olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
LIBET Spółka Akcyjna LBT.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLLBT0000013 · Verticală: Companii listate din Polonia
LIBET este un producent polonez de materiale de construcții, cu accent pe produse din beton, inclusiv kostkă brukowa, activ pe piața locală. În 2023 grupul a raportat o scădere a veniturilor cu 105,3 mln zł și o pierdere netă de 5,3 mln zł, într-un context de cerere redusă în construcții și probleme de lichiditate. Declinul locuințelor finalizate în Polonia, de 7,6%, arată presiunea asupra cererii.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea LIBET Spółka Akcyjna (LBT.WA) costa 1,75 PLN (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 85,2 mil PLN, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 1,11–1,79 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,6
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,16 – 1,82
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 44,0 %
- SMA 50 / 200
- 1,32 / 1,35
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +34,6 % | −0,6 % | +35,3 pp | — |
| 3 luni | +40,0 % | −4,2 % | +44,2 pp | — |
| 6 luni | +47,1 % | +4,3 % | +42,7 pp | — |
| De la început de an | +17,4 % | +7,5 % | +9,9 pp | — |
| 1 an | +19,9 % | +9,9 % | +9,9 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +23,2 % | +49,8 % | −26,6 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −22,2 % | +42,8 % | −65,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 284,5 mil | 257,0 mil | 151,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −9,6 % | −41,0 % |
| Profit net | -13,4 mil | -10,0 mil | -5,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,27 | -0,20 | -0,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -4,7 % | -3,9 % | -3,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 933,0 mii PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 108,6 mil PLN
- Active totale
- 169,4 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,84x
- ROE
- -4,7 %
- ROA
- -2,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 284,5 mil | 257,0 mil | 151,7 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 248,4 mil | 233,9 mil | 148,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit brut | 36,0 mil | 23,2 mil | 3,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit operațional | -10,6 mil | -1,4 mil | -3,1 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,3 mil | 8,8 mil | 9,7 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -15,8 mil | -10,1 mil | -3,8 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | -2,3 mil | -132,0 mii | 1,6 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit net | -13,4 mil | -10,0 mil | -5,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| EPS diluat | -0,27 | -0,20 | -0,11 | esef· 08 mai 2024verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,5 mil | 1,2 mil | 933,0 mii | esef· 08 mai 2024verificat |
| Active curente | 77,4 mil | 60,0 mil | 39,7 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 162,0 mil | 120,1 mil | 93,5 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 41,7 mil | 25,1 mil | 18,0 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Active totale | 323,8 mil | 244,6 mil | 169,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 62,9 mil | 61,6 mil | 31,5 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 159,6 mil | 98,7 mil | 47,2 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 127,3 mil | 117,3 mil | 108,6 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 49,7 mil | 50,0 mil | 48,7 mil | esef· 08 mai 2024derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 85,2 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -3,5 % | 18 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,3x | 0 (pe interval fix) | 38 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 3 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie1/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LIBET SPÓŁKA AKCYJNA (LBT.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 151,7 mil PLN în 2023; creștere an/an -41,0 %; marjă netă -3,5 %; ROE -4,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -3,5 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,3x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| LBT.WALibet Spółka Akcyjna | 85,2 mil | — | -4,7 % | -3,5 % | −41,0 % | +19 % / +46 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LBT.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
LIBET este un producent polonez de materiale de construcții, cu accent pe produse din beton, inclusiv kostkă brukowa, activ pe piața locală. În 2023 grupul a raportat o scădere a veniturilor cu 105,3 mln zł și o pierdere netă de 5,3 mln zł, într-un context de cerere redusă în construcții și probleme de lichiditate. Declinul locuințelor finalizate în Polonia, de 7,6%, arată presiunea asupra cererii.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o gamă de produse din beton cu acces la clienți din Polonia și o bază de clienți stabilă, cu contracte cu parteneri importanți.
- Conducerea a demonstrat capacitate de a reduce costurile centralei și de a ajusta prețurile, ceea ce poate sprijini marjele.
- Activitatea este concentrată pe piața internă, ceea ce reduce expunerea directă la riscurile din străinătate.
Puncte slabe
- Compania a raportat în 2023 scăderea veniturilor și o pierdere netă, ceea ce indică presiune asupra rentabilității.
- Raportul anual menționează probleme de lichiditate și incertitudini privind continuitatea activității, ceea ce limitează flexibilitatea financiară.
- Gradul ridicat de concentrare a vânzărilor la câțiva clienți mari poate crea vulnerabilitate dacă un contract important se reduce.
Oportunități
- Investițiile în infrastructura rutieră și programele de drumuri ar putea genera comenzi pentru produse din beton.
- O scădere a ratelor dobânzii ar putea reactiva cererea pentru locuințe și construcții individuale.
- Dezvoltarea produselor premium cu marje mai bune ar putea îmbunătăți rezultatele operaționale.
Amenințări
- Cererea slabă pentru construcții rezidențiale ar putea persista dacă dobânzile rămân ridicate.
- Concurența intensă din partea producătorilor naționali și locali poate limita creșterile de prețuri.
- Volatilitatea prețurilor materiilor prime și a energiei ar putea afecta marjele și costurile de producție.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Conducerea a identificat posibile probleme de lichiditate care ar putea afecta plata obligațiilor și finanțarea investițiilor, dacă situația nu se îmbunătățește.
- Dependența de clienți marimediu
Câțiva clienți au o pondere importantă în vânzări, iar pierderea unuia ar putea afecta semnificativ veniturile.
- Cerere în construcțiimediu
Scăderea construcțiilor de locuințe și prudența investitorilor ar putea persista, afectând volumele de vânzare.
- Costuri și energiemediu
Creșterea costurilor materiilor prime și eventualele restricții de energie ar putea reduce marjele și volumele de producție.
- Curs de schimbscăzut
Slăbirea zlotului față de euro ar putea crește costul achizițiilor de materii prime și mărfuri din străinătate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programele de infrastructură și fondurile europene se traduc în comenzi, compania ar putea beneficia de o cerere mai stabilă pentru produsele din beton.
- Măsurile de reducere a costurilor și de ajustare a prețurilor ar putea îmbunătăți rezultatele operaționale în perioada următoare.
- Dacă dobânzile scad, cererea pentru locuințe ar putea reveni și ar putea sprijini volumele de vânzare ale grupului.
Ce ar strica teza
- Dacă problemele de lichiditate persistă, finanțarea investițiilor și plata obligațiilor ar putea deveni tot mai dificile.
- Cererea slabă pentru construcții și concurența intensă ar putea limita creșterea veniturilor și a marjelor.
- Volatilitatea costurilor ar putea reduce rentabilitatea dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate suficient.
De urmărit
- Evoluția lichidității și a finanțării externe, inclusiv posibilul factoring2025
- Rezultatele trimestriale privind veniturile din activitatea de bază și pierderea netăQ1 2025
- Dinamica cererii pentru locuințe și a ratelor dobânzii în Polonia2025
- Ponderea clienților mari în vânzări și eventualele schimbări contractualeurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul LIBET produce și vinde materiale de construcții, în special produse din beton și kostkă brukowa, destinate în principal clienților din Polonia, unde vânzările sunt realizate în mare parte pe piața internă. Raportul anual pentru 2023 arată că grupul nu prezintă date financiare separate pe segmente operaționale, deoarece activitatea este considerată uniformă din punctul de vedere al tipului de produse vândute. Compania a închis producția în unele fabrici nerentabile și a vândut active în Kalisz, Pruszków și Mietków.
Segmente
Vânzări pe clienți și piețe
Grupul nu raportează segmente operaționale separate. Cei mai mari patru clienți au avut fiecare o pondere de peste 10% din vânzări în 2023, iar exporturile, cu destinații precum Germania și Belgia, au reprezentat o parte foarte mică a vânzărilor. Veniturile din activitatea de bază s-au redus în 2023 din cauza scăderii cererii.
Produse premium și prețuri
Conducerea a indicat intenția de a se concentra pe produse cu marje mai mari din gama premium și pe un nou model de gestionare a prețurilor. Creșterile de prețuri pentru categoriile de materii prime au fost folosite pentru a compensa costurile crescute, iar contextul cererii rămâne sensibil.
Piața în context
Concurența pe piața producătorilor de kostkă este intensă, cu producători naționali cu rețele de vânzare extinse și numeroși producători locali. Inflația materialelor și serviciilor de construcții, deficitul de forță de muncă și presiunea salarială sunt considerate provocări majore pentru sector în perioada următoare.
Poziția concurențială
- Producători naționali de materiale de construcții din beton
Concurenți din Polonia cu rețele naționale de vânzare, citați în raportul anual ca principali competitori pe piața kostkăi.
- Producători locali de kostkă brukowa
Companii regionale, mai mici, care concurează prin prețuri și servicii locale.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202308 mai 2024
- Raportul anual 202218 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / LIBET Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.