olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Oberbank AG OBS.VI
Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000625108 · Verticală: Companii listate din Austria
Oberbank AG este o bancă regională independentă cu sediul la Linz, care oferă servicii universale pentru clienți privați și corporativi în Austria, Germania, Cehia, Slovacia și Ungaria. Pentru anul 2026 banca anticipează o ușoară creștere a venitului din dobânzi și un venit din comisioane mai ridicat, în timp ce își continuă strategia de creștere organică.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Oberbank AG (OBS.VI) costa 83,60 EUR (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,01, interval pe 52 de săptămâni 76,00–83,60 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 79,7
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 82,83 – 83,97
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 1,4 %
- SMA 50 / 200
- 82,20 / 74,75
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,43 / 0,52
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | +0,4 % | indisponibil | — |
| 3 luni | +0,7 % | −3,3 % | +4,0 pp | — |
| 6 luni | +2,2 % | +4,0 % | −1,8 pp | — |
| De la început de an | +9,7 % | +8,1 % | +1,6 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +10,7 % | indisponibil | +4,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | +7,7 % |
| 5 ani | +83,3 % | +43,6 % | +39,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 381,3 mil | 378,1 mil | 371,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −0,8 % | −1,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,4 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 4,4 mld EUR
- Active totale
- 29,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,7 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,4 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 347,2 mil | 336,1 mil | 347,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 27,8 mld | 28,4 mld | 29,4 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,9 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | esef· 15 apr. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 564,8 mil | 412,5 mil | 168,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 11,5 mil | -313,4 mil | -464,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -27,4 mil | -132,0 mil | -78,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 51,2 mil | 70,6 mil | 81,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 30,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 0 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
0 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Oberbank AG (OBS.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 8,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OMV.VIOmv Aktiengesellschaft | 35,4 mld | 23,3 | 8,9 % | 6,3 % | −7,2 % | +52 % / +85 % |
| VER.VIVerbund AG | 24,1 mld | 16,2 | 14,7 % | 18,6 % | −2,8 % | +9 % / −21 % |
| STR.VIStrabag Se | 11,9 mld | 12,9 | 17,2 % | 4,9 % | +7,4 % | +33 % / +171 % |
| ANDR.VIAndritz AG | 8,0 mld | 17,6 | 19,3 % | 5,8 % | −5,2 % | +32 % / +65 % |
| VOE.VIvoestalpine AG | 7,2 mld | 17,1 | 5,7 % | 2,8 % | −4,3 % | +13 % / +62 % |
| EVN.VIEvn AG | 5,4 mld | 12,4 | 6,9 % | 14,6 % | +3,8 % | +14 % / +12 % |
| ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft | 3,0 mld | — | -2,4 % | -1,4 % | +12,7 % | +301 % / +428 % |
| DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft | 2,4 mld | 22,2 | 24,0 % | 4,3 % | +7,1 % | +12 % / +70 % |
| CPI.VICPI Europe AG | 2,2 mld | 4,2 | 12,2 % | 68,2 % | −6,7 % | +0 % / −17 % |
| POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft | 2,2 mld | 16,3 | 18,3 % | 4,3 % | −2,6 % | +5 % / +2 % |
| WIE.VIWienerberger AG | 1,9 mld | 11,5 | 5,9 % | 3,6 % | +1,2 % | −41 % / −33 % |
| LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft | 1,7 mld | — | -11,8 % | -5,2 % | −2,3 % | −51 % / −67 % |
| MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft | 1,3 mld | 17,5 | 3,6 % | 1,9 % | −4,8 % | −19 % / −40 % |
| POS.VIPorr AG | 1,2 mld | 10,8 | 12,9 % | 1,8 % | +1,7 % | +6 % / +168 % |
| AMAG.VIAMAG Austria Metall AG | 1,1 mld | 33,6 | 4,7 % | 2,3 % | +2,1 % | +35 % / +20 % |
| BMAG.VIPIERER Mobility AG | 1,1 mld | 1,8 | 638,9 % | 58,9 % | −46,3 % | +86 % / −47 % |
| FQT.VIFrequentis AG | 830,6 mil | 29,5 | 15,5 % | 4,9 % | +20,8 % | −9 % / +122 % |
| ETS.VIEuroTeleSites AG | 730,3 mil | 21,9 | 8,8 % | 11,9 % | +3,7 % | −7 % / +31 % |
| AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft | 729,2 mil | — | -3,6 % | -1,2 % | −7,9 % | −2 % / −14 % |
| FACC.VIFacc AG | 607,0 mil | 28,7 | 9,1 % | 2,2 % | +11,3 % | +23 % / +129 % |
| ROS.VIRosenbauer International AG | 600,7 mil | 12,1 | 17,4 % | 3,5 % | +9,4 % | +37 % / +107 % |
| 1AST.VIASTA Energy Solutions AG | 515,6 mil | 17,1 | 42,3 % | 4,3 % | +8,3 % | indisponibil / indisponibil |
| SBO.VISbo AG | 451,1 mil | 19,1 | 5,2 % | 5,2 % | −18,8 % | +4 % / −31 % |
| SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding | 380,1 mil | 905,0 | 0,1 % | 0,1 % | −2,1 % | +40 % / +28 % |
| ACAG.VIAustriacard Holdings AG | 348,9 mil | 25,7 | 11,4 % | 4,1 % | −8,2 % | +77 % / +65 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OBS.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Oberbank AG este o bancă regională independentă cu sediul la Linz, care oferă servicii universale pentru clienți privați și corporativi în Austria, Germania, Cehia, Slovacia și Ungaria. Pentru anul 2026 banca anticipează o ușoară creștere a venitului din dobânzi și un venit din comisioane mai ridicat, în timp ce își continuă strategia de creștere organică.
SWOT
Puncte tari
- Bancă regională independentă, cu relații locale solide și o bază de clienți diversificată.
- Gamă largă de produse financiare, de la conturi la investiții, credite și servicii internaționale pentru firme.
- Experiență în produse sustenabile și în parteneriate cu instituții europene și publice.
Puncte slabe
- Dependența de piețele din Austria și Germania, unde se concentrează cea mai mare parte a personalului și a activității.
- Venitul din dobânzi este sensibil la scăderea nivelului dobânzilor, ceea ce a redus rezultatele din acest segment.
- Dimensiunea mai mică față de marile grupuri bancare poate limita resursele pentru investiții în tehnologie.
Oportunități
- Creșterea creditării corporative și private ar putea sprijini venitul din dobânzi dacă mediul economic continuă să se îmbunătățească.
- Extinderea serviciilor digitale și a inteligenței artificiale ar putea crește eficiența și atrage clienți noi.
- Dezvoltarea finanțărilor sustenabile ar putea deschide noi oportunități cu clienții corporativi aflați în tranziție energetică.
Amenințări
- Presiunea concurențială din partea băncilor mari și a fintech-urilor ar putea reduce marjele pe segmentele de bază.
- Incertitudinile geopolitice și tensiunile de pe piețele financiare ar putea afecta rezultatele și calitatea portofoliului.
- Schimbările reglementare privind sustenabilitatea și raportarea ar putea crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Risc de creditmediu
Deteriorarea economiei ar putea crește nerambursările și necesitatea de provizioane, afectând rezultatul net.
- Risc de dobândămediu
Modificările bruște ale nivelului dobânzilor ar putea afecta venitul net din dobânzi și valoarea portofoliului de titluri.
- Risc geopoliticmediu
Conflictul din Orientul Mijlociu creează incertitudini a căror efect asupra anului 2026 nu poate fi estimat în acest moment.
- Risc de concentrare regionalăscăzut
Activitatea concentrată în câteva piețe ar putea amplifica impactul unei crize economice locale.
- Risc de sustenabilitatescăzut
Cerințele crescânde de raportare și dezvoltarea portofoliului de credite verzi ar putea implica costuri și riscuri de date.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Mediul economic mai favorabil din Austria și Germania ar putea sprijini creșterea creditării și a veniturilor din comisioane, așa cum estimează conducerea.
- Dacă stabilitatea dobânzilor se menține, venitul din dobânzi ar putea crește ușor, pe fondul creșterii creditării din anul precedent.
- Strategia 2030 și investițiile în digitalizare ar putea îmbunătăți eficiența și capacitatea de a atrage clienți noi.
Ce ar strica teza
- Incertitudinile geopolitice ar putea afecta piețele și rezultatele băncii într-un mod care nu poate fi estimat acum.
- Presiunea concurențială din partea marilor bănci și a fintech-urilor ar putea reduce marjele pe segmentele de bază.
- Rezultatul anului 2026 depinde în mare măsură de portofoliul de participații și de evoluția piețelor, ceea ce face dificilă o estimare precisă.
De urmărit
- Evoluția venitului din dobânzi și a celui din comisioane2026
- Nivelul provizioanelor pentru risc de credit2026
- Efectele conflictului din Orientul Mijlociu asupra activității băncii2026
- Progresul strategiei 2030 și al obiectivelor de finanțare sustenabilă2030
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Oberbank AG se prezintă drept o bancă regională austriacă independentă, cu sediul în Linz, a cărei rețea de sucursale acoperă cinci piețe: Austria, Germania, Cehia, Slovacia și Ungaria 1. Banca deservește atât clienții privați, cât și pe cei corporativi și se definește ca o bancă universală, oferind gama completă de servicii financiare. La finalul anului 2025 avea 2.386 de angajați, cei mai mulți în Austria 1.
Oferta include conturi și operațiuni de plată, economisire și investiții, credite pentru clienți privați, precum și finanțări de capital circulant, finanțări de investiții, leasing și operațiuni internaționale pentru firme. În Private Banking sunt disponibile consultanță și administrare de active, valori mobiliare și fonduri 1. Banca a dezvoltat și un portofoliu extins de produse sustenabile, de la credite verzi la conturi sustenabile.
În planul strategic 2030, banca își propune să își extindă cota de piață în toate piețele, să își îmbunătățească capacitatea de acces la piețele de capital și să avanseze digitalizarea și utilizarea inteligenței artificiale 1. Strategia de sustenabilitate include un obiectiv de finanțări corporative sustenabile de 2,6 miliarde EUR între 2026 și 2030 1.
Segmente
Clienți privați
Pentru clienții privați, banca oferă conturi, economisire, credite, produse de asigurare și pensie, precum și servicii de investiții și fonduri. Sunt disponibile și produse sustenabile, precum conturi verzi și credite pentru renovări energetice sau mobilitate electrică 1.
Clienți corporativi
Pentru firme, Oberbank acoperă finanțarea capitalului de lucru, a investițiilor, leasingul și operațiunile internaționale, inclusiv prin programe de refinanțare EIB și instrumente OeKB pentru investiții verzi 1.
Private Banking și investiții
Divizia de administrare a averii oferă consultanță, administrare de portofolii și fonduri, inclusiv soluții sustenabile și fonduri din colaborarea cu 3 Banken-Generali 1.
Piața în context
Oberbank activează ca bancă regională pe piețele din Austria, Germania, Cehia, Slovacia și Ungaria, cu o pondere importantă în Austria, unde își are sediul și cea mai mare parte a personalului 1. Banca descrie un mediu economic din ce în ce mai favorabil în Austria și Germania pentru 2026 1.
Scăderea nivelului dobânzilor a redus în 2025 venitul net din dobânzi, dar a stimulat creșterea creditării. Conducerea nu așteaptă modificări majore ale dobânzilor, ceea ce a determinat estimarea unei ușoare creșteri a venitului din dobânzi 1.
Tendințe
- Mediu economic mai favorabilvânt din spate
Conducerea observă o îmbunătățire a mediului economic în Austria și Germania, ceea ce ar putea sprijini cererea de credite și activitatea comercială.
- Dobânzi stabilemixt
Așteptarea ca dobânzile să nu se mai modifice semnificativ sprijină estimarea unui venit din dobânzi ușor mai mare, dar limitează câștigurile din marjele de dobândă.
- Digitalizare și inteligență artificialăvânt din spate
Banca lucrează la extinderea digitalizării și la utilizarea inteligenței artificiale, ceea ce ar putea reduce costurile și îmbunătăți experiența clienților.
- Incertitudine geopoliticăvânt din față
Conflictul din Orientul Mijlociu a creat incertitudini suplimentare, iar efectele asupra anului 2026 nu pot fi estimate momentan, ceea ce ar putea afecta piețele financiare și riscul de credit.
Poziția concurențială
Oberbank concurează cu alte bănci regionale și cu grupuri bancare mari din Austria, Germania și Europa Centrală, în special pe segmentul clienților corporativi din Austria și Germania. Poziționarea sa ca bancă regională cu relații locale este un punct de diferențiere.
Pe piețele de economisire și investiții, banca concurează cu fondurile și băncile specializate, iar avantajul ei constă în parteneriatele cu furnizori de asigurări și fonduri, precum și în soluțiile sustenabile dezvoltate pentru clienți.
- Erste Group Bank
Bancă austriacă cu prezență regională similară în Europa Centrală și de Est, concurent direct pe piața austriacă.
- Raiffeisen Bank International
Grup bancar austriac activ în mai multe țări din Europa Centrală și de Est, concurent în segmentul corporativ.
- Bausparkasse Wüstenrot
Partener de cooperare al băncii pentru produse de economisire și locuințe, dar și un actor de pe piața de economisire.
- Generali Versicherung
Partener de cooperare al băncii pentru produse de asigurare și pensie, activ și ca furnizor concurent în zona de economisire pe termen lung.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Oberbank AG · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.