olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NatWest Group plc NWG.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BM8PJY71 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

5,93GBP−2,91 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

NatWest Group plc este un grup bancar britanic care oferă servicii de retail, bancare comerciale și instituționale și de management al averii. În 2025 a raportat un coeficient CET1 de 14,0% și a revenit la proprietate privată după ieșirea Guvernului Regatului Unit din acționariat, ceea ce îi oferă flexibilitate strategică.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NatWest Group plc (NWG.L) costa 5,93 GBP (−2,91 % într-o zi), cu capitalizare 50,9 mld GBP, P/E 8,8 pe un EPS diluat de 0,67 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,67 %, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 5,20–7,23 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
50,9 mld GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,8
EPS diluat TTM 0,67 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
11,36 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,67 %
DPS 12 luni 0,28
Beta (2 ani)
1,08
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
5,207,23

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,78 – 6,91
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 17,8 %
SMA 50 / 200
6,65 / 6,34
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,20 / -0,16
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−11,3 %−0,6 %−10,6 pp—
3 luni−16,7 %−4,2 %−12,5 pp—
6 luni+3,7 %+4,3 %−0,7 pp—
De la început de an−9,0 %+7,5 %−16,5 pp—
1 an+0,8 %+9,9 %−9,1 pp+6,7 %
3 ani+212,5 %+49,8 %+162,7 pp+24,8 %
5 ani+154,1 %+42,8 %+111,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,2 %
03 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,2 %
02 feb. 2023 → 01 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+20,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 4 trimestre (min 4,6, mediană 7,7, max 9,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net3,6 mld4,6 mld4,8 mld5,8 mld
Profit net an/anindisponibil+28,8 %+3,9 %+21,3 %
EPS diluat0,340,480,530,67
EPS diluat an/anindisponibil+42,0 %+11,3 %+26,9 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-44,2 mld-18,2 mld1,3 mld6,4 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
95,4 mld GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
42,6 mld GBP
Active totale
714,6 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,2 %
ROA
0,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Amortizare și depreciere
2023
934,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
6,2 mld
2024
6,2 mld
2025
7,7 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,9 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
4,6 mld
2024
4,8 mld
2025
5,8 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,48
2024
0,53
2025
0,67

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,18
2024
0,20
2025
0,28

esef· 29 apr. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
118,8 mld
2024
104,8 mld
2025
95,4 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
692,7 mld
2024
708,0 mld
2025
714,6 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
655,5 mld
2024
668,6 mld
2025
671,9 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
37,2 mld
2024
39,4 mld
2025
42,6 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
9,7 mld
2024
9,0 mld
2025
8,6 mld

esef· 29 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-17,4 mld
2024
1,8 mld
2025
7,1 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
811,0 mil
2024
464,0 mil
2025
665,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-18,2 mld ≈
2024
1,3 mld ≈
2025
6,4 mld ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-14,7 mld
2024
-12,7 mld
2025
-13,8 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-6,3 mld
2024
-1,9 mld
2025
-3,5 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
2,4 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,4 mld
2024
2,7 mld
2025
579,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
21,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
17,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
26,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
26,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
389,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
41,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
37,1 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,1 mld GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
665,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
6,4 mld GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
109,8 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
50,9 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
8,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
11,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
7,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
12,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,93 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 50,9 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
50,9 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 67derivat 8

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate109,8 %100 (pe interval fix)14 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștere26,1 %100 (pe interval fix)19 %
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare8,8x84 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare12,6 %100 (pe interval fix)19 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,8 %83 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente37,1 %100 (pe interval fix)10 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente90/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare91/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NATWEST GROUP PLC (NWG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 14,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 5,35–8,90 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,67 GBP, prețul de 5,93 GBP lasă un potențial de 12,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 11,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 109,8 %
    • CAGR EPS 3 ani: 26,1 %
    • P/E (TTM): 8,8x
    • Randament FCF: 12,6 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,8 %
    • Rata de distribuire (FCF): 37,1 %

    Ce o infirmă

    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    8,8x
    mediana verticalei 16,3x
    sub mediană (−45,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    1,2x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−41,8 %)
    ROE
    14,2 %
    mediana verticalei 13,9 %
    la mediană
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    4,7 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+68,8 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NWG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NatWest Group plc este un grup bancar britanic care oferă servicii de retail, bancare comerciale și instituționale și de management al averii. În 2025 a raportat un coeficient CET1 de 14,0% 1 și a revenit la proprietate privată după ieșirea Guvernului Regatului Unit din acționariat 1, ceea ce îi oferă flexibilitate strategică.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de capital solidă, cu un coeficient CET1 ridicat și o marjă confortabilă față de cerințele minime 1.
    • Lichiditate robustă și finanțare stabilă, indicată de rapoartele de acoperire și de finanțare stabilă 1.
    • Infrastructură digitală cu disponibilitate ridicată a sistemelor critice în 2025 1.

    Puncte slabe

    • Ținta de reducere a impactului climatic al finanțării a devenit mai dificil de atins, iar reducerile nu sunt liniare 1.
    • Gradul de maturitate al gestionării riscului legat de natură este mai redus decât cel al riscului climatic 1.
    • Dependența de furnizori terți introduce vulnerabilități operaționale care cer monitorizare constantă 1.

    Oportunități

    • Finanțarea tranziției climatice și a energiei regenerabile ar putea deschide noi venituri pentru clienți și bancă 1.
    • Utilizarea inteligenței artificiale ar putea îmbunătăți personalizarea și eficiența colaboratorilor 1.
    • Revenirea la proprietate privată ar putea sprijini flexibilitatea strategică și încrederea pieței 1.

    Amenințări

    • Intensificarea concurenței din partea tehnologiei și a challengerilor ar putea reduce cota de piață 1.
    • Atacurile cibernetice mai frecvente și mai sofisticate ar putea produce pierderi și întreruperi de servicii 1.
    • Volatilitatea economică și a ratelor dobânzii ar putea afecta perspectivele financiare dacă se deteriorează condițiile macro 1.

    Riscuri

    • Riscul inteligenței artificialemediu

      Dezvoltările AI ar putea crește riscul de model și frauda, iar eșecul strategiei de inovație ar putea avantaja concurenții 1.

    • Riscul ciberneticridicat

      Un eșec al politicilor de securitate ar putea produce pierderi financiare majore, întreruperi de afaceri și prejudicii de reputație 1.

    • Deteriorarea economicăridicat

      Dacă activitatea economică slăbește sau încrederea în datoria suverană scade, impactul asupra perspectivelor financiare ar putea fi semnificativ 1.

    • Reglementare în schimbaremediu

      Standardele Basel 3.1 și cerințele de combatere a criminalității financiare ar putea afecta activele ponderate la risc și costurile de conformitate 1.

    • Riscul climatic fizicmediu

      Evenimentele climatice mai frecvente sau mai severe ar putea produce pierderi de credit, operaționale și de piață 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă grupul transformă capitalul solid și lichiditatea într-o creștere susținută a veniturilor, poziția sa ar putea deveni tot mai atractivă pentru investitori 1.
    • Obiectivul de finanțare a tranziției climatice ar putea crea venituri noi în segmentele corporate și de infrastructură energetică 1.
    • Revenirea la proprietate privată ar putea oferi mai multă flexibilitate strategică pentru achiziții și parteneriate 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă concurența din partea tehnologiei și a challengerilor se intensifică, presiunea asupra veniturilor și a marjelor ar putea crește 1.
    • Dificultatea de a atinge ținta climatică ar putea atrage critici și costuri suplimentare de ajustare 1.
    • Un incident cibernetic major ar putea afecta încrederea clienților și ar putea genera costuri de remediere neprevăzute 1.

    De urmărit

    • Evoluția coeficientului CET1 și distribuirea capitalului2026
    • Progresul spre obiectivul de rentabilitate a capitalurilor tangibile2028
    • Realizarea țintei de 200 de miliarde de lire sterline în finanțare climatică2030
    • Impactul implementării Basel 3.1 asupra activelor ponderate la riscnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Conform raportului anual pentru 2025, NatWest Group își desfășoară activitatea prin segmente precum Retail Banking, Private Banking & Wealth Management și Commercial & Institutional, plus funcția Digital X 1. Grupul pune accent pe stabilitatea platformelor digitale, raportând că cele mai critice sisteme au fost disponibile 99,99% din timp în 2025 1. Banca își urmărește și ambiția de a sprijini tranziția climatică a clienților, cu un nou obiectiv de 200 de miliarde de lire sterline în finanțare climatică și de tranziție între 1 iulie 2025 și sfârșitul lui 2030 1.

    Valoarea tangibilă a activelor nete pe acțiune a crescut cu 21% până la 381 de pence la 31 decembrie 2025 1, iar grupul a menționat un obiectiv de rentabilitate a capitalurilor tangibile pentru 2028 1. Poziția de lichiditate este solidă, cu un portofoliu de lichiditate de 238 de miliarde de lire sterline 1.

    Compania descrie gestionarea riscurilor prin cadrul Enterprise-Wide Risk Management Framework, care include și supravegherea riscurilor legate de inteligența artificială și de climă 1.

    Segmente

    Retail Banking

    Segmentul de retail din Regatul Unit este citat în raport ca unul dintre domeniile cele mai expuse concurenței crescânde, unde presiunile pot afecta veniturile și rentabilitatea 1.

    Commercial & Institutional

    Segmentul comercial și instituțional este menționat împreună cu Retail Banking ca zonă sensibilă la intensificarea concurenței și la schimbările de tehnologie și reglementare 1.

    Private Banking & Wealth Management

    Divizia de management al averii apare în raport ca parte a activității de formare și de acces digital pentru clienți, fără a fi detaliate cifre de performanță în sursa disponibilă 1.

    Piața în context

    Raportul descrie un mediu economic și de dobânzi volatil, în care deteriorarea condițiilor economice, a lichidității sau a încrederii în datoria suverană ar putea afecta perspectivele financiare ale grupului 1. Concurența din partea challengerilor și a conglomeratelor tehnologice este privită ca o presiune în creștere asupra cotei de piață 1.

    Procesul de reglementare rămâne activ, inclusiv implementarea standardelor Basel 3.1 și gestionarea criminalității financiare, ceea ce poate influența activele ponderate la risc și modelele interne 1.

    Tendințe

    • Ținte climatice ajustatemixt

      Banca și-a retras ținta anterioară de 16 sectoare și a adoptat nouă ținte bazate pe activități, ceea ce arată o recalibrare a strategiei de tranziție 1. Progresul este mai greu de atins, deoarece reducerile nu sunt liniare 1.

    • Monede digitale și active tokenizatemixt

      Dezvoltarea monedelor digitale ale băncilor centrale și a stablecoin-urilor ar putea produce ieșiri de depozite și costuri de finanțare mai mari, dar grupul participă deja la proiecte pilot de depozite tokenizate 1.

    • Amenințări ciberneticevânt din față

      Frecvența și sofisticarea atacurilor cibernetice cresc, iar eșecul controalelor ar putea genera pierderi financiare și întreruperi majore ale serviciilor 1.

    Poziția concurențială

    Raportul menționă concurența din partea băncilor tradiționale, a challengerilor și a noilor intrați, precum și a companiilor tehnologice cu avantaje de scară și de brand 1. Grupul răspunde prin propuneri inovatoare și prin parteneriate și achiziții 1.

    Sursele furnizate nu identifică numele concrete ale concurenților, astfel încât analiza se limitează la categoriile de competitori descrise de grup 1.

    • Bănci tradiționale din Regatul Unit

      Incumbenți care concurează în retail și în segmentul comercial, conform descrierii riscului de concurență din raport 1.

    • Challengeri și bănci digitale

      Noi intrați care pot schimba comportamentul clienților și dinamica prețurilor în retail 1.

    • Companii tehnologice mari

      Conglomerate cu avantaje de scară, tehnologie și brand, menționate explicit în raport ca presiune competitivă 1.

    • Furnizori de finanțare din piețe nebancare

      Actori din zona market-based finance, a căror expunere este monitorizată ca risc sistemic de către grup 1.

    Știri și depuneri

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-01-31 (ESEF) · SEC / NatWest Group plc · 31 ian. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    NatWest Group plc (NWG.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw