olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Predator Oil & Gas Holdings PLC PRD.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Predator Oil & Gas Holdings PLC este o companie cotată la Londra care își concentrează activitatea pe câmpuri petroliere mature din Trinidad, operate prin acordul de servicii NABI, care îi oferă o cotă din venituri fără a suporta costurile operaționale. Interesul actual vine din planul de a pune în producție puțul Snowcap-3 în 2026, sub rezerva executării programului planificat, cu o producție de referință de 367 bopd raportată pentru perioada de la achiziții.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Predator Oil & Gas Holdings PLC (PRD.L) costa 0,01 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 3,7 mil GBP, beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 0,01–0,05 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 24,0
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,00 – 0,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 165,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,02 / 0,03
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −68,6 % | −0,6 % | −68,0 pp | — |
| 3 luni | −68,6 % | −4,2 % | −64,5 pp | — |
| 6 luni | −74,3 % | +4,3 % | −78,6 pp | — |
| De la început de an | −72,4 % | +7,5 % | −79,9 pp | — |
| 1 an | −68,1 % | +9,9 % | −78,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −91,7 % | +49,8 % | −141,5 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −83,2 % | +42,8 % | −126,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 0 | 938,8 mii |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -4,2 mil | -2,1 mil | -3,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,01 | -0,00 | -0,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -319,0 % |
| Flux de numerar liber | -1,3 mil | -816,6 mii | -2,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 24,1 mil GBP
- Active totale
- 34,7 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,41x
- ROE
- -12,9 %
- ROA
- -9,7 %
- Marja FCF
- -222,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 0 | 938,8 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 0 | 1,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit brut | — | 0 | -285,5 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | -4,2 mil | -2,1 mil | -2,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 87,3 mii | 0 | 163,8 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -4,2 mil | -2,1 mil | -3,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | -4,2 mil | -2,1 mil | -3,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | -0,01 | -0,00 | -0,00 | esef· 12 mai 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,5 mil | 3,8 mil | 1,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | 1,9 mil | 213,3 mii | 1,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Stocuri | — | 0 | 124,4 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 8,4 mil | 4,0 mil | 3,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mii | 1,1 mii | 2,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 17,5 mil | 21,6 mil | 26,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 25,9 mil | 26,8 mil | 34,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,3 mil | 4,5 mil | 7,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | — | 4,5 mil | 7,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 4,3 mil | 4,5 mil | 10,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 21,6 mil | 22,3 mil | 24,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 403,7 mil | — | — | esef· 23 apr. 2025derivat |
- 2023
- 17,5 mil
- 2024
- 21,6 mil
- 2025
- 26,2 mil
esef· 12 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,3 mil | -816,0 mii | -1,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 0 | 657 | 451,6 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,3 mil ≈ | -816,6 mii ≈ | -2,1 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -10,0 mil | -4,1 mil | -3,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 14,5 mil | 2,2 mil | 2,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,7 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -319,0 % | 6 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -17,6x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -56,0 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PREDATOR OIL & GAS HOLDINGS PLC (PRD.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 938,8 mii GBP în 2025; marjă netă -319,0 %; ROE -12,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -319,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -17,6x
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- Randament FCF: -56,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| PRD.LPredator Oil & Gas Holdings PLC | 3,7 mil | — | -12,8 % | -319,0 % | indisponibil | −67 % / −90 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRD.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Predator Oil & Gas Holdings PLC este o companie cotată la Londra care își concentrează activitatea pe câmpuri petroliere mature din Trinidad, operate prin acordul de servicii NABI, care îi oferă o cotă din venituri fără a suporta costurile operaționale. Interesul actual vine din planul de a pune în producție puțul Snowcap-3 în 2026, sub rezerva executării programului planificat, cu o producție de referință de 367 bopd raportată pentru perioada de la achiziții 1.
SWOT
Puncte tari
- Costurile operaționale sunt suportate de partenerul NABI, iar compania primește o cotă din venituri fără investiții directe în exploatare.
- Un regim fiscal cu pierderi fiscale acumulate poate reduce impozitul efectiv pe profit, ceea ce îmbunătățește fluxul de numerar net.
- Portofoliul include câmpuri cu țiței de calitate superioară și proiecte de recuperare secundară, care pot extinde baza de producție.
Puncte slabe
- Marjele pe câmpurile Goudron și Inniss-Trinity sunt mai mici din cauza regimului fiscal și a taxelor de tip royalty pentru producția timpurie.
- Compania are resurse financiare limitate și depinde de fluxul de numerar al câmpurilor pentru finanțarea proiectelor noi.
- Activitatea depinde de un număr mic de operatori și contracte, ceea ce crește expunerea la executare și la întârzieri.
Oportunități
- Punerea în producție a puțului Snowcap-3 în 2026 ar putea aduce venituri importante și ar putea susține investițiile viitoare.
- Proiectele de recuperare secundară și captare CO2 ar putea deschide acces la finanțări de mediu sau la parteneri strategici.
- Obținerea autorizației succesoare pentru licența din largul Irlandei ar putea crea o oportunitate de cedare a activului.
Amenințări
- Scăderea prețului țițeiului ar putea reduce semnificativ veniturile și capacitatea de finanțare a forajelor.
- Dependența de contractori și personal calificat poate duce la întârzieri, creșteri de costuri sau conflicte de muncă.
- Schimbările de politică energetică și riscurile de expropriere sau modificare a contractelor ar putea afecta activele din străinătate.
Riscuri
- Riscul de preț al petroluluiridicat
Prețurile petrolului și gazelor sunt volatile și pot afecta direct performanța financiară și valoarea acțiunilor, conform raportului 1.
- Riscul de execuție a forajelorridicat
Rezultatele forajelor și estimările de resurse pot diferi de așteptări, iar lipsa unei garanții de producție face ca unele proiecte să fie incerte 1.
- Dependența de terțimediu
Compania depinde de contractori și de echipamente din zonă, iar concurența sau conflictele de muncă pot afecta operațiunile 1.
- Riscul de rezidență fiscalămediu
Dacă autoritățile ar considera compania rezidentă fiscal în Marea Britanie, ar putea fi supusă impozitului pe profit în acea țară, cu efecte asupra investitorilor 1.
- Riscul politic în străinătatemediu
Operațiunile în mai multe țări sunt expuse la schimbări de politică, taxe, restricții valutare și riscuri de expropriere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția crește în linie cu planurile și Snowcap-3 este pus în producție, veniturile ar putea crește rapid, având în vedere costurile reduse ale operatorului NABI.
- Modelul fără costuri operaționale directe și perspectiva recuperării investițiilor în intervale scurte ar putea susține o îmbunătățire a marjelor.
- Proiectele de recuperare secundară și CO2 EOR ar putea deschide accesul la parteneri și finanțări suplimentare, extinzând baza de active.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul țițeiului scade, marjele pe câmpurile mature ar putea deveni insuficiente pentru a susține forajele planificate.
- Compania are numerar limitat la finalul anului 2025, ceea ce ar putea obliga la finanțări suplimentare sau la diluare dacă proiectele întârzie.
- Dependența de un singur operator local și de mai multe jurisdicții ar putea expune grupul la întârzieri și la schimbări de reglementare.
De urmărit
- Execuția și rezultatele puțului Snowcap-3 în Trinidad2026
- Evoluția producției din Bonasse, Goudron și Inniss-Trinity față de nivelurile raportateQ1 2027
- Progresul negocierilor cu partenerii pentru proiectul de gaz din Maroc și puțul MOU-62026
- Decizia privind autorizația succesoare pentru licența din largul Irlandeinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul deține licențe și acorduri de producție în Trinidad, inclusiv fostul business al Challenger Energy Group din Trinidad, achiziționat în 2025, și are și active în Maroc și pe coasta Irlandei. Prin acordul Master Services Agreement cu NABI Construction, compania nu suportă costurile de exploatare ale câmpurilor, dar primește o cotă din veniturile brute, după impozite și royalty-uri 1. Potrivit raportului, grupul a rămas cu 1,5 milioane de lire în numerar la 31 decembrie 2025 și nu anticipează nevoi de finanțare suplimentare pentru cheltuielile corporative și licențe, conform declarației directorilor 1.
Strategia operațională se bazează pe foraje de dezvoltare în câmpurile achiziționate, pe intervenții de tip HWO pentru readucerea în producție a puțurilor vechi și pe identificarea unor oportunități de recuperare secundară, inclusiv proiecte pilot de CO2 EOR. Raportul arată că NABI a finalizat două puțuri de dezvoltare și o intervenție HWO în câmpul Goudron până la finalul lui 2025 1.
Structura de costuri scăzută a operatorului local este prezentată drept motivul pentru care investițiile se recuperează mai repede decât în operațiunile proprii ale companiei. Conducerea leagă perspectiva de creștere de producția din 2026, de un eventual eșalonare a investițiilor în funcție de fluxul de numerar și de prețurile petrolului 1.
Segmente
Câmpul Bonasse
Câmpul Bonasse, achiziționat în 2025, are 12 puțuri active și se concentrează pe nisipurile Upper Cruse. Strategia este forajul de puțuri de mică adâncime, cu costuri reduse, care pot fi amortizate în mai puțin de șase luni, după care cota companiei revine la 30% din venituri 1.
Câmpul Goudron
Goudron are 63 de puțuri active și calitatea țițeiului este mai bună decât la Bonasse. Accentul cade pe intervenții HWO pentru readucerea în producție a puțurilor vechi, iar un puț de dezvoltare NABI ar putea satisface obligația actuală de lucru 1.
Câmpul Inniss-Trinity
Inniss-Trinity are 24 de puțuri active și a produs peste 23 de milioane de barili în trecut. Un proiect pilot CO2 din 2021 a arătat posibilitatea unei creșteri a producției prin recuperare secundară, iar prioritatea actuală este identificarea unor foraje cu impact material asupra producției 1.
Piața în context
Piața relevantă este cea a câmpurilor petroliere mature din Trinidad, unde operatori locali cu costuri reduse pot scoate rapid în producție resurse rămase. Raportul folosește un preț de referință WTI de 60,27 dolari pe baril pentru a calcula marjele operaționale, iar marjele diferă mult între licențe din cauza regimului fiscal 1.
Mediul de piață este influențat de prețul țițeiului și de costul finanțării, iar raportul notează că evoluția prețurilor depinde de factori greu de controlat de companie. Dacă prețurile cresc, ar putea sprijini fluxul de numerar necesar pentru foraje suplimentare 1.
Tendințe
- Costuri reduse ale operatorilor localivânt din spate
Modelul NABI permite recuperarea investițiilor într-un interval de 9 până la 18 luni, ceea ce ar putea accelera transformarea câmpurilor în afaceri profitabile 1.
- Volatilitatea prețului țițeiuluivânt din față
Raportul subliniază că prețurile petrolului sunt volatile și depind de cerere, inflație și politici monetare. Un preț scăzut ar putea reduce veniturile și valoarea companiei 1.
- Recuperare secundară și captare CO2mixt
Proiectele de recuperare secundară și captare a CO2 ar putea crește producția și ar putea da acces la fonduri de mediu, dar necesită finanțare și parteneri, pe care compania nu îi are încă asigurați 1.
- Incertitudine politică și de reglementarevânt din față
Schimbările de politică energetică și riscurile legate de taxe și royalty-uri ar putea afecta operațiunile grupului în mai multe jurisdicții 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți operatori din Trinidad pentru contractori, echipamente și personal calificat, ceea ce poate crește costurile sau întârzia lucrările. Raportul menționează concurența pentru contractori de încredere în Maroc și Trinidad 1.
Avantajul declarat constă în acordul cu NABI, un operator local cu propriile sonde și servicii de intervenție, care reduce costurile și accelerează recuperarea investițiilor față de operatorii mai mari 1.
- NABI Construction
Operator local din Trinidad care furnizează sonde și servicii de intervenție în baza unui acord de servicii cu compania, fiind și partener de bază al modelului de afaceri.
- West Indian Energy Group Limited
Entitate care a preluat pasivele fostului business Challenger din Trinidad, cu rol în structura tranzacției.
- Operatori petrolieri din Trinidad
Alți operatori din Trinidad care concurează pentru contractori, personal și echipamente necesare forajelor.
- Operatori petrolieri din Maroc
Companii active în Maroc care concurează pentru servicii și personal în proiectele de gaz ale grupului.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202423 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Predator Oil & Gas Holdings PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.