olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
On the Beach Group plc OTB.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BYM1K758 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
On the Beach Group plc este un operator britanic de vacanțe online, care vinde pachete de călătorie către destinații de plajă și, din ce în ce mai mult, orașe și rute cu zbor lung, printr-un model flexibil, cu active reduse. Raportul anual FY25 arată o reducere foarte mare a emisiilor operaționale, ceea ce face ca riscurile climatice directe să fie, în prezent, considerate minime de companie.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea On the Beach Group plc (OTB.L) costa 1,76 GBP (−1,12 % într-o zi), cu capitalizare 274,9 mil GBP, P/E 33,2 pe un EPS diluat de 0,05 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,78 %, beta 1,14, interval pe 52 de săptămâni 1,32–2,34 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,63 – 1,82
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 10,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,75 / 1,76
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / 0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,5 % | −0,6 % | +1,1 pp | — |
| 3 luni | −6,6 % | −4,2 % | −2,4 pp | — |
| 6 luni | +3,9 % | +4,3 % | −0,4 pp | — |
| De la început de an | −23,2 % | +7,5 % | −30,7 pp | — |
| 1 an | −17,3 % | +9,9 % | −27,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +77,2 % | +49,8 % | +27,4 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −42,7 % | +42,8 % | −85,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 17,6, mediană 18,1, max 41,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 112,1 mil | 119,2 mil | 121,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +6,3 % | +1,8 % |
| Profit net | 10,1 mil | 13,0 mil | 8,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +28,7 % | −33,8 % |
| EPS diluat | 0,06 | 0,08 | 0,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +28,3 % | −31,2 % |
| netă % | 9,0 % | 10,9 % | 7,1 % |
| Flux de numerar liber | 21,9 mil | 26,9 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 91,7 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 156,8 mil GBP
- Active totale
- 502,1 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,28x
- ROE
- 5,1 %
- ROA
- 1,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 112,1 mil | 119,2 mil | 121,4 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,7 mil | 4,8 mil | — | esef· 04 feb. 2025verificat |
| Profit brut | 106,4 mil | 117,5 mil | 118,9 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 12,0 mil | 20,1 mil | 22,9 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,5 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 14,4 mil | 25,2 mil | 27,9 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,5 mil | 6,3 mil | 3,3 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | 10,1 mil | 13,0 mil | 8,6 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,06 | 0,08 | 0,05 | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,01 | 0,03 | esef· 17 feb. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 75,8 mil | 96,2 mil | 91,7 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 165,3 mil | 188,4 mil | 204,5 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active curente | 350,6 mil | 423,7 mil | 442,0 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,3 mil | 3,6 mil | 2,6 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 435,2 mil | 495,9 mil | 502,1 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 261,2 mil | 304,3 mil | 340,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 264,4 mil | 310,9 mil | 344,3 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 267,0 mil | 313,4 mil | 345,3 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 168,2 mil | 182,5 mil | 156,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 165,6 mil | 166,7 mil | 156,4 mil | esef· 17 feb. 2026derivat |
- 2023
- 165,6 mil
- 2024
- 166,7 mil
- 2025
- 156,4 mil
esef· 17 feb. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 22,0 mil | 26,9 mil | 34,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 100,0 mii | 0 | — | esef· 04 feb. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 21,9 mil ≈ | 26,9 mil ≈ | — | esef· 04 feb. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,9 mil | -2,6 mil | 0 | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,8 mil | -5,6 mil | -39,8 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 1,5 mil | 4,9 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 30,9 mil | esef· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 274,9 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 7,1 % | 43 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 404,7 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,8x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 40 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 33,2x | 6 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 12,7 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 13,0 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 14,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ON THE BEACH GROUP PLC (OTB.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 121,4 mil GBP în 2025; creștere an/an 1,8 %; marjă netă 7,1 %; ROE 5,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,45–0,65 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,55 GBP, prețul de 1,76 GBP lasă un potențial de -68,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -218,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 404,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 8,8x
- Randament FCF: 12,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 13,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 14,1 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 33,2x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| OTB.LOn The Beach Group PLC | 274,9 mil | 33,2 | 5,1 % | 7,1 % | +1,8 % | −8 % / +59 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OTB.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,05 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 1,86 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 2,80 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 0,97 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 1,93 Randament total 15 % · Pe an 5 % | 3,20 Randament total 89 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 0,89 Randament total -43 % · Pe an -11 % | 2,00 Randament total 23 % · Pe an 4 % | 3,65 Randament total 121 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 0,48
- Marja netă± 0,34
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,28
- Diluare anuală± 0,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
On the Beach Group plc este un operator britanic de vacanțe online, care vinde pachete de călătorie către destinații de plajă și, din ce în ce mai mult, orașe și rute cu zbor lung, printr-un model flexibil, cu active reduse. Raportul anual FY25 arată o reducere foarte mare a emisiilor operaționale, ceea ce face ca riscurile climatice directe să fie, în prezent, considerate minime de companie 1.
SWOT
Puncte tari
- Model flexibil, cu active reduse, care permite adaptarea rapidă a destinațiilor și a rutelor.
- Protecție ATOL și pachete protejate, care susțin încrederea clienților.
- Emisiile operaționale au scăzut foarte mult față de anul de referință, ceea ce reduce expunerea la costurile carbonului.
Puncte slabe
- Dependența de sezonalitatea și de cererea pentru destinațiile de plajă face veniturile sensibile la schimbări de comportament.
- Segmentul B2B a fost închis, ceea ce arată că unele activități nu au fost rentabile.
- Riscurile legate de fluxul de clienți și de imaginea companiei depind de experiența de serviciu și de recenziile publice.
Oportunități
- Extinderea spre orașe și rute long-haul ar putea atrage clienți noi.
- Dacă sentimentul climatic se schimbă, compania ar putea promova destinații cu temperaturi mai scăzute.
- Parteneriate consolidate, precum cele cu operatori din Turcia, ar putea extinde alegerea pentru clienți.
Amenințări
- Evenimentele meteo extreme ar putea perturba călătoriile și reduce atractivitatea anumitor destinații.
- Dacă se introduce o taxă pe carbon pentru aviație, costurile ar putea crește.
- Reglementările pentru turism și vânzarea pachetelor se schimbă, iar costurile de conformitate ar putea crește.
Riscuri
- Incendii și inundații în destinațiimediu
Evenimentele meteo extreme ar putea perturba zborurile și cazările, cu pierderi de venituri. Compania a gestionat până acum aceste evenimente prin planuri de incident.
- Sentiment climatic al consumatorilormediu
Dacă aviația ajunge să fie percepută ca un sector problematic, cererea ar putea scădea. Raportul nu observă un impact în prezent.
- Taxarea carbonuluimediu
O taxă aplicată aviației ar putea crește costurile, mai ales dacă ar include emisiile indirecte ale întregului lanț de valoare.
- Reglementarea pachetelor turisticemediu
Reforma privind pachetele de călătorie ar putea modifica obligațiile de protecție și costurile de operare.
- Retenția talentelorscăzut
Percepția angajaților față de sectoarele cu emisii ridicate ar putea afecta atragerea și păstrarea personalului, deși impactul estimat este redus.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă extinderea spre orașe și rute long-haul se traduce în creșterea vânzărilor B2C, modelul cu active reduse ar putea susține o creștere mai rapidă a veniturilor.
- Reducerea foarte mare a emisiilor operaționale ar putea diminua riscul costurilor legate de carbon, dacă reglementarea se concentrează pe operațiunile directe.
- Sprijinul puternic al acționarilor pentru noua politică de remunerare arată un nivel de încredere în conducere, potrivit raportului.
Ce ar strica teza
- Dacă evenimentele meteo extreme se repetă în destinațiile populare, cererea ar putea scădea și costurile de gestionare a incidentelor ar putea crește.
- Dacă sentimentul climatic al consumatorilor se înrăutățește, cererea pentru zboruri ar putea fi afectată, iar strategia de destinații ar trebui reconsiderată.
- Închiderea segmentului B2B arată că unele activități nu au avut rentabilitate, iar revenirea la această zonă ar putea fi dificilă.
De urmărit
- Rezultatele primului trimestru și ritmul extinderii în orașe și rute long-haulQ1 2026
- Actualizarea analizei de scenarii climatice și a emisiilor Scope 3FY26
- Evoluția reformei privind pachetele turistice și a consultărilor guvernamentale2026
- Progresul spre ținta internă de reducere a emisiilor Scope 1 și 2 până în 20302030
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul vinde pachete turistice și zboruri printr-o platformă online, sub regimul de protecție ATOL pentru consumatori. Potrivit raportului anual, modelul de business este unul flexibil și cu active reduse, ceea ce permite adaptarea rapidă a gamei de destinații. În FY25, rețeaua de oferte a fost extinsă, ajungând la 155 de orașe active, cu accent pe piața long-haul 1.
Clienții sunt în centrul strategiei declarate: compania măsoară satisfacția prin Net Promoter Score, iar remunerația executivilor este legată de acest indicator. În FY25 au fost lansate chat live, un IVR îmbunătățit, chatboti și o aplicație pentru gestionarea vacanței 1.
Pe planul guvernanței, consiliul a luat în FY25 decizia de a încheia activitatea B2B Classic Collection, pentru a concentra resursele pe segmentul B2C, pe care consiliul îl consideră mai mare, mai rapid în creștere și mai profitabil 1.
Segmente
B2C, vânzarea directă către consumatori
Acesta este centrul activității, după decizia consiliului de a concentra resursele pe B2C. Consiliul a apreciat că segmentul este mai mare, crește mai repede și oferă o rentabilitate mai bună 1.
Classic Collection, B2B
Segmentul B2B este în curs de închidere ordonată, conform deciziei consiliului din anul fiscal 2025. Rezervările existente sunt onorate, iar furnizorii și partenerii comerciali au fost informați din timp 1.
Piața în context
Raportul anual nu oferă date de piață cuantificate; sunt menționate consultări guvernamentale privind reforma pachetelor turistice și implicarea în organizația industriei Online Travel UK. Statutul ATOL și reglementările CAA, CMA și FCA influențează direct condițiile de operare 1.
Cererea este influențată de preferințele consumatorilor, de vreme și de evenimente extreme în destinațiile populare. Compania a raportat incendii, inundații și probleme de control al traficului aerian în FY25, gestionate prin planuri de răspuns, dar fără pierderi incluse în planurile financiare 1.
Tendințe
- Extinderea spre orașe și rute long-haulvânt din spate
Compania își diversifică oferta către city breaks și destinații long-haul, ceea ce ar putea reduce dependența de un singur tip de destinație. Efectul depinde de cât de bine se transformă această extindere în vânzări.
- Sentimentul climatic al consumatorilormixt
Dacă sentimentul față de zborurile cu emisii ridicate se înrăutățește, cererea ar putea scădea, iar compania ar putea muta oferta spre alternative cu temperaturi mai scăzute. Pentru moment, raportul nu observă un impact asupra cererii.
- Evenimente meteo extreme în destinațiivânt din față
Incendiile și inundațiile pot perturba călătoriile și pot schimba atractivitatea destinațiilor. Planul de gestionare a incidentelor a limitat până acum impactul operațional.
- Reglementarea prețului carbonuluivânt din față
Dacă va fi introdusă o taxă pe carbon pentru aviație, costurile ar putea crește. Compania consideră că impactul asupra operațiunilor proprii ar fi limitat, dar un impozit aplicat emisiilor Scope 1–3 ar avea efecte substanțiale.
Poziția concurențială
Raportul anual din fișierul sursă nu numește concurenți directi. Companiile din aceeași categorie, operatorii de vacanțe online, sunt descrise doar în termeni generali, prin alianțe și parteneriate cu companii aeriene și cu operatori turistici.
Avantajele competitive menționate țin de flexibilitatea modelului cu active reduse, de protecția ATOL și de programele de fidelizare bazate pe Net Promoter Score. Sursa nu oferă o comparație cantitativă cu alți jucători din piață.
- Sun Express
Partener menționat pentru oferta de vacanțe în Turcia; raportul descrie o colaborare consolidată în FY25, nu un concurent direct.
- Operatori de călătorii online din Regatul Unit
Grup de concurenți din aceeași categorie, reprezentat în organizația industriei Online Travel UK, unde compania a publicat un white paper.
- Agenții de turism tradiționale
Canal de vânzare concurent, cu care compania interacționează prin feedback și parteneriate.
- Companii aeriene low-cost și operatori charter
Furnizori cu care compania colaborează pentru capacitate, dar și alternative pentru clienți care aleg zborul separat.
Știri și depuneri
Din presă
- ‘Helpless’: The families facing winter in tents on the beach in GazaAl Jazeera — World · 05 nov. 2026 · EN
- Year of Linux on the Beach confirmedThe Register · 27 oct. 2026 · EN
- Brits are eyeing up haunted holidays and less sex on the beachSurge — GDELT DOC · 19 oct. 2026 · RO
- 🇪🇸 🇲🇦 More footage of the situation on the beach above mentioned. A journalist w…Telegram — Intel Slava Z (pro-RU OSINT EN) · 01 sept. 2026 · EN
- Pebbles on the BeachACM Queue · 06 iul. 2026 · EN
- Night Flights in Moscow, FSB on the Beach, Mad ScientistsKyiv Post · 25 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202517 feb. 2026
- Raportul anual 202404 feb. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-09-30 (ESEF) · SEC / On the Beach Group plc · 30 sept. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.