olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
PureTech Health plc PRTC.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BY2Z0H74 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
PureTech Health plc este o companie de biotehnologie care își construiește portofoliul prin modelul « hub-and-spoke », inventând și dezvoltând terapii pentru afecțiuni cu nevoi medicale nesatisfăcute. Profilul său este relevant acum deoarece Cobenfy, medicament inventat la PureTech, a obținut aprobarea FDA, iar compania raportează un istoric de 80% din studiile clinice reușite.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PureTech Health plc (PRTC.L) costa 1,22 GBP (−1,93 % într-o zi), cu beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 1,08–1,40 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,08 – 1,24
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 13,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,17 / 1,23
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,7 % | −0,6 % | +12,4 pp | — |
| 3 luni | +4,5 % | −4,2 % | +8,6 pp | — |
| 6 luni | −4,8 % | +4,3 % | −9,2 pp | — |
| De la început de an | −2,6 % | +7,5 % | −10,1 pp | — |
| 1 an | −4,1 % | +9,9 % | −14,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −24,6 % | +49,8 % | −74,5 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −65,7 % | +42,8 % | −108,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,6 mil | 3,3 mil | 4,8 mil | 4,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −78,7 % | +45,0 % | −3,5 % |
| Profit net | -50,4 mil | -65,7 mil | 53,5 mil | -109,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −305,1 % |
| EPS diluat | -0,18 | -0,24 | 0,21 | -0,46 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −319,0 % |
| netă % | -322,4 % | -1.972,9 % | 1.108,3 % | -2.355,4 % |
| Flux de numerar liber | -181,0 mil | -106,0 mil | -134,4 mil | -85,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 252,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 305,7 mil USD
- Active totale
- 534,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,59x
- ROE
- -30,8 %
- ROA
- -19,3 %
- Marja FCF
- -1.827,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,6 mil | 3,3 mil | 4,8 mil | 4,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 152,4 mil | 96,2 mil | 69,5 mil | 56,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | -197,8 mil | -146,2 mil | -136,1 mil | -98,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,9 mil | 3,4 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -92,8 mil | -36,1 mil | 23,8 mil | -110,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | -55,7 mil | 30,5 mil | -4,0 mil | -842,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | -50,4 mil | -65,7 mil | 53,5 mil | -109,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | -0,18 | -0,24 | 0,21 | -0,46 | esef· 12 mai 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 149,9 mil | 191,1 mil | 280,6 mil | 252,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | — | 2,4 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | — | 347,2 mil | 386,3 mil | 305,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 9,5 mil | 7,1 mil | 5,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 906,0 mii | 601,0 mii | 601,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | — | 694,0 mil | 602,6 mil | 534,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 44,1 mil | 27,0 mil | 23,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | — | 51,4 mil | 41,4 mil | 46,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii totale | — | 235,7 mil | 194,7 mil | 229,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 547,6 mil | 458,2 mil | 407,9 mil | 305,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 279,7 mil | 273,7 mil | 254,8 mil | 238,6 mil | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -178,8 mil | -105,9 mil | -134,4 mil | -85,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,2 mil | 70,0 mii | 11,0 mii | 6,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -181,0 mil ≈ | -106,0 mil ≈ | -134,4 mil ≈ | -85,1 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -107,2 mil | 69,0 mil | 240,9 mil | 63,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -29,8 mil | 78,1 mil | -17,0 mil | -6,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -2.355,4 % | 3 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -33,2 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -52,5x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,6x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PURETECH HEALTH PLC (PRTC.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,7 mil USD în 2025; creștere an/an -3,5 %; marjă netă -2 355,4 %; ROE -30,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 6,6x
Ce o infirmă
- Marja netă: -2 355,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -33,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -52,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRTC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
PureTech Health plc este o companie de biotehnologie care își construiește portofoliul prin modelul « hub-and-spoke », inventând și dezvoltând terapii pentru afecțiuni cu nevoi medicale nesatisfăcute. Profilul său este relevant acum deoarece Cobenfy, medicament inventat la PureTech, a obținut aprobarea FDA, iar compania raportează un istoric de 80% din studiile clinice reușite 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania menționează o rată ridicată de succes în studiile clinice și un istoric de terapii aprobate, ceea ce susține credibilitatea modelului său de inovare 1.
- Modelul hub-and-spoke permite distribuirea riscului între mai multe entități fondate, astfel încât eșecul unui program nu ar trebui să afecteze întregul portofoliu 1.
- Prezența în consiliu și în echipa de management a unor experți care ghidează entitățile fondate oferă o guvernanță solidă pentru dezvoltarea programelor 1.
Puncte slabe
- Compania nu are în prezent terapii aprobate proprii și depinde de succesul studiilor clinice pentru a genera valoare 1.
- Dependența de entități fondate și de parteneri, precum Bristol Myers Squibb pentru Cobenfy, limitează controlul direct asupra comercializării 1.
- Compania nu și-a stabilit încă ținte de reducere a emisiilor, ceea ce ar putea conta în evaluările ESG viitoare 1.
Oportunități
- Programe precum deupirfenidona pentru IPF ar putea deveni noul standard de tratament dacă datele din studiile în curs se confirmă 1.
- Interesul crescut pentru bolile rare și pentru terapiile cu tolerabilitate mai bună ar putea deschide noi zone terapeutice pentru portofoliu 1.
- Parteneriatele cu organizații de pacienți și cu instituții științifice pot accelera cercetarea și finanțarea de noi programe 1.
Amenințări
- Eșecul unui program important ar putea reduce valoarea companiei și ar putea face finanțarea suplimentară mai dificilă 1.
- Cerințele de raportare climatică și ESG ar putea deveni obligatorii și ar putea crește costurile de conformare 1.
- Dacă tolerabilitatea sau eficacitatea terapiilor concurente se îmbunătățesc, avantajul competitiv al programelor PureTech ar putea scădea 1.
Riscuri
- Eșec științific și tehnologicridicat
Știința sau tehnologia dezvoltată de unele afaceri ar putea eșua, iar eșecul unui program important ar putea reduce valoarea companiei și reputația sa ca dezvoltator de tehnologii valoroase 1.
- Eșec în studiile cliniceridicat
Studiile clinice sunt costisitoare, complexe și au rezultate incerte, iar un eșec critic ar putea duce la oprirea programului și la scăderea semnificativă a valorii 1.
- Întârzieri în obținerea aprobărilormediu
Dacă studiile clinice întârzie, obținerea aprobărilor de reglementare ar putea fi amânată, iar capitalul necesar pentru a deveni sustenabilă din punct de vedere al fluxului de numerar ar putea crește 1.
- Riscuri climatice și de conformare ESGscăzut
Compania consideră că nu are riscuri climatice materiale în prezent, dar ar putea fi afectată de noi reglementări privind raportarea și costurile de conformare 1.
- Dependență de parteneri pentru comercializaremediu
Succesul comercial al unor produse depinde de parteneri externi, iar deciziile acestora privind comercializarea ar putea influența rezultatele companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Cazul favorabil se bazează pe faptul că mai multe terapii inventate la PureTech au ajuns la aprobare FDA, ceea ce ar putea dovedi calitatea modelului de inovare 1.
- Dacă deupirfenidona confirmă datele din studiile în curs, programul pentru IPF ar putea deveni o opțiune importantă pentru pacienți cu puține alternative tolerabile 1.
- Modelul hub-and-spoke ar putea limita impactul eșecului unui singur program asupra întregii companii, ceea ce ar putea sprijini stabilitatea pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Cazul nefavorabil pornește de la faptul că nu există încă terapii aprobate proprii, deci valoarea depinde de rezultate viitoare incerte din studiile clinice 1.
- Dacă mai multe programe eșuează sau întârzie, capitalul necesar ar putea crește, iar finanțarea ar putea deveni mai scumpă sau mai greu de obținut 1.
- Dependența de parteneri precum Bristol Myers Squibb pentru Cobenfy ar putea limita beneficiile financiare directe pe care compania le obține din succesul comercial 1.
De urmărit
- Rezultatele finale ale extensiei studiului ELEVATE pentru deupirfenidonă2027
- Datele de consum energetic și emisii pentru sediul din Boston, decembrie 2025mai 2026
- Anunțuri despre noi ținte de reducere a emisiilor GHGnext 10-K
- Progresele Cobenfy sub conducerea Bristol Myers Squibb și impactul asupra partenerului2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, PureTech se prezintă drept o companie de biotehnologie în fază clinică, fără terapii aprobate proprii, care descoperă și dezvoltă medicamente prin modelul « hub-and-spoke » 1. Compania spune că a adus trei terapii de la concept la aprobarea FDA, inclusiv Cobenfy™, iar cei mai mulți dintre pacienți cu boli rare sau cu nevoi nesatisfăcute sunt vizați de portofoliul său 1. Activitatea depinde în mare măsură de succesul studiilor clinice și de capacitatea entităților fondate de a transforma tehnologia în terapii comercial viabile 1.
Segmente
Portofoliu de terapii proprii
Programele deținute integral de PureTech includ deupirfenidona (LYT-100), dezvoltată de entitatea fondată Celea Therapeutics pentru fibroza pulmonară idiopatică, unde compania a raportat date din extensia studiului ELEVATE de fază 2b 1.
Entități fondate și parteneriate
Modelul companiei se bazează pe entități fondate în care PureTech sprijină strategia prin membri ai consiliului și ai conducerii, iar Cobenfy a ajuns sub conducerea Bristol Myers Squibb după achiziția Karuna Therapeutics 1.
Piața în context
Raportul descrie piața ca fiind dominată de nevoi medicale nesatisfăcute în neuropsihiatrie, fibroza pulmonară și alte afecțiuni rare, unde tolerabilitatea slabă a tratamentelor actuale a limitat adoptarea lor 1. Sursa indică faptul că există trei agenți aprobați de FDA pentru IPF, dar că tolerabilitatea a cântărit adesea mai mult decât eficacitatea sub-optimă 1.
Tendințe
- Dezvoltarea terapiilor pentru boli rarevânt din spate
Raportul menționează conștientizarea crescută a celor peste 6.000 de boli rare care afectează peste 300 de milioane de oameni la nivel global, ceea ce ar putea sprijini interesul pentru programe ca cele din IPF 1.
- Eficiența energetică a sediuluivânt din spate
Datele raportate pentru sediul din Boston arată reduceri ale consumului energetic și ale emisiilor față de baza 2030 Challenge, ceea ce sugerează progres operațional, deși datele din decembrie 2025 sunt întârziate 1.
- Eșecul științific rămâne un risc structuralmixt
Sectorul biotehnologic depinde de rezultatele studiilor clinice, iar dacă mai multe programe eșuează simultan, valoarea companiei și capacitatea ei de a atrage capital ar putea fi afectate 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenți cu nume. Raportul descrie însă o comparație implicită cu alte companii de biotehnologie care dezvoltă tratamente pentru aceleași afecțiuni, precum IPF sau schizofrenia, unde există deja terapii aprobate 1.
- Bristol Myers SquibbBMY
Compania care comercializează Cobenfy după achiziția Karuna Therapeutics, deci și un partener strategic pentru PureTech.
- Producători de terapii aprobate pentru IPF
Raportul menționează trei agenți aprobați de FDA pentru IPF, deci firmele care le dezvoltă reprezintă concurența directă pentru deupirfenidonă.
- Companii de biotehnologie cu programe în neuropsihiatrie
Sursele indică tratamente pentru schizofrenie, unde Cobenfy concurează cu alte medicamente sau candidați în dezvoltare.
- Companii din aceeași categorie de biotehnologie clinică
Sursa nu numește concurenți, dar sugerează că firmele care dezvoltă terapii pentru nevoi nesatisfăcute concurează pentru finanțare și talent.
Știri și depuneri
Din presă
- PureTech Health plc : PureTech Announces Presentation of Phase 1b Results for LYT - 200 in Relapsed / Refractory ( R / R ) High - Risk Myelodysplastic Syndromes ( HR - MDS ) and Acute Myeloid Leukemia ( AML ) at ESMO 2026Surge — GDELT DOC · 19 oct. 2026 · RO
- PureTech Health H1 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / PureTech Health plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.