olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Jupiter Fund Management PLC JUP.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B53P2009 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

1,76GBP−1,57 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Jupiter Fund Management este o societate britanică de administrare activă a activelor, care a crescut anul trecut după câțiva ani de scădere și a finalizat achiziția CCLA, ceea ce îi extinde scara în piața sa principală. Activele administrate au crescut cu 19% în 2025, ajungând la £54bn, iar după finalizarea CCLA grupul administrează peste £70bn.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Jupiter Fund Management PLC (JUP.L) costa 1,76 GBP (−1,57 % într-o zi), cu capitalizare 920,3 mil GBP, P/E 9,8 pe un EPS diluat de 0,18 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,42 %, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 1,40–1,95 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
920,3 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,8
EPS diluat TTM 0,18 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
10,17 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,42 %
DPS 12 luni 0,04
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
1,401,95

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,70 – 1,79
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 5,0 %
SMA 50 / 200
1,69 / 1,70
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,02 / 0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,9 %−0,6 %+3,6 pp—
3 luni+8,5 %−4,2 %+12,7 pp—
6 luni+10,4 %+4,3 %+6,1 pp—
De la început de an+11,0 %+7,5 %+3,5 pp—
1 an+14,1 %+9,9 %+4,2 pp+5,8 %
3 ani+116,7 %+49,8 %+66,9 pp+26,3 %
5 ani−32,7 %+42,8 %−75,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,2 %
10 feb. 2026 → 01 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,4 %
04 ian. 2022 → 07 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 7,1, mediană 8,0, max 8,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri405,6 mil402,5 mil465,7 mil
Venituri an/anindisponibil−0,8 %+15,7 %
Profit net-12,9 mil65,2 mil100,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+54,0 %
EPS diluat-0,030,120,18
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+46,7 %
netă %-3,2 %16,2 %21,6 %
Flux de numerar liber87,4 mil72,5 mil58,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
318,7 mil GBP
Datorie financiară
0 GBP
Datorie netă
-318,7 mil GBP
Capitaluri proprii
906,1 mil GBP
Active totale
1,2 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
2,46x
ROE
11,5 %
ROA
8,0 %
Marja FCF
12,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
405,6 mil
2024
402,5 mil
2025
465,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
368,8 mil
2024
364,1 mil
2025
431,0 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
86,0 mil
2024
86,4 mil
2025
128,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,2 mil
2024
6,1 mil
2025
3,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
9,4 mil
2024
88,3 mil
2025
131,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
22,3 mil
2024
23,1 mil
2025
31,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-12,9 mil
2024
65,2 mil
2025
100,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,03
2024
0,12
2025
0,18

esef· 24 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,07
2024
0,07
2025
0,04

esef· 24 mar. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
268,2 mil
2024
261,1 mil
2025
318,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
137,6 mil
2024
145,9 mil
2025
216,9 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2023
639,9 mil
2024
697,2 mil
2025
672,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
37,5 mil
2024
34,8 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2023
494,4 mil
2024
494,4 mil
2025
494,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
17,5 mil
2024
12,3 mil
2025
11,7 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
221,4 mil
2024
201,1 mil
2025
215,2 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
49,7 mil
2024
49,9 mil
2025
0

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
306,4 mil
2024
311,1 mil
2025
273,4 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
418,1 mil
2024
422,5 mil
2025
336,5 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
789,5 mil
2024
834,0 mil
2025
906,1 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
516,0 mil
2024
521,6 mil
2025
522,9 mil

esef· 24 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
88,0 mil
2024
73,9 mil
2025
59,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
600,0 mii
2024
1,4 mil
2025
500,0 mii

esef· 24 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
87,4 mil ≈
2024
72,5 mil ≈
2025
58,8 mil ≈

esef· 24 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-56,6 mil
2024
-182,2 mil
2025
88,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
35,2 mil
2024
34,2 mil
2025
22,3 mil

esef· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
48,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
54,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
46,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-18,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
92,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
27,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
21,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
12,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
11,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
16,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
13,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
23,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
37,9 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
-318,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
37,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
59,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
500,0 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
58,8 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
58,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
142 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
920,3 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
601,6 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
9,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
9,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
10,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
4,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
15,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 73 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

1,76 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 920,3 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
920,3 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
21,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 24 mar. 2026
verificat 79derivat 6

Scorul pe grupe

  • Calitate60
  • Randamente61
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare82

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil atractiv · Scor 73/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate16,1 %63 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate21,6 %74 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate58,6 %41 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie37,7x100 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,5x100 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare9,8x83 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare6,4 %80 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,4 %35 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente37,9 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente61/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare82/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    JUPITER FUND MANAGEMENT PLC (JUP.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 465,7 mil GBP în 2025; creștere an/an 15,7 %; marjă netă 21,6 %; ROE 11,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 2,04–2,83 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,42 GBP, prețul de 1,76 GBP lasă un potențial de 37,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 27,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 21,6 %
    • Acoperirea dobânzilor: 37,7x
    • Lichiditatea curentă: 2,5x
    • P/E (TTM): 9,8x
    • Randament FCF: 6,4 %
    • Rata de distribuire (FCF): 37,9 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    9,8x
    mediana verticalei 15,3x
    sub mediană (−35,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    2,0x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+28,6 %)
    P/B
    1,0x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−53,0 %)
    ROE
    11,5 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−19,7 %)
    Marja netă
    21,6 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+100,2 %)
    Marja EBIT
    27,5 %
    mediana verticalei 22,9 %
    peste mediană (+19,9 %)
    Venituri an/an
    15,7 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+99,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    2,4 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−15,3 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    JUP.LJupiter Fund Management PLC920,3 mil9,811,5 %21,6 %+15,7 %+20 % / +114 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JUP.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    1,23
    Randament total -28 % · Pe an -28 %
    2,17
    Randament total 26 % · Pe an 26 %
    3,26
    Randament total 89 % · Pe an 89 %
    3 ani
    1,46
    Randament total -9 % · Pe an -3 %
    2,87
    Randament total 74 % · Pe an 20 %
    4,69
    Randament total 179 % · Pe an 41 %
    5 ani
    1,74
    Randament total 12 % · Pe an 2 %
    3,80
    Randament total 136 % · Pe an 19 %
    6,75
    Randament total 310 % · Pe an 33 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,72
    • Marja netă± 0,50
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,37
    • Diluare anuală± 0,04

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Jupiter Fund Management este o societate britanică de administrare activă a activelor, care a crescut anul trecut după câțiva ani de scădere și a finalizat achiziția CCLA, ceea ce îi extinde scara în piața sa principală. Activele administrate au crescut cu 19% în 2025, ajungând la £54bn 1, iar după finalizarea CCLA grupul administrează peste £70bn 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania a obținut fluxuri nete pozitive în 2025, primele din ultimii câțiva ani, și a avut o performanță a investițiilor în îmbunătățire pe mai multe orizonturi 1.
    • Achiziția CCLA a adus o poziție puternică pe piața non-profit și a crescut diversificarea grupului 1.
    • Angajamentul față de disciplina costurilor, cu reducerea continuă a numărului de angajați și a costurilor necompensatorii, sprijină marjele 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile depind de volumul activelor administrate, iar activele au fost afectate de ieșirile din anii anteriori înainte de revenirea din 2025 1.
    • Ținta de cost:venit pe termen mediu nu a fost încă atinsă, ceea ce arată că eficiența rămâne un obiectiv în lucru 1.
    • Dependența de piața britanică, unde se află cea mai mare parte a activelor, expune compania la evoluțiile unei singure piețe 1.

    Oportunități

    • Dacă investitorii continuă să diversifice în afara acțiunilor americane, strategiile active ale companiei ar putea atrage fluxuri suplimentare 1.
    • Integrarea CCLA ar putea aduce economii de costuri și o bază de clienți mai stabilă, dacă sinergiile se realizează 1.
    • Gama de ETF-uri active și noile platforme pot extinde accesul la clienți care nu erau deserviți anterior 1.

    Amenințări

    • Presiunea continuă asupra comisioanelor și a marjelor ar putea reduce veniturile pe termen lung 1.
    • Creșterea produselor pasive, cu costuri mai mici, ar putea limita cota de piață a gestionării active 1.
    • Dificultățile de integrare a unei achiziții mari ar putea afecta clienții sau eficiența operațională 1.

    Riscuri

    • Dependența de volumul activelorridicat

      Veniturile din comisioane depind de nivelul activelor administrate, deci o scădere a piețelor ar putea reduce direct veniturile 1.

    • Presiunea asupra comisioanelorridicat

      Comprimarea comisioanelor din industrie ar putea reduce marjele, mai ales dacă clienții cer prețuri mai mici 1.

    • Integrarea CCLAmediu

      Integrarea unei achiziții de această scară ar putea întârzia sinergiile sau crea perturbări pentru clienți 1.

    • Concentrarea geograficămediu

      Cea mai mare parte a activelor provine din clienți din Marea Britanie, ceea ce expune compania la evoluțiile unei singure economii 1.

    • Performanța investițiilormediu

      Dacă performanța fondurilor se deteriorează, fluxurile de clienți ar putea reveni la ieșiri 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Compania a revenit la fluxuri nete pozitive și a crescut activele administrate semnificativ într-un an, ceea ce sugerează că strategia de redresare funcționează 1.
    • Achiziția CCLA mărește scara și deschide un canal nou, iar sinergiile de costuri ar putea îmbunătăți marjele dacă se realizează conform planului 1.
    • Disciplina costurilor și adoptarea AI ar putea susține eficiența pe măsură ce veniturile cresc 1.

    Ce ar strica teza

    • Activele administrate și veniturile rămân sensibile la piețe, iar o scădere a acestora ar putea anula câștigurile recente 1.
    • Presiunea continuă asupra comisioanelor din industrie ar putea limita creșterea marjelor chiar dacă fluxurile se îmbunătățesc 1.
    • Integrarea CCLA ar putea întâmpina dificultăți neprevăzute, iar sinergiile ar putea fi realizate mai lent decât se estimează 1.

    De urmărit

    • Evoluția fluxurilor nete trimestriale și a activelor administrate după integrarea CCLAQ1 2027
    • Realizarea sinergiilor de costuri CCLA, de cel puțin £16m2027
    • Progresul către ținta de cost:venit de 70%next 10-K
    • Evoluția comisioanelor și a marjelor în contextul concurenței cu produsele pasive2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Jupiter este un administrator activ de active cu sediul în Marea Britanie, care oferă fonduri mutuale, ETF-uri active și mandate instituționale unor clienți de retail, wholesale și instituționali. La finalul lui 2025, activele administrate erau de £54bn 1, iar grupul a rămas concentrat pe capabilități de investiții diferențiate. Strategia se sprijină pe patru obiective: creșterea scalei, reducerea complexității, extinderea apelului către clienți și consolidarea relațiilor cu toate părțile interesate 1.

    În 2025 compania a înregistrat primul an calendaristic pozitiv pentru fluxuri de la 2017, cu intrări nete de £1.3bn 1. Costurile au fost reduse, iar numărul de angajați a scăzut la 442 la 31 decembrie 2025 1. Achiziția CCLA, finalizată în februarie 2026, adaugă un canal nou, cel al organizațiilor non-profit, dar nu se suprapune cu clienții existenți 1.

    Compania menține o politică de distribuire a capitalului excedentar și a unei părți din veniturile din comisioane de performanță. Pentru 2025, consiliul a anunțat returnarea a 50% din veniturile din comisioane de performanță, prin dividend special și program de răscumpărare de până la £30m 1.

    Segmente

    Administrare activă de investiții

    Segmentul principal include fonduri mutuale, mandate instituționale și ETF-uri active. Cinci din cele șapte capabilități de investiții și-au crescut activele în 2025, iar cele mai mari intrări au venit din strategia sistematică pe acțiuni, cu peste £4.0bn 1.

    CCLA (non-profit)

    CCLA este cel mai mare administrator britanic axat pe sectorul non-profit, cu active de peste £15bn 1. Achiziția, finalizată în februarie 2026, deschide canalul organizațiilor caritabile, religioase și al autorităților locale, iar grupul combinat administrează peste £70bn 1.

    Canale noi de distribuție

    Compania a lansat ETF-uri active, precum un mandat global pe obligațiuni suverane în mai 2025 și un produs global pe companii mici în decembrie 2025, precum și primul fond pe platforma sa din Cayman 1.

    Piața în context

    Piața britanică a administrării active este presată de scăderea comisioanelor și a marjelor, iar investitorii au redus în 2025 expunerea pe acțiuni americane, cu ieșiri de aproximativ £20bn 1. Jupiter consideră că această diversificare și dispersia mai mare dintre regiuni ar putea favoriza gestionarea activă 1.

    Structural, procesul de trecere către pasiv și ETF-uri continuă, iar companiile listate din domeniu se tranzacționează cu discount față de alte societăți financiare, ceea ce reflectă scepticismul privind stabilitatea marjelor pe termen lung 1. Răspunsul multor firme a fost raționalizarea gamei de produse și accelerarea eficientizării operaționale 1.

    Tendințe

    • Diversificare de la acțiunile americanevânt din spate

      Investitorii au redus expunerea pe acțiuni americane, iar un mediu cu dispersie mai mare între regiuni ar putea favoriza strategiile active, fiind un avantaj pentru Jupiter 1.

    • Presiune asupra comisioanelorvânt din față

      Clienții devin tot mai exigenți și se așteaptă la prețuri competitive, ceea ce comprimă veniturile administratorilor britanici 1.

    • Creșterea ETF-urilor pasive și activemixt

      Trecerea către ETF-uri pasive a fost constantă, dar și ETF-urile active au început să câștige teren, oferind lui Jupiter un canal de distribuție nou 1.

    • Eficientizare prin tehnologie și AIvânt din spate

      Compania folosește AI și automatizare; peste 330 de utilizatori ChatGPT au raportat economii de timp, ceea ce sprijină controlul costurilor 1.

    Poziția concurențială

    Jupiter concurează cu administratori activi britanici și europeni pe fonduri mutuale, mandate instituționale și ETF-uri active. Presiunea concurențială vine și din produsele pasive, care câștigă cotă de piață 1.

    Achiziția CCLA îi oferă un avantaj în sectorul non-profit, unde compania nu avea anterior prezență, dar și pe piața autorităților locale, unde existau deja relații pe termen lung 1. Pe piața britanică, Jupiter se prezintă ca unul dintre administratorii activi de frunte 1.

    • Alți administratori activi britanici și europeni

      Concurează pe fonduri mutuale și mandate active; sursele nu identifică concurenți cotați în SUA.

    • Fonduri și ETF-uri pasive

      Concurență prin costuri mai mici, iar ETF-urile pasive au crescut constant ca pondere.

    • Administratori activi listați pe piețe din afara UK

      Concurează pe segmentul fondurilor active internaționale și pe canalele de distribuție globale.

    • Administratori specializați în sectorul non-profit

      Concurează pe segmentul caritabil și religios, unde CCLA era lider înainte de achiziție.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Jupiter Fund Management PLC · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Jupiter Fund Management PLC (JUP.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw