olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Personal Group Holdings Plc PGH.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0002760279 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

4,43GBP−2,21 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Personal Group este un furnizor britanic de asigurări și beneficii pentru angajați, care vinde produse prin vânzări față în față și platforme digitale de beneficii. În 2025 compania a raportat creștere cu două cifre, în contextul în care costurile cu absențele și presiunea financiară asupra angajaților cresc. Pentru 2030 și-a fixat un plan strategic pe cinci ani.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Personal Group Holdings Plc (PGH.L) costa 4,43 GBP (−2,21 % într-o zi), cu capitalizare 138,4 mil GBP, P/E 20,0 pe un EPS diluat de 0,22 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,11 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 2,89–4,55 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
138,4 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
20,0
EPS diluat TTM 0,22 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,99 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,11 %
DPS 12 luni 0,18
Beta (2 ani)
0,27
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
2,894,55

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
4,18 – 4,44
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 6,0 %
SMA 50 / 200
4,25 / 3,73
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,03 / 0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,5 %−0,6 %+4,2 pp—
3 luni+12,3 %−4,2 %+16,5 pp—
6 luni+19,1 %+4,3 %+14,8 pp—
De la început de an+41,4 %+7,5 %+33,9 pp—
1 an+30,9 %+9,9 %+21,0 pp+5,8 %
3 ani+164,2 %+49,8 %+114,3 pp+26,3 %
5 ani+18,6 %+42,8 %−24,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,7 %
19 nov. 2025 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,7 %
09 nov. 2021 → 01 dec. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,3, mediană 13,7, max 14,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri38,6 mil43,8 mil48,4 mil
Venituri an/anindisponibil+13,5 %+10,5 %
Profit net4,3 mil6,5 mil7,3 mil
Profit net an/anindisponibil+50,2 %+12,2 %
EPS diluat0,140,200,22
EPS diluat an/anindisponibil+48,9 %+10,0 %
netă %11,2 %14,8 %15,1 %
Flux de numerar liber6,5 mil11,3 mil9,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
25,0 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
36,8 mil GBP
Active totale
57,4 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,35x
ROE
20,3 %
ROA
13,4 %
Marja FCF
19,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
38,6 mil
2024
43,8 mil
2025
48,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
5,2 mil
2024
6,9 mil
2025
8,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
76,0 mii
2024
106,0 mii
2025
77,0 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
899,0 mii
2024
1,3 mil
2025
1,1 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit net
2023
4,3 mil
2024
6,5 mil
2025
7,3 mil

esef· 27 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
0,14
2024
0,20
2025
0,22

esef· 27 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,11
2024
0,12
2025
0,18

esef· 27 mai 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
14,6 mil
2024
19,1 mil
2025
25,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Creanțe
2023
16,0 mil
2024
10,0 mil
2025
13,9 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Stocuri
2023
272,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 29 mai 2025verificat

Active curente
2023
37,8 mil
2024
39,3 mil
2025
45,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,0 mil
2024
4,5 mil
2025
4,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Fond comercial
2023
2,7 mil
2024
2,7 mil
2025
2,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,7 mil
2024
4,9 mil
2025
5,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Active totale
2023
49,2 mil
2024
51,3 mil
2025
57,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
15,1 mil
2024
14,1 mil
2025
18,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
15,8 mil
2024
14,9 mil
2025
19,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
17,2 mil
2024
16,4 mil
2025
20,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
32,0 mil
2024
34,8 mil
2025
36,8 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
31,3 mil
2024
31,2 mil
2025
31,3 mil

esef· 27 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
6,7 mil
2024
11,4 mil
2025
9,9 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
157,0 mii
2024
103,0 mii
2025
387,0 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
6,5 mil ≈
2024
11,3 mil ≈
2025
9,5 mil ≈

esef· 27 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,1 mil
2024
-2,5 mil
2025
2,5 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-4,0 mil
2024
-4,5 mil
2025
-6,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,5 mil
2024
3,9 mil
2025
5,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
16,0 mii
2024
81,0 mii
2025
29,0 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
22,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
12,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
10,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-16,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
17,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
19,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
20,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
13,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
22,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
82,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
60,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
110,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
9,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
387,0 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
9,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
130,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
90 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
138,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
19,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
20,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
14,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
4,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,43 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 138,4 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
138,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
20,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
20,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 27 mai 2026
verificat 79derivat 6

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate15,1 %57 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate130,2 %100 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie110,3x100 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare20,0x28 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare6,9 %86 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,1 %59 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente60,0 %86 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate79/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente70/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare54/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    PERSONAL GROUP HOLDINGS PLC (PGH.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 48,4 mil GBP în 2025; creștere an/an 10,5 %; marjă netă 15,1 %; ROE 20,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 2,14–3,03 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,58 GBP, prețul de 4,42 GBP lasă un potențial de -41,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -71,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 130,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: 110,3x
    • Lichiditatea curentă: 2,3x
    • Randament FCF: 6,9 %
    • Rata de distribuire (FCF): 60,0 %

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 20,0x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    20,0x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+30,5 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    2,9x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+86,2 %)
    P/B
    3,8x
    mediana verticalei 2,2x
    peste mediană (+74,0 %)
    ROE
    20,3 %
    mediana verticalei 14,4 %
    peste mediană (+41,5 %)
    Marja netă
    15,1 %
    mediana verticalei 10,8 %
    peste mediană (+39,9 %)
    Marja EBIT
    17,6 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−23,5 %)
    Venituri an/an
    10,5 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+33,1 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    4,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+43,9 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    PGH.LPersonal Group Holdings PLC138,4 mil20,020,3 %15,1 %+10,5 %+33 % / +198 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PGH.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    2,92
    Randament total -30 % · Pe an -30 %
    5,15
    Randament total 21 % · Pe an 21 %
    7,75
    Randament total 81 % · Pe an 81 %
    3 ani
    3,19
    Randament total -17 % · Pe an -6 %
    6,29
    Randament total 58 % · Pe an 17 %
    10,33
    Randament total 154 % · Pe an 36 %
    5 ani
    3,48
    Randament total -2 % · Pe an -0 %
    7,68
    Randament total 103 % · Pe an 15 %
    13,78
    Randament total 251 % · Pe an 29 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 1,57
    • Marja netă± 1,10
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,85
    • Diluare anuală± 0,09

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Personal Group este un furnizor britanic de asigurări și beneficii pentru angajați, care vinde produse prin vânzări față în față și platforme digitale de beneficii. În 2025 compania a raportat creștere cu două cifre, în contextul în care costurile cu absențele și presiunea financiară asupra angajaților cresc 1. Pentru 2030 și-a fixat un plan strategic pe cinci ani 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Vânzările față în față și rata ridicată de retenție susțin o relație directă cu angajatorii 1.
    • Scorurile ridicate de satisfacție a clienților și conformitatea în teren sunt semnalate ca puncte forte de către conducere 1.
    • Veniturile recurente din platforme digitale oferă o bază de venituri mai previzibilă 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de vânzările față în față poate limita viteza de extindere comparativ cu modelele pur digitale 1.
    • Multe din produsele digitale sunt încă la început, iar impactul lor financiar este incert 1.
    • Penetrarea în baza de clienți există, dar rămâne limitată, ceea ce arată potențialul neexploatat 1.

    Oportunități

    • Extinderea parteneriatelor cu furnizori de beneficii ar putea accelera accesul la clienți și angajați 1.
    • Cererea pentru soluții accesibile de sănătate ar putea crește pe măsură ce asigurările tradiționale devin mai scumpe 1.
    • Lansarea produselor digitale și extinderea în Irlanda pot deschide noi segmente de piață 1.

    Amenințări

    • Presiunea financiară asupra gospodăriilor ar putea face angajații mai sensibili la costuri 1.
    • Concurenții din asigurări și platforme digitale ar putea reduce marjele sau cota de piață 1.
    • Schimbările în reglementarea protecției consumatorilor pot crește costurile de conformitate 1.

    Riscuri

    • Dependența de partenerimediu

      Creșterea prin parteneriate ar putea fi încetinită dacă noii parteneri nu aduc referințe la nivelul așteptat 1.

    • Sensibilitatea clienților la prețmediu

      Presiunea costului vieții ar putea reduce disponibilitatea angajatorilor de a plăti pentru beneficii suplimentare 1.

    • Execuția produselor digitalemediu

      Lansările Pathfinder, Digital Insurance și Cash Plan sunt în stadii timpurii, iar întârzierile ar putea amâna veniturile preconizate 1.

    • Reglementare și conformitatescăzut

      Cerințele Consumer Duty ale autorității de reglementare impun standarde ridicate, iar nerespectarea ar putea atrage sancțiuni 1.

    • Concentrarea pe Regatul Unitscăzut

      Activitatea rămâne în mare parte în Regatul Unit, ceea ce expune compania la evoluțiile economice locale 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea cu două cifre în 2025, combinată cu retenția ridicată, sugerează o bază de venituri stabilă și în expansiune 1.
    • Dacă tendințele privind absențele și costurile asigurărilor se mențin, cererea pentru produsele companiei ar putea crește 1.
    • Creșterea platformelor digitale și a veniturilor recurente ar putea îmbunătăți calitatea veniturilor în anii următori 1.

    Ce ar strica teza

    • Creșterea depinde de vânzările față în față, care pot fi greu de scalat rapid fără costuri suplimentare 1.
    • Presiunea financiară asupra angajaților ar putea reduce cheltuielile angajatorilor pentru beneficii 1.
    • Produsele digitale noi sunt în testare, iar rezultatele lor comerciale rămân nedovedite 1.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor noi anualizate de asigurări față de obiectivul de creștere cu aproximativ 10%2026
    • Rata Net Retention Rate pentru Hapi și atingerea obiectivului de peste 95%2026
    • Semnarea a unu-două parteneriate noi majore, conform planului Partnerships2026
    • Lansarea produselor Digital Insurance, Group Cash Plan și RoleSense pe baza clienților2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Personal Group Holdings Plc își descrie scopul ca fiind să țină afacerile și angajații lor «fericiți, sănătoși și protejați» 1. Activitatea se împarte în trei divizii: Insurance (asigurări accesibile vândute față în față), Benefits & Rewards (platforma digitală Hapi, SEB și consultanța Innecto) și Pay & Reward 1. Compania se bazează pe un model de vânzare directă la locul de muncă și pe parteneriate cu furnizori de beneficii pentru angajați 1.

    Strategia grupului se sprijină pe patru piloni: Adoption, Expansion, Innovation și Partnering 1. Conducerea spune că planul de creștere până în 2030 a fost pus la punct în 2025 și că intră în 2026 cu un impuls favorabil 1. Compania a menționat că adăugarea de noi parteneri ar putea accelera accesul la clienți și angajați 1.

    Segmente

    Insurance

    Divizia de asigurări vinde produse accesibile și ușor de înțeles prin vânzări față în față. Vânzările noi anualizate au ajuns la 15,4 milioane GBP, în creștere cu 11% 1. Compania a adăugat peste 50.000 de angajați în baza de clienți potențiali și a câștigat clienți precum Avery, Securitas și Harbour Healthcare 1.

    Benefits & Rewards

    Această divizie include platforma digitală Hapi, Sage Employee Benefits (SEB) și consultanța Innecto. ARR-ul platformelor digitale a crescut până la 7,3 milioane GBP, iar Net Retention Rate pentru Hapi a ajuns la 93,6% 1. Compania a lansat SEB în Republica Irlanda în a doua jumătate a lui 2025 și a semnat un nou parteneriat cu EB Now 1.

    Pay & Reward

    Divizia Pay & Reward a câștigat clienți noi în 2025, printre care De Beers, FSCS și B&Q, cu peste 200 de proiecte și 17 vânzări de platforme digitale 1. Compania a lansat și produsul de planificare a carierei Pathfinder, derivat din Innecto Digital 1.

    Piața în context

    Conducerea descrie un mediu cu absențe de boală la cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani în Regatul Unit și cu costuri de productivitate estimate la 120 GBP pe zi de absență 1. Același material arată că pacienții așteaptă mai mult pentru diagnostic, iar asigurările private tradiționale devin mai puțin atractive pentru angajatori din cauza costurilor 1. Acest context poate crea cerere pentru soluții mai ieftine și mai flexibile, dacă tendințele se mențin 1.

    Presiunea financiară asupra gospodăriilor britanice face ca perioadele scurte de boală să fie greu de suportat, ceea ce poate crește interesul pentru beneficii accesibile la locul de muncă 1. Compania consideră că relevanța produselor sale a crescut în acest context 1. Întrucât piața tinde spre soluții digitale, lansările din 2026 vor fi relevante pentru evoluția cererii 1.

    Tendințe

    • Absențele și sănătatea mintalăvânt din spate

      Stresul, problemele de sănătate mintală și afecțiunile cronice cresc absențele de la locul de muncă, iar mecanismele tradiționale răspund lent 1. Pentru Personal Group, aceasta crește relevanța produselor de sprijin și reducere a absențelor 1.

    • Costul asigurărilor privatevânt din spate

      Costurile în creștere ale serviciilor medicale fac asigurarea medicală privată tradițională mai puțin atractivă pentru mulți angajatori 1. Aceasta ar putea împinge cererea spre soluții mai accesibile, pe care compania le oferă 1.

    • Vulnerabilitatea financiară a gospodăriilormixt

      Un procent important al gospodăriilor din Regatul Unit nu are reziliență financiară, iar perioadele scurte de boală pot deveni dificile 1. Presiunea costului vieții poate face clienții mai sensibili la preț, ceea ce ar putea constrânge vânzările 1.

    • Digitalizarea beneficiilorvânt din spate

      Compania investește în platforme digitale, precum Hapi, SEB și Pathfinder, pentru a extinde canalele de vânzare și veniturile recurente 1. Dacă adoptarea digitală crește, veniturile recurente ar putea avea un ritm mai rapid 1. Lansările sunt însă încă la început, ceea ce limitează impactul deocamdată 1.

    Poziția concurențială

    Sursa anuală a companiei nu numește concurenți specifici, deci poziționarea competitivă nu poate fi detaliată pe baza acestor date. Compania subliniază avantajele modelului său de vânzare față în față, al scorurilor ridicate de satisfacție ale clienților și al conformității în teren 1. Concurența se poate manifesta din partea furnizorilor de asigurări private și de platforme de beneficii digitale 1.

    Pe segmentul de beneficii digitale, compania se apără prin parteneriate, cum ar fi cel cu Sage, care le oferă acces la noi segmente de clienți 1. Diferențierea depinde de retenție și de monetizarea platformei, indicatori pe care compania îi raportează în creștere 1.

    • Furnizori de asigurări private de sănătate

      Concurenți indirecți pentru produsele de sănătate și protecție oferite angajatorilor; nu sunt numiți în sursă.

    • Platforme digitale de beneficii pentru angajați

      Furnizori care vând beneficii digitale către companii, un segment în care Hapi și SEB concurează; nu sunt numiți în sursă.

    • Furnizori de beneficii pentru IMM-uri

      Concurenți pentru segmentul mic și mijlociu, unde compania a semnat parteneriatul cu EB Now; nu sunt numiți în sursă.

    • Consultanțe de recompense și carieră

      Firme care oferă servicii de planificare a carierei și de recompense, similare cu Innecto și Pathfinder; nu sunt numite în sursă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Personal Group Holdings Plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.