olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Lentex S.A. LTX.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLLENTX00010 · Verticală: Companii listate din Polonia
Lentex S.A. este un producător polonez de włóknin, cu sediul în Lublinec, care în 2022 a cedat afacerea cu wykładziny (pardoseli PVC) către Unilin BV, rămânând concentrat pe włókniny pentru industria auto, sanitară și construcții. Tranzacția, evaluată la 20 mln EUR, schimbă profilul companiei și face relevantă analiza structurii ei actuale.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Lentex S.A. (LTX.WA) costa 7,46 PLN (+1,63 % într-o zi), cu capitalizare 302,6 mii PLN, P/E 0,0 pe un EPS diluat de 830,00 PLN în ultimele 12 luni, beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 6,18–8,04 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 7,14 – 7,56
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 5,7 %
- SMA 50 / 200
- 7,28 / 7,07
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | 0,0 % | −0,6 % | +0,6 pp | — |
| 3 luni | +6,0 % | −4,2 % | +10,1 pp | — |
| 6 luni | +3,3 % | +4,3 % | −1,0 pp | — |
| De la început de an | +9,7 % | +7,5 % | +2,2 pp | — |
| 1 an | +0,5 % | +9,9 % | −9,4 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +13,7 % | +49,8 % | −36,1 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −20,5 % | +42,8 % | −63,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,0, mediană 0,0, max 0,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 372,4 mil | 334,0 mil | 405,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −10,3 % | +21,5 % |
| Profit net | 39,4 mil | 34,4 mil | 33,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −12,8 % | −2,1 % |
| EPS diluat | 900,00 | 780,00 | 830,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −13,3 % | +6,4 % |
| netă % | 10,6 % | 10,3 % | 8,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 21,9 mil PLN
- Datorie financiară
- 8,0 mii PLN
- Datorie netă
- -21,9 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 380,6 mil PLN
- Active totale
- 468,5 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 3,72x
- ROE
- 8,5 %
- ROA
- 6,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 372,4 mil | 334,0 mil | 405,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 258,2 mil | 237,7 mil | 321,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit brut | 114,2 mil | 96,3 mil | 84,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 52,5 mil | 45,8 mil | 26,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,5 mil | 3,3 mil | 5,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 54,4 mil | 42,7 mil | 21,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 11,6 mil | 9,8 mil | 4,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit net | 39,4 mil | 34,4 mil | 33,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 900,00 | 780,00 | 830,00 | esef· 02 mai 2023verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 21,6 mil | 58,1 mil | 21,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Stocuri | 81,1 mil | 98,4 mil | 87,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active curente | 177,6 mil | 228,6 mil | 180,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 214,9 mil | 234,8 mil | 195,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 12,4 mil | 12,3 mil | 12,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 34,2 mil | 34,1 mil | 34,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active totale | 486,6 mil | 555,6 mil | 468,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen scurt | 17,4 mil | 43,0 mil | 8,0 mii | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 78,1 mil | 104,1 mil | 48,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 126,1 mil | 147,9 mil | 87,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 360,4 mil | 407,8 mil | 380,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 43,8 mii | 44,1 mii | 40,6 mii | esef· 02 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 56,9 mil | 36,5 mil | 854,0 mii | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din investiții | -37,6 mil | 3,1 mil | 80,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -61,6 mil | -3,2 mil | -117,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 14,0 mii | 60,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 302,6 mii PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,5 % | 20 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 8,3 % | 72 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,6x | 48 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,7x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,0x | 100 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 19.826,7 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate39/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Lentex S.A. (LTX.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 405,9 mil PLN în 2022; creștere an/an 21,5 %; marjă netă 8,3 %; ROE 12,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 5 288,96–14 596,55 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9 181,88 PLN, prețul de 7,46 PLN lasă un potențial de 122 981,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 8,3 %
- Lichiditatea curentă: 3,7x
- P/E (TTM): 0,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 19 826,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 5,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
| ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna | 7,2 mil | — | -6,6 % | -1,2 % | +1,9 % | −70 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LTX.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,87 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 8,58 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 12,87 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 5,78 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 11,35 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 18,53 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 6,86 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 15,00 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 26,68 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 2,84
- Marja netă± 1,99
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,48
- Diluare anuală± 0,17
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lentex S.A. este un producător polonez de włóknin, cu sediul în Lublinec, care în 2022 a cedat afacerea cu wykładziny (pardoseli PVC) către Unilin BV, rămânând concentrat pe włókniny pentru industria auto, sanitară și construcții. Tranzacția, evaluată la 20 mln EUR, schimbă profilul companiei și face relevantă analiza structurii ei actuale.
SWOT
Puncte tari
- Poziție consolidată în włókniny pe piața poloneză, cu clienți din industrii variate, auto, sanitar și construcții 1.
- Încasarea unei sume importante din cedarea diviziei de wykładziny a întărit bilanțul companiei, conform tranzacției descrise în raport 1.
- Structura de grup cu filiale în Polonia și Bulgaria oferă diversificare geografică limitată, dar reală 1.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de segmente după ieșirea din wykładziny, ceea ce ar putea accentua riscul de concentrare 1.
- Suspendarea activității PD Profil arată vulnerabilitatea unor linii de business la șocuri externe 1.
- Acționariatul concentrat, unde un grup deține peste o treime din capital, poate limita lichiditatea și influența acționarilor minoritari 1.
Oportunități
- Dacă cererea din infrastructură și construcții crește, segmentul Gamrat ar putea beneficia de volume mai mari 1.
- Utilizarea capitalului rezultat din cedare ar putea finanța investiții în włókniny tehnice cu valoare adăugată mai mare 1.
- Reorganizarea structurii grupului ar putea reduce costurile administrative, dacă este urmată de integrare operațională 1.
Amenințări
- Scăderea investițiilor în construcții ar putea afecta direct vânzările de materiale din PVC și PE 1.
- Conflictul din Ucraina a demonstrat că activitățile din regiune pot fi întrerupte brusc, cu efecte asupra filialelor 1.
- Concurența din Europa Centrală pe włókniny și materiale de construcție poate presa marjele, fără date din sursă care să le cuantifice 1.
Riscuri
- Concentrarea acționariatuluimediu
Grupul Sobik deține peste o treime din capital, ceea ce poate influența deciziile majore și poate reduce fluiditatea acțiunilor 1.
- Suspendarea filialei PD Profilmediu
Suspendarea activității filialei, din cauza războiului din Ucraina, arată expunerea la șocuri geopolitice care pot întrerupe liniile de venit 1.
- Dependența de cererea din construcțiimediu
Segmentele rămase depind de investițiile în infrastructură și construcții, sectoare sensibile la ciclurile economice 1.
- Recuperarea sumei din escrowscăzut
Din prețul de cedare, o parte a fost plasată în contul escrow pentru a acoperi eventuale pretenții ale cumpărătorului, ceea ce poate întârzia încasarea integrală 1.
- Schimbarea structurii de grupscăzut
Reorganizarea după tranzacție poate genera costuri neprevăzute de integrare și presiune asupra managementului 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă segmentul de włókniny se extinde în industria auto și construcții, compania ar putea valorifica poziția sa pe piața poloneză 1.
- Capitalul obținut din cedarea wykładzinilor ar putea fi reinvestit în produse cu marje mai bune, dacă alocarea este eficientă 1.
- Structura mai simplă după reorganizare ar putea reduce costurile administrative ale grupului 1.
Ce ar strica teza
- Ieșirea din wykładziny reduce scala operațională, iar dacă cererea din construcții scade, veniturile ar putea fi afectate semnificativ 1.
- Suspendarea PD Profil arată că activitatea grupului este vulnerabilă la șocuri externe, ceea ce ar putea genera noi întreruperi 1.
- Concentrarea acționariatului poate limita influența acționarilor minoritari și poate reduce interesul pentru acțiune 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din włókniny după cedarea wykładzinilor2023
- Modul de utilizare a capitalului rezultat din tranzacția cu Unilin BV2023
- Reluarea sau închiderea definitivă a activității PD Profilnext 10-K
- Structura acționariatului și eventuale modificări ale participațiilor2023
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lentex S.A. a fost înființată în 1995 prin transformarea unei întreprinderi de stat din Lublinec și este înregistrată în KRS sub numărul 0000077520. Până la 8 august 2022 compania era unul dintre cei mai mari producători de wykładziny PVC din Europa Centrală, iar în prezent este un producător semnificativ de włókniny pe piața poloneză. Produsele sale sunt folosite în principal în industriile auto, sanitar-igienică și construcții 1.
În 2022 compania a aportat divizia de wykładziny către Lentex Wykładziny Sp. z o.o., iar la 3 octombrie 2022 a vândut întreaga participație lui Unilin BV pentru 20 mln EUR, astfel că entitatea nu mai face parte din grupul Lentex 1. Grupul consolidat rămas include Gamrat S.A. și filialele acesteia (Devorex EAD, Gamrat WPC, PD Profil), active din segmentul materialelor din PVC și PE pentru infrastructură 1.
Structura acționariatului la 31 decembrie 2022 arată 40 000 000 de acțiuni, cu grupul Sobik deținând 35,02% și Paravita Holding Limited 21,10% 1. Consiliul de administrație era format din trei membri, iar în 2023 a fost efectuată o anulare a acțiunilor proprii 1.
Segmente
Włókniny (materiale nețesute)
Segmentul principal al companiei, după cedarea wykładzinilor, sunt włókniny plane, pufoase și hidroîmpâslite, vândute pentru industriile auto, sanitară și construcții 1.
Gamrat și filiale (PVC și PE pentru construcții)
Gamrat S.A. produce materiale din PVC și polietilenă pentru infrastructură și construcții publice, iar filiala Devorex EAD din Bulgaria fabrică sisteme de drenaj pentru acoperișuri, țevi PP-R și forme de injecție 1.
Piața în context
Sursa analizată descrie compania ca producător important de włókniny pe piața poloneză și ca fost lider regional în wykładziny PVC, însă nu oferă date consolidate despre dimensiunea pieței sau cota companiei 1. Clienții finali din auto, construcții și sanitar sunt sectoare sensibile la ciclurile investițiilor 1.
Ieșirea din wykładziny reduce expunerea la piața de pardoseli din Europa Centrală, iar gruparea rămasă depinde mai mult de cererea pentru infrastructură și construcții din Polonia și Bulgaria 1.
Tendințe
- Concentrarea pe włókniny și materiale tehnicemixt
Dacă segmentele rămase cresc în industria auto și construcții, compania ar putea beneficia de specializarea pe nișe tehnice, după ieșirea din wykładziny 1.
- Cedarea activelor de pardoselimixt
Vânzarea diviziei de wykładziny a eliminat o linie de producție și a transformat profilul companiei, ceea ce ar putea reduce volatilitatea veniturilor, dar și scala operațională 1.
- Suspendarea PD Profil din cauza războiului din Ucrainavânt din față
Conducerea PD Profil a arătat că pierderea posibilității de a genera venituri din cauza războiului din Ucraina a dus la suspendarea activității, iar vânzările sunt realizate acum prin Gamrat S.A. 1.
- Consolidarea activităților în Gamratmixt
Vânzările produselor PD Profil sunt preluate de Gamrat S.A., ceea ce ar putea simplifica structura grupului, dar concentrează riscurile într-o singură entitate 1.
Poziția concurențială
Sursa nu identifică concurenții direcți ai companiei și nu oferă cote de piață pentru włókniny sau materiale PVC 1. Evaluarea poziției competitive necesită date suplimentare din alte surse.
Pe segmentul de wykładziny, Lentex a cedat activitatea unui cumpărător strategic, Unilin BV, iar acest lucru schimbă dinamica competitivă din regiune 1.
- Unilin BV
Cumpărătorul diviziei de wykładziny a Lentex, achiziție finalizată la 3 octombrie 2022 1.
- Devorex EAD (filială)
Filială bulgară a grupului, activă în sisteme de drenaj și țevi; nu este un concurent extern, ci parte din grup 1.
- Gamrat S.A. (filială)
Filială principală de materiale din PVC și PE, care preia vânzările PD Profil 1.
- Concurenți neidentificați în sursă
Sursa nu numește alți producători de włókniny sau materiale din PVC, deci nu pot fi citați concurenți fără date suplimentare 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202130 mar. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Lentex S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.