olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Mennica Polska S.A. MNC.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMNNCP00011 · Verticală: Companii listate din Polonia

37,50PLN+0,81 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Mennica Polska S.A. este grupul cu sediul în Varșovia care produce monede și produse menniche, administrează sistemele de carduri urbane și dezvoltă imobiliar prin filiale dedicate. Grupul a trecut în 2022 printr-o reducere vizibilă a activității în filiala de protecție și printr-o retragere din proiectul de fibră optică, ceea ce face ca rezultatele pe segmente să rămână de urmărit.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mennica Polska S.A. (MNC.WA) costa 37,50 PLN (+0,81 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld PLN, P/E 56,0 pe un EPS diluat de 0,67 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,87 %, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 32,60–53,60 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,9 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
56,0
EPS diluat TTM 0,67 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
1,79 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
1,87 %
DPS 12 luni 0,70
Beta (2 ani)
0,23
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
32,6053,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
36,68 – 40,07
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 8,8 %
SMA 50 / 200
39,27 / 42,49
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,57 / -0,47
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,8 %−0,6 %−4,2 pp—
3 luni−11,6 %−4,2 %−7,4 pp—
6 luni−16,1 %+4,3 %−20,4 pp—
De la început de an−22,0 %+7,5 %−29,5 pp—
1 an+7,8 %+9,9 %−2,2 pp+7,1 %
3 ani+130,8 %+49,8 %+80,9 pp+3,3 %
5 ani+77,7 %+42,8 %+34,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,4 %
29 ian. 2026 → 10 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,4 %
29 ian. 2026 → 10 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,4, mediană 17,1, max 24,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022
Venituri943,4 mil1,3 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibil+38,8 %−2,0 %
Profit net57,8 mil87,0 mil34,5 mil
Profit net an/anindisponibil+50,5 %−60,4 %
EPS diluat1,131,700,67
EPS diluat an/anindisponibil+50,4 %−60,6 %
netă %6,1 %6,6 %2,7 %
Flux de numerar liber-29,3 mil22,3 mil-1,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
15,3 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
637,7 mil PLN
Active totale
967,1 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,91x
ROE
5,4 %
ROA
3,7 %
Marja FCF
-0,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2020
943,4 mil
2021
1,3 mld
2022
1,3 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Costul vânzărilor
2020
814,7 mil
2021
1,2 mld
2022
1,2 mld

esef· 02 mai 2023verificat

Profit brut
2020
127,2 mil
2021
148,1 mil
2022
112,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit operațional
2020
79,5 mil
2021
88,4 mil
2022
51,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
15,9 mil
2021
5,8 mil
2022
23,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2020
68,9 mil
2021
112,9 mil
2022
37,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2020
13,3 mil
2021
23,5 mil
2022
5,4 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit net
2020
57,8 mil
2021
87,0 mil
2022
34,5 mil

esef· 02 mai 2023verificat

EPS diluat
2020
1,13
2021
1,70
2022
0,67

esef· 02 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2020
0,50
2021
0,70
2022
0,70

esef· 02 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2020
48,6 mil
2021
51,1 mil
2022
15,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Creanțe
2020
36,5 mil
2021
36,0 mil
2022
69,4 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Stocuri
2020
377,8 mil
2021
411,2 mil
2022
469,0 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Active curente
2020
521,0 mil
2021
558,0 mil
2022
602,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2020
137,1 mil
2021
129,4 mil
2022
123,5 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
18,6 mil
2021
19,2 mil
2022
19,0 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Active totale
2020
882,3 mil
2021
917,8 mil
2022
967,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii comerciale
2020
187,4 mil
2021
177,4 mil
2022
220,9 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii curente
2020
281,0 mil
2021
261,7 mil
2022
316,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii totale
2020
294,8 mil
2021
276,7 mil
2022
329,4 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Capital propriu
2020
587,5 mil
2021
641,1 mil
2022
637,7 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
51,2 mil
2021
51,2 mil
2022
51,4 mil

esef· 02 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2020
-15,3 mil
2021
36,6 mil
2022
9,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2020
14,0 mil
2021
14,2 mil
2022
10,9 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2020
-29,3 mil ≈
2021
22,3 mil ≈
2022
-1,2 mil ≈

esef· 02 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2020
-20,0 mil
2021
1,7 mil
2022
-11,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
-26,6 mil
2021
-35,8 mil
2022
-33,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Dividende plătite
2020
25,6 mil
2021
35,8 mil
2022
35,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2020
976,0 mii
2021
0
2022
0

esef· 02 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,0 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-41,3 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
-60,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-60,6 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-105,5 %
calculat olivLawFY 2022

Profitabilitate

Marja brută
8,8 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,0 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
-0,1 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
5,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
3,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
8,0 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
104,5 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
2,2x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
9,6 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
10,9 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-1,2 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
-3,5 %
calculat olivLawFY 2022
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
15 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de stoc (DIO)
138 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de plată (DPO)
62 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Ciclul de conversie a numerarului
90 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,9 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
56,0x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
56,0x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
1,8 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
1,5x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,1 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Randamentul dividendului
1,9 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

37,50 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,9 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,9 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
56,0x
calculat olivLawFY 2022
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,0 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
1,9 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 02 mai 2023
verificat 93derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate2,7 %46 (față de colegi)13 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-3,5 %0 (pe interval fix)13 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,2x11 (pe interval fix)13 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x92 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluare56,0x11 (față de colegi)22 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-0,1 %0 (pe interval fix)17 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %26 (pe interval fix)13 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie44/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial26/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Mennica Polska Spółka Akcyjna (MNC.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld PLN în 2022; creștere an/an -2,0 %; marjă netă 2,7 %; ROE 5,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 5,57–10,13 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,50 PLN, prețul de 37,50 PLN lasă un potențial de -80,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -400,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,9x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -3,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: 2,2x
    • P/E (TTM): 56,0x
    • Randament FCF: -0,1 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    56,0x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+361,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    1,5x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+17,6 %)
    P/B
    3,3x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+235,9 %)
    ROE
    5,9 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−34,3 %)
    Marja netă
    2,7 %
    mediana verticalei 2,8 %
    la mediană
    Marja EBIT
    4,0 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−36,2 %)
    Venituri an/an
    -2,0 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−120,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    1,9 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−48,2 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    MNC.WAMennica Polska Spółka Akcyjna1,9 mld56,05,9 %2,7 %−2,0 %+7 % / +136 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MNC.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    20,71
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    36,73
    Randament total -0 % · Pe an -0 %
    55,50
    Randament total 50 % · Pe an 50 %
    3 ani
    17,54
    Randament total -50 % · Pe an -20 %
    35,25
    Randament total -1 % · Pe an -0 %
    58,83
    Randament total 63 % · Pe an 18 %
    5 ani
    14,86
    Randament total -55 % · Pe an -15 %
    33,82
    Randament total -1 % · Pe an -0 %
    62,35
    Randament total 77 % · Pe an 12 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 8,81
    • Marja netă± 6,17
    • Creșterea anuală a veniturilor± 5,40
    • Diluare anuală± 0,52

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Mennica Polska S.A. este grupul cu sediul în Varșovia care produce monede și produse menniche, administrează sistemele de carduri urbane și dezvoltă imobiliar prin filiale dedicate. Grupul a trecut în 2022 printr-o reducere vizibilă a activității în filiala de protecție și printr-o retragere din proiectul de fibră optică, ceea ce face ca rezultatele pe segmente să rămână de urmărit.1

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o structură diversificată pe trei segmente, care reduce dependența de o singură linie de activitate.
    • Activitatea de sisteme de carduri urbane aduce contracte cu autorități publice, ceea ce oferă o bază de venituri stabilă.
    • Auditul consolidat este realizat de o firmă de audit înregistrată, iar situația financiară este prezentată conform IFRS UE.

    Puncte slabe

    • Rezultatele unor filiale au scăzut vizibil în 2022, ceea ce ar putea indica probleme de rentabilitate în anumite segmente.
    • Compania a renunțat la un proiect important după ce riscul a crescut, ceea ce arată vulnerabilitatea la contracte mari.
    • Conducerea s-a schimbat în 2022, cu mai multe demisii și numiri în decurs de câteva luni.

    Oportunități

    • Dezvoltarea imobiliară ar putea aduce valoare adăugată, dacă proiectele din segmentul respectiv sunt finalizate și închiriate.
    • Extinderea serviciilor de plată electronică în alte orașe ar putea crește baza de clienți instituționali.
    • Cererea colecționarilor și a emitenților străini ar putea susține vânzările de produse menniche speciale.

    Amenințări

    • Schimbările macroeconomice pot modifica riscul contractelor pe termen lung, ceea ce ar putea duce la noi renunțări.
    • Dependența de contracte cu autorități locale expune grupul la schimbări politice sau la procedurile de achiziție publică.
    • Eventualele litigii sau proceduri legate de societățile în faliment ar putea afecta situația financiară consolidată.

    Riscuri

    • Riscul de execuție a proiectelor marimediu

      Renunțarea la contractul de fibră optică arată că proiectele de anvergură pot fi oprite dacă riscul crește după semnarea lor.

    • Riscul macroeconomicmediu

      Schimbările condițiilor economice ar putea influența costurile și cererea în toate segmentele, în special în construcții.

    • Dependența de contracte publicemediu

      Veniturile din plăți urbane depind de autorități locale, iar eventualele schimbări de contracte ar putea reduce rapid veniturile.

    • Schimbări în conducerescăzut

      Rotația din conducere în 2022 ar putea crea incertitudine în strategie și în execuția proiectelor pe termen mediu.

    • Societăți în faliment și restructurarescăzut

      Existența unei filiale în faliment și a altor entități cu participații depreciate ar putea genera efecte asupra rezultatelor consolidate.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă segmentul de plăți urbane își păstrează contractele, grupul ar putea avea un flux de venituri recurent și previzibil.
    • Structura pe trei segmente ar putea permite compensarea unor rezultate slabe dintr-o linie prin performanța alteia.
    • Dacă proiectele imobiliare se finalizează și sunt închiriate, ar putea apărea o sursă nouă de venituri recurente.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea rezultatelor unor filiale în 2022 ar putea indica probleme structurale care nu se rezolvă rapid.
    • Renunțarea la un proiect mare ar putea semnala că riscurile de execuție sunt greu de controlat.
    • Schimbările frecvente din conducere ar putea încetini deciziile strategice și punerea lor în practică.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor filialei de protecție și a altor entități cu rezultate negative2023
    • Stadiul proiectelor imobiliare din segmentul de dezvoltare2023
    • Reînnoirea sau modificarea contractelor cu autoritățile locale pentru carduri urbane2023
    • Eventuale noi renunțări sau reorganizări de proiecte și societăținext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Mennica Polska S.A. este entitatea dominantă a Grupului Kapitałowy care, la 31 decembrie 2022, cuprindea mai multe filiale și societăți cu scop special, consolidate prin metoda integrală.1 Grupul își organizează activitatea în trei segmente: produse menniche, plăți electronice și dezvoltare imobiliară.1 Raportul anual consolidat pentru 2022 a fost aprobat de Consiliul de Administrație la 23 martie 2023.1

    Segmente

    Produse menniche

    Segmentul produce și comercializează monede circulante și de colecție, jetoane, lingouri, medalii, decorații, timbre și alte produse menniche, cu clienți precum Banca Națională a Poloniei, emitenți străini și colecționari.1 Vânzările se desfășoară atât pe piața internă, cât și pe cea externă.1

    Plăți electronice

    Segmentul administrează sisteme de carduri urbane, vinde bilete de transport public și feroviar, carduri prepay, servicii de service și echipamente tehnice, având ca principali clienți autorități locale și companii de transport, precum și persoane fizice.1 Activitatea este desfășurată exclusiv pe piața din Polonia.1

    Dezvoltare imobiliară

    Segmentul realizează proiecte rezidențiale și închiriază spații de birouri și depozitare, prin societăți de tip SKA și Mennica Deweloper, cu clienți persoane fizice și instituționale pe piața din Polonia.1 Acest segment este descris de conducere drept unul cu potențial de creare a valorii adăugate.1

    Piața în context

    Piața produselor menniche depinde de cererea băncilor centrale, a emitenților și a colecționarilor, în timp ce plățile urbane depind de contractele cu orașele și companiile de transport.1 Sursele nu oferă date despre dimensiunea totală a pieței; concluziile privind poziția pe piață rămân limitate la ce declară compania în raport.1

    Tendințe

    • Retragerea din proiectul de fibră opticămixt

      În 2022 contractul de instalare a unui cablu submarin a fost reziliat, deoarece condițiile suspensive nu s-au îndeplinit după reevaluarea riscului, iar conducerea a renunțat la proiect.1 Efectul pentru rezultate depinde de cât de mult a fost investit în proiect, lucru care nu este detaliat în sursă.1

    • Condiții macroeconomice schimbătoarevânt din față

      Compania a invocat schimbări ale condițiilor macroeconomice ca motiv pentru reevaluarea riscului proiectelor, ceea ce ar putea afecta și alte contracte pe termen lung.1

    • Cerere pentru carduri și bilete urbanevânt din spate

      Contractele cu autorități locale pentru sisteme de carduri și bilete oferă o bază de venituri recurentă, dacă rămân în vigoare și sunt reînnoite.1

    • Schimbări în structura filialelormixt

      În 2022 au fost achiziționate și reorganizate societăți celulare, iar participația în anumite entități a fost modificată, ceea ce ar putea influența comparabilitatea anilor.1

    Poziția concurențială

    Sursa furnizată nu identifică concurenți și nu descrie cota de piață a Grupului în niciunul dintre segmente.1 Pentru aceste informații este nevoie de alte documente publice ale companiei sau de surse independente.1

    Fără o listă de concurenți în surse, nu se poate afirma cum se compară Grupul cu alți emitenți de monede sau operatori de carduri urbane.1

    • Alți emitenți de monede cu operațiuni internaționale

      Concurența din segmentul produselor menniche nu este numită explicit în sursă.

    • Operatori de sisteme de bilete urbane

      Nu sunt identificați concurenți concreți în documentele furnizate.

    • Dezvoltatori imobiliari rezidențiali din Varșovia

      Segmentul imobiliar nu își numește concurenții în raportul consolidat.

    • Firme de pază și transport de valori

      Filiala de protecție intră în acest domeniu, dar sursa nu numește concurenți.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Mennica Polska S.A. · 31 dec. 2022

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Mennica Polska S.A. (MNC.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw