olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Landsec LAND.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

6,88GBP+0,59 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Landsec este unul dintre cei mai mari proprietari de imobiliare urbană din Marea Britanie, cu un portofoliu concentrat pe birouri în Londra și pe centre comerciale de top. În anul fiscal 2026 compania a raportat o creștere a veniturilor din chirii comparabile de 4,6 la sută, iar strategia sa se concentrează pe creșterea venitului și a EPS, cu o reducere a expunerii la dezvoltare și cu capitalul eliberat din birouri.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Landsec (LAND.L) costa 6,88 GBP (+0,59 % într-o zi), cu capitalizare 5,1 mld GBP, P/E 15,0 pe un EPS diluat de 0,46 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,99 %, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 5,32–7,22 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,1 mld GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
15,0
EPS diluat TTM 0,46 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
6,68 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
5,99 %
DPS 12 luni 0,41
Beta (2 ani)
0,59
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
5,327,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
6,10 – 6,98
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 13,3 %
SMA 50 / 200
6,43 / 6,38
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,12 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+11,3 %−0,6 %+12,0 pp—
3 luni−3,6 %−4,2 %+0,6 pp—
6 luni+16,8 %+4,3 %+12,5 pp—
De la început de an+10,5 %+7,5 %+3,0 pp—
1 an+9,0 %+9,9 %−0,9 pp+5,8 %
3 ani+15,2 %+49,8 %−34,6 pp+26,3 %
5 ani−2,9 %+42,8 %−45,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,2 %
04 feb. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,3 %
18 ian. 2022 → 27 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 10,4, mediană 11,2, max 12,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri824,0 mil842,0 mil892,0 mil
Venituri an/anindisponibil+2,2 %+5,9 %
Profit net-319,0 mil396,0 mil343,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−13,4 %
EPS diluat-0,430,530,46
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−13,4 %
netă %-38,7 %47,0 %38,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
106,0 mil GBP
Datorie financiară
4,5 mld GBP
Datorie netă
4,4 mld GBP
Capitaluri proprii
6,5 mld GBP
Active totale
11,5 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,69x
Lichiditate curentă
0,57x
ROE
5,2 %
ROA
3,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
824,0 mil
2025
842,0 mil
2026
892,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
-227,0 mil
2025
526,0 mil
2026
465,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
126,0 mil
2025
148,0 mil
2026
133,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-341,0 mil
2025
393,0 mil
2026
346,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
-3,0 mil
2026
2,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit net
2024
-319,0 mil
2025
396,0 mil
2026
343,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,43
2025
0,53
2026
0,46

esef· 02 iun. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,40
2025
0,40
2026
0,41

esef· 02 iun. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
78,0 mil
2025
39,0 mil
2026
106,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
379,0 mil
2025
467,0 mil
2026
491,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
100,0 mil
2025
81,0 mil
2026
56,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Active curente
2024
574,0 mil
2025
721,0 mil
2026
671,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
7,0 mil
2025
42,0 mil
2026
42,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Active totale
2024
10,7 mld
2025
11,6 mld
2026
11,5 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
348,0 mil
2025
406,0 mil
2026
363,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
975,0 mil
2025
752,0 mil
2026
746,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
2,8 mld
2025
3,8 mld
2026
3,7 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
1,4 mld
2025
1,2 mld
2026
1,2 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorii totale
2024
4,2 mld
2025
5,1 mld
2026
5,0 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
6,4 mld
2025
6,5 mld
2026
6,5 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
741,9 mil
2025
743,0 mil
2026
742,4 mil

esef· 02 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
338,0 mil
2025
256,0 mil
2026
214,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-272,0 mil
2025
-383,0 mil
2026
216,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-29,0 mil
2025
88,0 mil
2026
-363,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Dividende plătite
2024
291,0 mil
2025
305,0 mil
2026
290,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
—
2025
0
2026
27,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-11,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-13,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-13,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
52,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
38,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
3,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
4,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
4,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
89,8 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,4 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
214,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
196 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,1 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
9,5 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
14,9x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
15,0x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
6,7 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
5,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
20,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
10,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,88 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,1 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,1 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
15,0x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
38,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,9 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 02 iun. 2026
verificat 85derivat 3

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate4,2 %21 (față de colegi)24 %
    Marja netă · Calitate38,5 %91 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x31 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare15,0x50 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,2 %89 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial89/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    LAND SECURITIES GROUP PLC (LAND.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 892,0 mil GBP în 2026; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 38,5 %; ROE 5,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 4,61–6,49 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,54 GBP, prețul de 6,88 GBP lasă un potențial de -19,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -24,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 38,5 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,2 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 4,2 %
    • Lichiditatea curentă: 0,6x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    15,0x
    mediana verticalei 15,3x
    la mediană
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    5,7x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+272,4 %)
    P/B
    0,8x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−63,9 %)
    ROE
    5,3 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−63,4 %)
    Marja netă
    38,5 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+257,0 %)
    Marja EBIT
    52,1 %
    mediana verticalei 22,9 %
    peste mediană (+127,2 %)
    Venituri an/an
    5,9 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−24,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    6,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+109,7 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    LAND.LLand Securities Group PLC5,1 mld15,05,3 %38,5 %+5,9 %+14 % / +10 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LAND.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    4,15
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    7,33
    Randament total 13 % · Pe an 13 %
    11,04
    Randament total 68 % · Pe an 68 %
    3 ani
    4,14
    Randament total -25 % · Pe an -9 %
    8,23
    Randament total 40 % · Pe an 12 %
    13,58
    Randament total 123 % · Pe an 31 %
    5 ani
    4,14
    Randament total -16 % · Pe an -3 %
    9,23
    Randament total 70 % · Pe an 11 %
    16,72
    Randament total 191 % · Pe an 24 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 2,06
    • Marja netă± 1,44
    • Creșterea anuală a veniturilor± 1,17
    • Diluare anuală± 0,12

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Landsec este unul dintre cei mai mari proprietari de imobiliare urbană din Marea Britanie, cu un portofoliu concentrat pe birouri în Londra și pe centre comerciale de top. În anul fiscal 2026 compania a raportat o creștere a veniturilor din chirii comparabile de 1 4,6 la sută, iar strategia sa se concentrează pe creșterea venitului și a EPS, cu o reducere a expunerii la dezvoltare și cu capitalul eliberat din birouri.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de înaltă calitate, cu ocupare la nivel de două decenii și chirii în creștere la relocări.
    • Structură eficientă de costuri, cu reducere a costurilor generale realizată mai devreme decât planul inițial.
    • Cel mai bun rating de credit din sector și datorie cu scadențe lungi, fără refinanțare majoră până în 2028.

    Puncte slabe

    • Gradul de îndatorare, măsurat prin ND/EBITDA, rămâne ridicat și necesită reducere pe următorii doi ani.
    • Dezvoltarea rezidențială are randamente încă insuficiente, ceea ce limitează contribuția sa imediată la EPS.
    • Expunerea mare la Londra și la birouri face compania sensibilă la evoluția unei singure piețe urbane.

    Oportunități

    • Capturarea diferenței dintre chiriile actuale și cele de piață în birouri și retail ar putea susține creșterea venitului.
    • Reciclarea capitalului din birouri către retail ar putea îmbunătăți randamentul și stabilitatea veniturilor.
    • Politicile de sprijin pentru locuințe ar putea face proiectele rezidențiale mai atractive dacă sunt aplicate.

    Amenințări

    • Riscurile macroeconomice globale, inclusiv conflictul din Orientul Mijlociu, pot afecta investițiile și cererea.
    • Reglementările energetice mai stricte pot crește costurile de retrofit și pot reduce chiriile pentru clădirile slab performante.
    • Presiunile inflaționiste și costurile de construcție ridicate pot încetini sau scumpi proiectele viitoare.

    Riscuri

    • Riscul de tranziție climaticăridicat

      Reglementările pentru eficiența energetică și cerințele de carbon ar putea necesita investiții mari în clădirile existente și în proiectele noi.

    • Îndatorare ridicatămediu

      Gradul de îndatorare este în scădere, dar ar putea rămâne o presiune dacă venitul sau costurile de finanțare nu evoluează conform planului.

    • Concentrarea geograficămediu

      Expunerea majoră la Londra face portofoliul sensibil la schimbările de cerere și de politică publică din capitală.

    • Execuția proiectelor rezidențialemediu

      Proiectele rezidențiale ar putea rămâne nerentabile dacă sprijinul public nu se materializează sau dacă costurile cresc.

    • Slăbirea cererii de retailscăzut

      Presiunile asupra consumului și a traficului în centre ar putea afecta vânzările chiriașilor și capacitatea de a crește chiriile.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea chiriilor la relocări și ocuparea ridicată continuă, venitul net ar putea accelera și susține creșterea EPS în anii următori.
    • Reducerea expunerii la dezvoltare și vânzările de active cu randament scăzut ar putea reduce ciclicitatea rezultatelor.
    • Poziția în centre și birouri prime ar putea permite companiei să profite de polarizarea pieței în favoarea activelor de calitate.

    Ce ar strica teza

    • Dacă macroeconomia se deteriorează, cererea pentru birouri și retail ar putea scădea, iar creșterea chiriilor ar putea încetini.
    • Îndatorarea ridicată ar putea limita flexibilitatea financiară dacă reducerea ND/EBITDA întârzie.
    • Costurile de conformare climatică ar putea deveni mari dacă reglementările se înăsprește mai repede decât se așteaptă compania.

    De urmărit

    • Evoluția ND/EBITDA către ținta de sub 7xnext two years
    • Ritmul creșterii venitului din retail și birouriFY27
    • Progresul cesiunii de birouri și al capitalului eliberatFY27
    • Evoluția EPS și a dividendelor față de estimările companieiFY28

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Landsec deține și administrează un portofoliu imobiliar urban de înaltă calitate, valorat la 10,8 miliarde lire sterline la 31 martie 2026 1. Portofoliul generează 624 milioane lire sterline venit anual din chirii 1 și este împărțit în locuri cu birouri, destinații de retail, proiecte rezidențiale și alte active. Strategia, stabilită în februarie 2025, urmărește creșterea sustenabilă a venitului și a EPS, nu doar a valorii activelor.

    Modelul de business se bazează pe reciclarea activă a capitalului: compania vinde active cu randament scăzut și redirecționează fondurile spre retail și proprietăți cu creștere mai stabilă. Ocuparea la nivel de două decenii și creșterea chiriilor la relocări sunt rezultatul unei relații strânse cu clienții și al unei structuri eficiente de costuri. Gradul de îndatorare este considerat sub control, cu o țintă de sub 7x ND/EBITDA în următorii doi ani 1.

    Compania își declară scopul ca fiind crearea de locuri care rezistă în timp, iar obiectivul său financiar principal este un venit și un EPS sustenabile, rentabilitatea capitalului fiind un rezultat, nu un țel separat 1. Structura pe segmente și pe prioritățile de alocare a capitalului reflectă această abordare pe termen lung.

    Piața în context

    Piața biroului din centrul Londrei arată cerere ridicată pentru spații de clasa A, iar oferta de calitate este limitată. Chiriile au crescut cu 10 la sută în 2025, potrivit sursei companiei, în timp ce piața rezidențială are nevoie structurală de locuințe noi. Piața de retail se polarizează, cu centrele de top menținându-și ocuparea, în timp ce centrele secundare se confruntă cu dificultăți.

    Investițiile în proprietăți din Marea Britanie au revenit în a doua jumătate a anului 2025, dar efectele conflictului din Orientul Mijlociu sunt încă greu de evaluat. Pe termen scurt, activele prime și sustenabile pot performa mai bine decât restul pieței, ceea ce sprijină poziția Landsec.

    Tendințe

    • Polarizarea pieței de retailvânt din spate

      Cumpărătorii și brandurile preferă centrele dominante, iar centrele secundare pierd teren. Pentru Landsec acest lucru poate susține chiriile din portofoliul său de top, dar creează presiuni pentru proprietarii de centre mai slabe.

    • Cererea pentru clădiri sustenabilevânt din spate

      Chiriașii și investitorii caută clădiri cu certificări și eficiență energetică ridicată. Compania spune că a construit deja cu această orientare, ceea ce ar putea sprijini chiriile și ocuparea.

    • Costurile de finanțare și construcțiemixt

      Costurile ridicate de finanțare și de construcție limitează dezvoltarea de birouri noi, ceea ce ajută activele existente, dar face dezvoltările noi mai greu de justificat economic.

    • Politica publică pentru locuințevânt din spate

      Reducerea cerințelor de locuințe accesibile și a taxelor de infrastructură ar putea îmbunătăți randamentele proiectelor rezidențiale, dacă măsurile se mențin, deși implementarea rămâne incertă.

    Poziția concurențială

    Landsec concurează pe piața de birouri din Londra și pe cea de retail cu alți proprietari imobiliari mari, care vizează aceleași chiriași și investitori. Avantajul său declarat vine din poziția în zone prime și din nivelul ridicat de ocupare.

    În retail, competiția depinde de capacitatea de a atrage branduri și trafic în centre dominante, iar în rezidențial de capacitatea de a obține proiecte viabile. Compania sugerează că scara portofoliului său și datele despre clienți îi oferă un avantaj, dar nu a precizat concurenții listați în SUA.

    • Alți dezvoltatori și proprietari de birouri din Londra

      Concurează pentru chiriași de birouri de clasă A în zonele centrale, unde oferta de calitate este limitată.

    • Operatori de centre comerciale din Marea Britanie

      Concurează pentru branduri și trafic, mai ales în zona destinațiilor de top.

    • Investitori în rezidențial și dezvoltatori locali

      Concurează pentru terenuri și parteneriate în proiectele rezidențiale din Londra și Manchester.

    • Fonduri imobiliare cu active prime

      Concurează pentru tranzacții de active prime, care sunt privite ca cele mai rezistente în piața actuală.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Landsec · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Landsec (LAND.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw