olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

InvestAcc Group Limited INAC.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

2,04GBP+0,49 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

InvestAcc Group Limited administrează scheme de pensii SIPP și SSAS și oferă servicii de consultanță și administrare, în principal pe piața britanică. Achiziția Platinum, finalizată în noiembrie 2025, a adus grupului noi active de integrat, iar compania își propune să investească capitalul disponibil în integrare și în noi achiziții. Numărul schemelor active la sfârșitul anului 2025 este de 18.329, iar rata de retenție a clienților este de 95,6%.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea InvestAcc Group Limited (INAC.L) costa 2,04 GBP (+0,49 % într-o zi), cu capitalizare 99,9 mil GBP, beta 23,49, interval pe 52 de săptămâni 1,65–2,04 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
99,9 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,09 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-4,56 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
23,49
Volatilitate (1 an) 937 %
Interval 52 săpt.
1,652,04

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
80,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
1,74 – 2,09
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 18,3 %
SMA 50 / 200
1,78 / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
0,08 / 0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+8,8 %−2,2 %+11,0 pp—
3 luniindisponibil−3,6 %indisponibil—
6 luniindisponibil+4,2 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+5,8 %indisponibil—
1 an+13,3 %+7,6 %+5,8 pp+9,8 %
3 aniindisponibil+51,0 %indisponibil+32,4 %
5 aniindisponibil+44,2 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−13,2 %
20 nov. 2025 → 07 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,0 %
15 aug. 2025 → 10 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri015,0 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net-3,0 mil-4,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,23-0,09
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-30,5 %
Flux de numerar liber-2,3 mil-1,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,0 mil GBP
Datorie financiară
24,8 mil GBP
Datorie netă
12,7 mil GBP
Capitaluri proprii
36,8 mil GBP
Active totale
78,5 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,67x
Lichiditate curentă
1,27x
ROE
-23,6 %
ROA
-10,6 %
Marja FCF
-11,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
0
2025
15,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
0
2025
1,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
0
2025
13,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
-3,9 mil
2025
-4,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
0
2025
1,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-3,0 mil
2025
-4,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
-267,6 mii

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2024
-3,0 mil
2025
-4,6 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,23
2025
-0,09

esef· 24 mar. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
6,5 mil
2025
12,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
1,1 mil
2025
3,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2024
7,5 mil
2025
16,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
0
2025
1,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
0
2025
16,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
0
2025
41,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active totale
2024
7,5 mil
2025
78,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
—
2025
2,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
22,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
5,7 mil
2025
13,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
5,7 mil
2025
41,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,8 mil
2025
36,8 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
12,7 mil
2025
49,0 mil

esef· 24 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
-2,3 mil
2025
-1,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
0
2025
443,5 mii

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-2,3 mil ≈
2025
-1,7 mil ≈

esef· 24 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
359,4 mii
2025
-23,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
633,7 mii
2025
23,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
93,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-26,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-30,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-11,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-11,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-6,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
12,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-3,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
443,5 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-1,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
46 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
99,9 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
112,6 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
6,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
7,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,04 GBP

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 99,9 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
99,9 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-11,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-30,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 24 mar. 2026
verificat 67derivat 2

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-8,7 %17 (față de colegi)29 %
    Marja netă · Calitate-30,5 %17 (față de colegi)18 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,6x0 (pe interval fix)18 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x39 (pe interval fix)12 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-1,7 %0 (pe interval fix)24 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie16/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate17/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    InvestAcc Group Limited (INAC.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,0 mil GBP în 2025; marjă netă -30,5 %; ROE -11,8 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • ROIC: -8,7 %
    • Marja netă: -30,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: -3,6x
    • Randament FCF: -1,7 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,4x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    6,7x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+350,9 %)
    P/B
    2,7x
    mediana verticalei 2,1x
    peste mediană (+26,7 %)
    ROE
    -11,8 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−182,3 %)
    Marja netă
    -30,5 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−382,8 %)
    Marja EBIT
    -26,6 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−215,8 %)
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,9 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.101,6 mld13,216,5 %30,3 %−1,0 %+18 % / +87 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC13,9 mld13,69,2 %5,3 %−3,1 %−16 % / −5 %
    0EV1.LCarnival PLC5,4 mld4,046,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,834,7 %4,1 %+7,2 %−16 % / +162 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,6 mld15,860,2 %47,1 %+3,9 %−31 % / −13 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,3 mld16,523,2 %2,8 %+15,2 %+28 % / +177 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,0 mld10,48,0 %28,9 %−2,1 %+9 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,3 mld10,58,8 %13,4 %−4,2 %−14 % / −17 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,8 mld16,921,2 %2,8 %+3,7 %+53 % / −48 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,749,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +129 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,5 mld14,913,1 %71,6 %−0,1 %+19 % / +32 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,1 mld21,615,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC736,0 mil34,941,2 %19,7 %+24,2 %+70 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.647,4 mil13,914,4 %10,8 %+4,0 %−13 % / +18 %
    ASC.LAsos PLC513,0 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+69 % / +9 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC493,3 mil16,561,5 %23,8 %+15,3 %−27 % / +11 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC375,9 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−39 % / −83 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC112,5 mil28,77,2 %6,2 %−7,3 %−32 % / −12 %
    INAC.LInvestAcc Group Limited99,9 mil—-11,8 %-30,5 %indisponibil+17 % / indisponibil
    AMGO.LAmigo Holdings PLC11,6 mil———−81,9 %+560 % / +519 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC269,5 mii0,227,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−6 % / +129 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+29 % / +80 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+50 % / +48 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INAC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    InvestAcc Group Limited administrează scheme de pensii SIPP și SSAS și oferă servicii de consultanță și administrare, în principal pe piața britanică. Achiziția Platinum, finalizată în noiembrie 2025, a adus grupului noi active de integrat, iar compania își propune să investească capitalul disponibil în integrare și în noi achiziții. Numărul schemelor active la sfârșitul anului 2025 este de 18.329 1, iar rata de retenție a clienților este de 95,6% 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Bilant solid si lichiditate considerata adecvata de conducere, cu active nete si rezerve de numerar mentionate in raport.
    • Model de afaceri definit, cu venituri bazate pe comisioane fixe, si un cadru de control intern considerat eficient de consiliu.
    • Cultura de risc puternica si functie de conformitate integrata in toate procesele, inclusiv Consumer Duty.

    Puncte slabe

    • Rata de retentie a clientilor a scazut fata de perioada anterioara, ceea ce poate indica presiuni asupra loialitatii.
    • Scaderea activelor nete fata de anul precedent arata o pozitie de capital mai putin robusta decat in trecut.
    • Dependenta de integrarea achizitiilor si de sisteme, precum platforma SIPP, creeaza riscuri operationale in perioada de tranzitie.

    Oportunități

    • Integrarea Platinum si achizitiile viitoare ar putea extinde baza de clienti si economiile de scara.
    • Politica progresiva de dividende ar putea deveni posibila daca grupul isi consolideaza capitalul disponibil.
    • Dezvoltarea functiei de trezorerie si a serviciilor pentru clienti ar putea imbunatati randamentul fondurilor excedentare.

    Amenințări

    • Modificari majore de reglementare ar putea afecta modelul de afaceri si pozitia de capital pe termen scurt.
    • Inflatia si volatilitatea pietelor de capital ar putea reduce valoarea activelor si increderea clientilor.
    • Riscurile de securitate informatica si de criminalitate financiara ar putea genera daune reputationale si financiare.

    Riscuri

    • Finantarea strategieiridicat

      Grupul ar putea sa nu obtina finantarea suplimentara necesara pentru strategia de crestere organica si prin achizitii, ceea ce ar limita extinderea.

    • Schimbari de reglementareridicat

      O schimbare semnificativa a reglementarii ar putea afecta negativ modelul de afaceri, mai ales daca implementarea nu este gestionata eficient.

    • Integrarea achizitiilormediu

      Dificultatile in integrarea Platinum ar putea afecta serviciile, sistemele si rezultatele pentru clienti.

    • Riscul de dobandamediu

      Facilitatea Kartesia este legata de SONIA, iar o crestere a costurilor ar putea reduce marja, desi veniturile din trezorerie ofera o compensare partiala.

    • Risc de personal si conduitamediu

      Pierderea personalului cheie sau tratamentul inadecvat al clientilor ar putea afecta serviciile si reputatia grupului.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Daca integrarea Platinum se desfasoara eficient, grupul ar putea extinde baza de clienti si ar putea dobandi scara suficienta pentru a sustine profitabilitatea pe termen lung.
    • Bilantul solid si lichiditatea adecvata ar putea permite grupului sa finanteze achizitii fara a compromite operatiunile curente.
    • Modelul de afaceri bazat pe comisioane fixe ar putea oferi venituri mai previzibile decat cele legate direct de piete.

    Ce ar strica teza

    • Scaderea ratei de retentie si a activelor nete ar putea indica presiuni care sa se accentueze daca integrarea nu reuseste.
    • Dependenta de finantare suplimentara si de achizitii ar putea expune grupul la conditii de credit mai dificile.
    • Riscurile de reglementare si de securitate informatica ar putea genera costuri neasteptate si daune reputationale.

    De urmărit

    • Rata de retentie a clientilor si evolutia numarului de scheme activenext annual report
    • Finantarea suplimentara pentru strategia de cresterenext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Modelul de afaceri se bazeaza pe comisioane de administrare fixe, mai degraba decat pe expunerea directa la piete, deoarece riscul de piata este suportat in mare parte de clienti, ale caror investitii sunt alese de ei insisi 1. Aceasta structura face veniturile mai previzibile, dar depinde de capacitatea grupului de a pastra clientii si de a integra eficient noile achizitii.

    Grupul isi mentine o politica de trezorerie care urmareste lichiditatea operationala si optimizarea randamentului fondurilor excedentare. Compania intentioneaza sa adopte o politica progresiva de dividende atunci cand capitalul disponibil va permite acest lucru, dar consiliul nu a anuntat inca o politica de dividende, avand in vedere nevoile de investitii 1.

    Segmente

    SIPP si SSAS

    Segmentul principal il reprezinta schemele de pensii administrate, cu 18.329 scheme active la sfarsitul anului 2025 1. Rata de retentie a clientilor din ultimele 12 luni a fost de 95,6% 1, in scadere fata de perioada precedenta.

    Vesta si IAL

    Activitatea de consultanta financiara si de investitii este furnizata prin Vesta si IAL, cu o zona de risc controlata: consultanta pentru transferul de beneficii este furnizata doar de Vesta, in cazuri limitate, iar investitiile cu risc ridicat sunt excluse.

    Achizitia Platinum

    Platinum, finalizata in noiembrie 2025, este in prezent integrata in platforma operationala existenta. Conducerea urmareste integrarea sistemelor SIPP si a functiei de trezorerie, un proces care ar putea influenta serviciile pentru clienti in perioada urmatoare.

    Piața în context

    Grupul opereaza pe piata britanica a pensiilor auto-administrate, unde cererea depinde de schimbarile de reglementare, de increderea investitorilor si de conditiile macroeconomice din Regatul Unit. Directorii au luat in considerare factorii macroeconomici din Regatul Unit si piata tinta la evaluarea capacitatii grupului de a continua activitatea 1.

    Piata este influentata de inflatie, care ar putea eroda veniturile grupului daca tarifele nu sunt ajustate, si de tendintele ratelor dobanzii, care afecteaza atat costul facilitatii de credit, cat si veniturile din trezoreria clientilor 1.

    Tendințe

    • Reglementare si Consumer Dutymixt

      Schimbarile de reglementare pot modifica modelul de afaceri; grupul monitorizeaza constant noile reglementari, iar Consumer Duty este integrat in toate procesele. Schimbari neasteptate ar putea afecta pozitia de capital.

    • Consolidarea prin achizitiimixt

      Strategia de crestere se bazeaza pe achizitii, ceea ce poate sustine extinderea bazei de clienti, dar necesita capital si o integrare eficienta, iar esecul integrarii ar putea afecta rezultatele.

    • Dobanzile si lichiditateamixt

      Facilitatea Kartesia este legata de SONIA, iar veniturile din trezorerie sunt legate de aceleasi dobanzi, ceea ce creeaza o acoperire naturala partiala; o evolutie defavorabila a dobanzilor ar putea totusi afecta costurile.

    • Presiuni inflationistevânt din față

      Inflatia ar putea eroda valoarea veniturilor si a activelor grupului, daca tarifele nu sunt revizuite periodic, ceea ce face necesara monitorizarea constanta a structurii de comisioane.

    Poziția concurențială

    Pe piata britanica a pensiilor auto-administrate exista mai multi furnizori de platforme SIPP si SSAS. Raportul anual nu identifica nominal concurentii, astfel incat pozitia relativa a grupului nu poate fi evaluata complet pe baza acestei surse.

    Avantajul declarat al grupului consta in modelul de afaceri bine definit si in sistemele de control, insa diferentierea fata de alti furnizori depinde de calitatea serviciilor si de rezultatele pentru clienti, indicatori care au scazut in ultima perioada.

    • Concurenti SIPP din Regatul Unit

      Raportul anual nu numeste concurenti; comparatia ramane limitata la piata britanica a platformelor de pensii auto-administrate.

    • Furnizori de consultanta pentru pensii

      Sursa nu identifica furnizori concreti in acest segment, iar serviciile de consultanta ale grupului sunt furnizate prin entitati proprii.

    • Administratori de scheme de pensii

      Nu sunt identificati in sursa, desi un numar mare de scheme active implica o concurenta intensa pentru retinerea clientilor.

    • Furnizori de tehnologie pentru pensii

      Sursa nu numeste furnizori; dependenta de terti pentru infrastructura ar putea deveni un factor de comparatie.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / InvestAcc Group Limited · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.