olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nationwide Building Society NBS.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BBQ33664 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Nationwide Building Society este cea mai mare societate de construcții din Marea Britanie și, după achiziția Virgin Money, un jucător important pe piața ipotecară și a depozitelor. În anul fiscal încheiat în martie 2026, ipotecile au reprezentat o cotă de 16,3% din soldul total, iar profitul ajustat a crescut ușor, pe fondul integrării în desfășurare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nationwide Building Society (NBS.L) costa 125,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 125,00–133,00 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 22,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 123,62 – 127,88
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 3,4 %
- SMA 50 / 200
- 128,47 / 127,91
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,01 / -1,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,6 % | −0,6 % | −0,9 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −4,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +7,5 % | indisponibil | — |
| 1 an | −4,2 % | +9,9 % | −14,1 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +11,1 % | +49,8 % | −38,7 pp | +24,8 % |
| 5 ani | −34,0 % | +42,8 % | −76,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 1,3 mld | 2,3 mld | 1,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +77,2 % | −54,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -2,4 mld | -8,0 mld | 3,8 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 36,9 mld GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 21,3 mld GBP
- Active totale
- 382,3 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 5,1 %
- ROA
- 0,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 24,3 mld | 28,5 mld | 36,9 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 796,0 mil | 759,0 mil | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Active totale | 272,1 mld | 367,9 mld | 382,3 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 254,4 mld | 347,4 mld | 361,0 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 17,7 mld | 20,5 mld | 21,3 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,3 mld | -7,9 mld | 3,9 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 85,0 mil | 98,0 mil | 96,0 mil | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,4 mld ≈ | -8,0 mld ≈ | 3,8 mld ≈ | esef· 11 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 792,0 mil | 10,8 mld | 2,3 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -152,0 mil | 1,4 mld | 2,1 mld | esef· 11 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
6 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 359,9 % | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NATIONWIDE BUILDING SOCIETY (NBS.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 5,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 359,9 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NBS.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nationwide Building Society este cea mai mare societate de construcții din Marea Britanie și, după achiziția Virgin Money, un jucător important pe piața ipotecară și a depozitelor. În anul fiscal încheiat în martie 2026, ipotecile au reprezentat o cotă de 16,3% din soldul total, iar profitul ajustat a crescut ușor, pe fondul integrării în desfășurare.
SWOT
Puncte tari
- Statutul de societate mutuală și baza largă de membri oferă o relație stabilă cu clienții și o reputație bună.
- Poziția de lider pe piața ipotecilor și a creditelor buy to let susține veniturile din dobânzi.
- Capitalizarea solidă și rate de capital ridicate oferă o marjă de siguranță pentru perioade dificile.
Puncte slabe
- Integrarea Virgin Money aduce complexitate operațională și costuri pe termen scurt.
- Creditele pentru afaceri au scăzut în ultimul an, ceea ce arată o cotă limitată în acest segment.
- Dependența de ipotecile rezidențiale expune banca la evoluția pieței imobiliare.
Oportunități
- Extinderea creditelor cu LTV ridicat ar putea atrage mai mulți primi cumpărători.
- Sinergiile din integrarea Virgin Money ar putea reduce costurile după migrarea completă.
- Dacă utilizarea inteligenței artificiale se extinde, serviciile digitale ar putea deveni mai eficiente.
Amenințări
- O inflație mai mare sau dobânzi ridicate ar putea afecta capacitatea de plată a împrumutaților.
- Concurența pe depozite și pe creditele pentru afaceri ar putea comprima marjele.
- Atacurile de fraudă și riscurile cibernetice rămân constante, iar costurile de protecție cresc.
Riscuri
- Riscul de credit ipotecarridicat
Majoritatea expunerii provine din ipoteci, iar o deteriorare a economiei ar putea crește restanțele.
- Riscul de integraremediu
Migrarea clienților Virgin Money și a sistemelor ar putea întârzia și ar putea genera costuri neprevăzute.
- Riscul de dobândămediu
Modificările ratei de referință pot afecta marja netă a dobânzii și valoarea depozitelor.
- Riscul de fraudă și ciberneticmediu
Creșterea atacurilor digitale ar putea duce la pierderi financiare și la daune reputaționale.
- Riscul de reglementarescăzut
Schimbările de politică privind creditele și protecția consumatorilor ar putea limita activitatea.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider pe piața ipotecilor și o bază largă de membri pot susține creșterea dacă piața imobiliară rămâne stabilă.
- Capitalizarea solidă oferă flexibilitate pentru investiții în tehnologie și pentru integrarea Virgin Money.
- Dacă sinergiile din integrare se materializează, rentabilitatea ar putea crește după 2028.
Ce ar strica teza
- O inflație persistentă ar putea mentine dobânzile ridicate și ar putea reduce cererea pentru credite.
- Integrarea complexă ar putea consuma resurse și ar putea întârzia beneficiile financiare.
- Concurența pe depozite și afaceri ar putea limita creșterea marjelor.
De urmărit
- Evoluția soldurilor de credite ipotecare și a calității creditelorQ1 2027
- Progresul integrării Virgin Money și migrarea clienților2027
- Evoluția ratei de referință și a inflației2027
- Actualizarea indicatorilor cheie de performanță în raportul anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nationwide este o societate mutuală de economii și credite, deținută de membrii săi, care oferă conturi curente, economii, ipoteci, împrumuturi personale și servicii pentru întreprinderi. După achiziția Virgin Money din octombrie 2024, grupul a preluat aproximativ 6,8 milioane de clienți, iar în aprilie 2026 transferul majorității activității către Nationwide a fost finalizat. Profitul ajustat înainte de impozitare a fost de 2026 milioane GBP în anul fiscal 2025/26, în timp ce profitul statutar a fost de 1490 milioane GBP. Raportul anual subliniază și rolul societății în sprijinirea primilor cumpărători și a clienților cu venituri mici.
Structura de capital rămâne solidă: coeficientul CET1 a fost de 19,1% la 31 martie 2026, iar raportul de levier de 5,3%. Societatea își propune să își modernizeze platformele bancare și să integreze Virgin Money, cu migrarea clienților sub brandul Nationwide planificată între 2028 și 2029.
Activitatea se împarte pe patru direcții strategice: experiență simplă pentru clienți, relații mai valoroase cu membrii, impact social și integrarea celor două grupuri. Societatea raportează un număr de 4,40 milioane de clienți angajați, peste ținta anuală.
Segmente
Depozite și economii
Depozitele clienților de retail au crescut cu 10,1 miliarde GBP în anul fiscal 2025/26, cu o cotă de piață menținută la 12,2%. Depozitele de afaceri au ajuns la 22,8 miliarde GBP, dintre care creșterea a fost una dintre cele mai puternice din piață.
Credite pentru consumatori și afaceri
Soldul creditelor de consum, cum ar fi împrumuturile personale și cardurile, a crescut la 11,6 miliarde GBP, iar cota pe piața cardurilor de credit a fost de 10,3%. Soldul creditelor pentru afaceri a scăzut ușor, la 14,9 miliarde GBP, într-o piață tot mai competitivă.
Piața în context
Riscul macroeconomic rămâne ridicat, deoarece conflictul din Orientul Mijlociu a crescut incertitudinea. Dacă inflația rămâne peste așteptări, costurile pentru împrumutați ar putea crește și ar putea pune presiune pe calitatea creditelor.
Tendințe
- Ajustări de reglementare pentru ipotecile cu LTV ridicatvânt din spate
Modificările de reglementare au permis băncii să extindă creditele cu raport ridicat între împrumut și venit, ceea ce a sprijinit primii cumpărători. Dacă cererea se menține, acest segment ar putea susține creșterea creditelor.
- Inflație și dobânzi ridicatevânt din față
Inflația este așteptată să crească temporar înainte de a se apropia de ținta de 2%, ceea ce poate ține costurile de finanțare ridicate. Presiunea asupra bugetelor gospodăriilor ar putea afecta cererea de credite și calitatea activelor.
- Concurență tot mai intensă pe depozite și afacerimixt
Piața depozitelor și a creditelor pentru afaceri este competitivă, iar creșterea soldurilor de afaceri a rămas puternică în ciuda presiunii pe marjă. Concurența ar putea limita rentabilitatea în anii următori.
- Digitalizare și inteligență artificialămixt
Migrarea către platforme bancare moderne și utilizarea inteligenței artificiale pentru detectarea fraudei și automatizare ar putea reduce costurile și îmbunătăți serviciile. Investițiile necesare și riscurile de securitate cibernetică rămân însă semnificative.
Poziția concurențială
Principalii concurenți în Marea Britanie sunt marile bănci comerciale și alți creditori ipotecari, care concurează pe depozite, credite și conturi curente. Nationwide susține că a câștigat mai multe conturi curente noi decât restul pieței luate împreună, datorită programelor de comutare a conturilor.
Pe segmentul creditelor pentru afaceri și al cardurilor de credit, competiția este mai acerbă, iar cota de piață a băncii a scăzut ușor față de anul precedent. Presiunea concurențială ar putea influența marjele în anii următori.
- Lloyds Banking Group
Concurent major pe conturi curente, economii și ipoteci în Marea Britanie, inclus în grupul de referință al raportului.
- Barclays
Bancă majoră din Marea Britanie, care concurează pe credite pentru consumatori, afaceri și depozite.
- NatWest Group
Grup bancar britanic cu activitate importantă în ipoteci, depozite și servicii pentru afaceri.
- Santander UK
Bancă britanică cu prezență în conturi curente, ipoteci și finanțarea afacerilor, inclusă în grupul de referință.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202611 iun. 2026
- Raportul anual 202517 iun. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Nationwide Building Society · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.