olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Phoenix Spree Deutschland Limited PSDL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Phoenix Spree Deutschland este un fond imobiliar rezidențial cu portofoliu concentrat în Berlin, aflat în prezent într-o strategie gestionată de realizare a activelor prin vânzarea apartamentelor individual. Compania a încheiat o refinanțare în noiembrie 2025 și a anunțat prima distribuire de capital, aspecte relevante pentru modul în care valoarea activelor se transformă în numerar pentru acționari.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Phoenix Spree Deutschland Limited (PSDL.L) costa 1,31 GBP (+3,56 % într-o zi), cu beta 0,06, interval pe 52 de săptămâni 1,27–1,78 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,25 – 1,45
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 15,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,44 / 1,62
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,04
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,7 % | −0,6 % | −8,1 pp | — |
| 3 luni | −18,1 % | −4,2 % | −14,0 pp | — |
| 6 luni | −24,8 % | +4,3 % | −29,2 pp | — |
| De la început de an | −22,3 % | +7,5 % | −29,8 pp | — |
| 1 an | −20,1 % | +9,9 % | −30,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −18,9 % | +49,8 % | −68,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −67,4 % | +42,8 % | −110,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,9 mil | 27,5 mil | 28,1 mil | 22,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,9 % | +2,4 % | −19,3 % |
| Profit net | -15,8 mil | -98,8 mil | -40,1 mil | -6,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -61,0 % | -359,7 % | -142,6 % | -28,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 34,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 252,6 mil EUR
- Datorie netă
- 218,6 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 271,1 mil EUR
- Active totale
- 586,5 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,93x
- Lichiditate curentă
- 2,48x
- ROE
- -2,4 %
- ROA
- -1,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,9 mil | 27,5 mil | 28,1 mil | 22,7 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Profit brut | 8,8 mil | 10,1 mil | 12,4 mil | 7,3 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Profit operațional | -36,5 mil | -95,2 mil | -50,0 mii | -1,1 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 18,2 mil | 14,9 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -17,5 mil | -111,8 mil | -39,5 mil | -13,6 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,7 mil | -13,0 mil | 607,0 mii | -7,1 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Profit net | -15,8 mil | -98,8 mil | -40,1 mil | -6,5 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,05 | — | — | — | esef· 11 iun. 2024verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 12,5 mil | 11,0 mil | 46,5 mil | 34,0 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 10,1 mil | 12,8 mil | 8,3 mil | 7,6 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Active curente | 22,6 mil | 23,8 mil | 54,8 mil | 41,6 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,0 mii | 11,0 mii | 9,0 mii | 101,0 mii | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Active totale | 815,3 mil | 709,0 mil | 612,5 mil | 586,5 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 15,1 mil | 12,0 mil | 11,7 mil | 16,3 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 820,0 mii | 1,4 mil | 407,0 mii | 302,0 mii | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 311,3 mil | 319,8 mil | 267,5 mil | 252,3 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 16,8 mil | 14,3 mil | 13,7 mil | 16,7 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 398,9 mil | 391,4 mil | 335,0 mil | 315,4 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 416,4 mil | 317,6 mil | 277,5 mil | 271,1 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,7 mil | 6,8 mil | 10,3 mil | 3,4 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -8,2 mil | -7,7 mil | 45,1 mil | 11,9 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 8,5 mil | -606,0 mii | -19,9 mil | -27,8 mil | esef· 02 iun. 2026verificat |
| Dividende plătite | 6,9 mil | 0 | — | — | esef· 11 iun. 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,2 mil | 0 | — | — | esef· 11 iun. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,70 – 0,96 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)0,70 – 0,96 (Mijloc 0,81)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -0,2 % | 17 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -28,4 % | 17 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -4,4 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,1x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate17/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PHOENIX SPREE DEUTSCHLAND LIMITED (PSDL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 22,7 mil EUR în 2025; creștere an/an -19,3 %; marjă netă -28,4 %; ROE -2,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,70–0,96 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- ROIC: -0,2 %
- Marja netă: -28,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -4,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PSDL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Phoenix Spree Deutschland este un fond imobiliar rezidențial cu portofoliu concentrat în Berlin, aflat în prezent într-o strategie gestionată de realizare a activelor prin vânzarea apartamentelor individual. Compania a încheiat o refinanțare în noiembrie 2025 și a anunțat prima distribuire de capital, aspecte relevante pentru modul în care valoarea activelor se transformă în numerar pentru acționari 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu concentrat în Berlin, cu o proporție ridicată de active deja divizate legal în unități individuale, ceea ce oferă un avantaj de disponibilitate pentru vânzare.
- Structură de capital refinanțată cu o facilitate unică, cu scadență lungă și plată doar a dobânzii, care elimină restricțiile anterioare asupra vânzărilor.
- Cadru clar de aprobare de către acționari pentru strategia de realizare și pentru mecanismul de răscumpărare obligatorie.
Puncte slabe
- Costurile de execuție au fost ridicate în 2025, parțial din cauza elementelor non-recurente legate de tranzacții și de refinanțare.
- Dependența de ritmul vânzărilor individuale face ca fluxurile de numerar și sumele returnate acționarilor să fie variabile și greu de anticipat.
- Expunerea la rata dobânzii rămâne semnificativă, deși majoritatea datoriei este acoperită împotriva fluctuațiilor.
Oportunități
- Diferența dintre prețul vânzării individuale și evaluările PRS ar putea susține valori de realizare mai bune dacă piața rămâne stabilă.
- Reducerea bazei de costuri pe măsură ce portofoliul se contractă ar putea îmbunătăți generarea de numerar.
- Distribuirea periodică a capitalului, dacă va fi acoperită de vânzări, ar putea consolida încrederea acționarilor.
Amenințări
- Reglementările din Berlin privind chiriile și conversiile ar putea încetini vânzările sau crește costurile de conformitate.
- Evoluția ratelor dobânzii și tensiunile geopolitice ar putea afecta sentimentul pieței și momentul tranzacțiilor.
- Scăderea valorilor imobiliare ar putea reduce valoarea de realizare a activelor rămase.
Riscuri
- Ritmul vânzărilorridicat
Realizarea valorii depinde de vânzările individuale de apartamente, iar întârzierile în notarizare sau încasare ar putea amâna returnările de capital.
- Reglementare în Berlinridicat
Plafonarea chiriilor, regulamentul de conversie și reforma impozitului pe proprietate ar putea limita sau complica procesul de vânzare.
- Costul datorieimediu
Deși majoritatea datoriei este acoperită, expunerea rămasă și creșterile ratelor ar putea reduce marja de profit și capacitatea de distribuire.
- Valorile imobiliaremediu
O inversare a tendinței de stabilizare a valorilor din Berlin ar putea reduce evaluările și rezultatele de realizare.
- Dependența de consilierul imobiliarscăzut
Execuția este gestionată de consilierul QSix, iar presiunea operațională crescută ar putea afecta calitatea și ritmul implementării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările individuale continuă să obțină prețuri superioare evaluărilor PRS, valoarea realizată ar putea depăși estimările bazate pe evaluările contabile 1.
- Refinanțarea cu scadență lungă și eliminarea restricțiilor de distribuție ar putea permite returnări regulate de capital din încasările nete 1.
- Reducerea bazei de costuri și stabilizarea valorilor din Berlin ar putea îmbunătăți generarea de numerar pe măsură ce programul avansează 1.
Ce ar strica teza
- Dacă ritmul vânzărilor scade sau reglementările se înăspresc, realizarea valorii și distribuirile ar putea fi amânate sau reduse.
- Costurile de execuție și cheltuielile non-recurente din 2025 ar putea reveni sub alte forme dacă portofoliul se contractă mai lent decât s-a estimat.
- Expunerea rămasă la rata dobânzii și presiunile pe piețele imobiliare ar putea reduce valoarea netă a activelor pentru acționari.
De urmărit
- Rezultatele anuale și nivelul următoarei distribuiri de capital2026
- Volumul și prețurile notarizărilor de apartamente pe fiecare tranșă2026
- Evoluția costurilor operaționale și a bazei de cheltuielinext 10-K
- Evoluția reglementării locative din Berlin și efectele ei asupra vânzărilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Strategia pentru 2025 a trecut de la aprobarea planului la execuție, având ca mecanism central vânzarea individuală a apartamentelor, care, potrivit companiei, atinge prețuri mai mari decât evaluările din segmentul închiriat pe piață privată (PRS) 1. Vânzările de apartamente au fost organizate în patru tranșe de proprietăți, iar compania a aprobat un mecanism de răscumpărare obligatorie pro rata pentru returnarea capitalului 1. Conducerea a precizat că nu a stabilit ținte de răscumpărare, iar sumele vor depinde de vânzările efective și de disponibilul de numerar 1.
Structura de capital a fost simplificată prin refinanțarea din noiembrie 2025, când toate împrumuturile au fost regrupate într-o singură facilitate cu scadență lungă și plată doar a dobânzii 1. Datoria brută la 31 decembrie 2025 era de 256,0 milioane euro, iar loc-ul net de îndatorare (LTV net) de 41,0% 1. Rata medie a dobânzii era de 4,17%, iar cel puțin 80% din datorie este acoperită împotriva mișcărilor ratelor de dobândă 1.
Segmente
Apartamente vândute individual (Condominium Sales Pool)
Acesta este principalul motor al strategiei, cu vânzări de apartamente în valoare de 36,0 milioane euro notarizate în 2025, iar conducerea afirmă că vânzările au depășit obiectivele inițiale 1. Viteza vânzărilor pe ultimele douăsprezece luni a fost de 34,0% 1.
Portofoliu închiriat (PRS Pool)
Activele rămase în regim de închiriere sunt gestionate activ pentru a proteja venitul și calitatea activelor înainte de eventuala vânzare 1. Portofoliul a înregistrat în 2025 prima creștere anuală a evaluării like-for-like din 2022, în timp ce creșterea totală a evaluării a fost de 1,5% 1.
Piața în context
Conducerea descrie piața rezidențială din Berlin printr-o diferență persistentă între prețurile obținute din vânzarea individuală a apartamentelor și evaluările portofoliilor PRS vândute investitorilor instituționali 1. Restricțiile recente asupra divizării de noi condominii au limitat oferta de stoc deja divizat, ceea ce susține, potrivit companiei, potențialul pe termen lung al portofoliului 1. Tensiunile geopolitice și conflictele din Orientul Mijlociu și din Ucraina sunt menționate ca factori care ar putea influența sentimentul pieței și momentul tranzacțiilor 1.
Cadrul de reglementare din Berlin rămâne un factor important, cu prelungirea plafonării chiriilor, reînnoirea regulamentului de conversie și reforma impozitului pe proprietate în 2025 1. Compania susține că regimul de drept de preemțiune al chiriașilor este respectat integral, dar schimbările de reglementare ar putea modifica ritmul vânzărilor 1.
Tendințe
- Stabilizarea valorilor din Berlinvânt din spate
Conducerea raportează o creștere like-for-like a portofoliului total în 2025, a doua creștere anuală completă după 2022, ceea ce ar putea indica o stabilizare a pieței rezidențiale berlineze 1. Această evoluție sprijină, potrivit companiei, valorile de realizare a activelor.
- Refinanțarea și costul datorieimixt
Refinanțarea din noiembrie 2025 a eliminat riscul de refinanțare pe termen scurt și restricțiile privind vânzările și distribuțiile, însă rata medie a dobânzii de 4,17% și expunerea la rate variabile rămân relevante 1.
- Reglementarea locativă din Berlinvânt din față
Prelungirea plafonării chiriilor, reînnoirea regulamentului de conversie și reforma impozitului pe proprietate pot limita ritmul vânzării apartamentelor și pot crește costurile de conformitate, dacă se aplică în forma actuală 1.
- Costuri de execuție și cheltuieli non-recurentevânt din spate
Cheltuielile din 2025 includ elemente non-recurente legate de aprobările acționarilor, refinanțare și accelerarea vânzărilor, iar conducerea se așteaptă ca baza de costuri să scadă pe măsură ce portofoliul se contractă 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenți directi cotați la bursă. Compania se compară implicit cu alți investitori în locuințe din Berlin și cu cumpărătorii instituționali de portofolii PRS, care sunt menționați ca piață de referință pentru diferența de preț 1. Ponderea mare de active deja divizate este prezentată drept un avantaj relativ 1.
- Investitori instituționali în portofolii rezidențiale PRS din Berlin
Menționați în sursă ca piață de comparație pentru prețurile obținute din vânzarea în bloc a portofoliilor, nu ca entități identificate.
- Cumpărători individuali de apartamente din Berlin
Segment de cerere care stabilește prețurile mai mari pe care compania le atribuie vânzării individuale.
- Alți proprietari de clădiri Altbau din Berlin
Concurenți indirecți pentru stocul vechi divizat, a cărui ofertă limitată susține valoarea portofoliului PSD.
- Brokeri și firme de vânzări rezidențiale
Partenerii care au fost extinși de la trei la cinci firme pentru a susține volumele de vânzare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202502 iun. 2026
- Raportul anual 202311 iun. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Phoenix Spree Deutschland Limited · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.