olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Iforex Financial Trading Holdings Ltd. IFRX.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Iforex Financial Trading Holdings Ltd. (IFRX.L) costa 1,43 GBP (+0,00 % într-o zi), cu interval pe 52 de săptămâni 0,02–2,11 GBP.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,40 – 1,48
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 5,6 %
- SMA 50 / 200
- 1,63 / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,7 % | −0,6 % | −1,1 pp | — |
| 3 luni | −23,0 % | −4,2 % | −18,8 pp | — |
| 6 luni | −30,5 % | +4,3 % | −34,8 pp | — |
| De la început de an | indisponibil | +7,5 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil | +5,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 50,1 mil | 49,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,0 % |
| Profit net | 3,9 mil | -2,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −150,8 % |
| EPS diluat | 39.310,00 | -19.966,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −150,8 % |
| netă % | 7,8 % | -4,1 % |
| Flux de numerar liber | -136,0 mii | 3,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 6,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 10,3 mil USD
- Active totale
- 15,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,15x
- ROE
- -19,6 %
- ROA
- -11,1 %
- Marja FCF
- 6,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 50,1 mil | 49,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 35,9 mil | 42,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit brut | 14,3 mil ≈ | 6,6 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Profit operațional | 7,6 mil | -4,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,9 mil | 492,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 6,0 mil | -3,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 904,0 mii | -323,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 3,9 mil | -2,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 39.310,00 | -19.966,00 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 57.910,00 | 59.320,00 | esef· 12 mai 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 8,6 mil | 6,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | 9,2 mil | 7,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 17,8 mil | 13,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 593,0 mii | 435,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 20,1 mil | 15,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 8,3 mil | 3,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 8,7 mil | 4,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 10,0 mil | 10,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 100 | 100 | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -54,0 mii | 3,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 82,0 mii | 192,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -136,0 mii ≈ | 3,4 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 1,1 mil | -50,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -9,7 mil | -6,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 5,8 mil | 5,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 779.525,64 – 1.048.327,59 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)779.525,64 – 1.048.327,59 (Mijloc 894.161,76)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -4,1 % | 26 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -8,5x | 0 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,1x | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 176,5 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
IFOREX FINANCIAL TRADING HOLDINGS LTD. (IFRX.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 49,1 mil USD în 2025; creștere an/an -2,0 %; marjă netă -4,1 %; ROE -28,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 779 525,64–1 048 327,59 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,1x
Ce o infirmă
- Marja netă: -4,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -8,5x
- Rata de distribuire (FCF): 176,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IFRX.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202512 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.