olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Newcastle Building Society NBSP.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

142,00GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Newcastle Building Society este cea mai mare societate de construcții din Nordul Angliei și a șaptea ca mărime din Marea Britanie, cu active de peste 7 miliarde de lire. Profitul înaintea impozitării a crescut în 2025, dar costurile ridicate apasă asupra marjei, ceea ce face ca evoluția sa să merite urmărită atent.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Newcastle Building Society (NBSP.L) costa 142,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu interval pe 52 de săptămâni 142,00–142,50 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
indisponibil
Interval 52 săpt.
142,00142,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
indisponibil
Bollinger (20, 2)
indisponibil – indisponibil
SMA 50 / 200
indisponibil / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
indisponibil / indisponibil

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lunăindisponibil−0,6 %indisponibil—
3 luniindisponibil−4,2 %indisponibil—
6 luniindisponibil+4,3 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+7,5 %indisponibil—
1 anindisponibil+9,9 %indisponibil+6,7 %
3 aniindisponibil+49,8 %indisponibil+24,8 %
5 aniindisponibil+42,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−0,4 %
22 oct. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−0,4 %
22 oct. 2026 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2021202220242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net23,9 mil26,0 mil16,5 mil18,0 mil
Profit net an/anindisponibil+8,8 %indisponibil+9,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-70,9 mil95,9 mil-118,2 mil-294,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
230,2 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
353,1 mil GBP
Active totale
7,0 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,2 %
ROA
0,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit operațional
2022
119,7 mil
2024
152,9 mil
2025
156,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2022
5,7 mil
2024
7,6 mil
2025
8,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EBITDA
2022
125,4 mil ≈
2024
160,5 mil ≈
2025
164,5 mil ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2022
31,7 mil
2024
15,7 mil
2025
22,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2022
5,7 mil
2024
-800,0 mii
2025
4,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2022
26,0 mil
2024
16,5 mil
2025
18,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2022
439,3 mil
2024
472,7 mil
2025
230,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2022
29,1 mil
2024
34,0 mil
2025
36,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
10,2 mil
2024
13,8 mil
2025
11,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2022
5,3 mld
2024
6,6 mld
2025
7,0 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2022
5,3 mld
2024
6,2 mld
2025
6,7 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2022
245,9 mil
2024
345,1 mil
2025
353,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2022
98,0 mil
2024
-113,5 mil
2025
-287,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2022
2,1 mil
2024
4,7 mil
2025
6,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2022
95,9 mil ≈
2024
-118,2 mil ≈
2025
-294,0 mil ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-50,3 mil
2024
400,0 mii
2025
-258,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-3,4 mil
2024
52,3 mil
2025
303,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
2,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
9,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-11,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-287,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
6,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-294,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-1.633,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
-174,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

142,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 63

Scorul pe grupe

6 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-1.633,3 %0 (pe interval fix)100 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NEWCASTLE BUILDING SOCIETY (NBSP.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 5,2 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -1 633,3 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,1x
    ROE
    5,2 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−62,9 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NBSP.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Newcastle Building Society este cea mai mare societate de construcții din Nordul Angliei și a șaptea ca mărime din Marea Britanie, cu active de peste 7 miliarde de lire 1. Profitul înaintea impozitării a crescut în 2025, dar costurile ridicate apasă asupra marjei, ceea ce face ca evoluția sa să merite urmărită atent.

    SWOT

    Puncte tari

    • Model mutual cu membri proprietari, care susține relații de lungă durată cu clienții și o bază stabilă de economii 1.
    • Poziție solidă în regiune, fiind cea mai mare societate de construcții din Nordul Angliei 1.

    Puncte slabe

    • Raportul cost-venit a crescut sensibil, ceea ce diminuează eficiența operațională 1.
    • Profitul operațional înainte de depreciere și provizioane a scăzut în 2025 față de anul precedent 1.
    • Dependența de depozitele membrilor și de finanțarea pe termen scurt poate crea presiune asupra lichidității 1.

    Oportunități

    • Extinderea administrării economiilor pentru alte bănci și societăți ar putea diversifica veniturile 1.
    • Dacă modelul mutual atrage noi membri, creșterea depozitelor ar putea sprijini creditarea 1.
    • Consultanța financiară din toate sucursalele ar putea adânci relația cu clienții existenți 1.

    Amenințări

    • Mișcările ratelor de dobândă pot crea pierderi la instrumentele evaluate la valoare justă 1.
    • Presiunea concurențială din partea marilor bănci și a altor societăți de construcții poate afecta marjele 1.
    • Incertitudinea legată de obligațiile de pensii și de litigiile din sectorul pensiilor ar putea genera costuri suplimentare 1.

    Riscuri

    • Costurile operaționaleridicat

      Creșterea costurilor a depășit creșterea veniturilor, ceea ce poate reduce profitabilitatea dacă tendința continuă 1.

    • Riscul de dobândăridicat

      Mișcările ratelor pe piață pot afecta valoarea instrumentelor ținute la valoare justă și profitul raportat 1.

    • Obligațiile de pensiimediu

      Planul de pensii cu beneficii definite este expus volatilității activelor și ipotezelor actuariale, iar litigiul Virgin Media ar putea crește pasivele 1.

    • Lichiditatea și finanțareamediu

      Scăderea raportului de acoperire a lichidității arată că excedentul de lichiditate s-a redus, ceea ce limitează flexibilitatea 1.

    • Riscul de creditmediu

      Ipotecile acordate clienților ar putea deveni nerambursabile dacă economia regională se deteriorează, iar provizioanele ar putea crește 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea depozitelor și a creditării arată că modelul mutual atrage membri, iar baza de economii rămâne solidă 1.
    • Diversificarea prin administrarea economiilor ar putea reduce dependența de marja din ipoteci 1.
    • Satisfacția ridicată a clienților și loialitatea lor pot susține veniturile pe termen lung 1.

    Ce ar strica teza

    • Raportul cost-venit ridicat și creșterea costurilor pot eroda profitabilitatea dacă nu sunt controlate 1.
    • Profitul operațional înainte de depreciere și provizioane a scăzut, ceea ce indică presiune asupra performanței de bază 1.
    • Mișcările ratelor de dobândă și obligațiile de pensii adaugă volatilitate la rezultatele raportate 1.

    De urmărit

    • Evoluția raportului cost-venit și a profitului operațional2026
    • Nivelul depozitelor membrilor și al creditării brute2026
    • Rata de acoperire a lichidității și rata de capital CET12026
    • Evoluția legislației privind litigiul Virgin Media și obligațiile de pensiinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Newcastle Building Society este o societate de construcții deținută de membri, care ajută oamenii să își cumpere o locuință, să economisească și să își planifice finanțele 1. Veniturile provin din dobânzile la ipotecile clienților și din activele lichide, precum și din afacerile de administrare a economiilor Newcastle Strategic Solutions și consultanța financiară Newcastle Financial Advisers 1. Fondurile provin în principal de la membri, completate de finanțare angro și de schemele Băncii Angliei, precum și din rezervele acumulate din profituri anterioare 1.

    Obiectivul declarat este « conectarea comunităților noastre la un viitor financiar mai bun », iar modelul mutual urmărește valoarea pentru membri, nu doar prețuri competitive 1. Societatea își măsoară aceste rezultate prin cadrul Mutual Value Measurement, pe care l-a adoptat în 2023 și pentru care a fost prima organizație din Marea Britanie acreditată 1. Prin afacerea de administrare a economiilor, grupul își diversifică veniturile, oferind către alte bănci și societăți de construcții un serviciu bazat pe competența sa de bază 1.

    Activitatea de bază este finanțată de depozite și susținută de un nivel ridicat de lichiditate, astfel că indicatorii de capital și lichiditate rămân un punct central al raportării 1. Compania se concentrează pe regiunile în care operează, având rolul de angajator și de facilitator al schimbării pozitive în comunități 1.

    Segmente

    Ipoteci și economii

    Segmentul principal include ipotecile rezidențiale și pentru investiții imobiliare, precum și depozitele membrilor, care au ajuns la 5883 milioane de lire la finalul lui 2025 1. Creditarea brută s-a ridicat la 1219 milioane de lire în 2025 1.

    Administrarea economiilor și consultanța

    Newcastle Strategic Solutions oferă administrarea economiilor pentru alte bănci și societăți, iar Newcastle Financial Advisers oferă consultanță financiară, ambele generând venituri suplimentare pentru grup 1.

    Piața în context

    Societatea își desfășoară activitatea în special în Nordul Angliei, fiind cea mai mare societate de construcții din regiune și a șaptea din Marea Britanie, cu active de 7 miliarde de lire 1. Marja dobânzii nete de 1,49% în 2025 arată cât de bine transformă activele în venituri într-un mediu cu dobânzi în schimbare 1.

    Piața ipotecilor rezidențiale și a economiilor din Marea Britanie este dominată de instituții de mari dimensiuni, astfel că poziția regională și modelul mutual sunt principalele elemente de diferențiere 1.

    Tendințe

    • Dobânzile pe piațămixt

      Mișcările ratelor de dobândă de pe piață au creat pierderi la instrumentele ținute la valoare justă, ceea ce a împovărat profitul operațional înainte de depreciere și provizioane 1.

    • Creșterea marjei dobânziivânt din spate

      Scadența unei finanțări Term Funding Scheme a susținut marja dobânzii, iar rambursarea sa din excedentul de lichiditate a eliminat un cost ridicat 1.

    • Creșterea costurilorvânt din față

      Costurile administrative au crescut mai repede decât veniturile, iar raportul cost-venit a urcat la 85% în 2025 1.

    • Creșterea salariilor și talentelormixt

      Creșterea medie a salariilor colaboratorilor a fost de 4,1% în 2025, iar investițiile în personal și în cultura organizațională cresc costurile, dar pot sprijini productivitatea 1.

    Poziția concurențială

    Concurența vine în principal de la alte societăți de construcții și de la marile bănci care oferă ipoteci și conturi de economii în aceeași zonă de activitate 1. Diferențierea se bazează pe servicii, prețuri consistente pentru membri și pe o prezență locală puternică în regiune 1.

    Pe segmentul administrării economiilor, societatea concurează cu furnizori specializați care oferă servicii similare altor bănci și societăți, un domeniu în care competența de bază a grupului poate conta 1.

    • Nationwide Building Society

      Mare societate de construcții din Marea Britanie, concurentă directă pe ipoteci și economii; nu este listată în SUA.

    • Yorkshire Building Society

      Societate de construcții din nordul Angliei, concurentă regională pe ipoteci și depozite.

    • Principality Building Society

      Societate de construcții din Țara Galilor, activă pe aceleași produse de economisire și creditare.

    • Skipton Building Society

      Societate de construcții din nordul Angliei, concurentă pe ipoteci și consultanță financiară.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Newcastle Building Society · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Newcastle Building Society (NBSP.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw