olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NEWAG Spółka Akcyjna NWG.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLNEWAG00012 · Verticală: Companii listate din Polonia

92,60PLN−1,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

NEWAG este un producător polonez de locomotive și tabor șinowier, cu sediul la Nowy Sącz, care îmbină producția cu servicii de reparații și modernizare a materialului rulant. Grupul său consolidat, descris în raportul anual pentru 2023, include și activități de leasing și de gestionare a unor proprietăți.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NEWAG Spółka Akcyjna (NWG.WA) costa 92,60 PLN (−1,17 % într-o zi), cu capitalizare 4,2 mld PLN, P/E 43,9 pe un EPS diluat de 2,11 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 84,90–128,00 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,2 mld PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
43,9
EPS diluat TTM 2,11 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
2,28 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,90
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
84,90128,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
92,66 – 103,34
sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 10,9 %
SMA 50 / 200
98,93 / 103,89
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,67 / -0,98
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−10,6 %−0,6 %−10,0 pp—
3 luni−3,6 %−4,2 %+0,5 pp—
6 luni−16,3 %+4,3 %−20,6 pp—
De la început de an−1,8 %+7,5 %−9,3 pp—
1 an−2,5 %+9,9 %−12,4 pp+7,1 %
3 ani+349,5 %+49,8 %+299,7 pp+3,3 %
5 ani+300,9 %+42,8 %+258,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,7 %
11 feb. 2026 → 29 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,4 %
08 nov. 2021 → 28 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+32,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,2, mediană 13,2, max 26,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri917,5 mil963,9 mil1,2 mld
Venituri an/anindisponibil+5,0 %+27,7 %
Profit net71,7 mil22,8 mil95,2 mil
Profit net an/anindisponibil−68,2 %+318,2 %
EPS diluat1,580,512,11
EPS diluat an/anindisponibil−67,7 %+313,7 %
netă %7,8 %2,4 %7,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
483,6 mil PLN
Datorie financiară
2,9 mil PLN
Datorie netă
-480,7 mil PLN
Capitaluri proprii
802,3 mil PLN
Active totale
1,7 mld PLN
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,48x
ROE
12,6 %
ROA
6,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
917,5 mil
2022
963,9 mil
2023
1,2 mld

esef· 01 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
744,6 mil
2022
815,5 mil
2023
968,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit brut
2021
172,9 mil
2022
148,4 mil
2023
263,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
93,7 mil
2022
53,6 mil
2023
141,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
18,4 mil
2022
43,3 mil
2023
38,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
79,4 mil
2022
21,7 mil
2023
113,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
8,1 mil
2022
-1,1 mil
2023
17,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit net
2021
71,7 mil
2022
22,8 mil
2023
95,2 mil

esef· 01 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
1,58
2022
0,51
2023
2,11

esef· 01 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
1,50
2022
0,25
2023
0,00

esef· 01 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
127,7 mil
2022
45,8 mil
2023
483,6 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Creanțe
2021
276,1 mil
2022
354,2 mil
2023
210,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Stocuri
2021
480,6 mil
2022
534,6 mil
2023
492,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Active curente
2021
903,4 mil
2022
935,9 mil
2023
1,2 mld

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
455,1 mil
2022
442,1 mil
2023
431,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
18,7 mil
2022
17,0 mil
2023
17,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
10,7 mil
2022
7,5 mil
2023
4,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Active totale
2021
1,4 mld
2022
1,4 mld
2023
1,7 mld

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
211,4 mil
2022
225,6 mil
2023
620,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
8,0 mil
2022
0
2023
2,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
557,5 mil
2022
579,0 mil
2023
802,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
704,2 mil
2022
712,2 mil
2023
928,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
697,3 mil
2022
709,2 mil
2023
802,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
45,4 mil
2022
44,6 mil
2023
45,1 mil

esef· 01 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
137,2 mil
2022
-7,2 mil
2023
694,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-2,8 mil
2022
5,4 mil
2023
-26,6 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-102,0 mil
2022
-79,9 mil
2023
-230,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
67,5 mil
2022
11,3 mil
2023
0

esef· 01 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,7 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
164,6 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
318,2 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
313,7 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
21,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
12,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
6,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
24,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
15,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-480,7 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
3,7x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
694,5 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
84 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
194 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
160 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
118 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,2 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
3,7 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
43,9x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
43,9x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
2,3 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
5,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
3,4x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
26,1x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
3,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

92,60 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,2 mld PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,2 mld PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
43,9x
calculat olivLawFY 2023
P/B
5,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,7 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 01 mai 2024
verificat 105derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate24,2 %80 (față de colegi)24 %
    Marja netă · Calitate7,7 %72 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,7x33 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x57 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare43,9x11 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie43/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NEWAG Spółka Akcyjna (NWG.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld PLN în 2023; creștere an/an 27,7 %; marjă netă 7,7 %; ROE 12,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 13,45–37,11 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,34 PLN, prețul de 92,60 PLN lasă un potențial de -74,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -296,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 24,2 %
    • Marja netă: 7,7 %

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 43,9x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    43,9x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+262,1 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    3,4x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+165,2 %)
    P/B
    5,2x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+431,8 %)
    ROE
    12,6 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+41,1 %)
    Marja netă
    7,7 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+174,1 %)
    Marja EBIT
    11,5 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+81,9 %)
    Venituri an/an
    27,7 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+181,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    NWG.WANEWAG Spółka Akcyjna4,2 mld43,912,6 %7,7 %+27,7 %−8 % / +291 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NWG.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    60,51
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    106,49
    Randament total 15 % · Pe an 15 %
    159,73
    Randament total 72 % · Pe an 72 %
    3 ani
    71,78
    Randament total -22 % · Pe an -8 %
    140,83
    Randament total 52 % · Pe an 15 %
    230,02
    Randament total 148 % · Pe an 35 %
    5 ani
    85,14
    Randament total -8 % · Pe an -2 %
    186,25
    Randament total 101 % · Pe an 15 %
    331,23
    Randament total 258 % · Pe an 29 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 35,21
    • Marja netă± 24,65
    • Creșterea anuală a veniturilor± 18,38
    • Diluare anuală± 2,07

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NEWAG este un producător polonez de locomotive și tabor șinowier, cu sediul la Nowy Sącz, care îmbină producția cu servicii de reparații și modernizare a materialului rulant. Grupul său consolidat, descris în raportul anual pentru 2023, include și activități de leasing și de gestionare a unor proprietăți.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o structură integrată, care combină producția de tabor cu reparațiile, modernizarea și sistemele de comandă.
    • Continuitatea activității este declarată de conducere, fără circumstanțe identificate care să ridice dubii serioase.
    • Filiale specializate în electronică și în leasing sprijină oferta de soluții complete pentru clienți.

    Puncte slabe

    • Raportul nu oferă date despre cota de piață și nici despre volumul comenzilor, ceea ce face dificilă evaluarea poziției competitive.
    • Acționariatul este concentrat, iar un acord de concert între acționari poate limita diversificarea influenței.
    • Un segment imobiliar se află în lichidare, ceea ce indică o reducere a activităților non-core.

    Oportunități

    • Modernizarea parcului feroviar ar putea genera cerere constantă pentru servicii de reparare și de modernizare.
    • Extinderea ofertei de sisteme de comandă prin filiala specializată ar putea aduce valoare adăugată pentru clienți.
    • Leasingul de tabor ar putea facilita accesul operatorilor feroviari la echipamente noi, dacă aceste structuri sunt dezvoltate.

    Amenințări

    • Concurența din partea producătorilor internaționali de material rulant ar putea presa marjele pe contractele mari.
    • Schimbările în reglementările privind standardele contabile și raportarea pot impune costuri suplimentare de adaptare.
    • Dependența de investițiile publice în transportul feroviar ar putea încetini comenzile dacă bugetele se reduc.

    Riscuri

    • Dependența de comenzile din transportul feroviarridicat

      Veniturile grupului depind de achizițiile de tabor și de servicii, care pot fi influențate de bugetele publice și de deciziile operatorilor.

    • Concentrarea acționariatuluimediu

      Un acord între acționari controlează majoritatea voturilor, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor.

    • Riscul de adaptare la standarde noiscăzut

      Noile standarde IFRS și modificările de raportare pot necesita efort suplimentar și pot modifica prezentarea rezultatelor.

    • Lichidarea unei filialescăzut

      Procesul de lichidare a unei filiale imobiliare poate genera efecte asupra rezultatelor și asupra portofoliului grupului.

    • Presiunea concurențialămediu

      Concurenții internaționali cu resurse mai mari ar putea afecta câștigarea contractelor importante și nivelul prețurilor.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru modernizarea parcului feroviar se menține, integrarea producției cu serviciile de reparare ar putea susține venituri recurente și stabilitatea operațională.
    • Structura grupului, cu filiale în electronică și leasing, ar putea permite oferte complete pentru clienți și o relație pe termen lung cu aceștia.
    • Declarația conducerii privind continuitatea activității și absența unor îndoieli serioase ar putea sprijini încrederea investitorilor în stabilitatea grupului.

    Ce ar strica teza

    • Dacă bugetele pentru transportul feroviar scad, comenzile noi ar putea încetini și ar putea afecta rezultatele segmentului principal.
    • Concentrarea acționariatului ar putea limita transparența și influența acționarilor minoritari asupra strategiei.
    • Lipsa datelor despre cota de piață și despre comenzile în portofoliu ar putea face dificilă evaluarea corectă a perspectivelor grupului.

    De urmărit

    • Evoluția comenzilor noi de tabor și a portofoliului de contracte2026
    • Rezultatele segmentului de reparații și modernizare, măsurate prin EBITDA2026
    • Finalizarea lichidării Galeriei Sądecka și efectele asupra segmentului imobiliarnext 10-K
    • Modificările în structura acționariatului și în acordul dintre acționari2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Conform raportului anual pentru exercițiul 2023, principalul obiect de activitate al societății mamă NEWAG S.A. este producția de locomotive feroviare și de tabor șinowier, la care se adaugă repararea și modernizarea altor echipamente de transport, fabricarea de construcții metalice și prelucrarea mecanică a elementelor metalice 1. Societatea are sediul în Nowy Sącz și a fost înregistrată în Registrul Judiciar Național în 2001 1. Grupul consolidat este format din NEWAG S.A. și cinci filiale, printre care NEWAG INTECO DS S.A., cu sediul la Gliwice, care activează în producția de componente electronice și de aparatură de comandă 1.

    Structura acționariatului, la 31 decembrie 2023, este dominată de un acord de concert între mai mulți acționari, care controlează împreună majoritatea voturilor în adunarea generală 1. Membrii consiliului de administrație și ai conducerii sunt menționați în raport cu funcțiile lor, iar prezentul profil nu reține numele persoanelor fizice 1.

    Situațiile financiare consolidate au fost întocmite conform IFRS adoptate de Uniunea Europeană, în zloți polonezi, pe baza ipotezei continuității activității și fără a fi identificate, de către conducere, circumstanțe care să ridice dubii serioase în acest sens 1. Segmentele operaționale sunt raportate separat, cu EBITDA ca indicator principal de performanță 1.

    Segmente

    Segment I: reparații, modernizare și producție de tabor

    Cel mai important segment include servicii de reparare și modernizare a materialului rulant, producția de tabor șinowier și a sistemelor de comandă, desfășurate de NEWAG S.A. și NEWAG INTECO DS S.A. 1.

    Segment II: închirierea și administrarea proprietăților

    Acest segment cuprinde închirierea și administrarea proprietăților proprii și în leasing, realizate prin Galeria Sądecka Sp. z o.o. în lichidare, care se află în proces de lichidare din septembrie 2021 1.

    Segment III: activități de holding financiar

    Segmentul include NEWAG IP Management și două societăți NEWAG Lease, implicate în leasing financiar, credite și administrarea proprietății intelectuale 1.

    Piața în context

    Raportul anual nu prezintă date despre dimensiunea pieței de material rulant feroviar sau despre cota de piață a NEWAG, ceea ce limitează evaluarea poziției competitive pe baza acestei surse 1. Activitatea descrisă este legată de achizițiile de tabor și de servicii de întreținere, cerere care depinde de investițiile din transportul feroviar 1.

    Documentul consultat nu detaliază tendințele pieței sau volumele contractelor, astfel că orice concluzie despre perspectivele sectorului ar necesita surse suplimentare, cum ar fi comunicatele de presă sau raportările ulterioare 1.

    Tendințe

    • Politici de standarde contabile în tranzițiemixt

      Grupul a analizat noi standarde IFRS, inclusiv IFRS 17 și modificări la IAS 12, care au avut un impact considerat nesemnificativ asupra situațiilor financiare din 2023, iar cele în curs de aprobare nu ar trebui să aibă un efect semnificativ 1.

    • Continuitatea activitățiivânt din spate

      Conducerea nu a identificat, la data raportului, circumstanțe care să indice un risc pentru continuitatea activității grupului, ceea ce sprijină stabilitatea operațională declarată 1.

    • Lichidarea unei filiale imobiliaremixt

      Galeria Sądecka se află în lichidare din 2021, ceea ce reduce activitățile legate de imobiliare ale grupului și concentrează portofoliul pe activitatea feroviară 1.

    • Concentrarea acționariatuluivânt din față

      Un acord între acționari controlează majoritatea voturilor, ceea ce poate influența deciziile strategice și atragerea de capital nou, în funcție de evoluția relațiilor dintre părți 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică concurenții grupului și nu oferă informații comparative despre cotele de piață, astfel că peisajul competitiv trebuie completat din surse externe 1. Activitatea de producție și modernizare a tabloului șinowier presupune rivalitatea cu alți producători de locomotive și vagoane, în special din Europa Centrală și de Est.

    Din perspectiva documentului analizat, avantajul competitiv nu poate fi evaluat în cifre, dar integrarea producției cu serviciile de întreținere și cu sistemele de comandă, prin filiala NEWAG INTECO DS, ar putea susține fidelizarea clienților 1.

    • Alstom

      Producător francez de material rulant feroviar, concurent în livrările de locomotive și tabor pe piețe europene; nu este menționat în raportul sursă.

    • Stadler Rail

      Producător elvețian de vehicule feroviare, activ pe piețe apropiate de cele ale grupului; nu apare în raportul sursă.

    • Siemens Mobility

      Divizie a grupului Siemens specializată în sisteme feroviare și tabor; concurență potențială pe contracte mari de echipamente.

    • CRRC

      Grup chinez de material rulant feroviar, prezent pe mai multe piețe internaționale; nu este menționat în sursă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / NEWAG Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    NEWAG Spółka Akcyjna (NWG.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw