olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NewRiver REIT plc NRR.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,81GBP−2,07 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

NewRiver REIT este un proprietar și administrator de imobiliare de retail, axat pe Essential Everyday Destinations, adică locuri cu trafic frecvent pentru cumpărături zilnice și servicii. În anul fiscal 2026 compania a integrat achiziția Capital & Regional, a refinanțat datoria nesecurizată și și-a propus acum creșterea, într-un mediu economic încă incert.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NewRiver REIT plc (NRR.L) costa 0,81 GBP (−2,07 % într-o zi), cu capitalizare 359,4 mil GBP, P/E 11,3 pe un EPS diluat de 0,07 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,74 %, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 0,67–0,83 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
359,4 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
11,3
EPS diluat TTM 0,07 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
8,82 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
7,74 %
DPS 12 luni 0,06
Beta (2 ani)
0,44
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
0,670,83

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,6
neutru
Bollinger (20, 2)
0,77 – 0,83
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 7,3 %
SMA 50 / 200
0,78 / 0,77
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+6,8 %−0,6 %+7,4 pp—
3 luni−1,7 %−4,2 %+2,5 pp—
6 luni+5,1 %+4,3 %+0,8 pp—
De la început de an+16,5 %+7,5 %+9,0 pp—
1 an+14,2 %+9,9 %+4,3 pp+5,8 %
3 ani−1,7 %+49,8 %−51,6 pp+26,3 %
5 ani+3,5 %+42,8 %−39,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,9 %
27 feb. 2026 → 31 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−34,8 %
14 ian. 2022 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,8, mediană 11,0, max 80,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri65,0 mil90,5 mil131,0 mil
Venituri an/anindisponibil+39,2 %+44,8 %
Profit net3,0 mil23,7 mil31,7 mil
Profit net an/anindisponibil+690,0 %+33,8 %
EPS diluat0,010,060,07
EPS diluat an/anindisponibil+530,0 %+12,7 %
netă %4,6 %26,2 %24,2 %
Flux de numerar liberindisponibil28,4 mil36,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
115,5 mil GBP
Datorie financiară
438,3 mil GBP
Datorie netă
322,8 mil GBP
Capitaluri proprii
457,6 mil GBP
Active totale
1,0 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,96x
Lichiditate curentă
2,86x
ROE
6,7 %
ROA
3,1 %
Marja FCF
27,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
65,0 mil
2025
90,5 mil
2026
131,0 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
12,9 mil
2025
39,0 mil
2026
48,7 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
15,3 mil
2025
17,6 mil
2026
20,3 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
3,0 mil
2025
26,7 mil
2026
31,3 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
3,0 mil
2026
-400,0 mii

esef· 07 iul. 2026verificat

Profit net
2024
3,0 mil
2025
23,7 mil
2026
31,7 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,01
2025
0,06
2026
0,07

esef· 07 iul. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
0,06
2026
0,06

esef· 07 iul. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
132,8 mil
2025
61,3 mil
2026
115,5 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Creanțe
2024
11,4 mil
2025
22,1 mil
2026
23,9 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Active curente
2024
144,2 mil
2025
83,4 mil
2026
139,4 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
300,0 mii
2025
3,8 mil
2026
4,2 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Fond comercial
2024
0
2025
3,6 mil
2026
3,6 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
0
2025
900,0 mii
2026
500,0 mii

esef· 07 iul. 2026verificat

Active totale
2024
759,6 mil
2025
1,1 mld
2026
1,0 mld

esef· 07 iul. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
26,3 mil
2025
53,4 mil
2026
46,9 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
296,6 mil
2025
437,0 mil
2026
438,3 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
26,7 mil
2025
55,2 mil
2026
48,7 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
361,1 mil
2025
490,1 mil
2026
457,6 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
376,2 mil
2026
446,5 mil

esef· 07 iul. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
22,7 mil
2025
28,4 mil
2026
37,2 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
—
2025
0
2026
1,2 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
—
2025
28,4 mil ≈
2026
36,0 mil ≈

esef· 07 iul. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
23,6 mil
2025
-67,8 mil
2026
85,1 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-22,1 mil
2025
-32,1 mil
2026
-68,1 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Dividende plătite
2024
18,7 mil
2025
21,8 mil
2026
27,8 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
3,0 mil
2025
0
2026
2,3 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
44,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
24,9 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
33,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
26,8 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
37,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
24,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
27,5 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
6,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
3,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
5,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
5,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
87,7 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
77,2 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
322,8 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
37,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
1,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
36,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
113,6 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
359,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
682,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
11,3x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
11,3x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
8,8 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
2,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
14,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
5,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
10,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randament FCF
10,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
8,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 69 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,81 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 359,4 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
359,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
11,3x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
24,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
44,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 07 iul. 2026
verificat 78derivat 4

Scorul pe grupe

  • Evaluare85
  • Bilanț și datorie48
  • Randamente84
  • Calitate60

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 69/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate5,0 %25 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate24,2 %77 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate113,6 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x14 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,9x100 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare11,3x72 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare10,0 %100 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente8,4 %100 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente77,2 %61 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie48/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente84/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare85/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NEWRIVER REIT PLC (NRR.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 131,0 mil GBP în 2026; creștere an/an 44,8 %; marjă netă 24,2 %; ROE 6,7 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,80–1,24 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,02 GBP, prețul de 0,81 GBP lasă un potențial de 27,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 24,2 %
    • Conversia profitului în FCF: 113,6 %
    • Lichiditatea curentă: 2,9x
    • P/E (TTM): 11,3x
    • Randament FCF: 10,0 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 8,4 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 5,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    11,3x
    mediana verticalei 15,3x
    sub mediană (−26,1 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    2,7x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+78,6 %)
    P/B
    0,8x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−63,6 %)
    ROE
    6,7 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−53,4 %)
    Marja netă
    24,2 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+124,7 %)
    Marja EBIT
    37,2 %
    mediana verticalei 22,9 %
    peste mediană (+62,0 %)
    Venituri an/an
    44,8 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+467,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    7,7 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+170,8 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    NRR.LNewriver REIT PLC359,4 mil11,36,7 %24,2 %+44,8 %+11 % / −5 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NRR.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    0,53
    Randament total -28 % · Pe an -28 %
    0,93
    Randament total 24 % · Pe an 24 %
    1,39
    Randament total 83 % · Pe an 83 %
    3 ani
    0,62
    Randament total -0 % · Pe an -0 %
    1,22
    Randament total 83 % · Pe an 22 %
    2,00
    Randament total 187 % · Pe an 42 %
    5 ani
    0,74
    Randament total 32 % · Pe an 6 %
    1,62
    Randament total 161 % · Pe an 21 %
    2,88
    Randament total 337 % · Pe an 34 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,31
    • Marja netă± 0,21
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,16
    • Diluare anuală± 0,02

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NewRiver REIT este un proprietar și administrator de imobiliare de retail, axat pe Essential Everyday Destinations, adică locuri cu trafic frecvent pentru cumpărături zilnice și servicii. În anul fiscal 2026 compania a integrat achiziția Capital & Regional, a refinanțat datoria nesecurizată și și-a propus acum creșterea, într-un mediu economic încă incert 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu concentrat pe destinații de consum esențial cu trafic frecvent și o expunere mare la Londra 1.
    • Integrare reușită a achiziției Capital & Regional și atingerea sinergiilor anunțate 1.
    • Refinanțare nesecurizată realizată după sfârșitul anului fiscal, cu sprijinul băncilor partenere 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de un singur segment geografic, Regatul Unit, expune compania la condițiile economice locale 1.
    • Perioada de tranziție a veniturilor, pe măsură ce datoria este refinanțată, poate apăsa asupra rezultatelor pe termen scurt 1.
    • Rata de rotație a angajaților a crescut în anul fiscal 2026, ceea ce poate ridica costurile cu personalul și continuitatea 1.

    Oportunități

    • Creșterea chiriilor în cele mai bune locații ar putea susține câștigul pe acțiune, dacă tendința se menține 1.
    • Extinderea parteneriatelor de capital ar putea aduce venituri fără efort major de capital propriu 1.
    • Dacă piața de capital își revine, compania ar putea reînnoi portofoliul prin achiziții bine selectate 1.

    Amenințări

    • Presiunea costurilor pentru consumatori ar putea reduce cheltuielile în centrele comerciale 1.
    • Tensiunile geopolitice și inflația pot influența costul capitalului și evaluările imobiliare 1.
    • Insolvențele sau restructurările din rândul chiriașilor ar putea genera vacanțe și pierderi de venit 1.

    Riscuri

    • Incertitudinea mediului externridicat

      Riscurile geopolitice, traiectoria inflației și costul capitalului pot influența sentimentul investitorilor și prețurile activelor 1.

    • Tranziția datorieimediu

      Refinanțarea datoriei poate avea un efect temporar asupra veniturilor, pe care compania spune că îl gestionează 1.

    • Chiriași în dificultatemediu

      Restructurările din retail pot duce la vacanțe și la pierderi de chirie în anumite locații 1.

    • Riscuri climatice fizice și de tranzițiemediu

      Evenimentele climatice și reglementările privind eficiența energetică pot genera costuri suplimentare de adaptare și modificări ale valorilor din evaluări 1.

    • Dependența de cheltuielile consumatorilorscăzut

      Scăderea cheltuielilor discreționare ar putea afecta traficul și vânzările chiriașilor, cu efect asupra chiriilor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Portofoliul concentrat pe locații esențiale și pe Londra ar putea susține creșterea chiriilor pe termen lung, dacă cererea se menține concentrată în cele mai bune locații 1.
    • Integrarea Capital & Regional și refinanțarea nesecurizată ar putea oferi companiei mai multă flexibilitate pentru investiții 1.
    • Dacă tendința de creștere a câștigului pe acțiune se confirmă, dividendul ar putea continua să fie susținut de rezultate operaționale solide 1.

    Ce ar strica teza

    • Expunerea la piața britanică și la consumul intern ar putea amplifica efectul unei încetiniri economice 1.
    • Perioada de tranziție a veniturilor, pe măsură ce datoria este refinanțată, ar putea limita creșterea pe termen scurt 1.
    • Presiunea costurilor pentru consumatori ar putea reduce cheltuielile în centrele comerciale și afecta chiriile 1.

    De urmărit

    • Evoluția chiriilor și a ratei de ocupare în Londra și în orașele marinext 10-K
    • Progresul vânzărilor de active și al reducerii LTV-ului2027
    • Evoluția dividendului și a câștigului pe acțiune după refinanțareFY27
    • Rezultatele parteneriatelor de capital și ale veniturilor din administrare2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    NewRiver REIT plc deține și administrează active de retail în Regatul Unit, concentrate pe destinații de consum esențial, în care clienții revin frecvent pentru cumpărături și servicii de zi cu zi 1. Strategia companiei urmărește locații din zone dens populate, cu ofertă limitată, unde cererea chiriașilor se concentrează în puține puncte bune. În anul fiscal 2026 compania a vândut active de 110 milioane GBP la valoarea contabilă și a refinanțat datoria nesecurizată cu 240 milioane GBP 1. Compania activează și prin parteneriate de capital, care aduc venituri din administrare fără a necesita capital propriu major 1.

    Segmente

    London Retail

    Londra reprezintă cel mai important segment al portofoliului, ajungând la 43% din activele din bilanț la sfârșitul anului fiscal 2026, după integrarea portofoliului Capital & Regional 1. Compania consideră că aceste catchment-uri dens populate au cerere susținută și oferă cele mai previzibile creșteri ale chiriilor 1.

    Parcuri comerciale și orașe mari

    Segmentul include parcuri comerciale bine amplasate și centrele din orașele mari ale Regatului Unit, ca parte a strategiei de concentrare pe locații cu performanță bună 1. Compania urmărește să își îmbunătățească termenii contractelor de închiriere în aceste active, ca sursă de venit durabil 1.

    Parteneriate de capital

    Parteneriatele de capital permit companiei să obțină venituri prin co-investiții, taxe de administrare și o parte din chirii, cu un consum de capital mai redus 1. Conducerea urmărește să își extindă acest model ca sursă complementară de creștere a câștigului pe acțiune 1.

    Piața în context

    Piața de retail din Regatul Unit a fost susținută de cheltuielile pentru alimente și produse de consum de bază, pe fondul unui nivel ridicat al ocupării și al salariilor reale în creștere în ultimii doi ani 1. Totuși, cheltuielile totale pentru retail și supermarketuri au crescut cu 2,9% în perioada până în martie 2026, iar presiunea costurilor pentru utilități și taxe reduce bugetele disponibile 1. Cererea chiriașilor se concentrează în locații mai bune, iar ratele de vacanță scad în cele mai bune zone 1.

    Tendințe

    • Concentrarea cererii în locații premiumvânt din spate

      Chiriașii își mută extinderea spre locațiile cu vânzări ridicate și trafic constant, iar prin aceasta portofoliul companiei ar putea beneficia de creșteri ale chiriilor mai rapide decât media 1.

    • Presiunea costurilor pentru consumatorivânt din față

      Creșterea costurilor cu apa, impozitul local și energia reduce bugetele disponibile și poate afecta cheltuielile discreționare din centrele comerciale, dacă presiunea persistă 1.

    • Costul capitalului și refinanțareamixt

      Evoluția inflației și costul finanțării influențează valorile imobiliare, iar refinanțarea datoriei companiei a fost deja realizată pe condiții mai bune, dar costul capitalului rămâne o variabilă de urmărit 1.

    • Digitalizare și omnicanalmixt

      Chiriașii caută locații care susțin livrarea comenzilor online și integrarea cu magazinul fizic, iar companiile cu active potrivite ar putea captura mai multă cerere 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți proprietari de centre comerciale și parcuri de retail din Regatul Unit pentru chiriași de tip grocery, servicii și retail de valoare 1. Avantajul său se bazează pe concentrarea pe locații cu trafic frecvent și pe gestionarea activă a portofoliului 1. Sursele furnizate nu identifică detaliat concurenții listați la bursă.

    • Alți proprietari de centre comerciale din Regatul Unit

      Concurează pentru aceiași chiriași de tip grocery și servicii, în special în orașele mari 1.

    • Proprietari de parcuri comerciale

      Concurează pentru chiriașii din segmentul retail de valoare, unde locația și costul ocupării sunt decisive 1.

    • Operatori de retail alimentar cu spații proprii

      Pot prelua cererea pentru spații în locații bune, influențând nivelul chiriilor 1.

    • Investitori instituționali în imobiliare comercială

      Concurează pentru active și capital, ceea ce influențează prețurile de achiziție și randamentele 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / NewRiver REIT plc · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    NewRiver REIT plc (NRR.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw