olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Mo-BRUK Spółka Akcyjna MBR.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMOBRK00013 · Verticală: Companii listate din Polonia

402,50PLN−2,90 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mo-BRUK Spółka Akcyjna (MBR.WA) costa 402,50 PLN (−2,90 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld PLN, P/E 17,9 pe un EPS diluat de 22,45 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,27 %, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 281,50–435,50 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,4 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
17,9
EPS diluat TTM 22,45 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
5,58 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
3,27 %
DPS 12 luni 13,17
Beta (2 ani)
0,47
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
281,50435,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
404,14 – 437,51
sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 7,9 %
SMA 50 / 200
407,00 / 372,71
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,64 / 4,61
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,1 %−0,6 %+1,8 pp—
3 luni+6,2 %−4,2 %+10,4 pp—
6 luni+10,6 %+4,3 %+6,2 pp—
De la început de an+23,8 %+7,5 %+16,3 pp—
1 an+36,7 %+9,9 %+26,8 pp+7,1 %
3 ani+43,2 %+49,8 %−6,6 pp+3,3 %
5 ani+10,0 %+42,8 %−32,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−10,9 %
16 ian. 2026 → 13 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,3 %
10 feb. 2022 → 06 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 11,4, mediană 11,7, max 14,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri267,2 mil243,4 mil237,0 mil
Venituri an/anindisponibil−8,9 %−2,6 %
Profit net115,0 mil92,2 mil78,9 mil
Profit net an/anindisponibil−19,9 %−14,4 %
EPS diluat32,7326,2322,45
EPS diluat an/anindisponibil−19,9 %−14,4 %
netă %43,0 %37,9 %33,3 %
Flux de numerar liber134,9 mil80,7 mil5,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
18,2 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
221,8 mil PLN
Active totale
338,4 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,43x
ROE
38,5 %
ROA
25,9 %
Marja FCF
2,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
267,2 mil
2022
243,4 mil
2023
237,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
102,0 mil
2022
119,6 mil
2023
123,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit brut
2021
165,2 mil
2022
123,8 mil
2023
113,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
145,9 mil
2022
111,9 mil
2023
96,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
2,2 mil
2022
483,2 mii
2023
1,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
143,8 mil
2022
113,8 mil
2023
97,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
28,8 mil
2022
21,7 mil
2023
18,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit net
2021
115,0 mil
2022
92,2 mil
2023
78,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
32,73
2022
26,23
2023
22,45

esef· 02 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
20,15
2022
31,50
2023
13,17

esef· 02 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
114,1 mil
2022
86,8 mil
2023
18,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Stocuri
2021
816,4 mii
2022
1,1 mil
2023
2,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active curente
2021
143,1 mil
2022
125,4 mil
2023
80,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
112,1 mil
2022
143,3 mil
2023
215,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
832,3 mii
2022
832,3 mii
2023
40,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
613,2 mii
2022
607,3 mii
2023
1,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active totale
2021
259,6 mil
2022
271,4 mil
2023
338,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
23,9 mil
2022
60,2 mil
2023
55,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
206,8 mil
2022
188,3 mil
2023
221,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
3,5 mil
2022
3,5 mil
2023
3,5 mil

esef· 02 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
136,7 mil
2022
91,9 mil
2023
67,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Investiții (capex)
2021
1,8 mil
2022
11,2 mil
2023
62,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar liber
2021
134,9 mil ≈
2022
80,7 mil ≈
2023
5,3 mil ≈

esef· 02 mai 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2021
3,6 mil
2022
-8,1 mil
2023
-86,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-75,5 mil
2022
-111,2 mil
2023
-49,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
70,8 mil
2022
110,7 mil
2023
46,3 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,6 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-14,3 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
-14,4 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-14,4 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-93,4 %
calculat olivLawFY 2023

Profitabilitate

Marja brută
47,9 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
40,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
33,3 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
2,2 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
38,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
25,9 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
34,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
58,7 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
872,8 %
calculat olivLawFY 2023

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
57,2x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
67,9 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
62,6 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
5,3 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
6,7 %
calculat olivLawFY 2023
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
5 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,4 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,9x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
17,9x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
5,6 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
6,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
266,7x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randament FCF
0,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

402,50 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,4 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,4 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
17,9x
calculat olivLawFY 2023
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
38,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
33,3 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,6 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 mai 2024
verificat 85derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate33,3 %95 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate6,7 %0 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie57,2x100 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x53 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare17,9x32 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare0,4 %5 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %47 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente872,8 %0 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie81/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente28/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare20/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Mo-BRUK Spółka Akcyjna (MBR.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 237,0 mil PLN în 2023; creștere an/an -2,6 %; marjă netă 33,3 %; ROE 38,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 136,12–277,20 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 195,57 PLN, prețul de 402,50 PLN lasă un potențial de -51,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -105,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 33,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 57,2x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 6,7 %
    • Randament FCF: 0,4 %
    • Rata de distribuire (FCF): 872,8 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,9x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+47,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    6,0x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+366,3 %)
    P/B
    6,4x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+553,8 %)
    ROE
    38,6 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+331,8 %)
    Marja netă
    33,3 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+1.079,8 %)
    Marja EBIT
    40,5 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+539,4 %)
    Venituri an/an
    -2,6 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−126,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,3 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−9,2 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    MBR.WAMo-BRUK Spółka Akcyjna1,4 mld17,938,6 %33,3 %−2,6 %+29 % / +38 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MBR.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    220,89
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    391,96
    Randament total 1 % · Pe an 1 %
    592,37
    Randament total 51 % · Pe an 51 %
    3 ani
    184,80
    Randament total -48 % · Pe an -19 %
    371,69
    Randament total 2 % · Pe an 1 %
    620,91
    Randament total 66 % · Pe an 18 %
    5 ani
    154,60
    Randament total -51 % · Pe an -13 %
    352,48
    Randament total 3 % · Pe an 1 %
    650,83
    Randament total 82 % · Pe an 13 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 92,92
    • Marja netă± 65,05
    • Creșterea anuală a veniturilor± 57,30
    • Diluare anuală± 5,47

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.