olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Northern 3 VCT PLC NTN.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Northern 3 VCT PLC este un fond de capital de risc (VCT) listat la Londra, care investește mai ales în companii britanice nelistate în etapa de dezvoltare, oferind investitorilor privați avantaje fiscale. Valoarea investițiilor din portofoliul de capital de risc reprezintă o parte majoritară din activele nete ale fondului, ceea ce face ca evoluția acestor participații să conteze mult pentru rezultatele societății.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Northern 3 VCT PLC (NTN.L) costa 0,82 GBP (+9.900,00 % într-o zi), cu capitalizare 118,8 mil GBP, randament al dividendului 24,39 %, beta -7,79, interval pe 52 de săptămâni 0,01–0,85 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -0,48 – 1,07
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 529,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,40 / 0,74
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −0,6 % | indisponibil | — |
| 3 luni | 0,0 % | −4,2 % | +4,2 pp | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,3 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +7,5 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil | +6,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +24,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 3,0 mil | 7,0 mil | -952,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | +129,0 % | −113,7 % |
| EPS diluat | 0,02 | 0,05 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +118,2 % | −112,5 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 34,9 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 134,2 mil GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- -0,7 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 3,0 mil | 7,0 mil | -952,0 mii | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Profit net | 3,0 mil | 7,0 mil | -952,0 mii | esef· 30 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,02 | 0,05 | -0,01 | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,04 | 0,20 | 0,20 | esef· 30 iun. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 30,7 mil | 24,9 mil | 34,9 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Active curente | 31,7 mil | 27,2 mil | 35,0 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 122,5 mil | 130,1 mil | 134,2 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 138,1 mil | 144,9 mil | — | esef· 30 iun. 2026derivat |
- 2024
- 138,1 mil
- 2025
- 144,9 mil
- 2026
- —
esef· 30 iun. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -262,0 mii | -42,0 mii | -1,3 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -2,8 mil | -6,5 mil | 6,3 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,5 mil | 657,0 mii | 5,0 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Dividende plătite | 6,0 mil | 6,2 mil | 6,9 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,8 mil | 4,3 mil | 6,0 mil | esef· 30 iun. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 118,8 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
6 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,9 % | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NORTHERN 3 VCT PLC (NTN.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -0,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,96–2,42 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,17 GBP, prețul de 0,82 GBP lasă un potențial de 164,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 62,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NTN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Northern 3 VCT PLC este un fond de capital de risc (VCT) listat la Londra, care investește mai ales în companii britanice nelistate în etapa de dezvoltare, oferind investitorilor privați avantaje fiscale. Valoarea investițiilor din portofoliul de capital de risc reprezintă o parte majoritară din activele nete ale fondului, ceea ce face ca evoluția acestor participații să conteze mult pentru rezultatele societății.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de companii nelistate și o structură fiscală atractivă pentru investitorii particulari, conform regulilor VCT.
- Administrare de către o echipă specializată în capital de risc pentru companii britanice mici, cu experiență în co-investiții.
- Partea majoritară a activelor nete este investită în participații de capital de risc, ceea ce conferă expunere directă la creșterea companiilor.
Puncte slabe
- Valorile multor participații nelistate sunt sensibile la condițiile pieței și pot scădea în perioade dificile.
- Dependența de un singur administrator poate crea concentrare operațională și de decizie.
Oportunități
- Dacă cererea de capital pentru companii britanice în creștere rămâne ridicată, fondul ar putea identifica noi investiții atractive.
- Realizarea unor participații valoroase ar putea genera randamente pentru acționari și ar putea sprijini noi dividende.
- Co-investițiile alături de fondurile MAM ar putea extinde capacitatea de finanțare a companiilor din portofoliu.
Amenințări
- Modificările regulilor fiscale sau ale limitelor pentru companii eligibile ar putea reduce atractivitatea VCT-ului.
- Un mediu economic mai slab ar putea afecta companiile din portofoliu și valorile lor de piață.
- Concurența pentru tranzacții bune în rândul VCT-urilor și fondurilor private poate crește prețurile de intrare.
Riscuri
- Riscul de evaluareridicat
Participațiile nelistate sunt evaluate periodic, iar schimbările de valoare pot influența semnificativ activele nete.
- Riscul de lichiditatemediu
Realizarea investițiilor poate dura mult și depinde de piețele de tranzacții, ceea ce poate limita flexibilitatea fondului.
- Riscul de concentraremediu
Un număr relativ mic de participații mari poate influența rezultatele fondului dacă una dintre ele se depreciază.
- Riscul de conformitate fiscalăridicat
Pierderea statutului de VCT ar putea afecta avantajele fiscale pentru investitori și ar putea genera costuri suplimentare.
- Riscul de dependență de administratorscăzut
Activitatea fondului depinde de Mercia și de resursele sale, iar schimbările în structura acesteia ar putea avea efecte asupra gestionării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă valorile participațiilor cresc și unele companii din portofoliu ajung la realizări, fondul ar putea genera randamente solide pentru acționari.
- Avantajele fiscale ale regimului VCT pot rămâne atractive pentru investitorii particulari, sprijinind cererea pentru fond.
- Experiența administratorului în finanțarea companiilor britanice în creștere ar putea identifica oportunități bune în perioade favorabile.
Ce ar strica teza
- Dacă mai multe participații continuă să se depreciaze, activele nete ar putea scădea și ar putea reduce încrederea investitorilor.
- Realizările întârziate sau sub așteptări ar putea limita dividendele și ar putea face dificilă susținerea randamentelor.
- Schimbările regulatorii sau o concurență intensă pentru tranzacții ar putea reduce atractivitatea modelului VCT.
De urmărit
- Evoluția valorilor participațiilor nelistate din portofoliunext 10-K
- Realizările de investiții și eventualele dividende2027
- Respectarea condițiilor VCT, inclusiv pragul de 80% în participații calificate2027
- Noile investiții și utilizarea fondurilor noi în termenul de 12 luni2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Northern 3 VCT PLC este un Venture Capital Trust listat la Bursa de Valori din Londra și administrat de Mercia Fund Management Limited, filială a Mercia Asset Management PLC. Scopul fondului este de a investi în companii britanice mici nelistate, cu avantaje fiscale pentru acționari, iar activele rămase sunt plasate în investiții listate, fonduri monetare și depozite bancare. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2026, investițiile de capital de risc reprezentau 74.0% din activele nete 1.
Fondul este gestionat de Mercia, care oferă companiilor britanice în creștere capital de tip privat equity, datorie, seed și capital de risc. Mercia administrează și Northern Venture Trust PLC și Northern 2 VCT PLC, iar cele trei VCT-uri sunt cunoscute pe piață drept Northern VCT-uri. Această structură permite co-investiții alături de fondurile MAM care nu sunt supuse restricțiilor regimului VCT 1.
Ca VCT, societatea trebuie să respecte condițiile din Legea privind impozitul pe venit, inclusiv ca cel puțin 80% din valoarea investițiilor să fie în participații calificate 1. Investitorii particulari beneficiază de relief fiscal la subscriere, scutire de impozit pe dividendele VCT și scutire de câștig de capital la înstrăinarea acțiunilor, condiționate de păstrarea acțiunilor pe termen lung 1.
Segmente
Investiții de capital de risc
Cele mai mari participații includ Pure Pet Food, cu o valoare de 6.775 mii lire la 31 martie 2026 1, și The Beauty Tech Group, listată pe Bursa de Valori din Londra 1. Portofoliul cuprinde companii din domenii variate, de la software și securitate cibernetică până la biotehnologie și sănătate.
Active listate și lichidități
Restul activelor nete este plasat în portofolii listate, fonduri monetare și depozite bancare, conform descrierii din raport 1. Ponderea activelor nete ce nu intră în investiții de capital de risc poate influența flexibilitatea fondului în perioadele de tranzacționare.
Piața în context
Piața VCT din Marea Britanie este reglementată de Legea privind impozitul pe venit din 2007, care stabilește limite privind dimensiunea companiilor eligibile și plafonul de finanțare pe viață. Potrivit raportului, companiile calificate pot avea active brute de până la 30 milioane lire înainte de investiție, iar limita de finanțare anuală este de 10 milioane lire 1. Aceste reguli determină universul de companii în care pot investi fondurile.
Cadrul legal impune și obligația de a investi cel puțin 30% din fondurile noi în participații calificate în termen de 12 luni 1. Dacă regulile se schimbă, universul investițiilor și atractivitatea pentru investitorii particulari ar putea fi afectate.
Tendințe
- Finanțarea companiilor timpuriivânt din spate
Raportul descrie o cerere susținută de capital pentru companii britanice mici în creștere, pe care Mercia o urmărește prin mai multe instrumente 1. Dacă fondurile private rămân disponibile pentru aceste companii, portofoliul ar putea beneficia de noi oportunități de investiție.
- Evaluări ale participațiilor nelistatevânt din față
Valorile unor participații au scăzut în cursul anului, potrivit comparațiilor de tip like for like din raport 1. Dacă această tendință continuă, valoarea activelor nete ar putea fi afectată.
- Regimul fiscal al VCT-urilormixt
Avantajele fiscale pentru investitori sunt esențiale pentru atragerea capitalului, iar regulile sunt definite de legislația fiscală în vigoare 1. Modificări ale acestor reguli ar putea influența cererea de subscriere la fond.
Poziția concurențială
Northern 3 VCT PLC concurează cu alte VCT-uri și fonduri de capital de risc pentru atragerea investitorilor particulari și pentru accesul la aceleași oportunități de investiție în companii britanice mici. Raportul menționează că Northern Venture Trust PLC și Northern 2 VCT PLC sunt singurele alte VCT-uri administrate sau consiliate de Mercia 1.
Poziția competitivă depinde de capacitatea Mercia de a oferi co-investiții alături de fondurile MAM și de a sprijini companiile din portofoliu 1. Concurența pentru tranzacții în cadrul regulilor VCT poate influența prețul și condițiile de intrare.
- Northern Venture Trust PLC
VCT administrat de Mercia, din aceeași familie de fonduri Northern VCT 1.
- Northern 2 VCT PLC
VCT gestionat de Mercia, cu investiții în companii britanice similare 1.
- Alte VCT-uri britanice
Fonduri de tip VCT listate la Londra care concurează pentru aceiași investitori particulari și oportunități de investiție.
- Fonduri de capital de risc din Marea Britanie
Investitori instituționali care finanțează aceleași etape timpurii de dezvoltare, uneori prin co-investiții.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202630 iun. 2026
- Raportul anual 202521 aug. 2025
- Raportul anual 202421 aug. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Northern 3 VCT PLC · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.