olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

POLYTEC Holding AG PYT.VI

Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000A00XX9 · Verticală: Companii listate din Austria

4,05EUR+0,75 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

POLYTEC Holding AG, cu sediul la Hörsching în Austria, produce componente din plastic pentru industria auto și, tot mai mult, pentru aplicații non-automotive. Pentru exercițiul 2026 conducerea anticipează un venit consolidat de 560 până la 590 mn EUR, pe fondul scăderii producției auto europene și al închiderii unor fabrici.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea POLYTEC Holding AG (PYT.VI) costa 4,05 EUR (+0,75 % într-o zi), cu capitalizare 88,4 mil EUR, P/E 8,8 pe un EPS diluat de 0,46 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,27 %, beta 0,36, interval pe 52 de săptămâni 2,93–6,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
88,4 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,8
EPS diluat TTM 0,46 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
11,36 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,27 %
DPS 12 luni 0,01
Beta (2 ani)
0,36
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
2,936,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
25,0
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
3,97 – 7,06
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 56,2 %
SMA 50 / 200
5,34 / 4,51
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,33 / -0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−31,4 %+0,4 %−31,7 pp—
3 luni−18,0 %−3,3 %−14,8 pp—
6 luni−6,9 %+4,0 %−10,9 pp—
De la început de an+22,7 %+8,1 %+14,6 pp—
1 an+38,2 %+10,7 %+27,5 pp+5,3 %
3 ani+2,4 %+50,1 %−47,7 pp+3,6 %
5 ani−52,4 %+43,6 %−96,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,2 %
28 oct. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−76,9 %
08 nov. 2021 → 30 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 7,2, mediană 7,2, max 7,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri636,0 mil677,8 mil666,8 mil
Venituri an/anindisponibil+6,6 %−1,6 %
Profit net-14,1 mil-7,3 mil10,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,64-0,330,46
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-2,2 %-1,1 %1,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
66,9 mil EUR
Datorie financiară
117,8 mil EUR
Datorie netă
50,8 mil EUR
Capitaluri proprii
219,8 mil EUR
Active totale
476,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,54x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
4,7 %
ROA
2,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
636,0 mil
2024
677,8 mil
2025
666,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
-6,7 mil
2024
3,5 mil
2025
19,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
33,4 mil
2024
31,8 mil
2025
31,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EBITDA
2023
26,6 mil ≈
2024
35,3 mil ≈
2025
51,4 mil ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-15,8 mil
2024
-8,9 mil
2025
11,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,7 mil
2024
-1,6 mil
2025
1,7 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
-14,1 mil
2024
-7,3 mil
2025
10,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,64
2024
-0,33
2025
0,46

esef· 12 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,10
2024
0,02
2025
0,01

esef· 12 mai 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
49,6 mil
2024
66,0 mil
2025
66,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
41,3 mil
2024
39,1 mil
2025
29,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
242,2 mil
2024
225,9 mil
2025
—

esef· 29 apr. 2025verificat

Fond comercial
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
6,3 mil
2024
6,1 mil
2025
6,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
533,0 mil
2024
507,5 mil
2025
476,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
63,4 mil
2025
59,5 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
55,4 mil
2025
51,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
91,3 mil
2025
65,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
182,0 mil
2025
170,9 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
217,9 mil
2024
211,7 mil
2025
219,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
22,0 mil
2024
22,2 mil
2025
21,8 mil

esef· 12 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
33,4 mil
2024
68,3 mil
2025
51,7 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-21,1 mil
2024
969,0 mii
2025
-10,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-17,7 mil
2024
-53,1 mil
2025
-40,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
2,2 mil
2024
392,0 mii
2025
236,0 mii

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
473,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
6,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
50,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
51,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
100,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
88,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
139,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
8,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
11,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
2,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
7,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,05 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 88,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
88,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
2,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 70derivat 6

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
6,59
EUR pe acțiune
Mijloc
8,97
EUR pe acțiune
Sus
11,16
EUR pe acțiune
Preț: 4,05 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 121,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 54,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,44 – 12,10 EUR.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA7,74 – 12,10 (Mijloc 10,08)
    4 firme folosite · multiplul median 5,3x · quartile 4,3x – 6,1x
    ETS.VI, FAA.VI, FKA.VI, SEM.VI
  • Colegi: P/E5,44 – 10,23 (Mijloc 7,86)
    24 firme folosite · multiplul median 17,1x · quartile 11,8x – 22,2x
    1AST.VI, ACAG.VI, AMAG.VI, ANDR.VI, BMAG.VI, CPI.VI, DOC.VI, ETS.VI, EVN.VI, FAA.VI, FACC.VI, FQT.VI, MMK.VI, OMV.VI, POS.VI, POST.VI, ROS.VI, SBO.VI, STR.VI, SWUT.VI, TKA.VI, VER.VI, VOE.VI, WIE.VI
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,15 – 0,20 (Mijloc 0,17)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,0 %40 (față de colegi)19 %
Marja netă · Calitate1,5 %28 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,0x33 (față de colegi)19 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare8,8x88 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluare2,7x100 (față de colegi)19 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial33/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate36/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare94/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

POLYTEC Holding AG (PYT.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 666,8 mil EUR în 2025; creștere an/an -1,6 %; marjă netă 1,5 %; ROE 4,7 %; datorie netă/EBITDA 1,0x.

Intervalul de valoare estimat este 6,59–11,16 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,97 EUR, prețul de 4,05 EUR lasă un potențial de 121,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 54,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 8,8x
  • EV/EBITDA: 2,7x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,8x
mediana verticalei 17,2x
sub mediană (−48,8 %)
EV/EBITDA
2,7x
mediana verticalei 6,1x
sub mediană (−55,6 %)
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−80,5 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−74,6 %)
ROE
4,7 %
mediana verticalei 8,8 %
sub mediană (−46,6 %)
Marja netă
1,5 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−58,6 %)
Marja EBIT
3,0 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−49,5 %)
Venituri an/an
-1,6 %
mediana verticalei -2,1 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
1,0x
mediana verticalei 0,2x
peste mediană (+381,5 %)
Randament dividend
0,3 %
mediana verticalei 2,8 %
sub mediană (−90,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMV.VIOmv Aktiengesellschaft35,6 mld23,48,9 %6,3 %−7,2 %+53 % / +86 %
VER.VIVerbund AG26,2 mld17,614,7 %18,6 %−2,8 %+19 % / −14 %
STR.VIStrabag Se11,7 mld12,817,2 %4,9 %+7,4 %+32 % / +168 %
ANDR.VIAndritz AG8,1 mld17,719,3 %5,8 %−5,2 %+33 % / +66 %
VOE.VIvoestalpine AG7,1 mld17,05,7 %2,8 %−4,3 %+12 % / +61 %
EVN.VIEvn AG5,5 mld12,56,9 %14,6 %+3,8 %+15 % / +14 %
ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft2,5 mld—-2,4 %-1,4 %+12,7 %+238 % / +346 %
DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft2,4 mld22,224,0 %4,3 %+7,1 %+12 % / +70 %
CPI.VICPI Europe AG2,2 mld4,212,2 %68,2 %−6,7 %+1 % / −17 %
POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft2,2 mld16,418,3 %4,3 %−2,6 %+6 % / +2 %
WIE.VIWienerberger AG1,9 mld11,75,9 %3,6 %+1,2 %−40 % / −32 %
LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft1,8 mld—-11,8 %-5,2 %−2,3 %−48 % / −65 %
MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft1,3 mld17,13,6 %1,9 %−4,8 %−21 % / −41 %
POS.VIPorr AG1,2 mld10,712,9 %1,8 %+1,7 %+6 % / +167 %
AMAG.VIAMAG Austria Metall AG1,1 mld33,44,7 %2,3 %+2,1 %+34 % / +19 %
BMAG.VIPIERER Mobility AG1,1 mld1,8638,9 %58,9 %−46,3 %+85 % / −47 %
FQT.VIFrequentis AG790,7 mil28,115,5 %4,9 %+20,8 %−14 % / +111 %
ETS.VIEuroTeleSites AG745,4 mil22,38,8 %11,9 %+3,7 %−6 % / +34 %
AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft722,9 mil—-3,6 %-1,2 %−7,9 %−3 % / −15 %
FACC.VIFacc AG602,4 mil28,49,1 %2,2 %+11,3 %+22 % / +127 %
ROS.VIRosenbauer International AG591,1 mil11,917,4 %3,5 %+9,4 %+35 % / +104 %
1AST.VIASTA Energy Solutions AG467,7 mil15,542,3 %4,3 %+8,3 %indisponibil / indisponibil
SBO.VISbo AG456,6 mil19,45,2 %5,2 %−18,8 %+5 % / −30 %
SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding379,1 mil902,50,1 %0,1 %−2,1 %+39 % / +28 %
ACAG.VIAustriacard Holdings AG347,8 mil25,611,4 %4,1 %−8,2 %+76 % / +65 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PYT.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,25
Randament total -44 % · Pe an -44 %
3,98
Randament total -1 % · Pe an -1 %
6,02
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
1,92
Randament total -52 % · Pe an -22 %
3,86
Randament total -4 % · Pe an -1 %
6,43
Randament total 60 % · Pe an 17 %
5 ani
1,64
Randament total -59 % · Pe an -16 %
3,73
Randament total -7 % · Pe an -1 %
6,87
Randament total 71 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,96
  • Marja netă± 0,67
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,59
  • Diluare anuală± 0,06

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

POLYTEC Holding AG, cu sediul la Hörsching în Austria, produce componente din plastic pentru industria auto și, tot mai mult, pentru aplicații non-automotive. Pentru exercițiul 2026 conducerea anticipează un venit consolidat de 560 până la 590 mn EUR, pe fondul scăderii producției auto europene și al închiderii unor fabrici 1.

SWOT

Puncte tari

  • Bilanț solid cu o cotă a capitalului propriu ridicată și datorii nete reduse, ceea ce oferă flexibilitate în perioade dificile.
  • Experiență lungă în logistică și sisteme reutilizabile, un avantaj pe segmentul non-automotive.
  • Structură de costuri reorganizată după închiderea și vânzarea unor fabrici, care poate sprijini marja.

Puncte slabe

  • Dependență mare de producătorii auto europeni, care traversează o perioadă de volume în scădere.
  • Costuri de restructurare și eliminare de personal care încarcă rezultatul într-un an dat.
  • Capacitate de negociere limitată față de clienții mari, mai ales când prețurile sunt presate.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru soluții durabile de transport și ambalaj reutilizabil ar putea deschide noi piețe.
  • Reluarea programelor de sprijin pentru vehicule electrice ar putea reactiva cererea din industria auto.
  • Extinderea pe non-automotive ar putea reduce dependența de un singur sector.

Amenințări

  • Scăderea producției auto europene și supracapacitatea pot împinge prețurile în jos.
  • Concurența producătorilor chinezi care își mută producția în Europa.
  • Tensiuni geopolitice și fragilitatea lanțurilor de aprovizionare, în special la semiconductori și materii prime rare.

Riscuri

  • Dependența de industria autoridicat

    Majoritatea veniturilor depinde de producătorii auto, iar o nouă scădere a producției ar putea afecta rapid volumele.

  • Închiderea fabricilor și costurile aferentemediu

    Restructurările implică costuri one-off și pot tensiona rezultatul pe termen scurt, mai ales în cazul închiderii fabricii din Weierbach.

  • Lanțuri de aprovizionare și geopoliticăridicat

    Conflictele din Europa de Est și Orientul Mijlociu pot perturba livrările de materii prime și de componente.

  • Presiunea concurențialămediu

    Supracapacitatea și concurenții noi din Asia pot forța reduceri de prețuri și pot diminua marja.

  • Concentrarea acționariatuluiscăzut

    Un acționar cu o pondere semnificativă poate influența deciziile strategice, iar free float-ul rămâne limitat.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tranziția către mobilitate electrică și programele de sprijin se accelerează, cererea pentru componentele grupului ar putea reveni mai rapid decât se anticipează.
  • Dacă segmentul non-automotive crește conform planului, dependența de auto ar putea scădea și marja ar putea beneficia.
  • Un bilanț solid și reducerea costurilor ar putea permite grupului să reia dividendele fără presiuni majore.

Ce ar strica teza

  • Dacă producția auto europeană continuă să scadă, veniturile ar putea rămâne sub ținta estimată pentru 2026.
  • Dacă presiunea prețurilor și concurența chineză se intensifică, marja EBIT țintă de circa 3% ar putea fi greu de atins.
  • Costurile de restructurare și pierderea volumelor din fabricile închise ar putea împovăra rezultatul pe termen scurt.

De urmărit

  • Realizarea venitului consolidat în intervalul de 560 până la 590 mn EUR2026
  • Marja EBIT față de ținta de circa 3%2026
  • Efectele închiderii fabricii din Weierbach și ale vânzării operațiunii din Regatul Unit2026
  • Ponderea veniturilor non-automotive în raport cu obiectivul de 30%next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul POLYTEC dezvoltă și fabrică piese și sisteme din materiale plastice, cu accent pe clienții din industria auto, dar și pe logistică și ambalaje reutilizabile. Potrivit raportului anual 2025, grupul a redus capacitățile, a închis sau vândut fabrici și a diminuat semnificativ numărul de angajați, ajungând la 2.876 FTE fără personal închiriat la 31.12.2025 1. Compania este listată la Bursa din Viena (segmentul prime market).

Structura acționariatului este concentrată: MH Beteiligungs GmbH deține 25,61% din capital, iar capitalul social era de 22.329.585 acțiuni la 31.12.2025 1. Societatea a vândut operațiunea sa din Regatul Unit la 31.12.2025 și închide fabrica din Weierbach la 30.04.2026, ceea ce explică scăderea venitului estimat 1.

Conducerea declară că bilanțul rămâne solid, cu o cotă a capitalului propriu de peste 40% și datorii financiare nete reduse 1. Dividendele ar urma să fie reluate anual, în măsura în care rezultatul după impozitare o permite 1.

Segmente

Automotive

Segmentul auto rămâne baza afacerii, dar în 2026 compania prevede doar o creștere organică redusă, din cauza supracapacității de producție din Europa și a concurenței intensificate 1.

Non-automotive

Conducerea urmărește ca aproximativ 30% din venit să provină din afara auto, prin aplicații inovatoare din plastic și sisteme logistice reutilizabile, un domeniu în care grupul are experiență de lungă durată 1.

Piața în context

Experții citați în raport anticipează o producție auto europeană în scădere în 2026, cu aproximativ 1,9% față de anul precedent, până la circa 15,2 mn unități 1. Presiunile geopolitice, lanțurile de aprovizionare fragile și accesibilitatea redusă a mașinilor limitează cererea, iar intrarea producătorilor chinezi în Europa adaugă concurență 1.

Raportul notează că marjele EBITDA ale producătorilor europeni ar putea atinge un minim în prima jumătate a lui 2026, urmat de o stabilizare la un nivel scăzut 1. Revenirea încrederii în industrie este graduală, iar piețele auto majore nu se așteaptă să aibă o dinamică semnificativă 1.

Tendințe

  • Scăderea producției auto europenevânt din față

    Producția europeană ar putea scădea și în 2026, ceea ce reduce volumele pentru furnizorii din rangul doi precum POLYTEC 1.

  • Investiții în mobilitate electricămixt

    Tranziția către vehicule electrice cere investiții mari, iar guvernele reintroduc prime și facilități fiscale, ceea ce ar putea reactiva cererea 1.

  • Concurența chineză în Europavânt din față

    Producătorii chinezi își extind fabricile în Europa și oferă mașini electrice la prețuri atractive, ceea ce intensifică presiunea asupra furnizorilor locali 1.

  • Soluții de transport durabilvânt din spate

    Tendința globală spre ambalaje și sisteme logistice reutilizabile deschide noi oportunități de creștere pentru grup în afara auto 1.

Poziția concurențială

Compania activează pe o piață dominată de furnizori de componente din plastic și de producători auto integrați vertical, iar raportul descrie un context de supracapacitate și de concurență acerbă, în care furnizorii mai slabi sunt primii afectați 1. Sursele furnizate nu identifică concurenții direcți cu nume, de aceea nu sunt enumerate firme specifice.

Avantajul declarat al grupului constă în bilanțul solid, în experiența logistică și în capacitatea de a se adapta la cerințele clienților, dar presiunea prețurilor din industrie limitează marja 1.

  • Furnizori europeni de componente din plastic

    Concurenți direcți din Europa pentru piese auto din plastic, cu care grupul se confruntă pe fondul supracapacității din piață, conform raportului.

  • Producători auto chinezi cu fabrici în Europa

    Nu sunt furnizori ai grupului, dar își extind producția în Europa și intensifică concurența pentru clienții existenți.

  • Furnizori de ambalaje și sisteme logistice reutilizabile

    Concurenți pe segmentul non-automotive pe care conducerea vrea să-l dezvolte pentru a ajunge la o pondere de circa 30%.

  • Furnizori de sisteme din plastic pentru industrii non-auto

    Concurență pe piețe precum logistica și aplicațiile industriale, unde grupul urmărește creșterea.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / POLYTEC Holding AG · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

POLYTEC Holding AG (PYT.VI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw