olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Makarony Polskie Spółka Akcyjna MAK.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMKRNP00015 · Verticală: Companii listate din Polonia

23,00PLN0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Makarony Polskie SA este un producent polonez de paste făinoase, dar și de preparate gata de consum, cu mărcile Makarony Polskie, SoFood și Novelle, iar grupul a încheiat anul fiscal 2023 cu venituri nete de 354844 mii zł și un profit net de 32891 mii zł. Într-un context de stagnare a consumului și de presiune concurențială pe produsele standard, compania își orientează strategia spre inovație, automatizare și diversificare.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Makarony Polskie Spółka Akcyjna (MAK.WA) costa 23,00 PLN (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 253,9 mil PLN, P/E 7,7 pe un EPS diluat de 2,98 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,61 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 20,20–27,30 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
253,9 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
7,7
EPS diluat TTM 2,98 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
12,96 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
2,61 %
DPS 12 luni 0,60
Beta (2 ani)
0,27
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
20,2027,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
22,59 – 24,82
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 9,4 %
SMA 50 / 200
24,22 / 23,30
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,36 / -0,31
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,3 %−0,6 %−4,7 pp—
3 luni−9,1 %−4,2 %−4,9 pp—
6 luni+8,2 %+4,3 %+3,9 pp—
De la început de an+2,0 %+7,5 %−5,5 pp—
1 an−1,9 %+9,9 %−11,8 pp+7,1 %
3 ani+60,8 %+49,8 %+11,0 pp+3,3 %
5 ani+232,4 %+42,8 %+189,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,9 %
14 ian. 2026 → 11 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,0 %
02 mar. 2022 → 12 mai 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+27,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 4,0, mediană 7,2, max 10,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri169,7 mil328,9 mil354,8 mil
Venituri an/anindisponibil+93,9 %+7,9 %
Profit net6,4 mil24,5 mil32,9 mil
Profit net an/anindisponibil+282,8 %+34,5 %
EPS diluat0,682,222,98
EPS diluat an/anindisponibil+226,5 %+34,2 %
netă %3,8 %7,4 %9,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
29,0 mil PLN
Datorie financiară
8,7 mil PLN
Datorie netă
-20,3 mil PLN
Capitaluri proprii
149,3 mil PLN
Active totale
238,1 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
1,92x
ROE
24,2 %
ROA
13,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
169,7 mil
2022
328,9 mil
2023
354,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
138,5 mil
2022
255,7 mil
2023
256,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit brut
2021
31,2 mil
2022
73,2 mil
2023
97,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
8,5 mil
2022
33,2 mil
2023
43,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
855,0 mii
2022
2,9 mil
2023
2,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
7,8 mil
2022
30,3 mil
2023
42,2 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
1,4 mil
2022
5,9 mil
2023
9,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit net
2021
6,4 mil
2022
24,5 mil
2023
32,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
0,68
2022
2,22
2023
2,98

esef· 01 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,30
2022
0,60
2023
0,60

esef· 01 mai 2024derivat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
26,2 mil
2022
7,8 mil
2023
29,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Creanțe
2021
23,9 mil
2022
42,4 mil
2023
44,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Stocuri
2021
21,4 mil
2022
44,5 mil
2023
28,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Active curente
2021
72,3 mil
2022
95,2 mil
2023
102,4 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
116,3 mil
2022
131,5 mil
2023
126,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
5,9 mil
2022
2,9 mil
2023
188,0 mii

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
6,6 mil
2022
5,5 mil
2023
2,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Active totale
2021
205,0 mil
2022
239,3 mil
2023
238,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
33,4 mil
2022
52,9 mil
2023
33,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
20,5 mil
2022
13,1 mil
2023
8,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
54,0 mil
2022
74,7 mil
2023
53,4 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
103,4 mil
2022
116,4 mil
2023
88,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
101,7 mil
2022
122,9 mil
2023
149,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
9,4 mil
2022
11,0 mil
2023
11,0 mil

esef· 01 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
13,5 mil
2022
22,2 mil
2023
53,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-6,5 mil
2022
-22,8 mil
2023
-6,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
18,8 mil
2022
-17,8 mil
2023
-25,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
2,8 mil
2022
3,3 mil
2023
6,6 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,9 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
31,5 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
34,5 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
34,2 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
27,6 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
12,3 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
9,3 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
24,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
13,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
26,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
23,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
20,1 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-20,3 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
20,8x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
53,0 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
45 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
52 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
35 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
253,9 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
233,5 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
7,7x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
7,7x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
13,0 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
5,3x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
2,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,00 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 253,9 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
253,9 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
7,7x
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
24,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
9,3 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,9 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 01 mai 2024
verificat 88derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate26,5 %80 (față de colegi)24 %
    Marja netă · Calitate9,3 %72 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie20,8x100 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x93 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare7,7x68 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,6 %37 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie97/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial37/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Makarony Polskie Spółka Akcyjna (MAK.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 354,8 mil PLN în 2023; creștere an/an 7,9 %; marjă netă 9,3 %; ROE 24,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 18,99–52,41 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 32,97 PLN, prețul de 23,00 PLN lasă un potențial de 43,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 30,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 26,5 %
    • Marja netă: 9,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 20,8x
    • Lichiditatea curentă: 1,9x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    7,7x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−36,3 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,7x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−44,1 %)
    P/B
    1,7x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+73,7 %)
    ROE
    24,2 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+170,7 %)
    Marja netă
    9,3 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+228,7 %)
    Marja EBIT
    12,3 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+94,3 %)
    Venituri an/an
    7,9 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−20,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    2,6 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−27,6 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    MAK.WAMakarony Polskie Spółka Akcyjna253,9 mil7,724,2 %9,3 %+7,9 %+3 % / +33 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAK.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    14,06
    Randament total -37 % · Pe an -37 %
    24,81
    Randament total 11 % · Pe an 11 %
    37,32
    Randament total 66 % · Pe an 66 %
    3 ani
    14,59
    Randament total -30 % · Pe an -11 %
    28,88
    Randament total 35 % · Pe an 10 %
    47,56
    Randament total 118 % · Pe an 30 %
    5 ani
    15,13
    Randament total -23 % · Pe an -5 %
    33,61
    Randament total 63 % · Pe an 10 %
    60,60
    Randament total 185 % · Pe an 23 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 7,22
    • Marja netă± 5,05
    • Creșterea anuală a veniturilor± 4,02
    • Diluare anuală± 0,42

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Makarony Polskie SA este un producent polonez de paste făinoase, dar și de preparate gata de consum, cu mărcile Makarony Polskie, SoFood și Novelle, iar grupul a încheiat anul fiscal 2023 cu venituri nete de 354844 mii zł și un profit net de 32891 mii zł. Într-un context de stagnare a consumului și de presiune concurențială pe produsele standard, compania își orientează strategia spre inovație, automatizare și diversificare.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o gamă largă de paste și preparate gata, mărci recunoscute și o capacitate de producție diversificată pe mai multe fabrici 1.
    • Fluxul de numerar operațional a crescut în 2023 față de 2022, ceea ce oferă mai mult spațiu pentru investiții 1.
    • Investițiile în automatizare, software de producție și fotovoltaice pot sprijini controlul costurilor pe termen mediu 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de produse standard cu marje mici expune grupul la războiul prețurilor 1.
    • Depreciarea mărcii ABAK și a fondului comercial arată că unele active nu mai generează randamentele așteptate 1.
    • Multe contracte cu marile lanțuri sunt de scurtă durată, ceea ce face veniturile mai greu de prevăzut 1.

    Oportunități

    • Extinderea pe piețele europene și creșterea segmentului de preparate gata pot aduce volume noi, dacă strategia de export se concretizează 1.
    • Produsele funcționale și sănătoase ar putea câștiga cotă de piață pe măsură ce consumatorii își schimbă comportamentul 1.
    • Canalul B2B și colaborările cu alți producători pot diversifica veniturile și reduce dependența de retail 1.

    Amenințări

    • Presiunea prețurilor din partea concurenței și a lanțurilor de retail ar putea reduce marjele pe segmentul standard 1.
    • Volatilitatea prețurilor la grâu, ouă, carne și energie poate afecta costurile dacă contractele pe termen lung nu pot fi încheiate 1.
    • Schimbările legislative și fiscale rapide pot modifica brusc condițiile de producție și de vânzare 1.

    Riscuri

    • Risc de tendință a piețeimediu

      Schimbările de obiceiuri alimentare și stagnarea consumului pot reduce cererea pentru produsele tradiționale 1.

    • Risc de preț al materiilor primeridicat

      Costurile cerealelor, ouălor, cărnii și ambalajelor sunt volatile, iar furnizorii preferă contracte scurte 1.

    • Risc concurențialridicat

      Presiunea de preț în segmentul standard ar putea afecta rentabilitatea și veniturile în perioada următoare 1.

    • Risc de reglementaremediu

      Modificările legislative privind alimentele, fiscalitatea și ambalajele pot crea costuri neprevăzute 1.

    • Risc de depreciere a activelorscăzut

      Pierderile de valoare înregistrate pentru marca ABAK și fondul comercial pot reapărea dacă performanța unor linii scade 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă investițiile în automatizare și software reduc costurile operaționale, marjele pot reveni chiar într-un mediu de preț dificil 1.
    • Creșterea segmentului de preparate gata și a produselor funcționale ar putea aduce o miză de creștere față de pastele standard 1.
    • Fluxul de numerar operațional puternic oferă flexibilitate pentru investiții și pentru reducerea datoriilor 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă războiul prețurilor din segmentul standard continuă, veniturile și profiturile ar putea rămâne sub presiune 1.
    • Costurile materiilor prime și ale energiei ar putea crește din nou și ar putea afecta marjele dacă nu se pot transfera prețurile 1.
    • Pierderile de valoare deja înregistrate arată că unele investiții nu au adus rezultatele așteptate, iar riscul unor noi depreciieri nu poate fi exclus 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a marjelor din segmentul de paste standard2024
    • Finalizarea investițiilor în fotovoltaice și în software MES, WMS, CMMSmijlocul anului 2024
    • Evoluția prețurilor la grâu, ouă, carne și energie și condițiile noilor contracte2024
    • Rezultatele strategiei de export și ale canalului B2Burmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul produce paste făinoase și dezvoltă o ofertă de preparate gata de consum sub marca SoFood, în tăvi și în ambalaje moi, activitate care a adus venituri nete de 354844 mii zł în anul fiscal 2023 1. Societatea-mamă a absorbit în 2023 filiala SAS Sp. z o.o., iar grupul include și Stoczek Natura Sp. z o.o., producător de conserve fructe-legume și preparate gata, deținută integral 1. Compania vinde în special prin rețele comerciale centralizate și, în egală măsură, prin canalul B2B, instituțiile și exportul pe piețele europene 1.

    Strategia declarată a grupului vizează investiții în linii noi de producție și în un centru de cercetare-dezvoltare, implementarea de software MES, WMS și CMMS și automatizarea ambalării, toate urmărind controlul costurilor și creșterea capacității 1. Grupul a finalizat și un proiect de fotovoltaice pentru fabrici, menit să reducă costul energiei și amprenta de carbon 1.

    Compania a notat pentru 2023 o depreciere a mărcii ABAK și a fondului comercial legat de Stoczek Natura, justificată prin schimbarea preferințelor consumatorilor și prin creșterea costurilor, ceea ce arată că unele linii de produse nu mai răspund la fel de bine cererii 1.

    Segmente

    Paste făinoase

    Pastele rămân nucleul activității, cu linii de produse standard și funcționale (de exemplu variantele Fit, Cardio, Diabetic sau din leguminoase), vândute sub mărcile proprii și în regim private label 1.

    Preparate gata de consum

    Mărcile SoFood și Novelle acoperă mâncărurile gata în tăvi și în mini-caserole, un segment pe care conducerea îl vede în creștere și pe care dorește să-l extindă și pe piețele externe 1.

    Conserve fructe-legume

    Stoczek Natura produce dulcețuri și conserve din fructe și legume, cu aprovizionare sezonieră și depozite proprii, activitate sensibilă la vreme și la prețul cărnii 1.

    Piața în context

    Piața pastelor a intrat în 2023 într-o fază de stagnare și chiar de scădere a consumului în unele segmente, iar presiunea producătorilor de a-și echilibra capacitatea cu cererea a împins prețurile în jos în special la produsele standard 1. Costurile de grâu, ouă, ambalaje și energie au rămas volatile, iar inflația se estompează, dar revenirea la contracte anuale este încă departe 1.

    În paralel, cererea se mută spre produse mai scumpe și cu valoare adăugată, iar lanțurile de magazine își intensifică promoțiile pentru a atrage clienți, ceea ce face ca marjele să depindă tot mai mult de inovație și de eficiența operațională 1.

    Tendințe

    • Schimbarea preferințelor alimentaremixt

      Consumatorii cer produse sănătoase, funcționale și cu ingrediente mai puțin procesate, iar acest lucru poate favoriza portofoliul de paste funcționale și de mâncăruri gata echilibrate, dar penalizează produsele tradiționale 1.

    • Prețul materiilor prime și al energieivânt din față

      Volatilitatea cerealelor, a ouălor, a cărnii și a energiei comprimă marjele într-un sector cu rentabilitate redusă, iar furnizorii sunt reticenți în a semna contracte pe termen lung 1.

    • Digitalizare și automatizare a producțieivânt din spate

      Introducerea software-ului MES, WMS și CMMS și robotizarea ambalării pot reduce costurile și pot crește capacitatea de procesare, dacă proiectele sunt finalizate la timp 1.

    • Presiunea de reglementare și fiscalăvânt din față

      Schimbări în etichetare, în cotele TVA pentru alimente și directivele europene privind ambalajele din plastic pot crește costurile sau pot limita vânzările, iar incertitudinea legislativă este semnalată ca un factor de risc 1.

    Poziția concurențială

    Toate segmentele de activitate ale grupului sunt descrise ca fiind puternic concurențiale, iar conducerea spune că presiunea producătorilor care caută volume și comportamentul agresiv al lanțurilor de retail pot erodă rentabilitatea și veniturile 1. Compania răspunde prin diversificare, produse inovatoare și monitorizare continuă a acțiunilor concurenților 1.

    • Alți producători de paste din Europa Centrală

      Concurenți regionali care vând paste standard și funcționale în aceleași lanțuri de retail, pe care societatea îi menționează ca sursă a presiunii de preț 1.

    • Producătorii de preparate gata din Polonia

      Companii care oferă mâncăruri gata în tăvi, concurând direct cu SoFood pe rafturile lanțurilor de magazine 1.

    • Marile lanțuri de retail și mărcile private

      Rețelele comerciale care impun condiții de achiziție și promoții agresive și care dezvoltă propriile mărci, ceea ce scade puterea de negociere a furnizorului 1.

    • Importatorii și producătorii din afara Uniunii Europene

      Furnizori externi care pot aduce produse la prețuri mai mici și care intensifică concurența pe segmentul standard 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Makarony Polskie Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Makarony Polskie Spółka Akcyjna (MAK.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw