olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Creightons PLC PAM.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0002341666 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,21GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Creightons PLC este un producător britanic de produse cosmetice și de îngrijire personală, care lucrează cu marcă proprie, branduri proprii și producție contractuală. În anul fiscal 2024, cifra de afaceri a scăzut la 53,2 milioane GBP, dar profitabilitatea operațională s-a îmbunătățit, iar compania încearcă să își reconstruiască marjele într-un context de presiuni inflaționiste și de consum slab.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Creightons PLC (PAM.L) costa 0,21 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 14,6 mil GBP, randament al dividendului 3,06 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 0,21–0,32 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
14,6 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,05 · TTM până la 31 mar. 2024
E/P (TTM)
-24,24 %
TTM până la 31 mar. 2024
Randament dividend
3,06 %
DPS 12 luni 0,01
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
0,210,32

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,20 – 0,24
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 16,9 %
SMA 50 / 200
0,23 / 0,29
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−7,6 %−0,6 %−7,0 pp—
3 luni−5,6 %−4,2 %−1,4 pp—
6 luni−9,6 %+4,3 %−13,9 pp—
De la început de an−28,0 %+7,5 %−35,5 pp—
1 an−28,0 %+9,9 %−37,9 pp+5,8 %
3 ani−19,8 %+49,8 %−69,7 pp+26,3 %
5 ani−78,3 %+42,8 %−121,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,3 %
26 nov. 2025 → 21 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−83,6 %
15 nov. 2021 → 05 mar. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,3 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri61,2 mil58,6 mil53,2 mil
Venituri an/anindisponibil−4,2 %−9,2 %
Profit net3,1 mil514,0 mii-3,5 mil
Profit net an/anindisponibil−83,5 %−786,2 %
EPS diluat0,040,01-0,05
EPS diluat an/anindisponibil−83,7 %−892,3 %
netă %5,1 %0,9 %-6,6 %
Flux de numerar liber307,0 mii5,0 mil5,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 mar. 2024

Numerar
3,1 mil GBP
Datorie financiară
2,9 mil GBP
Datorie netă
-203,0 mii GBP
Capitaluri proprii
22,1 mil GBP
Active totale
36,1 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,13x
Lichiditate curentă
2,34x
ROE
-14,8 %
ROA
-8,6 %
Marja FCF
10,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2022
61,2 mil
2023
58,6 mil
2024
53,2 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Costul vânzărilor
2022
35,0 mil
2023
34,2 mil
2024
30,4 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Profit brut
2022
26,2 mil
2023
24,3 mil
2024
22,8 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Profit operațional
2022
4,4 mil
2023
1,4 mil
2024
-2,9 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
308,0 mii
2023
420,0 mii
2024
349,0 mii

esef· 30 iul. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2022
3,5 mil
2023
687,0 mii
2024
-3,3 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Impozit pe profit
2022
345,0 mii
2023
173,0 mii
2024
250,0 mii

esef· 30 iul. 2024verificat

Profit net
2022
3,1 mil
2023
514,0 mii
2024
-3,5 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

EPS diluat
2022
0,04
2023
0,01
2024
-0,05

esef· 30 iul. 2024verificat

Dividend pe acțiune
2022
0,01
2023
—
2024
—

esef· 18 iul. 2023verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2022
840,0 mii
2023
1,7 mil
2024
3,1 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Creanțe
2022
13,6 mil
2023
12,7 mil
2024
10,5 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Stocuri
2022
12,5 mil
2023
10,2 mil
2024
8,2 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Active curente
2022
26,9 mil
2023
24,6 mil
2024
21,9 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2022
6,1 mil
2023
5,9 mil
2024
5,2 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Fond comercial
2022
2,9 mil
2023
2,9 mil
2024
1,6 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
10,9 mil
2023
10,9 mil
2024
6,4 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Active totale
2022
47,8 mil
2023
45,5 mil
2024
36,1 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Datorii comerciale
2022
10,1 mil
2023
9,8 mil
2024
8,3 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Datorie pe termen scurt
2022
2,7 mil
2023
2,5 mil
2024
620,0 mii

esef· 30 iul. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2022
4,4 mil
2023
3,5 mil
2024
2,3 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Datorii curente
2022
14,3 mil
2023
12,7 mil
2024
9,3 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Datorii totale
2022
22,2 mil
2023
20,1 mil
2024
14,1 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Capital propriu
2022
25,7 mil
2023
25,5 mil
2024
22,1 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
67,3 mil
2023
—
2024
68,5 mil

esef· 30 iul. 2024derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2022
1,4 mil
2023
5,8 mil
2024
6,0 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Investiții (capex)
2022
1,1 mil
2023
825,0 mii
2024
321,0 mii

esef· 30 iul. 2024verificat

Flux de numerar liber
2022
307,0 mii ≈
2023
5,0 mil ≈
2024
5,7 mil ≈

esef· 30 iul. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-8,1 mil
2023
-2,6 mil
2024
-608,0 mii

esef· 30 iul. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
967,0 mii
2023
-2,4 mil
2024
-3,9 mil

esef· 30 iul. 2024verificat

Dividende plătite
2022
428,0 mii
2023
0
2024
—

esef· 18 iul. 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
—
2023
576,0 mii
2024
0

esef· 30 iul. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-306,3 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-786,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-892,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
14,4 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
42,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-5,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
-6,6 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
10,7 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
-14,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
ROA
-8,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
ROIC
-9,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
ROCE
-10,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
-203,0 mii GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Acoperirea dobânzilor
-8,4x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
6,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
321,0 mii GBP
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
5,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
80 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Zile de stoc (DIO)
111 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Zile de plată (DPO)
109 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
82 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
14,6 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
14,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-24,2 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
P/FCF
2,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Randament FCF
39,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,21 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 14,6 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
14,6 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-14,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 mar. 2024
Marja netă
-6,6 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
3,1 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2024
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2024
Sursă: esefpublicat 30 iul. 2024
verificat 97derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-9,5 %17 (față de colegi)23 %
    Marja netă · Calitate-6,6 %26 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-8,4x0 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare39,2 %100 (pe interval fix)18 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)9 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate20/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CREIGHTONS PLC (PAM.L). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 53,2 mil GBP în 2024; creștere an/an -9,2 %; marjă netă -6,6 %; ROE -14,8 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,41–0,56 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,48 GBP, prețul de 0,21 GBP lasă un potențial de 124,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 55,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,3x
    • Randament FCF: 39,2 %
    • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: -9,5 %
    • Marja netă: -6,6 %
    • Acoperirea dobânzilor: -8,4x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−82,2 %)
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−69,5 %)
    ROE
    -14,8 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−203,3 %)
    Marja netă
    -6,6 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−161,6 %)
    Marja EBIT
    -5,5 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−124,0 %)
    Venituri an/an
    -9,2 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−216,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+7,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    PAM.LCreightons PLC14,6 mil—-14,8 %-6,6 %−9,2 %−33 % / −1 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAM.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Creightons PLC este un producător britanic de produse cosmetice și de îngrijire personală, care lucrează cu marcă proprie, branduri proprii și producție contractuală. În anul fiscal 2024, cifra de afaceri a scăzut la 53,2 milioane GBP, dar profitabilitatea operațională s-a îmbunătățit, iar compania încearcă să își reconstruiască marjele într-un context de presiuni inflaționiste și de consum slab.

      SWOT

      Puncte tari

      • Grupul are o poziție consolidată în marca proprie, cu dezvoltare de produse, calitate de fabricație și livrare rapidă. Capacitatea de producție este flexibilă și permite răspuns rapid la nevoile clienților.
      • Bilanțul s-a întărit după reducerea datoriilor, iar operațiunile generează numerar pozitiv, ceea ce oferă spațiu pentru investiții.
      • Portofoliul de branduri și mărci proprii oferă diversificare față de un singur canal de vânzare.

      Puncte slabe

      • Veniturile au scăzut în anul fiscal 2024, iar profitul a fost afectat de deprecierea brandului Emma Hardie.
      • Diviziile de branduri și de producție contractuală au înregistrat scăderi, reflectând dependența de câțiva clienți mari.
      • Strategia pentru China s-a dovedit ineficientă și a fost suspendată, ceea ce arată slăbiciuni în execuția internațională.

      Oportunități

      • Extinderea în categorii noi, precum SPF și îngrijirea sănătății, ar putea deschide creștere în marca proprie.
      • Creșterea vânzărilor digitale și extinderea pe piețe noi ar putea susține volumele brandurilor.
      • Capacitatea de producție disponibilă ar putea genera profit suplimentar dacă vânzările cresc.

      Amenințări

      • Inflația și costurile de import ar putea reduce din nou marjele dacă nu pot fi transferate către clienți.
      • Consumul slab și dobânzile ridicate ar putea afecta comenzile retailerilor și capacitatea clienților de a plăti.
      • Presiunile de conformitate și sustenabilitate ar putea crește costurile dacă nu sunt gestionate din timp.

      Riscuri

      • Risc de credit al cliențilormediu

        Clienții ar putea să nu plătească într-un context economic slab, iar grupul a retras din afaceri fără asigurare de credit.

      • Costuri și aprovizionareridicat

        Creșterea costurilor materiilor prime și a importurilor ar putea comprima marjele dacă prețurile nu pot fi majorate.

      • Dependența de clienți mariridicat

        Pierderea unui client important ar putea afecta în mod semnificativ veniturile mărcii proprii și ale producției contractuale.

      • Depreciere de active necorporalemediu

        Brandul Emma Hardie a fost depreciat, iar rezultate slabe viitoare ar putea duce la noi depreciere.

      • Risc ciberneticmediu

        Atacurile cibernetice ar putea duce la pierderi financiare, întreruperi ale activității și scurgeri de date.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă reducerea costurilor și îmbunătățirea marjelor se mențin, iar vânzările revin, grupul ar putea transforma capacitatea disponibilă în profit mai mare.
      • Creșterea mărcii proprii, unde compania este furnizor important pentru un mare retailer, ar putea susține veniturile pe termen lung.
      • Reducerea datoriei și generarea de numerar pozitiv ar putea permite investiții și, în timp, dividende mai consistente.

      Ce ar strica teza

      • Dacă cererea consumatorilor rămâne slabă, veniturile ar putea continua să scadă și marjele ar putea fi din nou afectate.
      • Dependența de câțiva clienți mari și pierderile din branduri arată vulnerabilități care ar putea persista.
      • Depreciările și strategiile internaționale nereușite sugerează că execuția ar putea rămâne dificilă.

      De urmărit

      • Evoluția veniturilor și a marjelor operaționale față de anul fiscal 2024next annual report
      • Lansarea gamei pentru noi clienți de marcă proprie și extinderea în SPF2025
      • Evoluția vânzărilor digitale și a distribuției pe Amazon2025
      • Nivelul datoriilor nete și politica de dividendnext annual report

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Creightons PLC este un grup britanic care dezvoltă, fabrică și comercializează produse de skincare, suncare și îngrijire corporală. Activitatea se împarte în trei fluxuri de venituri: marcă proprie pentru retaileri, branduri proprii și producție contractuală pentru alți proprietari de mărci. Grupul operează din două situri de producție și își propune să își reconstruiască marjele după anii de erodare a profitabilității.

      Segmente

      Marcă proprie (Private label)

      Cel mai mare și în creștere flux de venituri al grupului, cu vânzări de 23,7 milioane GBP în anul fiscal 2024 1. Compania se prezintă drept furnizor important pentru un mare retailer din Marea Britanie și își extinde gama în SPF și alte categorii noi.

      Branduri proprii

      Include mărci precum TZone, Balance Active, Feather & Down, The Curl Company și Emma Hardie. Veniturile au scăzut la 21,0 milioane GBP în anul fiscal 2024 1, după ce grupul a retras din portofoliu produse cu marjă slabă și a pierdut distribuție pe o piață internațională.

      Producție contractuală

      Cel mai afectat flux, cu venituri de 8,4 milioane GBP în anul fiscal 2024 1. Scăderea reflectă comenzi reduse ale clienților din cauza cererii slabe și retragerea din afaceri fără asigurare de credit.

      Piața în context

      Grupul activează pe piața britanică de produse de îngrijire personală, unde cererea consumatorilor a fost afectată de criza costului vieții și de ratele dobânzii ridicate, Banca Angliei ajungând la 5,25% 1. Compania își extinde distribuția în Scandinavia, Emiratele Arabe Unite, Spania și canalele digitale, dar cota de piață și evoluția sectorului nu sunt detaliate în sursă.

      Tendințe

      • Presiuni inflaționiste și costuri ale materiilor primevânt din față

        Costurile de import și termenele de livrare au crescut din cauza războiului din Ucraina și a problemelor din Marea Roșie, iar grupul încearcă să compenseze prin reformulare și majorări de prețuri.

      • Redresarea marjelor prin eficiențăvânt din spate

        Reducerea stocurilor, a costurilor generale și a depozitării a îmbunătățit marjele, iar compania spune că ar putea transforma aceste câștiguri în creștere a profitului dacă vânzările revin.

      • Cererea digitală și comerțul onlinevânt din spate

        Vânzările digitale reprezintă o parte importantă din vânzările unor branduri, iar grupul își extinde prezența pe Amazon și pe platformele de beauty, un canal care ar putea susține creșterea.

      • Consum slab și dobânzi ridicatevânt din față

        Cererea consumatorilor scăzută și perspectiva unor dobânzi ridicate pentru mai mult timp afectează volumele clienților și riscul de credit al grupului.

      Poziția concurențială

      Sursa nu identifică concurenții grupului. Compania afirmă că operează într-un mediu foarte competitiv, în care clienții pot transfera comenzi către alți furnizori, și că reduce riscul prin relații apropiate cu clienții, portofoliu propriu de branduri și diversificare a clienților.

      • Nu sunt identificați concurenți în sursă

        Sursa nu numește concurenți, deci nu sunt atribuite simboluri bursiere.

      • Furnizori de marcă proprie din Marea Britanie

        Compania se află în concurență cu alți producători care oferă marcă proprie retailerilor, sursa nefiind însă detaliată.

      • Branduri de îngrijire personală cu distribuție similară

        Mărcile grupului concurează pentru spațiu în magazine și pe platforme digitale cu alte branduri de consum.

      • Producători contractuali

        Divizia contractuală concurează cu alți producători care lucrează pentru proprietari de mărci.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-03-31 (ESEF) · SEC / Creightons PLC · 31 mar. 2024

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Creightons PLC (PAM.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw