olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Josef Manner & Comp. Aktiengesellschaft MAN.VI
Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000728209 · Verticală: Companii listate din Austria
Manner este un producător austriac de produse de patiserie și vafe, cu sediul la Viena, care activează pe piața internă și în export. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a crescut la M€ 304,3, în timp ce costurile cu materiile prime au pus presiune pe marje, iar grupul rămâne atent la lichiditate și la rentabilitate.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Josef Manner & Comp. Aktiengesellschaft (MAN.VI) costa 102,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu beta -0,06, interval pe 52 de săptămâni 98,00–105,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 97,65 – 103,05
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 5,4 %
- SMA 50 / 200
- 100,58 / 103,92
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / -0,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,0 % | +0,4 % | +0,6 pp | — |
| 3 luni | 0,0 % | −3,3 % | +3,3 pp | — |
| 6 luni | −1,0 % | +4,0 % | −4,9 pp | — |
| De la început de an | −2,9 % | +8,1 % | −11,0 pp | — |
| 1 an | −3,8 % | +10,7 % | −14,5 pp | +5,6 % |
| 3 ani | −7,3 % | +50,1 % | −57,4 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −10,5 % | +43,6 % | −54,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 270,8 mil | 288,4 mil | 304,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +6,5 % | +5,5 % |
| Profit net | 5,0 mil | 14,4 mil | 5,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +186,6 % | −65,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 1,9 % | 5,0 % | 1,6 % |
| Flux de numerar liber | 7,5 mil | 36,1 mil | 11,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 11,7 mil FJD
- Datorie financiară
- indisponibil FJD
- Datorie netă
- indisponibil FJD
- Capitaluri proprii
- 77,6 mil FJD
- Active totale
- 166,4 mil FJD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,41x
- ROE
- 6,5 %
- ROA
- 3,1 %
- Marja FCF
- 3,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (FJD)
Marje
Cont de profit și pierdere · FJD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 270,8 mil | 288,4 mil | 304,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 10,3 mil | 21,1 mil | 11,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 9,6 mil | 10,3 mil | 9,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 20,0 mil ≈ | 31,4 mil ≈ | 20,9 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,2 mil | 2,3 mil | 2,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,5 mil | 18,8 mil | 9,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,5 mil | 4,4 mil | 4,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 5,0 mil | 14,4 mil | 5,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,20 | 1,60 | 2,00 | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · FJD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,5 mil | 9,2 mil | 11,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 42,2 mil | 42,0 mil | 54,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 82,6 mil | 65,0 mil | 71,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 75,8 mil | 76,1 mil | 76,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,5 mil | 2,8 mil | 2,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 178,7 mil | 160,8 mil | 166,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 66,7 mil | 48,6 mil | 50,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 64,9 mil | 76,4 mil | 77,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 3,5 mil
- 2024
- 2,8 mil
- 2025
- 2,1 mil
esef· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · FJD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 16,2 mil | 44,9 mil | 24,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 8,6 mil | 8,8 mil | 13,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 7,5 mil ≈ | 36,1 mil ≈ | 11,0 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,3 mil | -8,5 mil | -13,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -24,7 mil | -30,6 mil | -9,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,3 mil | 3,0 mil | 3,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,6 % | 31 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 219,4 % | 100 (pe interval fix) | 23 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,4x | 60 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 50 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 34,4 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Josef Manner & Comp. Aktiengesellschaft (MAN.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 304,3 mil FJD în 2025; creștere an/an 5,5 %; marjă netă 1,6 %; ROE 6,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,62–24,24 FJD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 219,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 34,4 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OMV.VIOmv Aktiengesellschaft | 35,6 mld | 23,4 | 8,9 % | 6,3 % | −7,2 % | +53 % / +86 % |
| VER.VIVerbund AG | 26,2 mld | 17,6 | 14,7 % | 18,6 % | −2,8 % | +19 % / −14 % |
| STR.VIStrabag Se | 11,7 mld | 12,8 | 17,2 % | 4,9 % | +7,4 % | +32 % / +168 % |
| ANDR.VIAndritz AG | 8,1 mld | 17,7 | 19,3 % | 5,8 % | −5,2 % | +33 % / +66 % |
| VOE.VIvoestalpine AG | 7,1 mld | 17,0 | 5,7 % | 2,8 % | −4,3 % | +12 % / +61 % |
| EVN.VIEvn AG | 5,5 mld | 12,5 | 6,9 % | 14,6 % | +3,8 % | +15 % / +14 % |
| ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft | 2,5 mld | — | -2,4 % | -1,4 % | +12,7 % | +238 % / +346 % |
| DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft | 2,4 mld | 22,2 | 24,0 % | 4,3 % | +7,1 % | +12 % / +70 % |
| CPI.VICPI Europe AG | 2,2 mld | 4,2 | 12,2 % | 68,2 % | −6,7 % | +1 % / −17 % |
| POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft | 2,2 mld | 16,4 | 18,3 % | 4,3 % | −2,6 % | +6 % / +2 % |
| WIE.VIWienerberger AG | 1,9 mld | 11,7 | 5,9 % | 3,6 % | +1,2 % | −40 % / −32 % |
| LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft | 1,8 mld | — | -11,8 % | -5,2 % | −2,3 % | −48 % / −65 % |
| MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft | 1,3 mld | 17,1 | 3,6 % | 1,9 % | −4,8 % | −21 % / −41 % |
| POS.VIPorr AG | 1,2 mld | 10,7 | 12,9 % | 1,8 % | +1,7 % | +6 % / +167 % |
| AMAG.VIAMAG Austria Metall AG | 1,1 mld | 33,4 | 4,7 % | 2,3 % | +2,1 % | +34 % / +19 % |
| BMAG.VIPIERER Mobility AG | 1,1 mld | 1,8 | 638,9 % | 58,9 % | −46,3 % | +85 % / −47 % |
| FQT.VIFrequentis AG | 790,7 mil | 28,1 | 15,5 % | 4,9 % | +20,8 % | −14 % / +111 % |
| ETS.VIEuroTeleSites AG | 745,4 mil | 22,3 | 8,8 % | 11,9 % | +3,7 % | −6 % / +34 % |
| AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft | 722,9 mil | — | -3,6 % | -1,2 % | −7,9 % | −3 % / −15 % |
| FACC.VIFacc AG | 602,4 mil | 28,4 | 9,1 % | 2,2 % | +11,3 % | +22 % / +127 % |
| ROS.VIRosenbauer International AG | 591,1 mil | 11,9 | 17,4 % | 3,5 % | +9,4 % | +35 % / +104 % |
| 1AST.VIASTA Energy Solutions AG | 467,7 mil | 15,5 | 42,3 % | 4,3 % | +8,3 % | indisponibil / indisponibil |
| SBO.VISbo AG | 456,6 mil | 19,4 | 5,2 % | 5,2 % | −18,8 % | +5 % / −30 % |
| SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding | 379,1 mil | 902,5 | 0,1 % | 0,1 % | −2,1 % | +39 % / +28 % |
| ACAG.VIAustriacard Holdings AG | 347,8 mil | 25,6 | 11,4 % | 4,1 % | −8,2 % | +76 % / +65 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAN.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Manner este un producător austriac de produse de patiserie și vafe, cu sediul la Viena, care activează pe piața internă și în export. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a crescut la M€ 304,3, în timp ce costurile cu materiile prime au pus presiune pe marje, iar grupul rămâne atent la lichiditate și la rentabilitate.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o cotă de export ridicată, mărci recunoscute și o poziție consolidată pe piața austriacă, ceea ce îi permite să transfere parțial creșterile de costuri către clienți.
- Gestionarea strictă a numerarului și reducerea datoriei nete oferă companiei o bază financiară stabilă.
- Acoperirea pe termen lung a materiilor prime pentru 2026 aduce o anumită predictibilitate a costurilor.
Puncte slabe
- Marja operațională s-a redus considerabil în 2025, deoarece costurile materiilor prime nu au putut fi transferate integral în prețuri.
- Segmentul de alun din Azerbaidjan a generat o depreciere importantă și întârzieri, ceea ce arată riscul investițiilor în activități agricole.
- Volumul vânzărilor a scăzut ușor, iar cererea pentru mărcile proprii s-a redus, ceea ce arată o dependență de prețurile de vânzare.
Oportunități
- Dacă prețurile cacaoa scad, cum se așteaptă piața pentru 2026, compania ar putea recupera o parte din marjele pierdute.
- Investițiile în marketing și lansările de produse noi ar putea sprijini cererea pentru mărci și reconstrui volumul vânzărilor.
- Extinderea sortimentului către produse mai profitabile ar putea îmbunătăți marja pe termen mediu.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor materiilor prime, în special a cacaoa, ar putea afecta din nou marjele companiei.
- Consumatorii sensibili la preț ar putea reduce cererea, mai ales pe piețele de export unde concurența este intensă.
- Tensiunile geopolitice și întreruperile lanțurilor de aprovizionare ar putea perturba producția și costurile companiei.
Riscuri
- Costul materiilor primeridicat
Costurile cacaoa, grăsimilor și produselor lactate sunt volatile, iar acoperirea pe termen lung poate întârzia beneficiul scăderilor de preț. Dacă prețurile cresc din nou, marjele ar putea scădea.
- Activele din Azerbaidjanmediu
Plantația de alun din Azerbaidjan a generat deja o depreciere și întârzieri. Dacă rentabilitatea nu se îmbunătățește, pot apărea noi deprecieri.
- Cererea de consummediu
Inflația și prudența consumatorilor ar putea limita volumele, mai ales în piețele de export sensibile la preț.
- Factoring și finanțarescăzut
Dependența de vânzarea de creanțe prin factoring ar putea deveni un factor de presiune asupra lichidității dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc.
- Lanțuri de aprovizionare și geopoliticămediu
Conflictele geopolitice și întreruperile logistice ar putea afecta producția și costurile energetice ale companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile cacaoa scad, cum se așteaptă pentru 2026, și compania reușește să transfere economiile în marje, rentabilitatea ar putea reveni treptat la nivelurile anterioare.
- Structura financiară este solidă, cu o cotă de capital propriu ridicată și o datorie netă în scădere, ceea ce oferă flexibilitate în perioadele dificile.
- Puterea mărcilor și cota ridicată de export pot susține creșterea vânzărilor dacă investițiile în marketing și inovație dau rezultate.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile materiilor prime rămân ridicate, marja operațională ar putea rămâne sub presiune, iar profitul ar putea scădea în continuare.
- Volumele vânzărilor au scăzut în 2025, iar cererea pentru mărci s-a redus, ceea ce ar putea indica o slăbire a poziției pe piață.
- Investițiile în Azerbaidjan au generat deprecieri și întârzieri, iar dacă aceste active nu își recuperează valoarea, pot apărea noi pierderi.
De urmărit
- Evoluția prețurilor cacaoa și impactul asupra marjelor după acoperirea pe termen lung2026
- Evoluția volumelor vânzărilor pe mărci și Private LabelQ1 2027
- Rezultatele plantației din Azerbaidjan și eventualele noi deprecieri2027
- Nivelul datoriei nete și al capitalului propriu în următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Manner este activ în segmentele Süßwaren Österreich, Süßwaren Deutschland, Süßwaren Rest der Welt, Mietshäuser și Haselnussanbau. Societățile importante sunt Josef Manner & Comp. AG ca societate-mamă, Geblergasse 116 GmbH & Co KG și Manner Azerbaijan LLC 1. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a fost de M€ 304,3, cu o cotă de export de 59,4% 1.
Structura de business combină producția și vânzarea de produse de patiserie cu activități imobiliare, prin închirierea de clădiri de locuit, și cu o plantație de alun de pădure în Azerbaidjan. Raportul anual precizează că grupul vinde atât mărci proprii ale producătorului, cât și produse Private Label, iar cererea pentru mărci a scăzut ușor, în timp ce Private Label a crescut ușor în volum 1.
Compania publică un raport anual conform IFRS, auditat de un auditor extern, și un raport privind sustenabilitatea întocmit după standardele ESRS 1. Dividenda propusă pentru exercițiul 2025 este de 2,00 EUR pe acțiune 1.
Segmente
Süßwaren Österreich, Deutschland și Rest der Welt
Segmentele de produse de patiserie reprezintă activitatea principală a grupului. Creșterea cifrei de afaceri din 2025 a provenit în principal din majorările prețurilor de livrare, determinate de evoluția prețurilor materiilor prime, și dintr-un mix de produse mai bun 1.
Mietshäuser
Segmentul de închirieri include clădiri de locuit administrate de Geblergasse 116 GmbH & Co KG. Raportul anual notează o ușoară depreciere a acestei clădiri în 2025, din cauza situației pieței imobiliare 1.
Haselnussanbau
Segmentul plantației de alun din Azerbaidjan, prin Manner Azerbaijan LLC, este în perioada de creștere și a suferit întârzieri. Compania a recunoscut o depreciere neplanificată importantă a acestor active în 2025 și a menționat că scopul este de a îmbunătăți situația viitoare a prețurilor și a aprovizionării cu alune 1.
Piața în context
Piața de referință este Austria, unde consumul a rămas moderat în 2025, iar inflația a fost ridicată la început de an, apoi a scăzut spre final 1. Compania exportă o parte semnificativă din producție, iar consumatorii din piețele de export au rămas sensibili la preț, ceea ce a dus la o cerere atenuată 1.
Prețurile materiilor prime, în special ale cacaoa, au rămas volatile și ridicate, iar raportul anual arată că pentru 2026 se așteaptă o reducere a costurilor cacaoa pe piață, fără ca această scădere să se reflecte imediat în costurile Manner, din cauza acoperirilor pe termen lung 1.
Tendințe
- Creșterea costurilor cu materiile primevânt din față
Prețurile cacaoa, grăsimilor și produselor lactate au crescut în 2025, iar costurile ar putea continua să fie volatile în 2026. Presiunea asupra marjelor este evidentă dacă majorările de preț nu pot fi transferate integral către clienți 1.
- Acoperire pe termen lung a materiilor primemixt
Manner s-a acoperit pe termen lung pentru 2026, ceea ce ar putea amortiza scăderea prețurilor la cacao anunțată pe piață, dar și întârzia beneficiul acestei scăderi pentru companie 1.
- Lichiditate și datorii mai redusevânt din spate
Datoriile bancare s-au redus în 2025, iar compania a vândut creanțe prin factoring, ceea ce a contribuit la scăderea datoriei nete. Un management strict al numerarului a susținut această evoluție 1.
- Cerere atenuată în contextul inflațieivânt din față
Inflația ridicată și nesiguranța economică au făcut consumatorii mai precauți, ceea ce a limitat volumul vânzărilor, deși majorările de preț au susținut cifra de afaceri 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu numește concurenții direcți ai grupului. Compania operează pe piețe de produse de patiserie și vafe unde cererea depinde de mărci și de produsele Private Label, iar concurența vine atât de la mărci proprii ale altor producători, cât și de la lanțurile de retail 1.
Poziția Manner depinde de puterea mărcilor sale, care sunt susținute prin investiții în marketing și lansări de produse noi, dar și de capacitatea de a administra sortimentul pentru a menține profitabilitatea 1.
- Producători de produse de patiserie și vafe din Europa
Concurenții sunt producători regionali și internaționali de produse similare; raportul anual nu îi numește.
- Mărci Private Label ale retailerilor
Produsele Private Label ale lanțurilor de retail concurează cu mărcile Manner pe rafturi, iar cererea pentru ele a crescut ușor în 2025 1.
- Furnizori și producători de confiserie din afara Europei
Importurile de produse de patiserie din alte regiuni pot concura pe prețuri în piețele de export ale companiei.
- Producători de alune și cacao pe piețele de materii prime
Aceștia nu sunt concurenți directi ai grupului, dar influențează costurile materiilor prime și, implicit, marjele.
Știri și depuneri
Din presă
- Domestic Violence: Women Protected on Paper, Institutions Fail to Respond in a Timely MannerSarajevo Times (BA, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- How enzymes locally block cell wall repair, allowing cells to fuse in an irreversible mannerPhys.org · 19 oct. 2026 · EN
- If protests continue in this manner , we will oppose : Retailers slam ongoing demonstrations ; cite severe revenue lossesSurge — GDELT DOC · 16 oct. 2026 · RO
- Benzotriazole Ultraviolet Stabilizer UV-PS Exposure Induces Immune Hyperactivation and Metabolic Reprogramming in Drosophila in a Microbiota-Dependent MannerEnvironmental Science & Technology · 16 sept. 2026 · EN
- Polish Defense Ministry annoyed by Zelensky’s manner to ask for Patriot missiles — portalTASS (RU, EN) · 14 aug. 2026 · EN
- Iran to respond in reciprocal manner if US strikes its bridges, power plantsTASS (RU, EN) · 22 iul. 2026 · RO
- Power in UK changing in undemocratic manner — senior Russian senatorTASS (RU, EN) · 03 iul. 2026 · RO
- Oil prices fall 5% after Trump says Iran talks proceeding in a 'constructive manner'CNBC World · 24 mai 2026 · EN
- Trump says Iran negotiations proceeding in 'orderly and constructive manner;' warns against rushingCNBC World · 24 mai 2026 · EN
- Moscow-Beijing relations develop in strategically stable manner — Russian diplomatTASS (RU, EN) · 20 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Josef Manner & Comp. Aktiengesellschaft · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.