active totale
2,4 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,10x
ROE
23,1 %
ROA
11,7 %
Marja FCF
14,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
907,0 mil
2024
891,0 mil
2025
902,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
340,2 mil
2024
339,2 mil
2025
355,3 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
18,1 mil
2024
21,0 mil
2025
23,5 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
327,6 mil
2024
328,1 mil
2025
344,9 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
73,0 mil
2024
78,8 mil
2025
77,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
254,6 mil
2024
249,3 mil
2025
267,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
282,8 mil
2024
343,6 mil
2025
344,5 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
194,5 mil
2024
264,6 mil
2025
278,8 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
382,8 mil
2024
390,7 mil
2025
409,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
899,8 mil
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
456,9 mil
2024
500,6 mil
2025
576,1 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
373,2 mil
2024
386,8 mil
2025
384,0 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
468,0 mil
2024
484,4 mil
2025
492,1 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
978,4 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
372,3 mil
2024
400,1 mil
2025
485,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
101,2 mil
2025
143,9 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
298,9 mil ≈
2025
341,7 mil ≈

esef· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-114,2 mil
2024
-112,1 mil
2025
-143,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-285,4 mil
2024
-228,9 mil
2025
-340,7 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
114,1 mil
2024
115,9 mil
2025
116,6 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
50,0 mil
2024
0
2025
100,2 mil

esef· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
7,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
14,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
62,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
14,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
11,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
14,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
23,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
ROA
11,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
19,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
34,1 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
15,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 27 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 27 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 27 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
485,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
143,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
341,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
127,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
162 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
156 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
47 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,59 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
23,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 27 dec. 2025
Marja netă
11,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 27 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 27 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 18 mar. 2026
verificat 76

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate11,1 %51 (față de colegi)23 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate127,6 %100 (pe interval fix)23 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie15,1x100 (pe interval fix)23 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)15 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente34,1 %100 (pe interval fix)15 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate76/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    HOWDEN JOINERY GROUP PLC (HWDN.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-27.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld GBP în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 11,1 %; ROE 23,1 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 127,6 %
    • Acoperirea dobânzilor: 15,1x
    • Lichiditatea curentă: 2,1x
    • Rata de distribuire (FCF): 34,1 %

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    23,1 %
    mediana verticalei 14,4 %
    peste mediană (+60,6 %)
    Marja netă
    11,1 %
    mediana verticalei 10,8 %
    la mediană
    Marja EBIT
    14,7 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−36,0 %)
    Venituri an/an
    4,1 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−47,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,9 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HWDN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Howden Joinery Group Plc produce și distribuie bucătării și componente pentru amenajări interioare, vânzând în principal către constructori independenți prin rețeaua sa de depozite. Raportul anual 2025 arată o companie care își continuă investițiile de creștere, în timp ce presiunile de cost și cererea de renovări rămân incerte, în condițiile unei perioade economice volatile.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețeaua extinsă de depozite și relațiile strânse cu constructorii independenți oferă un avantaj de distribuție.
    • Grupul controlează în mare parte propria producție și distribuție, ceea ce sprijină disponibilitatea produselor.
    • Situația financiară descrisă în raport include capacitate de finanțare și distribuire a dividendelor și a răscumpărărilor de acțiuni.

    Puncte slabe

    • Activitatea depinde de cererea pentru renovări și reparații, care poate scădea în perioade de presiune asupra consumului.
    • Costurile cu forța de muncă și cu proprietățile cresc, iar compensarea lor depinde de disciplina internă.
    • Expunerea la valute străine, în special la euro și dolarul american, introduce sensibilitate în costurile de intrare.

    Oportunități

    • Creșterea cotei pe piața bucătăriilor ar putea extinde baza de clienți, dacă strategia de produs continuă să răspundă cerințelor constructorilor.
    • Investițiile în capacități și sisteme ar putea îmbunătăți eficiența operațională și creșterea pe termen lung.
    • Dezvoltarea internațională și inovarea de produs ar putea deschide noi surse de venit, conform strategiei grupului.

    Amenințări

    • Instabilitatea geopolitică și conflictele pot perturba furnizorii și pot crește costurile de transport.
    • Încrederea consumatorilor finali ar putea scădea dacă presiunile financiare persistă.
    • Un atac cibernetic major ar putea bloca sistemele sau compromite datele sensibile.

    Riscuri

    • Cerere pentru reparații și renovăriridicat

      Dacă activitatea din segmentul de reparații și îmbunătățiri scade, vânzările pot fi afectate direct.

    • Presiuni asupra costurilormediu

      Creșterea costurilor cu forța de muncă și cu proprietățile ar putea reduce marja dacă nu poate fi compensată.

    • Risc de lanț de aprovizionaremediu

      Problemele cu furnizorii cheie sau cu distribuția ar putea afecta capacitatea de a servi clienții.

    • Securitate ciberneticămediu

      Un incident grav ar putea afecta operațiunile și confidențialitatea datelor, iar amenințările evoluează rapid.

    • Risc valutarscăzut

      Variațiile cursului euro și dolar american pot influența costurile de achiziție ale grupului.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cota de piață pe segmentul bucătăriilor continuă să crească, grupul ar putea beneficia de o bază mai largă de clienți.
    • Rețeaua proprie de depozite și relațiile cu constructorii independenți ar putea susține avantajul competitiv pe termen lung.
    • Capacitatea financiară descrisă în raport ar putea permite continuarea investițiilor și a distribuirii către acționari.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea pentru renovări scade, vânzările către constructori ar putea fi afectate semnificativ.
    • Presiunile de cost din 2026 ar putea erodă marjele dacă compensarea prin eficiență nu reușește.
    • Instabilitatea geopolitică ar putea perturba aprovizionarea și reduce încrederea consumatorilor finali.

    De urmărit

    • Evoluția costurilor inflaționiste și a măsurilor de compensare2026
    • Ritmul investițiilor de capital și al programului de răscumpărare2026
    • Evoluția cererii pentru reparații și renovări în segmentul constructorilornext 10-K
    • Impactul măsurilor de securitate cibernetică și al riscurilor geopolitice2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul vinde produse către constructori independenți, care le montează în diferite tipuri de locuințe. Modelul de afaceri se bazează pe o rețea extinsă de depozite locale, pe propria capacitate de producție și distribuție și pe relații strânse cu clienții și furnizorii. Conducerea urmărește să își extindă cota pe piața bucătăriilor, în special prin investiții în depozite, oameni și sisteme.

    Segmente

    Vânzări către constructori independenți

    Activitatea principală constă în vânzarea de produse către constructori locali prin depozite, care sunt sprijinite de servicii, sisteme și logistică. Cererea depinde de activitățile de reparații, întreținere și îmbunătățiri ale locuințelor.

    Producție și distribuție

    Compania investește în capacități proprii de fabricare și distribuție pentru a asigura disponibilitatea produselor și flexibilitatea lanțului de aprovizionare. Raportul menționează optimizarea nivelurilor de stoc ca parte a acestei strategii.

    Piața în context

    Piața pe care activează grupul depinde de cererea pentru reparații, întreținere și renovări, mai degrabă decât de construcțiile noi. Presiunile legate de costul vieții, instabilitatea geopolitică și inflația persistentă pot reduce încrederea consumatorilor finali, potrivit raportului.

    Tendințe

    • Presiuni inflaționiste și costuri salarialevânt din față

      Creșterile de costuri pentru proprietăți și forța de muncă, inclusiv majorările de contribuții și salariul minim, reprezintă o povară pentru 2026. Conducerea spune că încearcă să compenseze prin control strict al costurilor.

    • Volatilitate economică și geopoliticăvânt din față

      Conflictele și tensiunile geopolitice pot afecta cererea și lanțul de aprovizionare, iar incertitudinea persistă în faza de început a anului 2026.

    • Creșterea cotei pe piața bucătăriilorvânt din spate

      Conducerea afirmă că strategia sa a continuat să crească cota de piață a grupului pe segmentul bucătăriilor, chiar și în condiții de consum presat.

    • Investiții în creștere și capacitatemixt

      Investițiile în depozite, sisteme și capacități de producție ar putea sprijini creșterea pe termen lung, dar cresc și costurile și cheltuielile de capital.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică explicit concurenții prin nume, astfel că discuția despre competiție rămâne limitată la informațiile disponibile în sursa analizată. Grupul se poziționează prin relațiile cu constructorii independenți și prin rețeaua proprie de depozite.

    • Furnizori și distribuitori de mobilier de bucătărie și amenajări interioare

      Sursa analizată nu numește concurenții; categoria este generală și nu reprezintă un nume verificat.

    • Alți distribuitori de materiale pentru construcții și amenajări

      Concurența vine din distribuitori care deservesc aceiași constructori independenți, potrivit contextului de piață descris de companie.

    • Producători de bucătării care vând prin canale proprii

      Raportul nu oferă detalii despre acești concurenți; sunt menționați doar ca categorie generală.

    • Furnizori cu vânzare directă către consumatorul final

      Nu există în sursă date verificate despre acești actori; intrarea lor pe piață este o ipoteză generală.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-27 (ESEF) · SEC / Howden Joinery Group Plc · 27 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Howden Joinery Group Plc (HWDN.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw