olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Pharos Energy plc PHAR.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B572ZV91 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Pharos Energy este un producător independent de petrol și gaze, cu active offshore în Vietnam și concesiuni onshore în Egipt, care operează fără datorii. În 2025 producția netă a grupului a fost de 5.398 boepd, iar numerar net de 40,2 milioane USD la final de an, într-un context de prețuri scăzute ale petrolului și de instabilitate în Orientul Mijlociu.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pharos Energy plc (PHAR.L) costa 0,30 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 0,19–0,34 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,29 – 0,30
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 3,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,30 / 0,27
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / -0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,0 % | −0,6 % | +2,7 pp | — |
| 3 luni | −5,1 % | −4,2 % | −0,9 pp | — |
| 6 luni | +15,0 % | +4,3 % | +10,7 pp | — |
| De la început de an | +41,7 % | +7,5 % | +34,2 pp | — |
| 1 an | +41,7 % | +9,9 % | +31,8 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +34,1 % | +49,8 % | −15,8 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +51,9 % | +42,8 % | +9,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 167,9 mil | 136,0 mil | 114,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −19,0 % | −15,7 % |
| Profit net | -48,8 mil | 23,6 mil | -6,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −128,0 % |
| EPS diluat | -0,11 | 0,05 | -0,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −129,6 % |
| netă % | -29,1 % | 17,4 % | -5,8 % |
| Flux de numerar liber | 31,4 mil | 35,6 mil | 39,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 283,9 mil USD
- Active totale
- 403,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,11x
- ROE
- -2,3 %
- ROA
- -1,6 %
- Marja FCF
- 34,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 167,9 mil | 136,0 mil | 114,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 109,0 mil | 89,8 mil | 97,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 56,7 mil | 48,7 mil | 18,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -18,1 mil | 64,3 mil | 8,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,2 mil | 3,9 mil | 2,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -29,0 mil | 60,7 mil | 6,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 19,8 mil | 37,1 mil | 13,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | -48,8 mil | 23,6 mil | -6,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,11 | 0,05 | -0,02 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,01 | 0,01 | 0,02 | esef· 29 apr. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 32,6 mil | 16,5 mil | 40,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 62,3 mil | 47,9 mil | 19,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 3,3 mil | 9,3 mil | 6,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 100,4 mil | 74,0 mil | 66,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 279,3 mil | 273,5 mil | 250,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 18,2 mil | 21,8 mil | 26,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 457,0 mil | 427,3 mil | 403,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,5 mil | 14,3 mil | 14,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 29,5 mil | 0 | — | esef· 29 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 11,0 mil | 0 | — | esef· 29 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 48,1 mil | 17,7 mil | 16,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 181,8 mil | 131,6 mil | 119,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 280,1 mil | 295,7 mil | 283,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 428,1 mil | 414,0 mil | 412,5 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 44,9 mil | 54,0 mil | 55,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 13,5 mil | 18,4 mil | 16,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 31,4 mil ≈ | 35,6 mil ≈ | 39,5 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,6 mil | -17,9 mil | -24,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -50,1 mil | -51,6 mil | -7,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 5,6 mil | 5,9 mil | 6,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 900,0 mii | 0 | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,21 – 0,28 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,21 – 0,28 (Mijloc 0,24)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -5,8 % | 26 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,0x | 38 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,1x | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,5 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie63/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PHAROS ENERGY PLC (PHAR.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 114,6 mil USD în 2025; creștere an/an -15,7 %; marjă netă -5,8 %; ROE -2,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,21–0,28 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 4,1x
- Rata de distribuire (FCF): 16,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -5,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PHAR.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Pharos Energy este un producător independent de petrol și gaze, cu active offshore în Vietnam și concesiuni onshore în Egipt, care operează fără datorii. În 2025 producția netă a grupului a fost de 5.398 boepd, iar numerar net de 40,2 milioane USD la final de an, într-un context de prețuri scăzute ale petrolului și de instabilitate în Orientul Mijlociu.
SWOT
Puncte tari
- Bilanț fără datorii, care oferă flexibilitate pentru investiții și pentru returnuri către acționari.
- Active în Vietnam cu praguri de rentabilitate scăzute și prime ridicate, care rezistă la prețuri mici.
- Zero accidente cu pierdere de timp de la începutul operațiunilor, ceea ce indică un bun sistem de siguranță.
Puncte slabe
- Dependență de activele din Vietnam, unde producția a scăzut în 2025.
- Scara relativ redusă a companiei, care limitează accesul la capital și competitivitatea.
- Creșterea costurilor operaționale pe baril în 2025.
Oportunități
- Consolidarea concesiunilor din Egipt ar putea debloca valoare suplimentară dacă ratificarea se finalizează.
- Rezultatele sondelor de evaluare din Vietnam ar putea aduce o creștere semnificativă a producției.
- Un partener de farm-in pentru Blocurile 125 și 126 ar putea transforma potențialul de explorare în proiect real.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor petrolului și a gazelor, accentuată de conflictul din Orientul Mijlociu.
- Riscul de întârziere a plăților din partea partenerilor din Egipt, deși acestea au fost reluate.
- Presiunile inflaționiste și riscul de recesiune globală, care ar putea afecta cererea.
Riscuri
- Prețul petroluluiridicat
Veniturile depind de prețurile petrolului, care au fost volatile în 2025 și s-au accentuat în 2026.
- Recuperarea creanțelor din Egiptmediu
Plățile din partea EGPC au fost reluate, dar soldul rămas și condițiile de plată pentru vânzările viitoare necesită monitorizare.
- Risc geopoliticridicat
Conflictele din Orientul Mijlociu și Ucraina afectează rutele comerciale și piețele energetice, cu impact posibil asupra operațiunilor.
- Rezultatele forajuluimediu
Sondele din Vietnam și explorarea din Blocurile 125 și 126 sunt incerte, iar rezultatele ar putea modifica substanțial planurile companiei.
- Scara și accesul la capitalscăzut
Compania recunoaște că scara redusă poate limita competitivitatea, iar dacă nu se realizează creșterea, presiunile vor persista.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Bilanțul fără datorii și numerarul net pozitiv oferă flexibilitate pentru a investi când apar oportunități.
- Rezultate favorabile ale sondelor de evaluare din Vietnam ar putea aduce o creștere semnificativă a producției.
- Consolidarea concesiunilor din Egipt ar putea îmbunătăți condițiile fiscale și atrage investiții suplimentare.
Ce ar strica teza
- Prețurile petrolului au scăzut în 2025 și rămân volatile, ceea ce ar putea limita veniturile.
- Producția din Vietnam a scăzut în 2025, iar costurile pe baril au crescut.
- Dacă explorarea din Blocurile 125 și 126 nu aduce un partener, valoarea acestor active ar putea rămâne neexploatată.
De urmărit
- Rezultatele sondelor de evaluare TGT-18X și CNV-5Xaprilie sau începutul lui mai 2026
- Actualizarea privind Blocurile 125 și 126 și eventualii parteneri de farm-inmijlocul lui 2026
- Ratificarea și semnarea noii concesiuni consolidate din Egipt2026
- Realizarea ghidajului de producție pentru 2026next 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Pharos Energy este o companie independentă de exploatare și producție de petrol și gaze, cu sediul în Marea Britanie și operațiuni în Asia de Sud-Est și Egipt. Activele sale producătoare din Vietnam, câmpurile TGT și CNV, sunt operate în parteneriat, iar compania deține și participații în două concesiuni onshore din Egipt. Raportul anual 2025 descrie o companie fără datorii, care își propune să își mărească scara prin creștere organică și achiziții.
Segmente
Egipt
În Egipt, producția netă din 2025 a fost de 1.303 bopd 1. Consolidarea concesiunilor El Fayum și North Beni Suef într-o singură concesiune nouă, cu condiții fiscale mai bune, ar putea sprijini investițiile viitoare, dacă ratificarea parlamentară va fi finalizată.
Blocurile 125 și 126
Blocurile 125 și 126 din bazinul Phu Khanh sunt active de explorare aflate în stadiu avansat de discuții cu potențiali parteneri de farm-in. Compania a anunțat că va actualiza piața la jumătatea lui 2026 1.
Piața în context
Piața petrolului în 2025 a fost marcată de un surplus de ofertă și de prețuri în scădere, Brent tranzacționându-se în principal între 63 și 79 USD pe baril, cu o medie anuală de 69 USD 1. Începând cu 26 februarie 2026, conflictul din Iran a provocat creșteri puternice ale prețurilor, ceea ce ar putea modifica perspectivele sectorului dacă tensiunile persistă.
Tendințe
- Volatilitatea prețurilor petroluluimixt
Prețurile scăzute din 2025 au pus presiune pe marjele producătorilor independenți, dar conflictul din Orientul Mijlociu a adus o nouă volatilitate. Compania consideră că perspectivele pentru 2026 rămân dificile, însă modelul său fără datorii îi oferă flexibilitate.
- Conflictul din Orientul Mijlociumixt
Închiderea Strâmtorii Hormuz și atacurile asupra infrastructurii petroliere au crescut prețurile energiei, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă prețurile rămân ridicate. Riscul unei recesiuni și al presiunilor inflaționiste ar putea însă afecta cererea.
- Redresarea creanțelor din Egiptvânt din spate
Plata de 20 milioane USD de la EGPC și reducerea creanțelor la nivelul cel mai scăzut din decembrie 2021 susțin ideea că plățile vor continua, dacă situația macroeconomică din Egipt se va menține.
- Costuri operaționale în creșterevânt din față
Costul operațional pe baril a crescut cu 9% în 2025, din cauza scăderii producției din Vietnam, iar această presiune ar putea persista dacă producția nu își revine.
Poziția concurențială
Pharos concurează cu alți producători independenți de petrol și gaze din Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu pentru active, parteneri și capital de investiții. Sursa oferită nu identifică detaliat concurenții, astfel încât poziția relativă a companiei nu poate fi stabilită din acest document.
- Concurenți independenți de E&P din Asia de Sud-Est
Companii care activează în aceleași bazine și caută parteneri pentru explorare; sursa nu le identifică nominal.
- Companii majore interesate de explorare
Compania afirmă că explorarea a urcat pe agenda multor majore, ceea ce ar putea influența condițiile pentru Blocurile 125 și 126.
- Operatori independenți din Egipt
Concurează pentru investiții și pentru condițiile concesiunilor în Egipt; nu sunt numiți în sursă.
- Furnizori de capital pentru exploatare
Compania subliniază că scara este importantă pentru acces la capital; competitorii cu scară mai mare ar putea avea avantaje.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202429 apr. 2025
- Raportul anual 202429 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Pharos Energy plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.