olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Mountview Estates PLC MTVW.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0006081037 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

86,25GBP−1,99 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mountview Estates PLC (MTVW.L) costa 86,25 GBP (−1,99 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mil GBP, P/E 0,2 pe un EPS diluat de 522,10 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 608,66 %, beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 85,00–97,00 GBP.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,4 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
0,2
EPS diluat TTM 522,10 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
605,33 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
608,66 %
DPS 12 luni 524,97
Beta (2 ani)
0,07
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
85,0097,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,4
neutru
Bollinger (20, 2)
84,56 – 88,11
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 4,1 %
SMA 50 / 200
86,80 / 88,48
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,04 / -0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,4 %−0,6 %−0,8 pp—
3 luni−2,0 %−4,2 %+2,2 pp—
6 luni−3,1 %+4,3 %−7,4 pp—
De la început de an−4,4 %+7,5 %−11,9 pp—
1 an−6,5 %+9,9 %−16,4 pp+5,8 %
3 ani−14,4 %+49,8 %−64,2 pp+26,3 %
5 ani−38,2 %+42,8 %−81,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,4 %
13 nov. 2025 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,4 %
01 dec. 2021 → 03 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,1, mediană 0,1, max 0,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri79,5 mil72,1 mil71,8 mil
Venituri an/anindisponibil−9,2 %−0,4 %
Profit net28,4 mil23,5 mil20,4 mil
Profit net an/anindisponibil−17,3 %−13,3 %
EPS diluat728,90602,50522,10
EPS diluat an/anindisponibil−17,3 %−13,3 %
netă %35,8 %32,6 %28,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
-920,0 mii GBP
Datorie financiară
57,4 mil GBP
Datorie netă
58,3 mil GBP
Capitaluri proprii
402,5 mil GBP
Active totale
467,5 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,14x
Lichiditate curentă
10,65x
ROE
5,1 %
ROA
4,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
79,5 mil
2025
72,1 mil
2026
71,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
31,0 mil
2025
30,0 mil
2026
33,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit brut
2024
48,4 mil
2025
42,2 mil
2026
38,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
41,6 mil
2025
36,3 mil
2026
31,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
37,9 mil
2025
31,3 mil
2026
27,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
9,5 mil
2025
7,8 mil
2026
6,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit net
2024
28,4 mil
2025
23,5 mil
2026
20,4 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
728,90
2025
602,50
2026
522,10

esef· 02 sept. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
500,01
2025
524,97
2026
524,97

esef· 02 sept. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
739,0 mii
2025
-878,0 mii
2026
-920,0 mii

esef· 02 sept. 2026verificat

Creanțe
2024
1,5 mil
2025
1,6 mil
2026
1,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Active curente
2024
448,6 mil
2025
468,9 mil
2026
445,2 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
1,4 mil
2025
1,4 mil
2026
1,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Active totale
2024
475,6 mil
2025
491,9 mil
2026
467,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
2,3 mil
2025
1,9 mil
2026
1,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
1,4 mil
2026
39,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
66,5 mil
2025
78,7 mil
2026
18,4 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
3,7 mil
2025
5,7 mil
2026
41,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
76,0 mil
2025
89,3 mil
2026
64,9 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
399,6 mil
2025
402,7 mil
2026
402,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
39,0 mii
2025
39,0 mii
2026
39,0 mii

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
9,7 mil
2025
1,9 mil
2026
43,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
0
2025
4,8 mil
2026
0

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-9,7 mil
2025
-8,3 mil
2026
-41,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Dividende plătite
2024
19,5 mil
2025
20,5 mil
2026
20,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-14,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-13,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-13,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
53,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
43,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
28,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
4,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
4,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
7,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
100,5 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
58,3 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
10,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
-0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
43,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
7 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
20 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
61,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
0,2x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
605,3 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
2,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
608,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
608,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

86,25 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,4 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
28,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
608,7 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 81derivat 6

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate4,9 %25 (față de colegi)28 %
    Marja netă · Calitate28,3 %80 (față de colegi)17 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie10,7x100 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluare0,2x94 (față de colegi)28 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente608,7 %100 (pe interval fix)17 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate46/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial94/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    MOUNTVIEW ESTATES PLC (MTVW.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 71,8 mil GBP în 2026; creștere an/an -0,4 %; marjă netă 28,3 %; ROE 5,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 5 521,99–7 725,83 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6 611,73 GBP, prețul de 86,25 GBP lasă un potențial de 7 565,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 28,3 %
    • Lichiditatea curentă: 10,7x
    • P/E (TTM): 0,2x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 608,7 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: 4,9 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    0,2x
    mediana verticalei 15,3x
    sub mediană (−98,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,0x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−97,0 %)
    P/B
    0,0x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−99,6 %)
    ROE
    5,1 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−64,8 %)
    Marja netă
    28,3 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+163,1 %)
    Marja EBIT
    43,3 %
    mediana verticalei 22,9 %
    peste mediană (+88,8 %)
    Venituri an/an
    -0,4 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−105,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    608,7 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+21.201,2 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    MTVW.LMountview Estates PLC3,4 mil0,25,1 %28,3 %−0,4 %−1 % / −13 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTVW.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    48,46
    Randament total 410 % · Pe an 410 %
    85,89
    Randament total 602 % · Pe an 602 %
    129,66
    Randament total 778 % · Pe an 778 %
    3 ani
    42,50
    Randament total 1.225 % · Pe an 137 %
    85,17
    Randament total 1.800 % · Pe an 167 %
    141,82
    Randament total 2.350 % · Pe an 190 %
    5 ani
    37,27
    Randament total 1.940 % · Pe an 83 %
    84,46
    Randament total 2.987 % · Pe an 99 %
    155,12
    Randament total 4.069 % · Pe an 111 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 21,29
    • Marja netă± 14,91
    • Creșterea anuală a veniturilor± 12,84
    • Diluare anuală± 1,25

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Mountview Estates PLC (MTVW.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw