olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
PensionBee Group plc PBEE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BNDRLN84 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
PensionBee Group plc administrează conturi de pensie private pentru clienți din Regatul Unit și, din 2024, din Statele Unite, prin care își mută pensiile existente într-un singur cont. În 2025 grupul a înregistrat al doilea an consecutiv de profitabilitate Adjusted EBITDA la nivel de grup, în timp ce expansiunea în SUA rămâne finanțată din capitalul atras în 2024.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PensionBee Group plc (PBEE.L) costa 1,23 GBP (−0,81 % într-o zi), cu capitalizare 292,1 mil GBP, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 1,20–1,70 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,19 – 1,32
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,31 / 1,41
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,0 % | +0,4 % | −5,4 pp | — |
| 3 luni | −18,0 % | −3,3 % | −14,7 pp | — |
| 6 luni | −12,1 % | +4,0 % | −16,1 pp | — |
| De la început de an | −24,1 % | +8,1 % | −32,2 pp | — |
| 1 an | −23,1 % | +10,7 % | −33,8 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +97,7 % | +50,1 % | +47,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −15,9 % | +43,6 % | −59,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 23,8 mil | 33,2 mil | 42,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +39,4 % | +28,3 % |
| Profit net | -10,6 mil | -3,1 mil | -2,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,05 | -0,01 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -44,4 % | -9,4 % | -6,7 % |
| Flux de numerar liber | -8,9 mil | 3,9 mil | -1,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 32,6 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 36,1 mil GBP
- Active totale
- 40,3 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 9,34x
- ROE
- -8,1 %
- ROA
- -7,0 %
- Marja FCF
- -4,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 23,8 mil | 33,2 mil | 42,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -10,7 mil | -3,2 mil | -3,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 288,0 mii | 289,0 mii | 357,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| EBITDA | -10,4 mil ≈ | -2,9 mil ≈ | -3,4 mil ≈ | esef· 09 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 36,0 mii | 26,0 mii | 17,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -10,7 mil | -3,1 mil | -2,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -150,0 mii | -11,0 mii | 61,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit net | -10,6 mil | -3,1 mil | -2,9 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,05 | -0,01 | -0,01 | esef· 09 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 12,2 mil | 35,0 mil | 32,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 4,3 mil | 5,2 mil | 6,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active curente | 16,6 mil | 40,2 mil | 39,3 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 305,0 mii | 276,0 mii | 283,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 0 | 264,0 mii | 584,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active totale | 17,4 mil | 41,3 mil | 40,3 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,8 mil | 6,6 mil | 4,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,9 mil | 6,7 mil | 4,2 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,3 mil | 6,9 mil | 4,2 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 15,1 mil | 34,4 mil | 36,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 223,4 mil | 227,2 mil | 237,5 mil | esef· 09 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -8,8 mil | 4,0 mil | -1,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 96,0 mii | 117,0 mii | 178,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -8,9 mil ≈ | 3,9 mil ≈ | -1,8 mil ≈ | esef· 09 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -96,0 mii | -384,0 mii | -543,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -186,0 mii | 19,1 mil | -180,0 mii | esef· 09 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 292,1 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -6,7 % | 26 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -222,9x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,3x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,6 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PENSIONBEE GROUP PLC (PBEE.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 42,6 mil GBP în 2025; creștere an/an 28,3 %; marjă netă -6,7 %; ROE -8,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 9,3x
Ce o infirmă
- Marja netă: -6,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -222,9x
- Randament FCF: -0,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| PBEE.LPensionbee Group PLC | 292,1 mil | — | -8,1 % | -6,7 % | +28,3 % | −25 % / +68 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PBEE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
PensionBee Group plc administrează conturi de pensie private pentru clienți din Regatul Unit și, din 2024, din Statele Unite, prin care își mută pensiile existente într-un singur cont. În 2025 grupul a înregistrat al doilea an consecutiv de profitabilitate Adjusted EBITDA la nivel de grup, în timp ce expansiunea în SUA rămâne finanțată din capitalul atras în 2024.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Dependența de capitalul din 2024mediu
Expansiunea în SUA este finanțată din capitalul atras în octombrie 2024, iar fără noi surse de finanțare ritmul ar putea fi limitat 1.
- Volatilitatea piețelorridicat
Scăderile piețelor de capital pot reduce veniturile și numărul de transferuri de pensii 1.
- Costuri din SUAmediu
Costurile operaționale din SUA rămân integral luate în calcul, dar pot depăși estimările inițiale 1.
- Reglementarescăzut
Modificările cadrului FCA sau al Consumer Duty pot impune costuri suplimentare 1.
- Estimări contabilescăzut
Valoarea investițiilor în filiale depinde de ipoteze privind rata de actualizare și proiecțiile de venituri, care sunt incerte 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă profitabilitatea din UK se menține, grupul ar putea finanța creșterea din resurse proprii.
- O poziție de numerar solidă oferă o marjă de siguranță în fața scăderilor de piață.
- Dacă expansiunea în SUA reușește, ar putea deschide o piață de creștere semnificativă.
Ce ar strica teza
- Extinderea în SUA ar putea consuma capital mai mult decât se estimează.
- Dacă piețele de capital scad, veniturile și volumul de transferuri ar putea fi afectate.
- Compania-mamă continuă să raporteze o pierdere, iar profitabilitatea nu este încă generalizată.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și costurilor din SUA2026
- Menținerea profitabilității Adjusted EBITDA din UK2026
- Poziția de numerar și nevoile de finanțarenext 10-K
- Impactul volatilității piețelor asupra transferurilor2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2025, grupul operează prin PensionBee Limited în Regatul Unit și PensionBee Inc. în Statele Unite, ambele furnizori de economii pentru pensie. Afacerea britanică a devenit profitabilă la nivel Adjusted EBITDA pentru al doilea an consecutiv, iar UK rămâne, potrivit raportului, un pilon profitabil al grupului 1.
Compania-mamă, PensionBee Group plc, nu are angajați proprii, iar rezultatele ei sunt incluse în situațiile financiare consolidate ale grupului 1. Pierderea pe care compania-mamă o înregistrează în 2025 este de 0,29 milioane GBP, comparativ cu o pierdere mai mare în anul precedent 1.
Grupul a spus că dispune de resurse financiare adecvate pentru continuitatea activității pe termen previzibil, cu o poziție de numerar de 32,6 milioane GBP la finalul lui 2025 1. Expansiunea în SUA este finanțată din capitalul atras în octombrie 2024 și din sprijinul de marketing al partenerului de lungă durată State Street Investment Management 1.
Segmente
Regatul Unit
Afacerea din UK a raportat un profit înainte de impozitare de 2,2 milioane GBP în 2025, față de o pierdere de 1,0 milioane GBP în 2024, și este descrisă drept cornerstone profitabil al grupului 1.
Statele Unite
Extinderea în SUA, prin PensionBee Inc. cu sediul operațional în New York, este finanțată din capitalul atras în 2024, iar veniturile din SUA nu sunt incluse în modelarea financiară prudentă a grupului 1.
Piața în context
Raportul anual descrie piața ca fiind influențată de volatilitatea piețelor de capital și de mediul geopolitic și macroeconomic, factori care au fost incluși în testele de stres ale grupului 1. Compania operează în cadrul reglementărilor FCA din Regatul Unit și al Consumer Duty 1.
În Statele Unite, grupul își propune să își extindă baza de clienți, dar costurile operaționale și nevoile de finanțare pe termen scurt sunt încă în curs de evaluare, potrivit raportului 1.
Tendințe
- Volatilitate macroeconomicăvânt din față
Testele de stres ale grupului includ o scădere semnificativă a piețelor de capital și o reducere a ratelor de conversie, ceea ce arată că volatilitatea poate afecta volumul de transferuri de pensie 1.
- Profitabilitate în UKvânt din spate
Consolidarea profitabilității din UK, al doilea an consecutiv de Adjusted EBITDA pozitiv, ar putea sprijini finanțarea autonomă a creșterii 1.
- Expansiune în SUAmixt
Dezvoltarea din SUA depinde de capitalul atras în 2024 și de sprijinul de marketing al partenerului, iar costurile pot rămâne mai mari decât veniturile în fazele inițiale 1.
- Costuri de reglementare și conformitatevânt din față
Companiile din sectorul pensiilor trebuie să respecte cadrul FCA și Consumer Duty, ceea ce poate crește costurile de conformitate 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți pe nume, astfel încât peisajul concurențial nu poate fi descris pe baza sursei 1.
Avantajul descris de companie se bazează pe poziția de piață puternică din UK și pe finanțarea autonomă a creșterii, dar fără date despre cota de piață în surs 1.
- Nu sunt identificați în sursă
Raportul anual nu numește concurenți, deci nu sunt indicate alte companii.
- Nu sunt identificați în sursă
Nu există informații din surs despre alți furnizori de pensii din UK sau SUA.
- Nu sunt identificați în sursă
Concurența nu poate fi evaluată pe baza documentului oficial analizat.
- Nu sunt identificați în sursă
Pentru comparații trebuie consultate alte surse, nu raportul anual.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202509 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / PensionBee Group plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.