olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Ithaca Energy PLC ITH.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BPJHV584 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Ithaca Energy este cel mai mare producător independent de petrol și gaze din Marea Nordului britanică, cu o producție medie pro forma de 131 kboe/d în 2025. Compania se bazează pe consolidare prin achiziții, într-un bazin aflat în declin, în condițiile unui cadru fiscal și de reglementare care rămâne incert până în 2030.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ithaca Energy PLC (ITH.L) costa 2,55 GBP (−1,32 % într-o zi), cu beta -0,21, interval pe 52 de săptămâni 1,54–3,13 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,63 – 3,21
- sub banda inferioară · %B -0,14 · lățimea benzii 19,9 %
- SMA 50 / 200
- 2,85 / 2,49
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / 0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,1 % | −0,6 % | −6,4 pp | — |
| 3 luni | +9,6 % | −4,2 % | +13,8 pp | — |
| 6 luni | +0,7 % | +4,3 % | −3,6 pp | — |
| De la început de an | +53,7 % | +7,5 % | +46,2 pp | — |
| 1 an | +12,5 % | +9,9 % | +2,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +53,3 % | +49,8 % | +3,5 pp | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,0 mld | 2,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −14,6 % | +46,3 % |
| Profit net | 292,6 mil | 153,1 mil | -84,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −47,7 % | −154,9 % |
| EPS diluat | 0,29 | 0,13 | -0,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −54,7 % | −139,2 % |
| netă % | 12,6 % | 7,7 % | -2,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 170,1 mil USD
- Datorie financiară
- 1,4 mld USD
- Datorie netă
- 1,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,6 mld USD
- Active totale
- 8,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,55x
- Lichiditate curentă
- 0,79x
- ROE
- -3,0 %
- ROA
- -1,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,0 mld | 2,9 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,7 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mld | 842,2 mil | 1,2 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 486,1 mil | 523,7 mil | 1,1 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 189,7 mil | 200,6 mil | 264,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 302,0 mil | 334,3 mil | 840,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,5 mil | 181,2 mil | 924,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | 292,6 mil | 153,1 mil | -84,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,29 | 0,13 | -0,05 | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,26 | 0,37 | 0,30 | esef· 15 apr. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 153,2 mil | 165,1 mil | 170,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 334,3 mil | 417,6 mil | 355,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 150,5 mil | 283,8 mil | 253,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 845,6 mil | 976,2 mil | 1,2 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,3 mld | 4,2 mld | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 783,8 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 6,3 mld | 8,3 mld | 8,4 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 478,6 mil | 566,5 mil | 610,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 29,9 mil | 13,0 mil | 14,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 718,2 mil | 1,0 mld | 1,4 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,8 mld | 5,2 mld | 5,9 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,5 mld | 3,0 mld | 2,6 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | esef· 15 apr. 2026derivat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 1,6 mld
esef· 15 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,3 mld | 853,3 mil | 1,7 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -492,4 mil | -390,9 mil | -1,5 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -900,7 mil | -449,5 mil | -292,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 266,0 mil | 432,7 mil | 497,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,97 – 5,33 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)3,97 – 5,33 (Mijloc 4,55)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 23,8 % | 79 (față de colegi) | 38 % |
| Marja netă · Calitate | -2,9 % | 26 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,1x | 41 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ITHACA ENERGY PLC (ITH.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 46,3 %; marjă netă -2,9 %; ROE -3,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,97–5,33 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 23,8 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -2,9 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITH.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ithaca Energy este cel mai mare producător independent de petrol și gaze din Marea Nordului britanică, cu o producție medie pro forma de 131 kboe/d în 2025. Compania se bazează pe consolidare prin achiziții, într-un bazin aflat în declin, în condițiile unui cadru fiscal și de reglementare care rămâne incert până în 2030.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu divers de active în UKCS, cu scală crescută după achizițiile recente și o poziție de consolidator în bazin.
- Politică de acoperire a riscului care sprijină veniturile și investițiile în perioadele de volatilitate a prețurilor.
- Experiență solidă în executarea achizițiilor și integrarea activelor achiziționate.
Puncte slabe
- Dependență mare de un singur bazin și de un cadru fiscal care rămâne incert până la introducerea mecanismului după 2030.
- Producția unor active importante a fost sub prognoză în 2025, din cauza opririlor extinse pentru lucrări de întreținere.
- Capitalul de lucru este negativ, iar compania se bazează pe fluxurile operaționale și pe lichidități pentru a-l echilibra.
Oportunități
- Continuarea consolidării în UKCS și extinderea strategiei de achiziții la nivel global.
- Cererea pentru producție cu amprentă redusă de carbon ar putea crește dacă piața recompensează această caracteristică.
- Dezvoltarea unor proiecte noi, precum Cygnus și zona vestului Shetlandei, ar putea adăuga producție.
Amenințări
- Scăderea prețurilor petrolului și gazului ar putea reduce veniturile și fluxurile de numerar.
- Presiunea regulatorie și fiscală, inclusiv creșterea costului carbonului, ar putea afecta rentabilitatea.
- Reducerea cererii pe termen lung din cauza tranziției energetice ar putea duce la active blocate.
Riscuri
- Evenimente meteorologice extrememediu
Furtunile și valurile puternice ar putea întrerupe operațiunile de foraj și ar putea crește costurile de reparații și asigurare.
- Costul carbonuluiridicat
Creșterea taxelor pe carbon ar putea crește costurile directe și indirecte, în special pentru activele cu emisii mai mari.
- Cererea și volatilitatea prețurilorridicat
Scăderea cererii pentru petrol și gaz, combinată cu un exces de ofertă, ar putea reduce prețurile și ar putea duce la active blocate.
- Risc reputațional și acces la capitalmediu
Scrutinul sporit asupra sectorului petrolier ar putea limita accesul la finanțare și ar putea crește costul capitalului.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Integrarea unor echipe, sisteme și active diferite, după fuziunea cu Eni UK, ar putea încetini realizarea sinergiilor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania a crescut producția prin achiziții și își consolidează poziția într-un bazin în care concurenții fac la fel, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen mediu.
- Politica de acoperire a riscului ar putea proteja fluxurile de numerar în perioadele de volatilitate a prețurilor, iar fluxul operațional a fost solid în 2025.
- Dacă cadrul fiscal devine mai previzibil după 2030, investițiile pe termen lung ar putea deveni mai atractive.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur bazin și de o fiscalitate incertă ar putea limita flexibilitatea și atractivitatea investițiilor pe termen lung.
- Scăderea prețurilor sau o producție sub prognoză, cum s-a văzut la Captain, ar putea reduce veniturile și capacitatea de distribuire către acționari.
- Tranziția energetică și costurile carbonului ar putea deveni mai mari decât se estimează, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea activelor.
De urmărit
- Finalizarea tranzacțiilor de consolidare și integrarea Seagull și Cygnus2026
- Deciziile finale de investiții pentru Cygnus și proiectele din vestul ShetlandeiH1 2026
- Nivelul prețurilor Brent și gazului, în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu2026
- Legislația care va implementa mecanismul permanent OGPM și evoluția EPL2030
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Ithaca Energy PLC își desfășoară activitatea în Platforma Continentală a Regatului Unit (UKCS), unde deține un portofoliu de 36 de interese în câmpuri de producție, operate și neoperate, în Marea Nordului de Nord, Centru și Sud, în Moray Firth și în vestul Shetlandei. În 2025 compania a finalizat achiziția JAPEX UK și a majorat participațiile în câmpurile Cygnus și Seagull, ceea ce a adăugat 17 kboe/d la producția medie pro forma. Modelul de business acoperă întregul ciclu de viață al câmpurilor, de la explorare și dezvoltare până la producție și dezafectare. Un element important este politica de acoperire a riscului: compania menționează o poziție de acoperire de 63,8 mmboe la 17 martie 2026, până la sfârșitul lui 2027, ceea ce susține programul de investiții și distribuțiile către acționari. Compania arată, de asemenea, că un lot important de producție din UK ajunge pe piața britanică, ceea ce o plasează ca parte a securității energetice a țării.
Segmente
Câmpuri operate
Active operate de Ithaca Energy, precum Captain, Elgin Franklin și J-Area, care au reprezentat în 2025 sursa principală de producție operată. Captain a avut o producție medie netă de 17,1 kboe/d, sub prognoză, din cauza extinderii opririi programate pentru investiții suplimentare, iar Elgin Franklin a avut o eficiență de producție de aproximativ 94%. Compania afirmă că operează responsabil, cu accent pe siguranță și pe reducerea amprentei de carbon.
Câmpuri neoperate și achiziții
Participații neoperate și interese majorate prin achiziții, precum Cygnus, unde participația a crescut la 85% din 1 octombrie 2025, și Seagull, unde participația a crescut de la 35% la 50%. Aceste achiziții sunt considerate sinergice și creatoare de valoare, iar compania spune că va căuta în continuare consolidare în UKCS.
Piața în context
Prețul mediu Brent a scăzut în 2025 la 69 USD/bbl, cel mai mic nivel din 2020, sub presiunea suprafeței de ofertă și a creșterii producției OPEC+. În primul trimestru al lui 2026 însă, tensiunile din Orientul Mijlociu au dus la vârfuri de aproximativ 117 USD/bbl. Cadrul fiscal rămâne important: Energy Profits Levy va rămâne până la 31 martie 2030, urmat de un mecanism permanent bazat pe venituri, iar industria a reacționat mixt la această schemă.
Tendințe
- Consolidarea din Marea Norduluimixt
Companiile mari își reorganizează activele din Marea Nordului, prin contopiri și joint-venture-uri, pentru a obține scală și rezistență. Ithaca Energy poate beneficia dacă continuă să achiziționeze interese în active cunoscute, dar consolidarea concurenților ar putea înrăutăți poziția de negociere.
- Securitatea energetică și tranzițiamixt
Guvernul britanic susține atât producția internă de petrol și gaze, cât și investițiile în tehnologii cu emisii reduse. Acest cadru favorizează producătorii cu amprentă redusă de carbon, dar intensifică presiunea asupra sectorului pe termen lung.
- Cererea din partea centrelor de datevânt din spate
Dezvoltarea inteligenței artificiale crește cererea de energie, iar compania susține că va fi nevoie de un mix echilibrat de surse. Această tendință ar putea susține cererea pentru gaz și petrol produse intern.
- Volatilitatea prețurilor și cadrul fiscalvânt din față
Prețurile materiilor prime sunt volatile, iar fiscalitatea din Marea Nordului rămâne incertă până la introducerea mecanismului permanent după 2030. Dacă prețurile scad sau fiscalitatea se înăspri, veniturile și investițiile ar putea fi afectate.
Poziția concurențială
În Marea Nordului, concurența vine de la operatori mari și de la companii care s-au unit recent, precum Adura, creată de Shell și Equinor, NEO NEXT, format din Repsol și NEO Energy, și TotalEnergies, care își combină activitatea din UK cu NEO NEXT. Aceste companii au scală și portofolii mai mari, ceea ce poate influența accesul la active și la finanțare.
- Adura
Joint-venture nou format de Shell și Equinor pentru operațiunile lor din Marea Nordului britanică.
- NEO NEXT
Entitate rezultată din fuziunea operațiunilor Repsol și NEO Energy în Marea Nordului, la care TotalEnergies își va adăuga activitatea din UK.
- TotalEnergies
Companie care își va combina activitatea upstream din UK cu NEO NEXT, finalizarea fiind așteptată în 2026.
- bp
Operator al câmpului Seagull, unde Ithaca Energy a ajuns la un interes egal cu cel al bp după achiziția JAPEX UK.
Știri și depuneri
Din presă
- Bumble Said to Near $1B Sale to IthacaBloomberg Markets · 14 oct. 2026 · EN
- Dating App Bumble Said to Near $1 Billion Sale to IthacaBloomberg Markets · 12 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Ithaca Energy PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.