olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
IMI plc IMI.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BGLP8L22 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
IMI plc este un producător britanic de robinete, actuatoare și sisteme de control pentru climatizare și automatizarea proceselor industriale. Compania își fixează creșterea pe inovație orientată spre client și pe serviciile post-vânzare, cu o perspectivă de creștere organică de nivel mediu pentru 2026. Cifrele de bază sunt scrise în intrările de mai jos.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea IMI plc (IMI.L) costa 28,12 GBP (−1,47 % într-o zi), cu capitalizare 7,0 mld GBP, P/E 22,7 pe un EPS diluat de 1,24 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,83 %, beta 1,01, interval pe 52 de săptămâni 23,80–31,50 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 27,57 – 30,92
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 11,5 %
- SMA 50 / 200
- 30,18 / 28,89
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,52 / -0,48
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,7 % | −0,6 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −10,2 % | −4,2 % | −6,0 pp | — |
| 6 luni | −1,5 % | +4,3 % | −5,8 pp | — |
| De la început de an | +13,0 % | +7,5 % | +5,5 pp | — |
| 1 an | +17,1 % | +9,9 % | +7,1 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +88,9 % | +49,8 % | +39,0 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +58,0 % | +42,8 % | +15,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,5, mediană 19,0, max 20,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +0,6 % | +4,3 % |
| Profit net | 237,3 mil | 248,5 mil | 309,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +4,7 % | +24,7 % |
| EPS diluat | 0,91 | 0,96 | 1,24 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +4,8 % | +29,5 % |
| netă % | 10,8 % | 11,2 % | 13,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 112,4 mil GBP
- Datorie financiară
- 522,1 mil GBP
- Datorie netă
- 409,7 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld GBP
- Active totale
- 2,5 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,47x
- Lichiditate curentă
- 1,50x
- ROE
- 28,2 %
- ROA
- 12,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 318,6 mil | 356,2 mil | 422,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 30,8 mil | 24,5 mil | 28,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 302,4 mil | 330,4 mil | 418,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 65,1 mil | 81,9 mil | 108,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 237,3 mil | 248,5 mil | 309,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,91 | 0,96 | 1,24 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,19 | 0,21 | 0,23 | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 106,5 mil | 147,8 mil | 112,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 523,9 mil | 540,2 mil | 562,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 437,3 mil | 447,8 mil | 396,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 300,4 mil | 301,2 mil | 326,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 680,3 mil | 670,9 mil | 650,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 277,4 mil | 254,0 mil | 221,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 470,3 mil | 495,9 mil | 469,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 47,2 mil | 124,0 mil | 92,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 531,4 mil | 391,4 mil | 429,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 721,6 mil | 843,9 mil | 777,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 259,3 mil | 258,9 mil | 249,3 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 363,2 mil | 371,6 mil | 415,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -69,1 mil | -58,0 mil | -69,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -276,4 mil | -276,2 mil | -336,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 68,8 mil | 76,0 mil | 80,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 100,4 mil | 201,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,0 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 21,1 % | 75 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 13,5 % | 57 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 15,0x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 58 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,7x | 28 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,0 % | 57 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie83/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate68/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial57/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
IMI PLC (IMI.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld GBP în 2025; creștere an/an 4,3 %; marjă netă 13,5 %; ROE 28,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,98–21,55 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 17,86 GBP, prețul de 28,12 GBP lasă un potențial de -36,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -57,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 21,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 15,0x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 22,7x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| IMI.LImi PLC | 7,0 mld | 22,7 | 28,2 % | 13,5 % | +4,3 % | +16 % / +80 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IMI.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 16,65 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 29,43 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 44,34 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 16,08 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 31,99 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 52,93 Randament total 92 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 15,53 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 34,77 Randament total 28 % · Pe an 5 % | 63,18 Randament total 131 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 8,00
- Marja netă± 5,60
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,61
- Diluare anuală± 0,47
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
IMI plc este un producător britanic de robinete, actuatoare și sisteme de control pentru climatizare și automatizarea proceselor industriale. Compania își fixează creșterea pe inovație orientată spre client și pe serviciile post-vânzare, cu o perspectivă de creștere organică de nivel mediu pentru 2026. Cifrele de bază sunt scrise în intrările de mai jos.1
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază de inginerie aplicată și o relație apropiată cu clienții din faza de proiectare.
- Modelul One IMI permite transferul practicilor câștigătoare între sectoare.
- Ponderea mare a activității de post-vânzare aduce venituri mai stabile și recurente.
Puncte slabe
- Lipsa inovației rămâne un risc principal, potrivit companiei.
- Dependența de sectoare industriale și auto poate expune veniturile la cicluri economice.
- Complexitatea lanțului de aprovizionare crește riscul de întârzieri și de costuri.
Oportunități
- Creșterea serviciilor post-vânzare și a întreținerii predictive poate adânci relația cu clienții.
- Soluțiile pentru hidrogen verde și energie curată pot deschide piețe noi.
- Produsele cu amprentă de carbon redusă pot câștiga clienți care cer transparență ecologică.
Amenințări
- Reglementările climatice schimbătoare pot modifica costurile și cerințele de conformitate.
- Riscurile climatice fizice pot perturba siturile și furnizorii.
- Problemele de calitate sau de conformitate ale produselor pot duce la rechemări și despăgubiri.
Riscuri
- Probleme de calitate și conformitateridicat
Defectele de produs sau nerespectarea standardelor pot genera rechemări, garanții și daune pentru clienți.1
- Lipsa inovațieiridicat
Fără produse noi care rezolvă probleme ale clienților, creșterea ar putea fi limitată.1
- Politica climatică și presiunile cliențilormediu
Schimbările de reglementare și cerințele clienților pot afecta costurile și competitivitatea.1
- Riscuri fizice ale schimbărilor climaticemediu
Evenimentele climatice pot perturba siturile și furnizorii, cerând adaptare pentru a menține continuitatea.1
- Lanțul de aprovizionare și minerale de conflictmediu
Riscurile legate de originea mineralelor și de furnizorii cu practici slabe pot afecta reputația și livrările.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă modelul de post-vânzare continuă să crească, veniturile recurente ar putea deveni o parte tot mai mare din afacere.
- Dacă inovația în energie curată și în climatizare se transformă în comenzi, compania ar putea beneficia de cererea pentru decarbonizare.
- Dacă marjele și conversia numerarului rămân solide, creșterea ar putea fi susținută de rezultate reale.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea industrială încetinește, creșterea organică anunțată ar putea fi mai mică decât s-a estimat.
- Dacă un produs important are probleme de calitate, costurile de garanție și reputația ar putea fi afectate.
- Dacă reglementările climatice sau cerințele clienților cresc costurile mai repede decât prețurile, marjele ar putea scădea.
De urmărit
- Realizarea creșterii organice anunțate pentru 20262026
- Ritmul de creștere al vânzărilor de post-vânzarenext 10-K
- Progresul reducerii emisiilor Scope 1 și 2 față de obiectiv2030
- Evoluția cheltuielilor de cercetare și dezvoltare față de venituri2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
IMI proiectează și fabrică soluții de inginerie pentru aplicații cu condiții de operare specifice, de la robinete și actuatoare la sisteme de control. Modelul său operațional, numit One IMI, se bazează pe excelență comercială, inovație condusă de piață și îmbunătățire continuă.1 Compania raportează că aproximativ 45% din vânzările Grupului provin din activitatea de post-vânzare.1 Clienții sunt implicați încă din faza de proiectare, iar IMI menține cheltuieli de cercetare și dezvoltare de cel puțin 3% din venituri.1
Structura de vânzări este orientată pe sectoare, iar compania lucrează cu firme de inginerie, achizitori și clienți finali, mai ales în industria de proces și în transporturi.1 Un accent important cade pe energie curată, de exemplu hidrogenul verde, unde un electrolizor VIVO PEM recuperează căldura reziduală pentru rețele de termoficare.1
Pe partea de climatizare rezidențială, produsul neo-K este un radiator inteligent cu control prin aplicație și reglare analogică a temperaturii, conceput pentru instalare simplă.1 Aceste linii de produse arată direcția de inovare a companiei, dar contribuția lor la venituri nu este detaliată în sursă.1
Segmente
Climate Control
Segmentul Climate Control include soluții pentru climatizare și încălzire, cu accent pe produse cu amprentă de carbon redusă și declarații ambientale de produs (EPD).1 Pentru Climate Control, compania a publicat EPD-uri și evaluări ale ciclului de viață, ceea ce sprijină poziționarea sa față de clienții care cer transparență ecologică.1
Process Automation
Process Automation lucrează îndeaproape cu firme EPC, licențiatori și clienți finali din industrie, pentru ca soluțiile să respecte condiții stricte de proces și standarde.1 Sursa nu detaliază aici cifrele pe segment, dar subliniază colaborarea tehnică încă din faza de proiectare.1
Transport
În sectorul Transport, compania aplică proceduri din industria auto, precum Advanced Product Quality Planning, pentru lansări de produse la termen și cu calitate ridicată.1 Integrarea instrumentelor de sustenabilitate în aceste procese face parte din efortul de reducere a impactului de mediu.1
Piața în context
Piața în care operează IMI este cea a echipamentelor industriale de control al fluidelor și al energiei, cu cerere legată de eficiență, fiabilitate și decarbonizare.1 Compania își bazează creșterea pe perspectiva că dorința clienților de performanță și de service pe durata de viață a activelor va susține cererea.1 Sursa menționează că nevoile de decarbonizare și de reglementare climatică modelează deciziile clienților.1
Conducerea anticipează, în condiții de piață actuale, o creștere organică de nivel mediu pentru 2026, iar aceasta este o estimare și nu o certitudine.1 Dacă condițiile economice din industria de proces sau din auto se înrăutățesc, cererea ar putea încetini.1
Tendințe
- Decarbonizare și reglementare climaticămixt
Presiunile de politică climatică și cerințele clienților de produse cu impact redus pot crea costuri, dar și oportunități pentru produsele cu eficiență energetică mai mare.1 Compania arată că reglementările privind inovația cu emisii reduse modelează designul produselor.1
- Serviciile post-vânzare și datevânt din spate
Cererea pentru întreținere predictivă și servicii pe durata de viață a activelor sprijină vânzările recurente.1 Folosirea datelor și a inteligenței artificiale pentru a identifica activele neîntreținute poate accelera această tendință.1
- Presiuni asupra lanțului de aprovizionarevânt din față
Restricțiile privind minerale de conflict, emisiile din transport și riscurile climatice fizice pot crește costurile și pot perturba livrările.1 Compania monitorizează peste 300 de furnizori anual, ceea ce arată amploarea efortului necesar.1
- Digitalizare și inteligență artificialăvânt din spate
Adoptarea instrumentelor generative și a formării în IA în rândul angajaților poate spori productivitatea și inovația.1 Efectul depinde de cât de bine se transformă aceste instrumente în produse și servicii cu valoare pentru clienți.1
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică concurenții direcți ai IMI, așa că aceste poziții nu pot fi confirmate din textele furnizate. Compania își descrie avantajul prin inginerie aplicată, cunoașterea aplicațiilor și apropierea de clienți.1
Diferențierea invocată de companie vine din modelul One IMI, care permite transferul practicilor câștigătoare între sectoare.1 Dacă alți producători de echipamente de control oferă soluții similare, avantajul ar putea depinde de calitatea serviciului și de viteza de inovare.1
- Concurenți nominalizați în sursă
Sursa analizată nu numește concurenți; nu se fac atribuiri pe baza cunoștințelor externe.
- Producători de robinete și actuatoare
Categorie generală de concurenți din industria de control al fluidelor, neidentificată nominal în sursă.
- Furnizori de sisteme de climatizare
Categorie generală pentru segmentul Climate Control, fără nume din sursă.
- Firme de automatizare a proceselor
Categorie generală pentru Process Automation, fără nume din sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / IMI plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.