olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Kier Group plc KIE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0004915632 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Kier Group este un grup britanic de construcții și infrastructură, active în special în lucrări publice, utilități și clădiri sociale. Pe fondul unui program național de infrastructură pe zece ani, de peste £700bn, compania își concentrează strategia pe creștere, reziliență bilanțieră și performanță, după vânzarea treptată a activelor imobiliare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kier Group plc (KIE.L) costa 3,07 GBP (−0,90 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld GBP, P/E 22,8 pe un EPS diluat de 0,14 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,54 %, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 1,91–3,20 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,92 – 3,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,51 · lățimea benzii 9,6 %
- SMA 50 / 200
- 2,91 / 2,38
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,1 % | −0,6 % | +2,8 pp | — |
| 3 luni | +23,7 % | −4,2 % | +27,8 pp | — |
| 6 luni | +44,4 % | +4,3 % | +40,0 pp | — |
| De la început de an | +38,4 % | +7,5 % | +30,9 pp | — |
| 1 an | +43,9 % | +9,9 % | +34,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +202,4 % | +49,8 % | +152,5 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +181,8 % | +42,8 % | +139,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,9, mediană 16,2, max 17,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,4 % | +6,8 % |
| Profit net | 42,7 mil | 56,4 mil | 61,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +32,1 % | +9,4 % |
| EPS diluat | 0,10 | 0,12 | 0,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +27,4 % | +11,6 % |
| netă % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Flux de numerar liber | 223,0 mil | 223,9 mil | 223,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 1,9 mld GBP
- Datorie financiară
- 265,2 mil GBP
- Datorie netă
- -1,6 mld GBP
- Capitaluri proprii
- 511,4 mil GBP
- Active totale
- 3,9 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,52x
- Lichiditate curentă
- 0,90x
- ROE
- 12,0 %
- ROA
- 1,6 %
- Marja FCF
- 5,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,6 mld | 3,7 mld | 4,0 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 335,0 mil | 330,8 mil | 380,5 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 103,1 mil | 113,7 mil | 118,7 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 44,2 mil | 43,6 mil | 42,6 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 68,1 mil | 78,1 mil | 83,8 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 16,8 mil | 21,7 mil | 22,0 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Profit net | 42,7 mil | 56,4 mil | 61,7 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,10 | 0,12 | 0,14 | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,02 | 0,05 | 0,08 | esef· 06 oct. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 237,3 mil | 202,8 mil | 255,9 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 74,0 mil | 65,6 mil | 64,6 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Active curente | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,7 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 27,7 mil | 28,0 mil | 20,5 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Active totale | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,9 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 58,8 mil | 0 | — | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 242,0 mil | 263,9 mil | 265,2 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,5 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 520,1 mil | 517,2 mil | 511,4 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 431,3 mil | 440,6 mil | 437,6 mil | esef· 06 oct. 2026derivat |
- 2024
- 431,3 mil
- 2025
- 440,6 mil
- 2026
- 437,6 mil
esef· 06 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 230,1 mil | 235,0 mil | 229,4 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,1 mil | 11,1 mil | 5,9 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 223,0 mil ≈ | 223,9 mil ≈ | 223,5 mil ≈ | esef· 06 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -44,3 mil | -68,4 mil | -19,7 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -100,9 mil | -160,3 mil | -180,1 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 7,3 mil | 24,1 mil | 34,1 mil | esef· 06 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,7 mil | 16,1 mil | — | esef· 14 oct. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,4 % | 26 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 362,2 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,8x | 20 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 8 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,8x | 28 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 16,6 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,7 % | 53 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 15,3 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie15/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente72/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare60/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KIER GROUP PLC (KIE.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,4 mld GBP în 2026; creștere an/an 6,8 %; marjă netă 1,4 %; ROE 12,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,52–2,35 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,95 GBP, prețul de 3,07 GBP lasă un potențial de -36,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -57,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 362,2 %
- Randament FCF: 16,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 15,3 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,8x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- P/E (TTM): 22,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| KIE.LKier Group PLC | 1,3 mld | 22,8 | 12,0 % | 1,4 % | +6,8 % | +37 % / +182 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KIE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,94 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 3,43 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 5,15 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 1,97 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 3,90 Randament total 36 % · Pe an 11 % | 6,44 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 2,00 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 4,45 Randament total 61 % · Pe an 10 % | 8,04 Randament total 183 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 0,98
- Marja netă± 0,68
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,55
- Diluare anuală± 0,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kier Group este un grup britanic de construcții și infrastructură, active în special în lucrări publice, utilități și clădiri sociale. Pe fondul unui program național de infrastructură pe zece ani, de peste £700bn 1, compania își concentrează strategia pe creștere, reziliență bilanțieră și performanță, după vânzarea treptată a activelor imobiliare.
SWOT
Puncte tari
- Clientela publică și reglementată oferă o bază stabilă de venituri, iar contractele reimbursabile reduc riscul comercial.
- Carnetul de comenzi și pozițiile în cadre contractuale oferă vizibilitate asupra activității viitoare.
- Conducerea a stabilit obiective clare de reziliență și de performanță, cu un plan de reducere a activelor imobiliare.
Puncte slabe
- Marjele divizionale sunt relativ mici, mai ales în Construction, ceea ce lasă puțin spațiu pentru erori de execuție.
- Istoricul companiei include perioade de dificultate financiară, iar încrederea investitorilor depinde de execuția planului.
- Diversitatea conducerii senior rămâne sub țintele stabilite, mai ales în Comitetul Executiv, unde nu există reprezentare din minorități etnice.
Oportunități
- Programul național de infrastructură și investițiile în apă, energie și apărare pot deschide contracte noi.
- Digitalizarea și inteligența artificială pot îmbunătăți productivitatea și calitatea livrării proiectelor.
- Reorientarea capitalului din activitatea imobiliară poate sprijini creșterea în sectoarele de bază.
Amenințări
- Întârzierile în finanțarea publică sau reorganizarea programelor de investiții ar putea reduce volumul comenzilor noi.
- Presiunea costurilor și riscurile din lanțul de aprovizionare pot eroda marjele dacă nu sunt transferate în contracte.
- Concurența puternică în licitații poate împinge prețurile în jos și poate limita rentabilitatea proiectelor noi.
Riscuri
- Siguranța și sănătatea în muncăridicat
Operațiunile complexe și periculoase pot duce la incidente grave, cu consecințe financiare și reputaționale. Conducerea le tratează ca prioritate maximă.
- Macroeconomie și geopoliticămediu
Tensiunile internaționale și fluctuațiile economice pot afecta costurile și cererea, iar riscul a fost clasificat în creștere de conducere.
- Gestionarea contractelormediu
Contractele mari cu riscuri neasumate corespunzător pot genera pierderi, chiar dacă politica de licitare este selectivă.
- Securitate ciberneticămediu
Creșterea atacurilor cibernetice și a riscurilor legate de date poate perturba operațiunile și poate afecta încrederea clienților.
- Reglementare și conformitatescăzut
Legislația din sectoarele în care activează compania se schimbă frecvent, iar nerespectarea poate atrage amenzi și pierderea de contracte.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programul de infrastructură se execută conform planului, carnetul de comenzi și cifra de afaceri ar putea continua să crească, iar planul de reziliență ar putea reduce volatilitatea rezultatelor.
- Poziția în sectorul public și în cel reglementat ar putea oferi stabilitate, mai ales dacă divizia Infrastructure își menține marjele pe fondul creșterii contractelor.
- Realocarea capitalului din activitatea imobiliară ar putea îmbunătăți randamentul investițiilor și ar putea susține obiectivul de numerar net pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă finanțarea publică se întârzie sau programele sunt reduse, volumul noilor contracte ar putea scădea, iar cifra de afaceri ar putea încetini.
- Marjele reduse în Construction lasă puțin spațiu pentru depășirile de costuri, iar o presiune mai mare a inflației ar putea afecta rezultatele.
- Riscurile de siguranță, cibernetice și de conformitate ar putea genera costuri neprevăzute și ar putea afecta reputația companiei.
De urmărit
- Dinamica carnetului de comenzi și a cadrelor contractuale noi2027
- Progresul realocării capitalului din activitatea imobiliară2027
- Atingerea țintei de numerar net de peste £200m2029
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Kier Group plc raportează două divizii principale pentru exercițiul fiscal 2026 încheiat la 30 iunie 2026. Infrastructure a realizat o cifră de afaceri de £2.34bn 1, cu o marjă ajustată de 5,5% 1, iar Construction a realizat £1.99bn 1, cu o marjă de 3,9% 1. Compania descrie lucrările sale ca fiind esențiale pentru infrastructura economică și socială a Regatului Unit.
Portofoliul de clienți este dominat de sectorul public, care reprezintă 76% din activitate 1. Restul provine din clienți reglementați, precum companiile de apă și energie, și din clienți privați, mai ales în Londra. Modelul contractual se bazează pe lucrări reimbursabile la cost sau în două etape, care reprezintă 95% din activitate 1, ceea ce oferă o protecție comercială mai mare.
Carnetul de comenzi se ridica la £7.4bn în Infrastructure și £4.5bn în Construction la sfârșitul exercițiului 2026 1. Conducerea a declarat că a concentrat compania pe piețele de bază și pe creșterea veniturilor din nucleul operațional, reducând expunerea la activitatea imobiliară.
Segmente
Infrastructure
Divizia Infrastructure livrează proiecte economice precum rețele de apă, energie, transport și lucrări de apărare. A raportat o cifră de afaceri de £2.34bn 1 și un carnet de comenzi de £7.4bn 1, fiind poziționată ca motorul principal al strategiei de creștere.
Construction
Divizia Construction se concentrează pe infrastructură socială, cum ar fi școli, spitale și locuințe. A avut o cifră de afaceri de £1.99bn 1 și un carnet de comenzi de £4.5bn 1, cu o marjă mai mică decât divizia Infrastructure.
Property
Activitatea imobiliară este în curs de reducere, capitalul urmând să fie realocat în cadrul strategiei de reziliență pe un interval de aproximativ trei ani. Raportul anual indică o reducere treptată a expunerii, fără o cifră separată în sursele disponibile.
Piața în context
Piața de referință este programul britanic de infrastructură pe zece ani, susținut de peste £700bn 1. Factorii de cerere includ îmbătrânirea activelor, obligațiile de decarbonizare, securitatea energetică și cheltuielile de apărare. Conducerea estimează că piața adresabilă pentru întreținerea infrastructurii depășește £500bn 1, deși acestea sunt estimări ale administrației, nu cifre contractate.
Cererea din sectorul public și din cel reglementat depinde de finanțarea guvernamentală și de planurile de investiții ale utilităților. Dacă ciclurile de finanțare se modifică sau proiectele sunt întârziate, volumul comenzilor noi ar putea fi afectat, chiar dacă cadrul pe termen lung rămâne favorabil.
Tendințe
- Investiții publice în infrastructurăvânt din spate
Programul guvernamental pe zece ani sprijină cererea pe termen lung pentru transport, sănătate, educație și apă, ceea ce poate sprijini cifra de afaceri a companiei.
- Securitate națională și apărarevânt din spate
Reorientarea către apărare și energie creează oportunități noi pentru divizia Infrastructure, deși bugetele specifice sunt încă în curs de actualizare.
- Presiunea inflației și a lanțului de aprovizionarevânt din față
Costurile materialelor și forței de muncă pot erodă marjele dacă nu sunt transferate prin contracte, iar companiei i se cere gestionarea acestui risc prin structura contractelor.
- Digitalizare și inteligență artificialămixt
Adoptarea tehnologiei și a datelor poate îmbunătăți productivitatea proiectelor, dar crește expunerea la riscuri cibernetice și de date, lucru recunoscut explicit de conducere.
Poziția concurențială
Kier operează într-o piață fragmentată, cu competitori mari de construcții și ingineria infrastructurii din Regatul Unit și din Europa. Competiția se desfășoară prin licitații, cadre contractuale și selecția atentă a proiectelor, mai ales în sectorul public.
Avantajul companiei se bazează pe relațiile de lungă durată cu autoritățile publice și utilitățile, pe carnetul de comenzi și pe capacitatea de a obține contracte în două etape. Compararea directă a cotelor de piață nu este posibilă doar pe baza documentelor furnizate.
- Balfour Beatty
Companie britanică de construcții și infrastructură, activă în aceleași sectoare publice și utilități.
- Costain Group
Grup britanic de inginerie civilă și utilități, concurent în proiecte de apă și transport.
- Morgan Sindall
Grup britanic de construcții și regenerare urbană, prezent în aceleași contracte publice.
- Galliford Try
Companie britanică de construcții rezidențiale și infrastructură, concurentă în licitațiile regionale.
Știri și depuneri
Din presă
- Kier Starmer este așteptat să demisioneze luni. Andy Burnham ar putea fi noul premier al Marii BritaniiAntena 3 CNN · 21 iun. 2026 · RO
- Trimisul special al lui Putin cere ajutorul extratereștrilor pentru plecarea de la putere a premierului britanic, Kier StarmerDigi24 · 10 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202606 oct. 2026
- Raportul anual 202514 oct. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Kier Group plc · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.