olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ibstock plc IBST.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BYXJC278 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,78GBP+1,84 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Ibstock plc este cel mai mare producător britanic de materiale de construcție din argilă și beton, cu soluții pentru construcția de locuințe noi și pentru sectorul RMI. În 2025 cererea a rămas slabă, iar conducerea a anunțat planuri de vânzare a afacerii de acoperișuri și de reducere a producției și stocurilor pentru 2026, în speranța unei redresări a pieței locuințelor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ibstock plc (IBST.L) costa 0,78 GBP (+1,84 % într-o zi), cu capitalizare 308,4 mil GBP, P/E 97,1 pe un EPS diluat de 0,01 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,86 %, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 0,72–1,42 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
308,4 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
97,1
EPS diluat TTM 0,01 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
1,03 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,86 %
DPS 12 luni 0,03
Beta (2 ani)
1,00
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
0,721,42

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,5
neutru
Bollinger (20, 2)
0,74 – 0,86
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,33 · lățimea benzii 15,5 %
SMA 50 / 200
0,80 / 0,98
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,4 %−0,6 %−1,7 pp—
3 luni−14,8 %−4,2 %−10,6 pp—
6 luni−24,6 %+4,3 %−28,9 pp—
De la început de an−44,4 %+7,5 %−51,9 pp—
1 an−42,1 %+9,9 %−52,1 pp+5,8 %
3 ani−39,7 %+49,8 %−89,5 pp+26,3 %
5 ani−62,5 %+42,8 %−105,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−49,6 %
29 dec. 2025 → 25 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,7 %
30 oct. 2024 → 25 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 28,6, mediană 46,3, max 174,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri405,8 mil366,2 mil372,1 mil
Venituri an/anindisponibil−9,8 %+1,6 %
Profit net21,1 mil15,1 mil3,1 mil
Profit net an/anindisponibil−28,3 %−79,6 %
EPS diluat0,050,040,01
EPS diluat an/anindisponibil−28,3 %−78,9 %
netă %5,2 %4,1 %0,8 %
Flux de numerar liber-7,4 mil8,4 mil-5,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
21,0 mil GBP
Datorie financiară
141,0 mil GBP
Datorie netă
120,0 mil GBP
Capitaluri proprii
382,5 mil GBP
Active totale
744,7 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,37x
Lichiditate curentă
1,33x
ROE
0,8 %
ROA
0,4 %
Marja FCF
-1,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
405,8 mil
2024
366,2 mil
2025
372,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
290,9 mil
2024
261,7 mil
2025
276,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
115,0 mil
2024
104,6 mil
2025
96,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
35,0 mil
2024
27,1 mil
2025
10,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
5,9 mil
2024
8,3 mil
2025
9,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
30,1 mil
2024
20,7 mil
2025
896,0 mii

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,0 mil
2024
5,6 mil
2025
-2,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
21,1 mil
2024
15,1 mil
2025
3,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,05
2024
0,04
2025
0,01

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,09
2024
0,04
2025
0,03

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
23,9 mil
2024
9,3 mil
2025
21,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
37,9 mil
2024
43,8 mil
2025
32,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
119,2 mil
2024
124,8 mil
2025
137,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
182,2 mil
2024
179,2 mil
2025
193,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
440,4 mil
2024
462,5 mil
2025
455,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
754,2 mil
2024
752,1 mil
2025
744,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
80,5 mil
2024
88,9 mil
2025
89,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
25,5 mil
2024
31,4 mil
2025
41,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
99,0 mil
2024
99,4 mil
2025
99,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
121,3 mil
2024
132,8 mil
2025
145,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
354,4 mil
2024
356,8 mil
2025
362,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
399,9 mil
2024
395,3 mil
2025
382,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
390,0 mil
2024
397,2 mil
2025
—

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
58,3 mil
2024
53,7 mil
2025
39,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
65,7 mil
2024
45,2 mil
2025
44,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-7,4 mil ≈
2024
8,4 mil ≈
2025
-5,2 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-68,5 mil
2024
-44,5 mil
2025
-12,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-20,1 mil
2024
-23,7 mil
2025
-15,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
34,9 mil
2024
20,0 mil
2025
15,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-62,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-79,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-78,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-161,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
25,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-1,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
375,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
120,0 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
39,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
44,8 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-5,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-169,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
173 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
118 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
93 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
308,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
428,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
100,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
97,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
42,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,78 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 308,4 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
308,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
97,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,9 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 91derivat 3

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate1,7 %17 (față de colegi)18 %
    Marja netă · Calitate0,8 %26 (față de colegi)11 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-169,4 %0 (pe interval fix)11 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,0x0 (pe interval fix)11 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x44 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare97,1x0 (față de colegi)18 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-1,7 %0 (pe interval fix)14 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %73 (pe interval fix)11 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate15/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial73/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    IBSTOCK PLC (IBST.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 372,1 mil GBP în 2025; creștere an/an 1,6 %; marjă netă 0,8 %; ROE 0,8 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,19–0,25 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,22 GBP, prețul de 0,78 GBP lasă un potențial de -71,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -252,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 1,7 %
    • Marja netă: 0,8 %
    • Conversia profitului în FCF: -169,4 %
    • Acoperirea dobânzilor: 1,0x
    • P/E (TTM): 97,1x
    • Randament FCF: -1,7 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    97,1x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+532,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,8x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−46,1 %)
    P/B
    0,8x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−62,7 %)
    ROE
    0,8 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−94,5 %)
    Marja netă
    0,8 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−92,3 %)
    Marja EBIT
    2,7 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−88,2 %)
    Venituri an/an
    1,6 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−79,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+35,2 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    IBST.LIbstock PLC308,4 mil97,10,8 %0,8 %+1,6 %−42 % / −41 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IBST.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    0,43
    Randament total -44 % · Pe an -44 %
    0,76
    Randament total -1 % · Pe an -1 %
    1,15
    Randament total 49 % · Pe an 49 %
    3 ani
    0,39
    Randament total -47 % · Pe an -19 %
    0,79
    Randament total 5 % · Pe an 2 %
    1,31
    Randament total 72 % · Pe an 20 %
    5 ani
    0,36
    Randament total -50 % · Pe an -13 %
    0,81
    Randament total 10 % · Pe an 2 %
    1,49
    Randament total 99 % · Pe an 15 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,20
    • Marja netă± 0,14
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,12
    • Diluare anuală± 0,01

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Ibstock plc este cel mai mare producător britanic de materiale de construcție din argilă și beton, cu soluții pentru construcția de locuințe noi și pentru sectorul RMI. În 2025 cererea a rămas slabă, iar conducerea a anunțat planuri de vânzare a afacerii de acoperișuri și de reducere a producției și stocurilor pentru 2026, în speranța unei redresări a pieței locuințelor.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de lider pe piața britanică a cărămizilor din argilă și o rețea de fabrici la nivel național, care susțin livrarea rapidă către clienți.
    • Portofoliu divers care acoperă atât construcțiile noi, cât și segmentul RMI, reducând dependența de un singur tip de cerere.
    • Asistență tehnică și servicii de proiectare care diferențiază oferta față de simpli producători de materiale.

    Puncte slabe

    • Expunerea mare la ciclul construcțiilor de locuințe din Marea Britanie face veniturile sensibile la scăderi ale cererii.
    • Marjele pot fi afectate de costurile energetice și de volumele reduse, ceea ce a fost deja anunțat ca presiune pentru 2026.
    • Schimbarea conducerii financiare, cu un director financiar interimar, poate crea incertitudine în comunicarea rezultatelor.

    Oportunități

    • Programele guvernamentale pentru locuințe sociale și pentru infrastructură ar putea genera cerere suplimentară pe termen mediu.
    • Produsele mai sustenabile și soluțiile pentru construcția modulară pot deschide segmente de creștere prin Ibstock Futures.
    • Dacă cererea de locuințe revine, capacitatea existentă ar putea fi valorificată rapid pentru a câștiga volume.

    Amenințări

    • Întârzierile în planificare și presiunile de resurse din autoritățile locale pot amâna proiectele de construcție.
    • Incertitudinea din Orientul Mijlociu ar putea crește costurile energetice și volatilitatea piețelor de carbon.
    • Atacurile cibernetice asupra companiilor listate din Marea Britanie reprezintă un risc crescut pentru operațiuni și date.

    Riscuri

    • Economie și politică pentru locuințeridicat

      Schimbările în macroeconomia britanică sau în politica guvernamentală a locuințelor pot reduce cererea și volumele vândute 1.

    • Riscuri financiare și energeticemediu

      Expunerea la rate ale dobânzii, cursuri de schimb și piețele energetice și de carbon poate crește costurile sau limita accesul la finanțare 1.

    • Conformitate cu reglementărilemediu

      Nerespectarea cerințelor legale, inclusiv în materie de siguranță și protecția datelor, ar putea atrage sancțiuni financiare și daune reputaționale 1.

    • Securitate ciberneticămediu

      Accesul neautorizat sau distrugerea datelor ar putea afecta operațiunile și livrările către clienți și furnizori 1.

    • Resurse umane și sănătate și siguranțăscăzut

      Dificultatea de a atrage și păstra personal calificat, precum și incidentele de siguranță în fabrici, pot afecta execuția strategiei 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru locuințe revine în a doua jumătate a anului 2026, poziția de lider a companiei și capacitatea existentă ar putea genera o creștere rapidă a volumelor.
    • Programele guvernamentale pentru locuințe sociale și reformele de planificare ar putea oferi o bază de cerere mai stabilă pe termen lung.
    • Vânzarea afacerii de acoperișuri și disciplina în alocarea capitalului ar putea consolida bilanțul și susține distribuirea de dividende.

    Ce ar strica teza

    • Dacă cererea de locuințe rămâne slabă, volumele și marjele ar putea rămâne sub presiune mai mult decât se estimează acum.
    • Conducerea a anunțat un factor de marjă negativ pentru 2026, iar costurile energetice și inflația ar putea reduce rentabilitatea.
    • Întârzierile în planificare și incertitudinea macroeconomică ar putea amâna redresarea așteptată pe piață.

    De urmărit

    • Evoluția volumelor din a doua jumătate a anului și efectul prețurilor majorate din februarie 20262026
    • Finalizarea vânzării afacerii de acoperișuri și efectul asupra bilanțului2026
    • Numirea unui director financiar permanent și comunicarea rezultatelornext 10-K
    • Ritmul de aplicare a noului program de locuințe sociale 2026-20362027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Ibstock este un producător britanic de produse pentru construcții, care fabrică cărămizi și elemente din argilă și beton și oferă servicii de proiectare și asistență tehnică. Portofoliul acoperă atât construcția de locuințe noi, cât și segmentul RMI (reparații, întreținere și îmbunătățiri). Compania are o rețea operațională la nivel național, cu fabrici locale care susțin proiectele din zonă 1. Conform rapoartelor, 3,0 pence pe acțiune au fost distribuite drept dividende pentru anul 2025 1.

    Structura de guvernanță prevede un consiliu cu președinte, un director executiv și cinci administratori independenți non-executivi, iar funcția de director financiar este ocupată temporar 1. Consiliul a aprobat refinanțarea facilității de credit rotativ de 125 milioane GBP în 2025 1. Auditul intern este externalizat 1.

    În 2025, consiliul a aprobat vânzarea afacerii de acoperișuri și a unor alte active pentru a consolida bilanțul 1. Conducerea a anunțat un an mai dificil pentru volume, cu rezultate afectate de vreme la începutul lui 2026 1.

    Segmente

    Clay (cărămizi din argilă)

    Segmentul de argilă produce cărămizi și elemente din argilă, unde Ibstock își menține poziția de lider pe piața britanică, cu cea mai mare capacitate de producție de cărămizi din argilă 1. Acesta deservește în principal construcția de locuințe noi și lucrările de reparații și renovări.

    Concrete (beton)

    Segmentul de beton furnizează produse din beton pentru fațade și elemente structurale, cu poziții solide pe categoriile critice pentru livrarea locuințelor private 1. Este susținut de rețeaua de fabrici și de relațiile cu constructorii și distribuitorii.

    Ibstock Futures

    Ibstock Futures dezvoltă produse și servicii inovatoare, precum soluții pentru construcția modulară și materiale mai sustenabile. Piețele în care activează sunt încă relativ incipiente, iar conducerea le tratează ca risc emergent 1.

    Piața în context

    Sectorul locuințelor sociale primește sprijin guvernamental printr-un program de 39 miliarde GBP pentru 2026-2036, iar programul precedent a fost finanțat cu 11,5 miliarde GBP 1. Reforma planificării și rezultatele pe termen lung depind însă de ritmul de aplicare, care rămâne lent 1.

    Tendințe

    • Revenire lentă a construcțiilor de locuințemixt

      Cererea pentru locuințe noi a rămas sub presiune, iar conducerea așteaptă o redresare doar treptată, dacă cererea câștigă avânt în primăvara lui 2026 1.

    • Programe guvernamentale pentru locuințe socialevânt din spate

      Finanțarea extinsă pentru locuințele sociale și reformele de planificare ar putea susține volumele pe termen mediu, deși efectele se vor vedea în principal după 2026 1.

    • Presiuni de costuri și ajustarea producțieivânt din față

      Inflația costurilor și volatilitatea piețelor energetice cresc presiunea asupra marjelor, iar prețurile majorate în februarie 2026 ar putea compensa parțial inflația 1.

    • Reglementări de siguranță în construcțiimixt

      Legea siguranței clădirilor adaugă cerințe de conformitate și verificări, ceea ce poate încetini proiectele, dar creează și cerere pentru produse certificate 1.

    Poziția concurențială

    Cei mai mari trei producători din Marea Britanie dețin majoritatea producției de cărămizi, iar Ibstock este liderul din segmentul cărămizilor din argilă 1. Concurența se dă pe preț, disponibilitate și servicii tehnice pentru constructori și distribuitori.

    Intensitatea concurenței depinde de cererea din piața de locuințe și de capacitatea fiecărui producător de a-și ajusta volumele și costurile. Compania menționează că își poate reduce capacitatea pentru a proteja bilanțul 1.

    • Wienerberger

      Producător european de cărămizi și sisteme de construcție, activ și în Marea Britanie, prezent pe aceleași categorii de produse.

    • Marshalls

      Producător britanic de materiale pentru peisagistică și construcții din beton, care concurează în anumite segmente de produse.

    • Forterra

      Producător britanic de elemente structurale și sisteme din beton, activ pe piața construcțiilor de locuințe.

    • Etex Group

      Grup belgian de materiale de construcție care include produse pentru fațade și acoperișuri, cu prezență în Marea Britanie.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Ibstock plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Ibstock plc (IBST.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw