olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Northern Electric plc NTEA.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

1,21GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Northern Electric plc operează rețeaua de distribuție a energiei electrice din nordul Angliei, în cadrul grupului Northern Powergrid. Compania este în prezent pusă în fața unor presiuni tot mai mari legate de adaptarea rețelei la schimbările climatice, inundații, căldură extremă și furtuni, precum și de tranziția energetică spre decarbonizare. Raportul anual pentru 2025 arată un personal în creștere, ajuns la 1802 de angajați.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Northern Electric plc (NTEA.L) costa 1,21 GBP (+0,00 % într-o zi), cu randament al dividendului 27,39 %, beta -4,44, interval pe 52 de săptămâni 0,01–1,37 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
27,39 %
DPS 12 luni 0,33
Beta (2 ani)
-4,44
Volatilitate (1 an) 653 %
Interval 52 săpt.
0,011,37

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,3
neutru
Bollinger (20, 2)
1,17 – 1,22
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,70 · lățimea benzii 4,1 %
SMA 50 / 200
1,21 / 1,26
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,1 %−0,6 %+2,8 pp—
3 luniindisponibil−4,2 %indisponibil—
6 luni+9.351,0 %+4,3 %+9.346,6 pp—
De la început de anindisponibil+7,5 %indisponibil—
1 anindisponibil+9,9 %indisponibil+5,8 %
3 ani+3,9 %+49,8 %−46,0 pp+26,3 %
5 ani−19,7 %+42,8 %−62,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,1 %
23 ian. 2026 → 05 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,2 %
11 nov. 2021 → 05 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri570,5 mil670,7 mil586,1 mil
Venituri an/anindisponibil+17,6 %−12,6 %
Profit net135,4 mil207,7 mil135,2 mil
Profit net an/anindisponibil+53,4 %−34,9 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %23,7 %31,0 %23,1 %
Flux de numerar liber128,9 mil124,9 mil18,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
21,7 mil GBP
Datorie financiară
1,3 mld GBP
Datorie netă
1,3 mld GBP
Capitaluri proprii
1,5 mld GBP
Active totale
4,1 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,89x
Lichiditate curentă
1,08x
ROE
9,4 %
ROA
3,5 %
Marja FCF
3,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
570,5 mil
2024
670,7 mil
2025
586,1 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
78,4 mil
2024
54,5 mil
2025
56,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit brut
2023
492,1 mil
2024
616,2 mil
2025
529,8 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
216,2 mil
2024
314,5 mil
2025
228,6 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
53,9 mil
2024
54,2 mil
2025
58,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
180,5 mil
2024
281,2 mil
2025
183,9 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
45,1 mil
2024
73,5 mil
2025
48,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit net
2023
135,4 mil
2024
207,7 mil
2025
135,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,38
2024
2,17
2025
0,33

esef· 27 mai 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
14,8 mil
2024
13,4 mil
2025
21,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Creanțe
2023
342,9 mil
2024
178,3 mil
2025
339,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Stocuri
2023
29,9 mil
2024
29,4 mil
2025
43,8 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Active curente
2023
400,5 mil
2024
235,9 mil
2025
426,1 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,2 mld
2024
3,3 mld
2025
3,5 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
50,6 mil
2024
54,3 mil
2025
56,6 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Active totale
2023
3,8 mld
2024
3,8 mld
2025
4,1 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
155,8 mil
2024
188,6 mil
2025
174,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
330,0 mil
2024
366,6 mil
2025
392,9 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,6 mld

esef· 27 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld †
2024
1,4 mld †
2025
1,5 mld †

esef· 27 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
368,7 mil
2024
389,6 mil
2025
300,3 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
239,8 mil
2024
264,6 mil
2025
281,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
128,9 mil ≈
2024
124,9 mil ≈
2025
18,9 mil ≈

esef· 27 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-285,2 mil
2024
-303,9 mil
2025
-468,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-82,2 mil
2024
-86,9 mil
2025
176,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
9,0 mil
2024
9,0 mil
2025
9,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-12,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-27,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-34,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-84,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
90,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
39,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
23,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
3,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
9,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
47,6 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,3 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
3,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
300,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
281,4 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
18,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
14,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
161 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
237 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
1.178 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-779 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
27,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,21 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
23,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-12,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
27,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 27 mai 2026
verificat 94

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate6,4 %25 (față de colegi)28 %
    Marja netă · Calitate23,1 %74 (față de colegi)17 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate14,0 %0 (pe interval fix)17 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,9x38 (pe interval fix)17 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x24 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente47,6 %100 (pe interval fix)11 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie32/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate32/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NORTHERN ELECTRIC PLC (NTEA.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 586,1 mil GBP în 2025; creștere an/an -12,6 %; marjă netă 23,1 %; ROE 9,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 3,24–4,00 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,58 GBP, prețul de 1,21 GBP lasă un potențial de 196,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 66,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 23,1 %
    • Rata de distribuire (FCF): 47,6 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: 6,4 %
    • Conversia profitului în FCF: 14,0 %
    • Lichiditatea curentă: 1,1x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    9,4 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−34,3 %)
    Marja netă
    23,1 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+114,2 %)
    Marja EBIT
    39,0 %
    mediana verticalei 22,9 %
    peste mediană (+70,0 %)
    Venituri an/an
    -12,6 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−260,1 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    27,4 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+858,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NTEA.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Northern Electric plc operează rețeaua de distribuție a energiei electrice din nordul Angliei, în cadrul grupului Northern Powergrid. Compania este în prezent pusă în fața unor presiuni tot mai mari legate de adaptarea rețelei la schimbările climatice, inundații, căldură extremă și furtuni, precum și de tranziția energetică spre decarbonizare. Raportul anual pentru 2025 arată un personal în creștere, ajuns la 1802 de angajați 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania operează o rețea reglementată, cu venituri previzibile în cadrul planului de reglementare ED2, ceea ce oferă o bază stabilă pentru investiții.
    • Există un cadru formal de planificare climatică, cu scenarii pe termen scurt, mediu și lung, integrat în planificarea financiară.
    • Compania a reînnoit certificarea ISO 45001 pentru sistemul de management al sănătății și siguranței ocupaționale.

    Puncte slabe

    • Indicatorii de siguranță nu au atins țintele stabilite, iar numărul accidentelor cu vehicule a crescut față de anul precedent.
    • Rețeaua este vulnerabilă la inundații și la furtuni, iar substațiile de pe coastă sunt expuse unor riscuri mai mari.
    • Dependența de contractori externi pentru lucrările de teren a generat incidente de siguranță în creștere față de anul anterior.

    Oportunități

    • Extinderea rețelei pentru vehicule electrice, încălzire electrică și producție locală ar putea genera noi investiții reglementate.
    • Proiectele de inovare, cum ar fi utilizarea datelor LiDAR pentru gestionarea vegetației, ar putea îmbunătăți eficiența operațiunilor.
    • Colaborarea cu alți operatori de infrastructură și cu autoritățile locale ar putea reduce riscul de defecțiuni în cascadă.

    Amenințări

    • Evenimentele meteo extreme, precum inundațiile și furtunile, ar putea provoca pierderi de alimentare și costuri suplimentare de reparații.
    • Presiunea reglementară privind calitatea serviciului și plățile către clienți ar putea crește dacă indicatorii nu sunt atinși.
    • Penuria de personal calificat ar putea afecta capacitatea de a executa programele de investiții și de întreținere.

    Riscuri

    • Riscuri climatice fiziceridicat

      Inundațiile și furtunile pot afecta substațiile și liniile aeriene, ducând la întreruperi și costuri suplimentare de reparații, cu impact asupra indicatorilor reglementați.

    • Siguranța angajaților și a contractorilormediu

      Indicatorii de siguranță au rămas sub nivelul țintelor, ceea ce ar putea atrage atenția reglementatorilor și ar putea afecta reputația companiei.

    • Creșterea vegetațieimediu

      Extinderea sezonului de creștere a vegetației ar putea crește frecvența defecțiunilor pe liniile aeriene și costurile de tăiere.

    • Dependența de personal calificatscăzut

      Dacă procesul de recrutare și de păstrare a personalului nu ține pasul cu programele de investiții, execuția lucrărilor ar putea încetini.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Cadrul reglementat și planul ED2 oferă o bază de venituri previzibilă, iar investițiile în rețea pot crește odată cu electrificarea economiei.
    • Compania are un plan climatic detaliat, integrat în finanțe, ceea ce ar putea reduce impactul evenimentelor meteo extreme asupra clienților.
    • Proiectele de inovare și de decarbonizare ar putea deschide noi surse de venituri reglementate pe măsură ce cererea de conectare crește.

    Ce ar strica teza

    • Indicatorii de siguranță nu au fost atinși, iar acest lucru ar putea duce la presiuni reglementare și la costuri suplimentare.
    • Expunerea la inundații și furtuni ar putea genera costuri de reparații greu de anticipat și ar putea afecta indicatorii de fiabilitate.
    • Dacă procesul de reglementare impune constrângeri mai stricte, veniturile companiei ar putea fi mai puțin previzibile decât sugerează planul actual.

    De urmărit

    • Rezultatele stresului climatic realizat împreună cu Ofgem, privind căldura extremă, vântul și inundațiile2026
    • Evoluția indicatorilor OSHA și a accidentelor cu vehicule în raportarea următoare2026
    • Stadiul planului de reglementare ED3 și al strategiei de rezistență climatică2027
    • Evoluția ratei de absență și a programului de recrutare pentru ucenici și ingineriurmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Northern Electric plc, parte a grupului Northern Powergrid, desfășoară activități de distribuție a energiei electrice în regiunea de nord a Angliei, prin rețeaua pe care o administrează 1. Activitatea este reglementată de Ofgem, iar veniturile depind în mare măsură de performanța față de indicatorii de fiabilitate a rețelei, cum ar fi indicatorii de întrerupere a alimentării 1. Compania raportează și despre sănătatea și siguranța angajaților, despre dezvoltarea personalului și despre proiecte de inovare orientate spre rezistența rețelei 1.

    Strategia pe termen scurt se concentrează pe menținerea continuității serviciului în fața evenimentelor meteo extreme, pe investiții în substații și linii aeriene și pe gestionarea vegetației 1. Planul de afaceri pentru perioada ED2 include programe de atenuare a riscurilor, al căror cost și indicatori au fost stabiliți în cadrul depunerii către Ofgem 1.

    Ca operator de rețea, compania nu vinde energie direct clienților finali, ci asigură transportul și accesul la rețea, iar rolul său în strategia de decarbonizare este de a extinde rețeaua pentru noi conexiuni, precum stațiile de încărcare pentru vehicule electrice și producția locală de energie 1.

    Segmente

    Activități de mentenanță și resurse umane

    Compania menține echipe proprii de teren și programe de ucenicie pentru ingineri și tehnicieni, iar forța de muncă a crescut în 2025, în special prin programul de reînnoire a personalului 1.

    Piața în context

    Piața în care operează compania este cea a distribuției de energie electrică din Marea Britanie, un sector reglementat, în care veniturile și investițiile sunt stabilite pe perioade de reglementare de câțiva ani 1. Cererea de conectare la rețea crește odată cu extinderea vehiculelor electrice, a pompelor de căldură și a producției din surse regenerabile, ceea ce ar putea influența nivelul investițiilor necesare 1.

    Riscurile climatice, precum precipitațiile extreme și creșterea temperaturilor, sunt recunoscute în documentele de reglementare ca factori care pot crește costurile de întreținere și de reparații, ceea ce face ca mediul de reglementare și finanțarea investițiilor să devină factori cheie pentru întregul sector 1.

    Tendințe

    • Schimbări climatice și riscuri fizicevânt din față

      Proiecțiile climatice indică creșterea frecvenței ploilor prelungite și a inundațiilor, în special în zonele de coastă, ceea ce ar putea afecta substațiile și ar putea duce la întreruperi ale alimentării 1. Compania a inclus aceste scenarii în planurile sale de investiții și de reglementare 1.

    • Electrificarea și decarbonizareavânt din spate

      Creșterea adoptării vehiculelor electrice, a încălzirii electrice și a producției locale de energie extinde rolul rețelei și creează cerere pentru noi conexiuni, ceea ce reprezintă o oportunitate de investiții reglementate 1.

    • Creșterea vegetațieivânt din față

      Sezonul de creștere a vegetației s-a prelungit, ceea ce ar putea crește presiunea asupra liniilor aeriene și costurile de tăiere a vegetației, dacă nu sunt gestionate prin programe dedicate 1.

    • Presiuni asupra forței de muncă și a siguranțeimixt

      Obiectivele de siguranță nu au fost atinse în 2025, iar compania a inițiat programe suplimentare de instruire și de îmbunătățire a siguranței, ceea ce arată că gestionarea forței de muncă rămâne o provocare 1.

    Poziția concurențială

    Compania operează ca monopol regional de distribuție într-o anumită zonă geografică, așa că concurența directă este limitată, dar performanța sa este comparată cu alți operatori de rețea prin mecanismele de reglementare și de benchmarking 1.

    Presiunea concurențială vine mai degrabă din modul în care alți operatori de rețea din Marea Britanie își gestionează investițiile și fiabilitatea, deoarece acestea influențează nivelul de remunerare reglementată 1.

    • Alți operatori de rețea de distribuție din Marea Britanie

      Operatori regionali comparabili care sunt evaluați prin aceleași mecanisme de reglementare Ofgem, fără ticker american identificat în sursă.

    • Operatori regionali de rețea din grupul Berkshire Hathaway Energy

      Compania face parte din grupul Berkshire Hathaway Energy, iar practicile de siguranță sunt comparate cu cele ale grupului, fără un ticker separat.

    • Companii de servicii pentru rețele

      Furnizori externi de servicii de mentenanță și de tăiere a vegetației, cu care compania colaborează pe programele sale operaționale.

    • Furnizori de tehnologie pentru rețele inteligente

      Companii care oferă soluții de inovare și monitorizare, pe care compania le poate folosi în proiectele sale de rezistență a rețelei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Northern Electric plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Northern Electric plc (NTEA.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw