olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Medinice S.A. ICE.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMDNCE00016 · Verticală: Companii listate din Polonia

53,00PLN−3,81 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Medinice S.A. este un grup medical din Varșovia care dezvoltă tehnologii medicale, în special în cardiologie și cardiochirurgie, și operează în prezent fără venituri semnificative din vânzări. Situația sa depinde de comercializarea cu succes a proiectelor de cercetare și dezvoltare, iar anul 2022 a fost marcat de finanțarea obținută din emisiunea de acțiuni din 2021.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Medinice S.A. (ICE.WA) costa 53,00 PLN (−3,81 % într-o zi), cu capitalizare 330,4 mil PLN, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 10,40–90,20 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
330,4 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,77 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
-1,45 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 82 %
Interval 52 săpt.
10,4090,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
51,17 – 59,02
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 14,3 %
SMA 50 / 200
58,78 / 62,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,37 / -1,72
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,7 %−0,6 %−6,0 pp—
3 luni−34,1 %−4,2 %−29,9 pp—
6 luni−24,2 %+4,3 %−28,5 pp—
De la început de an+211,8 %+7,5 %+204,3 pp—
1 an+334,4 %+9,9 %+324,5 pp+7,1 %
3 ani+444,1 %+49,8 %+394,3 pp+3,3 %
5 ani+114,6 %+42,8 %+71,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,6 %
05 iun. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−72,1 %
17 nov. 2021 → 02 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+16,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022
Venituri285,0 mii246,0 mii
Venituri an/anindisponibil−13,7 %
Profit net-2,9 mil-4,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,48-0,77
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-1.011,6 %-2.002,0 %
Flux de numerar liber-2,0 mil-3,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
21,2 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
37,1 mil PLN
Active totale
41,9 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
21,66x
ROE
-12,7 %
ROA
-10,8 %
Marja FCF
-1.315,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
285,0 mii
2022
246,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Profit operațional
2021
-3,3 mil
2022
-5,0 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Amortizare și depreciere
2021
362,0 mii
2022
314,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

EBITDA
2021
-2,9 mil ≈
2022
-4,7 mil ≈

esef· 04 mai 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
59,0 mii
2022
75,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
-2,9 mil
2022
-4,9 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2021
10,0 mii
2022
0

esef· 04 mai 2023verificat

Profit net
2021
-2,9 mil
2022
-4,9 mil

esef· 04 mai 2023verificat

EPS diluat
2021
-0,48
2022
-0,77

esef· 04 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
31,9 mil
2022
21,2 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Creanțe
2021
918,0 mii
2022
741,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Active curente
2021
32,9 mil
2022
21,9 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2021
532,0 mii
2022
831,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Fond comercial
2021
0
2022
0

esef· 04 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
10,5 mil
2022
13,5 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Active totale
2021
49,1 mil
2022
41,9 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii comerciale
2021
379,0 mii
2022
625,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii curente
2021
1,2 mil
2022
1,0 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii totale
2021
8,6 mil
2022
4,8 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Capital propriu
2021
40,5 mil
2022
37,1 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
5,8 mil
2022
6,2 mil

esef· 04 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
-1,7 mil
2022
-2,8 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2021
314,0 mii
2022
448,0 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2021
-2,0 mil ≈
2022
-3,2 mil ≈

esef· 04 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-6,6 mil
2022
-4,1 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
28,7 mil
2022
-3,9 mil

esef· 04 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,7 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-1.904,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBIT
-2.032,1 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
-2.002,0 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
-1.315,4 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
-12,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
-10,8 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-12,2 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-66,7x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
21,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
20,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,8 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
448,0 mii PLN
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-3,2 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
1.231 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
330,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,5 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
8,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
1.343,1x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,0 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

53,00 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 330,4 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
330,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
8,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-12,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
-2.002,0 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,7 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 04 mai 2023
verificat 69derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-2.002,0 %3 (față de colegi)25 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-66,7x0 (pe interval fix)25 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie21,7x100 (pe interval fix)17 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-1,0 %0 (pe interval fix)33 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    MEDINICE SPÓŁKA AKCYJNA (ICE.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 246,0 mii PLN în 2022; creștere an/an -13,7 %; marjă netă -2 002,0 %; ROE -12,7 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 21,7x

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -2 002,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: -66,7x
    • Randament FCF: -1,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 12,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    1.343,1x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+104.882,9 %)
    P/B
    8,9x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+808,9 %)
    ROE
    -12,7 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−242,1 %)
    Marja netă
    -2.002,0 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−71.086,7 %)
    Marja EBIT
    -2.032,1 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−32.187,8 %)
    Venituri an/an
    -13,7 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−238,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ICE.WAMedinice Spółka Akcyjna330,4 mil—-12,7 %-2.002,0 %−13,7 %+376 % / +477 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ICE.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Medinice S.A. este un grup medical din Varșovia care dezvoltă tehnologii medicale, în special în cardiologie și cardiochirurgie, și operează în prezent fără venituri semnificative din vânzări. Situația sa depinde de comercializarea cu succes a proiectelor de cercetare și dezvoltare, iar anul 2022 a fost marcat de finanțarea obținută din emisiunea de acțiuni din 2021.

      SWOT

      Puncte tari

      • Portofoliu de proiecte în cardiologie și cardiochirurgie, plus o structură de grup cu filiale dedicate cercetării și investițiilor în proiecte medicale 1.
      • Acces la granturi publice pentru proiecte, care reduc nevoia de capital propriu 1.
      • Protecție patentară obținută pentru proiectul Pacepress în 2023, potrivit evenimentelor ulterioare consemnate în raport 1.

      Puncte slabe

      • Lipsa veniturilor semnificative din vânzări și pierderi nete recurente în ultimii ani 1.
      • Dependență de finanțarea din emisiuni de acțiuni și granturi pentru a susține activitatea 1.
      • Activitatea concentrată într-un singur segment și într-o singură țară principală face grupul vulnerabil la eșecul unui proiect 1.

      Oportunități

      • Comercializarea cu succes a proiectelor ar putea aduce venituri și ar putea transforma profilul financiar al grupului 1.
      • Extinderea parteneriatelor, precum cel cu Jitmed, ar putea accelera dezvoltarea tehnologiilor 1.
      • Piața din SUA, accesată prin reprezentarea în fața FDA, ar putea deschide căi de aprobare pentru produse 1.

      Amenințări

      • Eșecul studiilor preclinice sau clinice ar putea opri proiectele și ar putea afecta finanțarea 1.
      • Creșterea costurilor componentelor și termenele lungi de livrare, accentuate de războiul din Ucraina, ar putea încetini proiectele 1.
      • Fluctuațiile cursului de schimb ar putea crește costul achizițiilor importate 1.

      Riscuri

      • Continuitatea activitățiiridicat

        Grupul nu are venituri semnificative, iar continuitatea depinde de finanțarea disponibilă; conducerea consideră că nu există riscuri imediate, dar acestea ar putea apărea dacă finanțarea se epuizează 1.

      • Riscul de execuție a proiectelorridicat

        Întârzierile sau eșecurile în cercetare și dezvoltare ar putea amâna comercializarea și ar putea necesita capital suplimentar 1.

      • Riscul valutarmediu

        Achizițiile în EUR și USD ar putea deveni mai scumpe dacă zlotul se depreciază, conform analizei de sensibilitate din raport 1.

      • Lanțul de aprovizionaremediu

        Termenele lungi de livrare și creșterea prețurilor componentelor ar putea întârzia prototipurile și testele 1.

      • Riscul de credit și de contrapartidăscăzut

        Expunerea la creditul clienților este redusă, dar disponibilitățile bancare sunt expuse riscului instituțiilor financiare, deși sunt depuse la bănci supravegheate 1.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Un proiect care trece cu succes etapele clinice și de reglementare ar putea transforma rapid profilul grupului, dintr-unul fără venituri într-unul comercial 1.
      • Granturile publice și finanțarea obținută din emisiunea de acțiuni ar putea susține dezvoltarea proiectelor fără a epuiza rapid capitalul propriu 1.
      • Protecția patentară pentru proiectul Pacepress și parteneriatele existente ar putea consolida poziția tehnologică a grupului 1.

      Ce ar strica teza

      • Grupul nu are încă venituri semnificative, iar pierderile recurente ar putea continua până când un proiect va fi comercializat, dacă acest lucru se întâmplă 1.
      • Dependența de finanțarea externă ar putea deveni o problemă dacă granturile sau emisiunile de acțiuni nu mai sunt disponibile 1.
      • Eșecul unui proiect principal ar putea afecta întreaga strategie, deoarece activitatea este concentrată într-un singur segment 1.

      De urmărit

      • Rezultatele studiilor preclinice și etapele de prototipare ale proiectelor BIOPTOM, CoolCryo și Pacepress2023
      • Evoluția finanțării: granturi noi, emisiuni de acțiuni sau contracte cu partenerinext 10-K
      • Evoluția cheltuielilor de cercetare și dezvoltare față de nivelul pierderilor nete2023
      • Stadiul reprezentării PacePress în fața FDA și al demersurilor de aprobare2023

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Grupul Medinice își desfășoară activitatea în Polonia într-un singur segment operațional, care cuprinde lucrările de cercetare și dezvoltare în domeniul tehnologiilor medicale, cu accent pe cardiologie și cardiochirurgie, precum și pe cercetări în alte științe naturale și tehnice. Potrivit raportului anual pentru 2022, modelul de afaceri presupune investiții de capital importante în dezvoltarea proiectelor, astfel încât veniturile și profiturile sunt amânate până la comercializarea reușită a acestora 1. Grupul a înregistrat în ultimii ani pierdere netă și s-a bazat pe finanțare din emisiunea de acțiuni serii J din 2021, precum și pe granturi de la Centrul Național pentru Cercetare și Dezvoltare pentru proiectele MiniMax și EP Bioptom 1.

      Structura grupului include Medinice B+R sp. z o.o. și Medtech Innovation ASI sp. z o.o., ambele deținute integral, precum și PacePress Inc din SUA, deținută în proporție de 60% și care reprezintă grupul în fața FDA pentru proiectul PacePress 1. Grupul a dobândit în aprilie 2021 40% din Jitmed sp. z o.o., societate care deține un brevet pentru un dispozitiv de închidere a urechiușei atriului stâng al inimii, fără a exercita control asupra acesteia 1.

      În ianuarie-martie 2023, după închiderea exercițiului, compania a semnat un acord cadru pentru prototipare în proiectul EP BIOPTOM, a primit un raport preclinic pentru proiectul CoolCryo, a fost notificată cu privire la protecția patentară a proiectului Pacepress și a semnat un contract cu un consilier tranzacțional 1. Raportul a fost aprobat de consiliul de administrație la 29 martie 2023 1.

      Segmente

      Cercetare și dezvoltare în tehnologii medicale

      Singurul segment operațional al grupului acoperă lucrările de cercetare și dezvoltare în tehnologii medicale, inclusiv cardiologie, cardiochirurgie, alte științe naturale și tehnice și analize tehnice 1. Veniturile sunt nesemnificative până la comercializarea proiectelor, iar valoarea segmentului depinde de progresul proiectelor pe care le dezvoltă.

      Piața în context

      Piața în care activează grupul este cea a dispozitivelor și tehnologiilor medicale, cu proiecte care trec prin etape de cercetare, prototipare, studii preclinice și comercializare. Raportul anual arată că industria în care funcționează compania implică un decalaj lung între cheltuieli și venituri, iar succesul depinde de comercializarea proiectelor 1.

      Grupul are expunere limitată la valute: în 2022 o parte mică din achizițiile importate erau în valută, iar o depreciere a zlotului ar putea crește costurile achizițiilor viitoare, conform analizei de sensibilitate din raport 1.

      Tendințe

      • Dependența de comercializarea proiectelormixt

        Veniturile grupului depind de finalizarea și comercializarea proiectelor de cercetare, care pot dura mult timp, astfel încât succesul unui singur proiect poate schimba substanțial perspectiva companiei 1.

      • Finanțare publică și granturivânt din spate

        Granturile obținute de la Centrul Național pentru Cercetare și Dezvoltare reduc contribuția de capital proprie necesară proiectelor, ceea ce ar putea sprijini continuitatea activității dacă acest sprijin continuă 1.

      • Efectele războiului din Ucrainavânt din față

        Conflictul a crescut prețurile componentelor și incertitudinea economică, ducând la termene de livrare mai lungi, deși grupul nu avea activitate în Ucraina, Rusia sau Belarus 1.

      Poziția concurențială

      Raportul anual disponibil nu identifică explicit concurenții grupului. Din textul sursei nu rezultă o listă de companii rivale, iar analiza concurențială trebuie completată cu alte surse.

      Poziția competitivă a grupului depinde de capacitatea de a aduce proiectele din cardiologie și cardiochirurgie până la comercializare, în fața altor dezvoltatori de tehnologii medicale, aspect pe care sursa nu îl detaliază 1.

      • Jitmed sp. z o.o.

        Societate în care grupul deține 40% fără control, cu un brevet pentru închiderea urechiușei atriului stâng, deci mai degrabă partener decât rival direct 1.

      • Concurenți nespecificați în sursă

        Raportul nu numește dezvoltatori rivali; identificarea lor nu este posibilă doar pe baza textului furnizat.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Medinice S.A. · 31 dec. 2022

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Medinice S.A. (ICE.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw