olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Pennon Group plc PNN.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BNNTLN49 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

3,48GBP−0,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Pennon Group gestionează ciclul complet al apei, de la captare și tratare până la epurare și reciclarea biosolidurilor, în regiunile din sud-vestul Angliei și Sud-Estul Angliei. Compania intră în cel mai mare program de investiții din istoria sa, AMP8, care vizează mediul, rezistența rețelei și accesibilitatea facturilor. Anul fiscal 2025/26 a adus creșteri ale facturilor și cerere mare de suport pentru clienți, iar «291 de proiecte» de deversări pluviale sunt în derulare.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pennon Group plc (PNN.L) costa 3,48 GBP (−0,17 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld GBP, P/E 18,0 pe un EPS diluat de 0,19 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 558,01 %, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 3,21–6,00 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
18,0
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
5,54 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
558,01 %
DPS 12 luni 19,43
Beta (2 ani)
0,59
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
3,216,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
3,15 – 3,56
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 12,0 %
SMA 50 / 200
4,01 / 4,88
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,14 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−14,8 %−0,6 %−14,2 pp—
3 luni−25,0 %−4,2 %−20,9 pp—
6 luni−33,8 %+4,3 %−38,1 pp—
De la început de an−34,0 %+7,5 %−41,5 pp—
1 an−32,6 %+9,9 %−42,6 pp+5,8 %
3 ani−53,0 %+49,8 %−102,9 pp+26,3 %
5 ani−70,7 %+42,8 %−113,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−46,5 %
27 feb. 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,0 %
26 nov. 2021 → 13 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−21,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 27,4, mediană 27,4, max 27,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2023202420252026
Venituriindisponibil907,8 mil1,0 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibilindisponibil+15,4 %+23,2 %
Profit netindisponibil-9,5 mil-57,9 mil91,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,03-0,160,19
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-1,0 %-5,5 %7,1 %
Flux de numerar liberindisponibil-406,2 mil-569,6 mil-270,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
332,7 mil GBP
Datorie financiară
4,9 mld GBP
Datorie netă
4,6 mld GBP
Capitaluri proprii
1,4 mld GBP
Active totale
indisponibil GBP
Datorie / capitaluri
3,47x
Lichiditate curentă
1,51x
ROE
6,4 %
ROA
indisponibil
Marja FCF
-21,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
907,8 mil
2025
1,0 mld
2026
1,3 mld

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
140,4 mil
2025
110,9 mil
2026
304,8 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
172,0 mil
2025
187,1 mil
2026
193,7 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

EBITDA
2024
312,4 mil ≈
2025
298,0 mil ≈
2026
498,5 mil ≈

esef· 25 iun. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
162,8 mil
2025
199,4 mil
2026
213,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-9,1 mil
2025
-72,7 mil
2026
114,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-600,0 mii
2025
-15,9 mil
2026
21,8 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit net
2024
-9,5 mil
2025
-57,9 mil
2026
91,5 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,03
2025
-0,16
2026
0,19

esef· 25 iun. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,25
2025
25,07
2026
19,43

esef· 25 iun. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
134,0 mil
2025
417,9 mil
2026
332,7 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
355,4 mil
2025
391,8 mil
2026
452,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
13,2 mil
2025
12,8 mil
2026
15,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Active curente
2024
569,4 mil
2025
900,6 mil
2026
877,0 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
5,4 mld
2025
5,8 mld
2026
6,3 mld

esef· 25 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
179,9 mil
2025
179,9 mil
2026
179,9 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
60,3 mil
2025
62,2 mil
2026
67,5 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
346,5 mil
2025
331,0 mil
2026
422,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
240,7 mil
2025
257,4 mil
2026
151,2 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
3,8 mld
2025
4,3 mld
2026
4,7 mld

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
592,7 mil
2025
596,0 mil
2026
580,2 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,2 mld
2025
1,5 mld
2026
1,4 mld

esef· 25 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
327,6 mil
2025
359,6 mil
2026
471,6 mil

esef· 25 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
148,9 mil
2025
93,5 mil
2026
358,7 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
555,1 mil
2025
663,1 mil
2026
629,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-406,2 mil ≈
2025
-569,6 mil ≈
2026
-270,7 mil ≈

esef· 25 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-658,0 mil
2025
-676,4 mil
2026
-612,8 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
510,8 mil
2025
866,8 mil
2026
168,9 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Dividende plătite
2024
111,7 mil
2025
126,9 mil
2026
133,7 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
174,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
38,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
23,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
7,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-21,0 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
6,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
4,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
10.067,4 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,6 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
9,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Datorie / capital propriu
3,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,4x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
358,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
629,4 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-270,7 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
-295,8 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
72,0 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
119 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,2 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,9x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
18,0x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
5,5 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
12,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBIT
20,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
4,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-16,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
558,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
8,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 24 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

3,48 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
18,0x
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
12,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROE
6,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
7,1 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
558,0 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 25 iun. 2026
verificat 87derivat 3

Scorul pe grupe

  • Calitate21
  • Randamente100
  • Bilanț și datorie12
  • Evaluare18

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neatractiv · Scor 24/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate4,3 %21 (față de colegi)13 %
    Marja netă · Calitate7,1 %43 (față de colegi)8 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-295,8 %0 (pe interval fix)8 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie9,2x0 (pe interval fix)13 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,4x0 (pe interval fix)8 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x59 (pe interval fix)5 %
    P/E (TTM) · Evaluare18,0x28 (față de colegi)13 %
    EV/EBITDA · Evaluare12,5x23 (pe interval fix)13 %
    Randament FCF · Evaluare-16,5 %0 (pe interval fix)11 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente8,1 %100 (pe interval fix)8 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie12/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate21/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare18/100 · 3/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    PENNON GROUP PLC (PNN.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld GBP în 2026; creștere an/an 23,2 %; marjă netă 7,1 %; ROE 6,4 %; datorie netă/EBITDA 9,2x.

    Intervalul de valoare estimat este 96,39–119,40 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 106,72 GBP, prețul de 3,48 GBP lasă un potențial de 2 965,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 96,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 24/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 8,1 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: 4,3 %
    • Conversia profitului în FCF: -295,8 %
    • Datorie netă / EBITDA: 9,2x
    • Acoperirea dobânzilor: 1,4x
    • P/E (TTM): 18,0x
    • EV/EBITDA: 12,5x
    • Randament FCF: -16,5 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    18,0x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+17,6 %)
    EV/EBITDA
    12,5x
    mediana verticalei —
    P/S
    1,3x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−17,2 %)
    P/B
    1,2x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−46,0 %)
    ROE
    6,4 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−55,4 %)
    Marja netă
    7,1 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−34,2 %)
    Marja EBIT
    23,6 %
    mediana verticalei 22,9 %
    la mediană
    Venituri an/an
    23,2 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+195,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    9,2x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    558,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+19.428,8 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    PNN.LPennon Group PLC1,6 mld18,06,4 %7,1 %+23,2 %−37 % / −51 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PNN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    2,29
    Randament total -29 % · Pe an -29 %
    4,03
    Randament total 22 % · Pe an 22 %
    6,04
    Randament total 81 % · Pe an 81 %
    3 ani
    2,71
    Randament total -6 % · Pe an -2 %
    5,32
    Randament total 75 % · Pe an 21 %
    8,69
    Randament total 178 % · Pe an 41 %
    5 ani
    3,22
    Randament total 21 % · Pe an 4 %
    7,04
    Randament total 145 % · Pe an 20 %
    12,52
    Randament total 317 % · Pe an 33 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 1,33
    • Marja netă± 0,93
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,69
    • Diluare anuală± 0,08

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Pennon Group gestionează ciclul complet al apei, de la captare și tratare până la epurare și reciclarea biosolidurilor, în regiunile din sud-vestul Angliei și Sud-Estul Angliei. Compania intră în cel mai mare program de investiții din istoria sa, AMP8, care vizează mediul, rezistența rețelei și accesibilitatea facturilor. Anul fiscal 2025/26 a adus creșteri ale facturilor și cerere mare de suport pentru clienți, iar «291 de proiecte» de deversări pluviale sunt în derulare.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de monopol regional reglementat, cu baza de active și venituri previzibile în regimul de prețuri pe perioade de control 1.
    • Program de investiții de mare amploare, cu planuri clare, progres măsurabil în reducerea poluărilor și nivele ridicate ale rezervoarelor 1.
    • Integrare a activităților de la captare la reciclare și Pennon Power, care poate crește eficiența și reziliența operațională 1.

    Puncte slabe

    • Încrederea publicului în sectorul apei este scăzută, iar presiunea mediatică rămâne mare, ceea ce afectează reputația companiei 1.
    • Volumul solicitărilor de la clienți a crescut după creșterea facturilor, indicând încă deficiențe în calitatea serviciilor 1.
    • Dependența de capital extern și de rating-uri de credit face finanțarea sensibilă la condițiile de piață 1.

    Oportunități

    • Digitalizarea serviciilor și contorizarea inteligentă pot îmbunătăți experiența clienților și reduce pierderile de apă 1.
    • Proiectele de stocare a apei și schemele de reutilizare, precum Strategic Resource Options, pot asigura securitatea apei pe termen lung 1.
    • Extinderea producției de energie regenerabilă poate reduce expunerea la prețurile volatile ale energiei 1.

    Amenințări

    • Schimbările de politică și reglementare, inclusiv reformele propuse după Cunliffe Review, pot genera obligații neprevăzute de investiții 1.
    • Riscurile geopolitice și presiunile asupra lanțurilor de aprovizionare pot crește costurile de tratare și de construcție 1.
    • Schimbările climatice și creșterea populației pot pune presiune pe resurse și active, dacă investițiile nu sunt finalizate la timp 1.

    Riscuri

    • Finanțarea și ratingurile de creditridicat

      Accesul la finanțare și respectarea covenantelor de datorie sunt esențiale pentru programul AMP8. Condițiile de piață mai dure ar putea limita capacitatea de finanțare 1.

    • Conformitate și calitatea apeimediu

      Noile cerințe privind micro-poluanți și substanțe persistente pot necesita schimbări majore în procesele de tratare, cu costuri suplimentare 1.

    • Accesibilitatea facturilor pentru cliențimediu

      Creșterile de tarife pot afecta clienții vulnerabili și pot duce la solicitări de sprijin mai mari sau la presiuni reglementare 1.

    • Execuția programului de investițiimediu

      Livrarea unui program de investiții de dimensiuni record depinde de partenerii de livrare și de costuri controlate. Întârzierile ar putea afecta rezultatele de mediu 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă programul AMP8 se livrează în termen, baza de active reglementate ar putea crește semnificativ, susținută de investițiile în mediu și apă 1.
    • Progresele deja raportate la reducerea poluărilor și a deversărilor pot consolida încrederea regulatorului și a investitorilor 1.
    • Piața reglementată și cererea constantă pentru apă potabilă oferă venituri previzibile pe perioade lungi 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă reformele din sector impun investiții nefinanțate, marjele ar putea fi presate în următorii ani 1.
    • Creșterile de facturi au crescut nemulțumirea clienților și presiunea mediatică, ceea ce ar putea afecta reputația companiei 1.
    • Condițiile de finanțare mai dificile pot crește costul capitalului și pot limita capacitatea de investiție 1.

    De urmărit

    • Progresul programului de deversări pluviale și proiectele WINEP2026/27
    • Rezultatele reformei sectorului după Cunliffe Review și Correy review2027
    • Lansarea platformei integrate de servicii pentru clienți2026/27
    • Finalizarea celor două proiecte Pennon Power programate2026/27

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Pennon Group plc, prin filialele sale reglementate, acoperă apa potabilă și serviciile de apă uzată, gestionând întregul ciclu al apei: de la colectarea apei brute din rezervoare și cursuri de apă, la tratare, distribuție, colectare și epurare. Activitățile sunt integrate între regiuni, iar compania își declară prioritățile strategice ca fiind captarea și calitatea apei, reducerea deversărilor și poluărilor, accesibilitatea pentru clienți și câștigurile de mediu asociate obiectivului Net Zero 1.

    Activitatea de energie regenerabilă, desfășurată prin Pennon Power, susține reziliența operațională și reduce expunerea la volatilitatea prețurilor energiei. Două proiecte au fost deja energizate, iar alte două sunt programate pentru 2026/27 1.

    Raportarea companiei arată că planurile până în 2030 sunt cele mai ambițioase din istoria grupului. Finanțarea investițiilor se bazează aproximativ pe două treimi din partea investitorilor și o treime din partea clienților, iar structura organizatorică a fost reorganizată în jurul celor patru priorități strategice 1.

    Segmente

    Apă și ape uzate reglementate

    Activitatea principală cuprinde serviciile de apă potabilă și de canalizare și epurare, reglementate pentru regiunile companiei. Planurile AMP8 includ modernizarea unei treimi din stațiile de tratare a apei și reducerea pierderilor din rețea sub 10% 1.

    Pennon Power (energie regenerabilă)

    Pennon Power generează energie regenerabilă și cu emisii scăzute pentru a reduce carbonul și a îmbunătăți reziliența energetică a instalațiilor grupului. Proiectele includ instalații energizate și proiecte «behind the meter» în sud-vest 1.

    Retail și servicii pentru clienți

    Serviciile către clienții casnici și non-casnici, facturarea și centrele de apel formează un segment dedicat. Compania investește în platforme tehnologice noi, cu un sistem integrat de servicii pentru clienți anticipat în 2026/27 1.

    Piața în context

    Piața principală este cea reglementată a apei și apelor uzate din Regatul Unit, supusă regimului de regulator și prețurilor stabilite pe perioade de control. Compania menționează că mediul de reglementare și politic se schimbă, inclusiv prin reformele din industrie propuse în urma Cunliffe Review 1.

    Cererea de investiții în infrastructură crește, iar compania observă presiuni asupra partenerilor de livrare și a costurilor de lanț de aprovizionare. Acest context poate afecta eficiența investițiilor și accesul la finanțare 1.

    Tendințe

    • Reformele din sectorul apeivânt din față

      Reformele propuse de Guvern, inclusiv Cunliffe Review, ar putea modifica abordarea, regimul de reglementare și instituțiile sectorului. Incertitudinea poate crește riscurile de reglementare 1.

    • Investiții de mediu și Net Zerovânt din spate

      Programul de deversări pluviale, reducerea poluărilor și soluțiile bazate pe natură sunt priorități clare, susținute de nevoia de îmbunătățire a calității apei. Acestea pot genera creștere a bazei de active reglementate 1.

    • Presiuni de cost și financiarevânt din față

      Tensiunile geopolitice și creșterea costurilor de lanț de aprovizionare, de substanțe chimice și a dobânzilor pot crea presiune pe performanța financiară pe termen scurt. Accesul la finanțare și menținerea ratingurilor de credit devin esențiale 1.

    • Accesibilitatea facturilor și sprijinul cliențilormixt

      Creșterile de facturi din 2025/26 au crescut presiunea socială și solicitările de sprijin. Compania extinde suportul pentru clienții vulnerabili, ceea ce poate limita beneficiile financiare pe termen scurt 1.

    Poziția concurențială

    Serviciile de apă din Regatul Unit funcționează în regim de monopol regional, astfel că nu există concurență directă pentru clienții casnici din zonele deservite. Concurența apare în special pentru finanțare, forță de muncă, contractori și pentru atragerea de capital în cadrul regimului de reglementare 1.

    Presiunea competitivă se manifestă și prin comparația între operatorii regionali în ceea ce privește performanța și eficiența investițiilor, aspecte urmărite de regulator. Sursele primare nu menționează concurenți listați pe piețe din SUA 1.

    • Wessex Water

      Partener în proiectul Strategic Resource Options, inclus ca referință comparativă în raportul companiei; nu este concurent direct pe aceleași zone de servicii 1.

    • Alți operatori regionali de apă din Regatul Unit

      Operatori care concurează indirect pentru finanțare, contractori și eficiență în cadrul regimului de reglementare comun, fără a fi menționați explicit ca concurenți în sursă 1.

    • Furnizori de contractori de infrastructură

      Companii care concurează pentru resurse de livrare și lanțuri de aprovizionare, presiunea fiind menționată de companie în raportul anual 1.

    • Producători de energie regenerabilă

      Alți dezvoltatori de proiecte solare și de biogaz concurează pentru active și contracte, context în care Pennon Power își dezvoltă portofoliul 1.

    Știri și depuneri

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Pennon Group plc (PNN.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw