olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Mirbud S.A. MRB.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMRBUD00015 · Verticală: Companii listate din Polonia

11,37PLN+1,52 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Mirbud S.A. (MRB.WA) costa 11,37 PLN (+1,52 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mld PLN, P/E 7,7 pe un EPS diluat de 1,48 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,76 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 9,95–15,24 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,0 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
7,7
EPS diluat TTM 1,48 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
13,02 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
1,76 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
0,67
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
9,9515,24

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,2
neutru
Bollinger (20, 2)
10,84 – 11,97
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,47 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
11,59 / 11,77
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,7 %−0,6 %+2,3 pp—
3 luni−6,8 %−4,2 %−2,6 pp—
6 luni+2,5 %+4,3 %−1,8 pp—
De la început de an−23,3 %+7,5 %−30,8 pp—
1 an−19,1 %+9,9 %−29,0 pp+5,9 %
3 ani+51,6 %+49,8 %+1,8 pp+1,8 %
5 ani+218,9 %+42,8 %+176,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,7 %
28 nov. 2025 → 18 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,7 %
13 mai 2025 → 18 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+26,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,8, mediană 3,5, max 5,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri2,5 mld3,3 mld3,3 mld
Venituri an/anindisponibil+32,5 %+0,1 %
Profit net128,0 mil119,2 mil135,4 mil
Profit net an/anindisponibil−6,9 %+13,6 %
EPS diluat1,401,301,48
EPS diluat an/anindisponibil−7,1 %+13,8 %
netă %5,1 %3,6 %4,1 %
Flux de numerar liber202,5 mil126,2 mil33,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
395,8 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
793,6 mil PLN
Active totale
2,3 mld PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,45x
ROE
18,4 %
ROA
6,0 %
Marja FCF
1,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
2,5 mld
2022
3,3 mld
2023
3,3 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
2,3 mld
2022
3,0 mld
2023
3,0 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Profit brut
2021
231,6 mil
2022
270,5 mil
2023
335,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
174,5 mil
2022
178,4 mil
2023
223,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
22,9 mil
2022
37,1 mil
2023
54,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
156,1 mil
2022
151,2 mil
2023
170,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
28,0 mil
2022
32,0 mil
2023
34,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit net
2021
128,0 mil
2022
119,2 mil
2023
135,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
1,40
2022
1,30
2023
1,48

esef· 02 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,08
2022
0,20
2023
0,20

esef· 02 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
467,8 mil
2022
507,6 mil
2023
395,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Creanțe
2021
501,9 mil
2022
577,7 mil
2023
595,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Stocuri
2021
316,2 mil
2022
392,9 mil
2023
389,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active curente
2021
1,3 mld
2022
1,5 mld
2023
1,4 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
153,0 mil
2022
170,5 mil
2023
268,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active totale
2021
2,0 mld
2022
2,2 mld
2023
2,3 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
674,4 mil
2022
848,2 mil
2023
895,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
790,0 mil
2022
917,5 mil
2023
994,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
1,5 mld
2022
1,6 mld
2023
1,5 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
582,3 mil
2022
682,0 mil
2023
793,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
91,4 mil
2022
91,7 mil
2023
91,5 mil

esef· 02 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
205,4 mil
2022
133,3 mil
2023
147,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Investiții (capex)
2021
2,9 mil
2022
7,1 mil
2023
114,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar liber
2021
202,5 mil ≈
2022
126,2 mil ≈
2023
33,5 mil ≈

esef· 02 mai 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-54,5 mil
2022
-4,0 mil
2023
-145,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
27,9 mil
2022
-89,5 mil
2023
-113,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
7,3 mil
2022
18,3 mil
2023
25,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,1 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
25,5 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
13,6 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
13,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-73,4 %
calculat olivLawFY 2023

Profitabilitate

Marja brută
10,1 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,7 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
4,1 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
1,0 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
18,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
6,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
17,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
13,5 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
77,1 %
calculat olivLawFY 2023

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
4,1x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
147,7 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
114,1 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
33,5 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
24,8 %
calculat olivLawFY 2023
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
48 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
107 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
6 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,0 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
7,7x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
7,7x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
13,0 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
31,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randament FCF
3,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
2,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

11,37 PLN

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,0 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,0 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
7,7x
calculat olivLawFY 2023
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
4,1 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,1 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
1,8 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 mai 2024
verificat 87derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate4,1 %56 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate24,8 %0 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,1x40 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x54 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare7,7x68 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare3,2 %40 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,5 %36 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente77,1 %61 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie45/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate28/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente46/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    MIRBUD S.A. (MRB.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,3 mld PLN în 2023; creștere an/an 0,1 %; marjă netă 4,1 %; ROE 18,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 8,74–25,75 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,13 PLN, prețul de 11,37 PLN lasă un potențial de 33,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 24,8 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    7,7x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−36,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−75,5 %)
    P/B
    1,3x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+34,3 %)
    ROE
    18,4 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+105,6 %)
    Marja netă
    4,1 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+44,5 %)
    Marja EBIT
    6,7 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+6,4 %)
    Venituri an/an
    0,1 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−99,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    1,8 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−51,7 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,0 mld37,87,8 %2,9 %+19,8 %+18 % / +199 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,9 mld35,341,5 %6,2 %+8,9 %+18 % / +33 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,720,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,618,1 %12,0 %+36,5 %+6 % / +50 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−15 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +88 %
    MRB.WAMirbud S.A.1,0 mld7,718,4 %4,1 %+0,1 %−25 % / +56 %
    ACT.WAAction S.A.999,4 mil27,28,3 %1,5 %+6,1 %+71 % / +171 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna874,1 mil8,26,3 %1,6 %+8,4 %−25 % / −28 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna588,0 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+37 % / +18 %
    AMB.WAAmbra S.A.462,9 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna344,7 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−40 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"298,5 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +2 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.229,7 mil17,735,7 %33,3 %+51,9 %+48 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna192,4 mil9,411,4 %13,8 %+21,8 %−2 % / −22 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna156,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−36 % / −49 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,9 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,6 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna36,3 mil62,01,2 %1,3 %−67,5 %−31 % / −46 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,1 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−29 % / −43 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,3 mil17,38,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +2 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna13,8 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−26 % / −45 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MRB.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    6,42
    Randament total -42 % · Pe an -42 %
    11,38
    Randament total 2 % · Pe an 2 %
    17,18
    Randament total 53 % · Pe an 53 %
    3 ani
    5,69
    Randament total -46 % · Pe an -19 %
    11,40
    Randament total 6 % · Pe an 2 %
    18,97
    Randament total 74 % · Pe an 20 %
    5 ani
    5,05
    Randament total -50 % · Pe an -13 %
    11,42
    Randament total 9 % · Pe an 2 %
    20,95
    Randament total 96 % · Pe an 14 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 2,85
    • Marja netă± 2,00
    • Creșterea anuală a veniturilor± 1,71
    • Diluare anuală± 0,17

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.