olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

KAVANGO RESOURCES PLC KAV.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BF0VMV24 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,01GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Kavango Resources PLC este o companie minieră și de explorare, listată la Londra, care lucrează pe aur și metale de bază în Botswana și Zimbabwe. Interesul pentru companie vine din resursele de aur din Steenbok și din proiectele de explorare din Kalahari, cu finanțare nouă în vedere.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea KAVANGO RESOURCES PLC (KAV.L) costa 0,01 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta -0,02, interval pe 52 de săptămâni 0,01–0,01 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,02
Volatilitate (1 an) 82 %
Interval 52 săpt.
0,010,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,01 – 0,01
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 24,6 %
SMA 50 / 200
0,01 / 0,01
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lunăindisponibil−0,6 %indisponibil—
3 luni−14,3 %−4,2 %−10,1 pp—
6 luni−29,4 %+4,3 %−33,7 pp—
De la început de an−17,2 %+7,5 %−24,8 pp—
1 an−25,0 %+9,9 %−34,9 pp+5,8 %
3 ani−29,4 %+49,8 %−79,3 pp+26,3 %
5 ani−88,7 %+42,8 %−131,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,8 %
23 feb. 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−90,8 %
11 ian. 2022 → 07 sept. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−35,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri0445,0 mii1,7 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+285,6 %
Profit net-3,3 mil-8,7 mil-14,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,45-0,01-0,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-1.946,5 %-870,2 %
Flux de numerar liber-2,5 mil-6,6 mil-12,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,6 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-4,6 mil USD
Capitaluri proprii
21,5 mil USD
Active totale
23,2 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
4,25x
ROE
-85,2 %
ROA
-70,8 %
Marja FCF
-720,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
0
2024
445,0 mii
2025
1,7 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
0
2024
484,0 mii
2025
4,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2023
0
2024
-39,0 mii
2025
-2,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
-3,3 mil
2024
-8,6 mil
2025
-14,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
0
2024
119,0 mii
2025
42,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-3,3 mil
2024
-8,7 mil
2025
-14,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
-3,3 mil
2024
-8,7 mil
2025
-14,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,45
2024
-0,01
2025
-0,00

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,4 mil
2024
1,1 mil
2025
4,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2023
928,0 mii
2024
1,8 mil
2025
1,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
0
2024
103,0 mii
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
4,7 mil
2024
4,0 mil
2025
6,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
352,0 mii
2024
940,0 mii
2025
1,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
14,6 mil
2024
14,1 mil
2025
15,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
19,6 mil
2024
19,0 mil
2025
23,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,3 mil
2024
712,0 mii
2025
1,3 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
4,8 mil
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
1,3 mil
2024
5,5 mil
2025
1,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
1,3 mil
2024
5,5 mil
2025
1,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
18,4 mil
2024
13,5 mil
2025
21,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
7,3 mil
2024
—
2025
—

esef· 07 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-2,3 mil
2024
-5,8 mil
2025
-11,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
259,0 mii
2024
794,0 mii
2025
923,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-2,5 mil ≈
2024
-6,6 mil ≈
2025
-12,4 mil ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,0 mil
2024
-5,0 mil
2025
-1,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
7,3 mil
2024
8,5 mil
2025
16,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
285,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-139,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-868,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-870,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-720,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-86,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-70,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-73,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-68,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-4,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-355,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-11,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
923,0 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-12,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
326 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
5 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
89 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
242 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,01 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-86,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-870,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
285,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 86derivat 1

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-73,4 %0 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate-870,2 %3 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-355,0x0 (pe interval fix)23 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate1/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KAVANGO RESOURCES PLC (KAV.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mil USD în 2025; creștere an/an 285,6 %; marjă netă -870,2 %; ROE -86,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 4,3x

Ce o infirmă

  • ROIC: -73,4 %
  • Marja netă: -870,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: -355,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
-86,1 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−699,0 %)
Marja netă
-870,2 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−8.179,6 %)
Marja EBIT
-868,9 %
mediana verticalei 22,9 %
sub mediană (−3.886,6 %)
Venituri an/an
285,6 %
mediana verticalei 7,9 %
peste mediană (+3.524,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KAV.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Kavango Resources PLC este o companie minieră și de explorare, listată la Londra, care lucrează pe aur și metale de bază în Botswana și Zimbabwe. Interesul pentru companie vine din resursele de aur din Steenbok și din proiectele de explorare din Kalahari, cu finanțare nouă în vedere 1.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență în două țări și un portofoliu mare de licențe reduc riscul de concentrare 1.
  • Echipa de conducere are experiență în finanțarea și negocierea proiectelor miniere din regiune 1.
  • Resursele de aur și haldele de la Nara oferă o bază de active identificate 1.

Puncte slabe

  • Resursele de aur sunt modeste și mineritul de la Steenbok este momentan suspendat 1.
  • Dependența de finanțarea prin emisiuni de capital ar putea limita ritmul forajelor 1.
  • Mai multe achiziții nu sunt încă finalizate, ceea ce face incertă structura activelor 1.

Oportunități

  • O asociere în participație pentru proiectul KCB ar putea aduce fondurile pentru faza următoare de explorare 1.
  • Valorificarea haldelor de la Nara ar putea aduce venituri pe termen scurt 1.
  • Tehnicile geofizice și geochimice aplicate în Ditau și KSZ ar putea identifica noi zone mineralizate 1.

Amenințări

  • Scăderea prețului aurului ar putea face proiectele marginale nerentabile 1.
  • Riscurile administrative și expirarea licențelor pot afecta planurile de explorare 1.
  • Riscurile geologice și de exploatare pot întârzia sau opri proiectele 1.

Riscuri

  • Risc de explorareridicat

    Explorarea poate să nu identifice depozite economic exploatabile, iar întârzierile tehnice pot amâna proiectele 1.

  • Risc de finanțareridicat

    Compania depinde de atragerea de capital, iar lipsa de fonduri ar putea reduce programul de foraj 1.

  • Risc de concentrare geograficămediu

    Activele sunt în două țări, dar toate sunt în Africa de Sud și Zimbabwe, expuse riscurilor regionale 1.

  • Risc de licențieremediu

    Expirarea unor licențe și neregenerarea altora ar putea reduce aria de explorare 1.

  • Risc de mediu și socialmediu

    Activitățile miniere pot avea impact asupra mediului, iar răspunderea pentru lucrările anterioare poate reveni companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tranzacția pentru proiectul KCB se finalizează, compania ar putea finanța următoarea fază de explorare fără a dilua suplimentar acționarii 1.
  • Haldele de la Nara ar putea aduce venituri mai rapid decât proiectele noi 1.
  • Dacă forajele din Karakubis confirmă mineralizarea de tip Tier 1, valoarea proiectelor ar putea crește semnificativ 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă finanțarea nouă nu se materializează, programul de explorare ar putea fi redus 1.
  • Resursele de aur sunt mici, iar un preț mai mic al aurului ar putea face proiectele nerentabile 1.
  • Expirarea licențelor și întârzierile juridice ar putea reduce activele utilizabile 1.

De urmărit

  • Finalizarea tranzacției pentru proiectul KCBH1 2026
  • Finalizarea achiziției proiectului Nara2026
  • Reluarea mineritului artizanal la Steenbok după acordul de tribut2026
  • Rezultatele regionalului de modelare magnetică 3D din KCBQ2 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania își desfășoară activitatea prin subsidiare în Botswana și Zimbabwe, având ca obiect principal explorarea și exploatarea minereurilor de bază și prețioase 1. Principalele active sunt licențele din Kalahari Copper Belt, Kalahari Suture Zone și Ditau din Botswana, precum și proiectele Hillside, Lonely și Nara din Zimbabwe 1. Compania este listată pe piața principală a London Stock Exchange și are o listare secundară la VFEX 1.

Segmente

Steenbok și Hillside (aur, Zimbabwe)

Steenbok conține o resursă indicată și inferată de aur, cu un grad mediu de 0,86 g/t Au la 30 septembrie 2025 1. Compania analizează o eventuală exploatare subterană mecanizată cu grad ridicat, dar mineritul artizanal este momentan suspendat până la negocierea unui acord de tribut 1.

Nara (aur și halde de steril)

Proiectul Nara include cinci mine istorice de aur și o resursă de halde (tailings) clasificată conform JORC, care ar putea oferi venituri în perioada apropiată 1. Finalizarea achiziției este în curs, iar părțile au extins termenul de finalizare pentru a clarifica aspectele juridice 1.

Botswana (cupru-argint și explorare)

În Kalahari Copper Belt, compania urmărește mineralizarea de cupru-argint, dar a lăsat să expire două licențe din cauza adâncimii mineralizării 1. Compania evaluează o tranzacție strategică pentru proiectul KCB, care ar putea deschide calea spre o asociere în participație 1.

Piața în context

Piața de explorare a aurului și a metalelor de bază din Africa de Sud și Zimbabwe este dependentă de finanțare externă și de rezultatele forajelor, iar proiectele se află în faze timpurii 1. Resursele de aur ale companiei sunt modeste față de producătorii consacrați, ceea ce face ca orice rezultat de foraj să aibă un impact relativ mare 1.

Cererea pentru cupru și aur din Botswana și Zimbabwe depinde de prețurile globale ale metalelor, iar compania lucrează cu un prag de preț al aurului de 3.000 USD/oz pentru estimarea resurselor 1. Dacă prețurile scad, proiectele marginale ar putea deveni nerentabile 1.

Tendințe

  • Strângerea de capital pentru exploraremixt

    Compania a atras fonduri prin listarea secundară la VFEX și prin subscrieri ulterioare, ceea ce îi permite să finanțeze programul de capex 1. Dacă accesul la capital se îngreunează, planul de foraj ar putea fi redus 1.

  • Explorarea cu tehnologii geofizice avansatevânt din spate

    Compania folosește date CSAMT, IP și geochimie de sol, ceea ce ar putea accelera identificarea țintelor noi 1.

  • Incertitudinea licențelor și a regimului miniervânt din față

    Expirarea unor licențe și întârzierile în finalizarea achizițiilor arată riscul administrativ din regiune 1.

  • Valorificarea haldelor vechivânt din spate

    Resursele de halde de la Nara pot oferi venituri mai rapide decât proiectele noi de explorare, dacă operațiunea se realizează 1.

Poziția concurențială

Compania concurează pentru finanțare și pentru teren cu alți explorători din Botswana, Zimbabwe și Africa de Sud, în special pentru proiectele de cupru și aur 1. Diferența față de concurenți ține de experiența echipei de conducere în finanțarea proiectelor în regiune 1.

Avantajul companiei este prezența simultană în două țări, ceea ce, conform consiliului, reduce riscul de concentrare 1. Totuși, resursele sale sunt încă mici în raport cu producătorii consacrați din regiune 1.

  • First Quantum Minerals

    Partener de colaborare în Kalahari Copper Belt, care a furnizat acces la date de foraj pentru proiectul KCB 1.

  • Moxico Resources

    Companie din Zambia cu proiect de cupru în producție, legată de managementul companiei prin foști directori 1.

  • Reunion Mining

    Fostă companie minieră din regiune, dezvoltată de fondatorii actuali și preluată ulterior de un grup internațional 1.

  • Mwana Africa

    Companie care a operat mine de aur în Zimbabwe, cu experiență similară în finanțarea proiectelor 1.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / KAVANGO RESOURCES PLC · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

KAVANGO RESOURCES PLC (KAV.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw