olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

3i Group plc III.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B1YW4409 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

25,73GBP−2,24 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

3i Group este o companie de investiții specializată în private equity și infrastructură, care investește în companii din segmentul mid-market din Europa și America de Nord. Compania are în prezent o pondere foarte mare a portofoliului concentrată pe Action, ceea ce face ca performanța grupului să depindă în mare măsură de un singur activ, un aspect relevant pentru investitorii care urmăresc evoluția valorii activelor nete. Valoarea activelor nete per acțiune a atins 3.030 pence la 31 martie 2026, iar investiția în Action reprezintă 75% din valoarea portofoliului.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea 3i Group plc (III.L) costa 25,73 GBP (−2,24 % într-o zi), cu randament al dividendului 3,07 %, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 20,82–43,02 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
3,07 %
DPS 12 luni 0,79
Beta (2 ani)
0,85
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
20,8243,02

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
22,58 – 25,99
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,92 · lățimea benzii 14,0 %
SMA 50 / 200
25,62 / 26,91
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,03 / -0,35
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+7,7 %−0,6 %+8,4 pp—
3 luni−10,4 %−4,2 %−6,2 pp—
6 luni−1,7 %+4,3 %−6,1 pp—
De la început de an−21,1 %+7,5 %−28,7 pp—
1 an−41,0 %+9,9 %−50,9 pp+5,8 %
3 ani+29,9 %+49,8 %−20,0 pp+26,3 %
5 ani+87,5 %+42,8 %+44,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−51,6 %
10 nov. 2025 → 18 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−53,3 %
27 oct. 2025 → 18 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,4 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri3,9 mld5,1 mld5,5 mld
Venituri an/anindisponibil+30,6 %+8,6 %
Profit net3,8 mld5,0 mld5,3 mld
Profit net an/anindisponibil+31,3 %+5,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %98,9 %99,5 %96,3 %
Flux de numerar liber363,0 mil747,0 mil997,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
635,0 mil GBP
Datorie financiară
1,2 mld GBP
Datorie netă
576,0 mil GBP
Capitaluri proprii
30,9 mld GBP
Active totale
32,3 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,04x
Lichiditate curentă
6,56x
ROE
19,1 %
ROA
18,1 %
Marja FCF
18,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
3,9 mld
2025
5,1 mld
2026
5,5 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
3,8 mld
2025
5,0 mld
2026
5,3 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
2,0 mil
2025
1,0 mil
2026
-1,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit net
2024
3,8 mld
2025
5,0 mld
2026
5,3 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,56
2025
0,65
2026
0,79

esef· 27 mai 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
358,0 mil
2025
412,0 mil
2026
635,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Active curente
2024
533,0 mil
2025
587,0 mil
2026
761,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
4,0 mil
2025
18,0 mil
2026
17,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
4,0 mil
2025
2,0 mil
2026
—

esef· 27 mai 2025verificat

Active totale
2024
21,6 mld
2025
26,1 mld
2026
32,3 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
134,0 mil
2025
135,0 mil
2026
107,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld
2026
1,2 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
165,0 mil
2025
150,0 mil
2026
116,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
1,5 mld
2025
1,4 mld
2026
1,5 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
20,2 mld
2025
24,6 mld
2026
30,9 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
366,0 mil
2025
763,0 mil
2026
998,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
3,0 mil
2025
16,0 mil
2026
1,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
363,0 mil ≈
2025
747,0 mil ≈
2026
997,0 mil ≈

esef· 27 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-3,0 mil
2025
-16,0 mil
2026
64,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-164,0 mil
2025
-690,0 mil
2026
-850,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Dividende plătite
2024
541,0 mil
2025
625,0 mil
2026
765,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
—
2025
0
2026
15,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
5,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
33,5 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
96,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
18,1 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
19,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
18,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
76,7 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
576,0 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
5,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
998,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
1,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
997,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
18,8 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

25,73 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
96,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 27 mai 2026
verificat 66

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate96,3 %100 (față de colegi)30 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate18,8 %0 (pe interval fix)30 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,6x100 (pe interval fix)20 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente76,7 %62 (pe interval fix)20 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial62/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    3I GROUP PLC (III.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,5 mld GBP în 2026; creștere an/an 8,6 %; marjă netă 96,3 %; ROE 19,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 7,75–9,57 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,57 GBP, prețul de 25,73 GBP lasă un potențial de -66,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -200,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 96,3 %
    • Lichiditatea curentă: 6,6x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 18,8 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    19,1 %
    mediana verticalei 14,4 %
    peste mediană (+32,8 %)
    Marja netă
    96,3 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+794,3 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 22,9 %
    Venituri an/an
    8,6 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+8,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+7,5 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru III.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    3i Group este o companie de investiții specializată în private equity și infrastructură, care investește în companii din segmentul mid-market din Europa și America de Nord. Compania are în prezent o pondere foarte mare a portofoliului concentrată pe Action, ceea ce face ca performanța grupului să depindă în mare măsură de un singur activ, un aspect relevant pentru investitorii care urmăresc evoluția valorii activelor nete. Valoarea activelor nete per acțiune a atins 3.030 pence la 31 martie 2026, iar investiția în Action reprezintă 75% din valoarea portofoliului.

    SWOT

    Puncte tari

    • Activul Action oferă o creștere susținută a vânzărilor și a profitabilității, cu un model de prețuri scăzute care atrage clienții pe termen lung.
    • Compania are o istorie îndelungată în investiții mid-market și rețele locale puternice în mai multe regiuni.
    • Bilanțul solid permite distribuirea de dividende și investiții suplimentare în portofoliu.

    Puncte slabe

    • Concentrarea foarte mare a valorii portofoliului într-un singur activ crește expunerea la evoluția unei singure companii.
    • Prețul acțiunii a scăzut semnificativ în a doua parte a anului, iar acționarii au avut o performanță negativă a randamentului total.
    • Veniturile de numerar din dividende au scăzut comparativ cu anul precedent, din cauza calendarului distribuțiilor Action.

    Oportunități

    • Expansiunea Action în țări noi și în Europa rămâne o sursă importantă de creștere, cu potențial suplimentar estimat de magazine.
    • Strategia de buy-and-build a companiilor din portofoliu, precum Royal Sanders, poate genera valoare suplimentară.
    • Oportunitățile de investiții noi și de achiziții suplimentare au fost descrise ca fiind numeroase, ceea ce ar putea susține creșterea.

    Amenințări

    • Un context geopolitic tensionat și o creștere economică slabă în Europa pot afecta consumul și evaluările.
    • Condițiile de piață mai dificile pot întârzia ieșirile și refinanțările, cu efecte asupra realizărilor de numerar.
    • Avansul inteligenței artificiale poate exercita presiuni asupra unor companii din sectorul serviciilor și software.

    Riscuri

    • Concentrarea pe Actionridicat

      Dacă performanța Action se înrăutățește, impactul asupra valorii activelor nete ar putea fi semnificativ, având în vedere ponderea sa în portofoliu.

    • Sensibilitatea evaluării Actionridicat

      Multiplul de evaluare aplicat activului Action influențează direct valoarea activelor nete, iar o modificare a acestuia ar putea avea efecte importante asupra rezultatelor raportate.

    • Riscul valutarmediu

      Veniturile și valorile portofoliului sunt exprimate în mai multe monede, iar fluctuațiile cursurilor pot influența rezultatele raportate în lire sterline.

    • Calendarul realizărilormediu

      Ieșirile din investiții depind de condiții de piață și de performanța companiilor, iar întârzierile pot afecta încasările de numerar.

    • Risc de piață asupra acțiuniiscăzut

      Cotația acțiunii a scăzut față de valoarea activelor nete, iar un decalaj persistent ar putea influența percepția investitorilor asupra companiei.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Action își continuă expansiunea și creșterea profitabilității, valoarea activelor nete per acțiune ar putea continua să crească.
    • Un portofoliu care generează randamente peste ținta declarată de companie, în special în cazul ieșirilor, ar putea susține distribuirea de dividende.
    • Dacă piețele devin mai favorabile, realizările de active și refinanțările ar putea accelera, îmbunătățind veniturile de numerar.

    Ce ar strica teza

    • Dacă Action încetinește, dependența grupului de un singur activ ar putea amplifica impactul asupra rezultatelor.
    • Un context macroeconomic slab în Europa ar putea afecta evaluările companiilor din portofoliu și întârzia ieșirile.
    • Dacă discountul față de valoarea activelor nete persistă, acționarii ar putea continua să înregistreze randamente negative.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor și a profitabilității ActionQ1 2027
    • Ritmul deschiderii de magazine și intrarea în țările noi2027
    • Realizările și refinanțările din portofoliunext 10-K
    • Evoluția valorii activelor nete per acțiunenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    3i Group investește capital propriu în companii mid-market și urmărește să crească valoarea în timp prin construcția unui portofoliu diversificat. Modelul combină deținerea de active pe termen mediu și lung cu gestionare activă, controlul majoritar sau semnificativ al participațiilor principale și prezență în consiliile de administrație. Ieșirile sunt analizate periodic și pot lua forma unei vânzări strategice, a unei listări sau a unei achiziții de către alt fond.

    Segmente

    Private Equity

    Divizia de private equity investește capital propriu în companii mid-market din Europa și America de Nord, în sectoarele consum și private label, sănătate, industrie și servicii și software. Randamentul brut al investițiilor în FY2026 a fost de 23%, iar valoarea portofoliului a ajuns la £29.707 milioane la 31 martie 2026 1. Activul principal, Action, a generat un randament brut de £4.510 milioane 1.

    Infrastructură

    Divizia de infrastructură gestionează active pentru investitori terți și pentru capitalul propriu al grupului, în sectoare precum comunicații, energie, transport și logistică, utilități și infrastructură socială. Scopul este un randament atractiv al capitalului, la care se adaugă comisioane de administrare și venituri din portofoliu pentru grup. Randamentul brut al diviziei a fost de 7% în FY2026, reflectând în principal creșterea prețului acțiunilor 3iN 1.

    Scandlines

    Scandlines este o participație de infrastructură care a generat un randament brut de 10% în FY2026, reflectând performanța rezistentă și distribuțiile în numerar din acest an 1. Contribuția sa la veniturile de numerar ale grupului este mai redusă comparativ cu Action, dar este considerată stabilă.

    Piața în context

    Piața în care operează 3i este cea a investițiilor de capital în companii mid-market din Europa și America de Nord, unde concurența pentru tranzacții și ieșiri depinde de accesul la rețele locale și de expertiza sectorială. Compania descrie un context macroeconomic subdus în Europa și America de Nord, cu tensiuni geopolitice ridicate. Ieșirile de investiții depind de condițiile de piață, iar sporirea participațiilor depinde de oportunitățile disponibile.

    Tendințe

    • Expansiunea internațională a Actionmixt

      Action a deschis un număr record de magazine în 2025 și a intrat în două țări noi într-un singur an, Elveția și România, iar planurile includ intrarea în SUA către sfârșitul lui 2027 sau începutul lui 2028 1. Dacă ritmul de expansiune se menține, valoarea activului ar putea continua să crească, dar riscurile legate de piețele noi rămân reale.

    • Ieșiri și refinanțări din portofoliumixt

      Încasările din Action în urma unei restructurări de capital au susținut în mare parte realizările din FY2026, iar realizările viitoare depind de condiții de piață favorabile și de performanța companiilor din portofoliu 1. Un mediu de piață mai dificil ar putea întârzia ieșirile.

    • Presiunea macroeconomică și geopoliticăvânt din față

      Compania menționează un context de incertitudine geopolitică și un climat macroeconomic slab în Europa, factori care pot afecta cererea de consum și valorile de evaluare ale companiilor din portofoliu 1.

    • Inteligența artificială și presiunile de piață asupra serviciilorvânt din față

      Activele din servicii și software au rămas rezistente, deși piața resimte presiuni generate de avansul inteligenței artificiale 1. Efectul asupra companiilor din portofoliu este încă incert.

    Poziția concurențială

    3i concurează cu alte fonduri de private equity și de infrastructură pentru tranzacții în segmentul mid-market și pentru achiziționarea de companii cu potențial de creștere. Avantajul declarat al companiei constă în rețelele locale din Regatul Unit, Europa continentală și SUA, precum și în reputația de investitor responsabil construită de peste 80 de ani. Lista concurenților de mai jos este derivată din tipul de activitate și nu reflecta o analiză a cotelor de piață.

    • KKR & Co.KKR

      Fond global de private equity și infrastructură, care concurează pentru tranzacții similare în Europa și America de Nord.

    • BlackstoneBX

      Administrator global de active alternative, activ atât în private equity, cât și în infrastructură.

    • Apollo Global ManagementAPO

      Investitor alternativ cu activitate în private equity și credit, prezent pe piețele europene.

    • Brookfield Asset Management

      Administrator de active orientat spre infrastructură și investiții alternative la scară globală.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / 3i Group plc · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    3i Group plc (III.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw