olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
PLAYWAY Spółka Akcyjna PLW.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLPLAYW00015 · Verticală: Companii listate din Polonia
PLAYWAY este un grup polonez de producție de jocuri video, care își desfășoară activitatea printr-o structură extinsă de filiale și societăți asociate, majoritatea dezvoltatoare de jocuri. Raportul anual pentru 2023 arată un grup cu numeroase studiouri aflate în stadii diferite de dezvoltare, ceea ce face relevantă înțelegerea categoriilor de maturitate ale acestora.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PLAYWAY Spółka Akcyjna (PLW.WA) costa 250,00 PLN (−1,19 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld PLN, P/E 13,1 pe un EPS diluat de 19,14 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,69 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 228,00–283,00 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 239,67 – 255,48
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 6,4 %
- SMA 50 / 200
- 241,05 / 247,06
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 2,76 / 2,54
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,3 % | −0,6 % | +5,9 pp | — |
| 3 luni | −1,2 % | −4,2 % | +3,0 pp | — |
| 6 luni | +2,5 % | +4,3 % | −1,9 pp | — |
| De la început de an | −2,3 % | +7,5 % | −9,9 pp | — |
| 1 an | −5,7 % | +9,9 % | −15,6 pp | +7,1 % |
| 3 ani | −29,9 % | +49,8 % | −79,7 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −45,5 % | +42,8 % | −88,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 16,7, mediană 18,2, max 21,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 234,9 mil | 257,3 mil | 274,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +9,5 % | +6,5 % |
| Profit net | 127,7 mil | 112,3 mil | 106,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −12,0 % | −5,0 % |
| EPS diluat | 19,34 | 17,02 | 19,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −12,0 % | +12,5 % |
| netă % | 54,3 % | 43,7 % | 39,0 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 102,2 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 479,0 mil PLN
- Active totale
- 534,9 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 18,93x
- ROE
- 21,7 %
- ROA
- 19,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 234,9 mil | 257,3 mil | 274,0 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 153,5 mil | 172,6 mil | 159,2 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Amortizare și depreciere | 675,0 mii | 1,5 mil | 1,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| EBITDA | 154,2 mil ≈ | 174,1 mil ≈ | 160,8 mil ≈ | esef· 02 mai 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,1 mil | 32,3 mil | 40,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 161,9 mil | 147,8 mil | 133,2 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 12,1 mil | 10,7 mil | 6,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit net | 127,7 mil | 112,3 mil | 106,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| EPS diluat | 19,34 | 17,02 | 19,14 | esef· 02 mai 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | 12,74 | 19,22 | 19,22 | esef· 02 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 221,7 mil | 139,8 mil | 102,2 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Creanțe | 44,4 mil | 48,9 mil | 58,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Stocuri | 44,9 mil | 69,2 mil | 94,2 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Active curente | 355,3 mil | 375,9 mil | 399,4 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,1 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mil | 914,0 mii | 882,0 mii | esef· 02 mai 2024verificat |
| Active totale | 574,2 mil | 558,6 mil | 534,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 11,6 mil | 10,7 mil | 15,4 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 12,3 mil | 12,9 mil | 21,1 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 52,8 mil | 54,7 mil | 55,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 521,4 mil | 503,9 mil | 479,0 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 6,6 mil | 6,6 mil | 5,6 mil | esef· 02 mai 2024derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 127,9 mil | 116,5 mil | 125,1 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | 16,7 mil | -43,2 mil | -12,4 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -103,8 mil | -155,2 mil | -150,3 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 129,2 mil | 153,5 mil | 152,6 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 1,4 mil | 0 | esef· 02 mai 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 39,0 % | 95 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,9x | 37 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 18,9x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,1x | 47 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,9 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie62/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial47/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PLAYWAY SPÓŁKA AKCYJNA (PLW.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 274,0 mil PLN în 2023; creștere an/an 6,5 %; marjă netă 39,0 %; ROE 26,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 155,25–284,75 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 210,06 PLN, prețul de 250,00 PLN lasă un potențial de -16,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 39,0 %
- Lichiditatea curentă: 18,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,9 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| PLW.WAPlayway Spółka Akcyjna | 1,4 mld | 13,1 | 26,0 % | 39,0 % | +6,5 % | −8 % / −26 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLW.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 150,72 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 266,21 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 400,65 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 152,17 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 301,86 Randament total 47 % · Pe an 14 % | 497,96 Randament total 132 % · Pe an 32 % |
| 5 ani | 153,64 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 342,28 Randament total 83 % · Pe an 13 % | 618,91 Randament total 209 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 75,46
- Marja netă± 52,83
- Creșterea anuală a veniturilor± 42,55
- Diluare anuală± 4,44
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
PLAYWAY este un grup polonez de producție de jocuri video, care își desfășoară activitatea printr-o structură extinsă de filiale și societăți asociate, majoritatea dezvoltatoare de jocuri. Raportul anual pentru 2023 arată un grup cu numeroase studiouri aflate în stadii diferite de dezvoltare, ceea ce face relevantă înțelegerea categoriilor de maturitate ale acestora.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are un portofoliu mare de studiouri, consolidat în mare parte integral, ceea ce oferă o bază diversificată de dezvoltare.
- Mai multe societăți au produse deja vândute și influențează semnificativ rezultatele, ceea ce indică o capacitate de a aduce titluri pe piață.
- Structura pe categorii oferă o imagine clară a maturității fiecărei societăți, facilitând administrarea portofoliului.
Puncte slabe
- Structura grupului este foarte complexă, cu numeroase filiale, societăți asociate și entități în lichidare, ceea ce poate îngreuna administrarea.
- Multe societăți nu au încă impact semnificativ asupra rezultatelor, ceea ce concentrează dependența de un număr limitat de titluri.
- Mai multe participații au scăzut în cursul anului 2023, ceea ce reduce controlul asupra unor entități.
Oportunități
- Societățile aflate în faze timpurii de dezvoltare ar putea aduce noi lansări comerciale, dacă proiectele ajung la maturitate.
- Consolidarea sau raționalizarea structurii prin lichidarea entităților inactive ar putea reduce costurile administrative.
- Succesul unor titluri din categoria A ar putea susține finanțarea altor proiecte din portofoliu.
Amenințări
- Succesul comercial al jocurilor este dificil de prevăzut, iar lansările nereușite ar putea afecta rezultatele grupului.
- Concurența puternică pentru atenția jucătorilor ar putea limita veniturile studiourilor independente.
- Schimbările în modul de distribuție a jocurilor ar putea afecta condițiile de vânzare ale grupului.
Riscuri
- Dependența de succesul lansărilorridicat
Veniturile grupului depind de câteva titluri comerciale; dacă lansările nu reușesc, rezultatele financiare ar putea fi afectate semnificativ.
- Complexitatea structurii de grupmediu
Numărul mare de filiale și societăți asociate poate complica raportarea și controlul, în special pentru participațiile sub 50%.
- Lichidarea și cedarea de participațiimediu
Lichidarea unor societăți și reducerea participațiilor pot schimba perimetrul consolidării și pot genera pierderi de valoare.
- Pierderi în societăți cu rezultate negativemediu
Multe entități din raport au rezultate negative în 2023, ceea ce ar putea reflecta costuri de dezvoltare nerecuperate.
- Lipsa informațiilor de piață în sursele disponibilescăzut
Fără date despre piață și concurență, evaluarea poziției grupului rămâne incompletă și depinde de surse externe.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă mai multe studiouri din categoriile B și C ajung la lansări comerciale de succes, grupul ar putea beneficia de o bază de venituri mai diversificată.
- Un portofoliu extins de studiouri ar putea reduce riscul fiecărei lansări individuale, dacă rezultatele sunt distribuite pe mai multe titluri.
- Curățarea structurii prin lichidarea entităților inactive ar putea îmbunătăți eficiența administrativă a grupului.
Ce ar strica teza
- Dacă majoritatea studiourilor rămân fără produse comerciale de succes, costurile de dezvoltare ar putea rămâne nerecuperate.
- Complexitatea structurii și numărul mare de societăți ar putea îngreuna controlul și creșterea eficienței.
- Reducerea participațiilor în unele societăți ar putea însemna un perimetru mai restrâns și mai puține surse de venit.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a rezultatelor categoriei A2024
- Stadiul lansărilor studiourilor din categoriile B și C2024
- Modificările perimetrului grupului și cedările de participațiinext 10-K
- Finalizarea lichidării societăților aflate în proces2024
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2023, activitatea de bază a grupului constă în editarea de jocuri pe calculator, desfășurată de societățile din grup. Jednostka dominująca, PLAYWAY S.A., conduce o structură de filiale consolidate integral, în care multe societăți sunt controlate prin participații majoritare, iar altele, precum Digital Melody S.A., sunt consolidate deși participația este sub 50% (47,61%), pe baza unei evaluări a controlului, întrucât nu există un alt acționar semnificativ.
Conducerea grupului este formată, la 31 decembrie 2023, dintr-un președinte al consiliului de administrație și doi vicepreședinți, iar consiliul de supraveghere cuprinde cinci membri. Raportul anual include și o listă detaliată a filialelor, a societăților asociate și a înregistrărilor lor, dar acestea sunt descrise aici doar în ansamblu.
Grupul clasifică fiecare societate în patru categorii: A pentru studiouri ai căror produse sunt deja vândute și au un impact semnificativ asupra rezultatelor, B pentru studiouri care creează jocuri fără impact semnificativ actual, C pentru societăți aflate în primele faze de dezvoltare și D pentru entități care nu mai produc jocuri la data raportului.
Segmente
Studiouri de categorie A (produse comercializate)
Societățile din categoria A sunt cele ale căror produse au intrat în vânzare și influențează semnificativ rezultatele grupului. Raportul le enumeră printre filialele consolidate, de exemplu Ultimate Games S.A., Madmind Studio S.A. sau Frozen District sp. z o.o., iar printre societățile asociate, precum Games Operators S.A.
Studiouri de categorie B și C (dezvoltare și faze timpurii)
Categoriile B și C reunesc studiouri care creează jocuri fără impact semnificativ actual sau care se află în faza de primele produse. Acestea reprezintă o parte numeroasă a grupului și, prin urmare, o parte din activitatea de dezvoltare viitoare, deși rezultatele lor curente sunt, conform raportului, limitate.
Entități în lichidare sau fără producție (categoria D)
Categoria D cuprinde societăți care, la data raportului, nu mai produc jocuri, cum ar fi PWay sp. z o.o. w likwidacji sau Ultimate Games Mobile S.A., a cărei participație a scăzut în 2023. Această categorie indică o reducere a perimetrului activ al grupului.
Piața în context
Raportul anual nu oferă în fragmentele disponibile date despre dimensiunea pieței globale a jocurilor video sau despre cota grupului pe această piață. Ce se poate spune din documente este că grupul operează ca editor și dezvoltator într-un sector în care numeroase studiouri mici coexistă, ceea ce se reflectă în structura sa de peste zeci de filiale și societăți asociate.
Diversitatea de studiouri din grup, unele cu produse deja vândute și altele în dezvoltare timpurie, sugerează că performanța financiară depinde de succesul lansărilor individuale. Documentele disponibile nu includ prognoze de piață, astfel încât orice concluzie despre evoluția sectorului ar trebui verificată în surse independente.
Tendințe
- Consolidarea unui portofoliu extins de studiourimixt
Structura grupului cuprinde un număr mare de filiale și societăți asociate, ceea ce poate oferi diversificare a riscului de lansare dacă mai multe titluri ajung pe piață. În același timp, o astfel de structură complexă poate crește costurile de administrare și de consolidare.
- Reducerea participațiilor în unele societățimixt
Raportul menționează cedări sau scăderi de participații în cursul anului 2023, de exemplu la Ultimate Games Mobile S.A. și la mai multe societăți asociate. Dacă această tendință continuă, perimetrul grupului s-ar putea restrânge, cu efecte asupra consolidării.
- Lichidarea unor societățimixt
Mai multe entități sunt descrise ca fiind în lichidare, de exemplu PWay sp. z o.o. w likwidacji. Această măsură poate reduce costurile structurii, dar indică și abandonarea unor proiecte.
- Dezvoltare de noi studiourivânt din spate
Un număr de societăți sunt în categoria C, adică în primele faze de dezvoltare. Dacă acestea ajung la lansări comerciale, ar putea aduce noi surse de venituri; în caz contrar, costurile de dezvoltare rămân fără compensare.
Poziția concurențială
Documentele primite nu includ o analiză a concurenței și nu numesc concurenți. Din structura raportului se poate deduce doar că grupul concurează cu alte studiouri și editori de jocuri, fără ca raportul să precizeze cine sunt aceștia.
Fără informații despre cote de piață sau comparații, evaluarea poziției competitive a grupului nu poate fi realizată din aceste surse. Ar fi necesare rapoarte externe despre sector pentru a identifica concurenții relevanți.
- Concurenți nenumiți în sursele disponibile
Sursele primite nu identifică concurenți directi ai grupului, deci nu pot fi listate pe baza acestor documente.
- Alți dezvoltatori de jocuri video
Grupul activează într-un sector în care și alți studiouri independente dezvoltă și publică jocuri; raportul nu le numește.
- Editori de jocuri de mai mare amploare
Concurența cu editori mai mari pentru atenția jucătorilor nu este detaliată în documentele disponibile.
- Studiouri din alte țări
Raportul nu menționează concurenți internaționali specifici și nu oferă date de comparație pentru acest sector.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202302 mai 2024
- Raportul anual 202218 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / PLAYWAY Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.