olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Quantum Data Energy PLC QDE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BNG90H86 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Quantum Data Energy PLC dezvoltă și operează centrale electrice flexibile pe gaz în Marea Britanie, care furnizează energie de rezervă în momente de vârf pentru rețea. Compania și-a extins portofoliul de proiecte și explorează acum alimentarea cu energie a centrelor de date AI, într-un context de volatilitate ridicată a prețurilor și de nevoie crescută de capacitate dispecerabilă, cu venituri încă modeste de la unicul activ în funcțiune.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Quantum Data Energy PLC (QDE.L) costa 0,02 GBP (−6,67 % într-o zi), cu capitalizare 455,6 mii GBP, beta -7,18, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,20 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,02 – 0,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 33,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,02 / 0,17
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,3 % | −0,6 % | −9,6 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −4,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | +17.400,0 % | +4,3 % | +17.395,7 pp | — |
| De la început de an | −48,7 % | +7,5 % | −56,2 pp | — |
| 1 an | −90,9 % | +9,9 % | −100,9 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −95,8 % | +49,8 % | −145,6 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −99,5 % | +42,8 % | −142,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 737,2 mii | 1,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +121,0 % |
| Profit net | -1,1 mil | -1,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,32 | -0,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -148,9 % | -93,2 % |
| Flux de numerar liber | -2,9 mil | -1,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,4 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,1 mil GBP
- Active totale
- 4,9 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -34,0 %
- Marja FCF
- -66,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 737,2 mii | 1,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 441,5 mii | 1,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 295,6 mii | 496,3 mii | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | -939,8 mii | -1,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 244,6 mii | 369,9 mii | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,1 mil | -1,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit net | -1,1 mil | -1,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,32 | -0,07 | esef· 02 sept. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 146,4 mii | 1,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | 510,9 mii | 1,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,3 mil | 3,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 247,4 mii | 0 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | 4,0 mil | 4,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,3 mil | 3,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | -1,2 mil | 1,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 3,4 mil | 21,7 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,2 mil | -1,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,6 mil | 0 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,9 mil ≈ | -1,1 mil ≈ | esef· 02 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,1 mil | -14,4 mii | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,5 mil | 2,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 455,6 mii GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -93,2 % | 9 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -3,2x | 0 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -238,6 % | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
QUANTUM DATA ENERGY PLC (QDE.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mil GBP în 2025; creștere an/an 121,0 %; marjă netă -93,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -93,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -3,2x
- Randament FCF: -238,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| QDE.LQuantum Data Energy PLC | 455,6 mii | — | — | -93,2 % | +121,0 % | −99 % / −96 % |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QDE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Quantum Data Energy PLC dezvoltă și operează centrale electrice flexibile pe gaz în Marea Britanie, care furnizează energie de rezervă în momente de vârf pentru rețea. Compania și-a extins portofoliul de proiecte și explorează acum alimentarea cu energie a centrelor de date AI, într-un context de volatilitate ridicată a prețurilor și de nevoie crescută de capacitate dispecerabilă, cu venituri încă modeste de la unicul activ în funcțiune 1.
SWOT
Puncte tari
- Un activ operațional care a crescut veniturile semnificativ și vinde electricitate peste media pieței.
- Venituri contractate prin Capacity Market pe termen lung, care oferă vizibilitate asupra fluxurilor de numerar.
- Datoria la nivel de companie a fost redusă după capitalizarea din 2025, ceea ce îmbunătățește flexibilitatea financiară.
Puncte slabe
- Dependența aproape totală de un singur activ operațional, Pyebridge, pentru generarea de venituri.
- Dimensiunea mică a companiei, fără angajați direcți, ceea ce limitează capacitatea de execuție a mai multor proiecte simultan.
- Proiecte importante depind de finanțarea și de construcția realizate de parteneri externi.
Oportunități
- Cererea crescută pentru energie de rezervă în contextul integrării eolianului și solarului.
- Posibilitatea de a dezvolta proiecte pentru centrele de date AI și pentru parcurile de vacanță, dacă parteneriatele se concretizează.
- Portofoliul de proiecte cu acces confirmat la rețea ar putea fi extins mai rapid decât concurenții fără astfel de conexiuni.
Amenințări
- Reforma conectărilor la rețea poate întârzia sau bloca proiectele noi.
- Politicile de decarbonizare pot restrânge în timp rolul centralelor pe gaz.
- Scăderea prețurilor angro ar putea reduce marjele activului deja în funcțiune.
Riscuri
- Concentrarea pe un singur activridicat
Veniturile depind în mare parte de Pyebridge; orice întrerupere tehnică sau de performanță ar avea un efect important asupra rezultatelor.
- Întârzieri în conectarea la rețearidicat
Procesul de reformă a conectărilor poate amâna proiectele în dezvoltare, așa cum s-a întâmplat la Stather Road.
- Execuția proiectelor în construcțiemediu
Hindlip și Bordesley trebuie finalizate în termenele vizate; depășirile de cost sau de calendar ar putea afecta veniturile așteptate.
- Volatilitatea prețurilor de pe piața angromediu
Prețurile realizate pot scădea dacă condițiile de piață se normalizează, ceea ce ar reduce veniturile din vânzările de energie.
- Strategii noi cu grad ridicat de incertitudinescăzut
Proiectele pentru centrele de date AI și parcurile de vacanță sunt în stadiu incipient și ar putea să nu se materializeze în venituri semnificative.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Hindlip și Bordesley intră în operare la termen, compania ar putea avea mai multe active generatoare de venituri contractate pe termen lung.
- Pyebridge a demonstrat că activele flexibile pot obține prețuri peste media pieței în perioadele de volatilitate.
- Dacă cererea pentru energie de rezervă și pentru centrele de date AI crește, portofoliul de dezvoltare ar putea avea un potențial important.
Ce ar strica teza
- Veniturile rămân concentrate pe un singur activ mic, iar dependența de acesta face rezultatele sensibile la evenimente individuale.
- Multe proiecte sunt încă în dezvoltare sau finanțate de parteneri, ceea ce ar putea limita controlul companiei asupra calendarului și a rezultatelor.
- Reforma conectărilor la rețea și politicile de decarbonizare pot reduce perspectivele pe termen lung ale proiectelor pe gaz.
De urmărit
- Punerea în funcțiune comercială a centralei HindlipQ3 2026
- Finalizarea și intrarea în producție a site-ului BordesleyQ4 2026
- Veniturile și producția Pyebridge în anul fiscal 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania, înregistrată în Anglia și Țara Galilor, își propune să achiziționeze, să dezvolte și să opereze un portofoliu de centrale mici, flexibile, alimentate cu motoare cu gaz, care pot fi pornite rapid pentru a echilibra rețeaua națională. Singurul activ în funcțiune este Pyebridge, o centrală de 8,1 MW din Derbyshire, care a generat venituri de aproximativ £1,6 milioane în 2025, în creștere cu circa 121% față de anul precedent 1. Modelul de business combină vânzările de electricitate pe piața angro cu contracte pe termen lung de capacitate și cu participări în proiecte deținute de SPV-uri 1.
Structura grupului se bazează pe câte o societate-veche (SPV) pentru fiecare site: Pyebridge (în producție), Bordesley și Hindlip (în construcție) și Stather Road (în dezvoltare) 1. Hindlip este finanțat integral de un partener extern, compania păstrând o participație de 25% 1. Compania a fost redenumită în noiembrie 2025 pentru a reflecta strategia sa de energie flexibilă 1.
Pe termen mediu, conducerea urmărește dezvoltarea sau achiziția unui portofoliu de peste 300 MW de capacitate flexibilă 1. Această ambiție depinde însă de finanțare și de accesul la conexiuni la rețea, iar realizarea ei nu este asigurată.
Segmente
Dezvoltare și strategii noi (AI și parcuri de vacanță)
Portofoliul de dezvoltare include proiecte achiziționate în iulie 2025, cu o capacitate combinată de aproximativ 25 MW și un drum către circa 100 MW, precum și inițiative pentru centrele de date AI și pentru parcurile de vacanță 1. Aceste segmente sunt încă în stadiu incipient și nu au venituri raportate.
Piața în context
Prețurile angro ale electricității s-au redus față de nivelurile excepționale din 2022-2023, dar au rămas structural ridicate și volatile, din cauza intermitenței eolianului și solarului și a constrângerilor de rețea 1. Într-un astfel de context, centralele flexibile pe gaz rămân esențiale pentru stabilitatea sistemului și securitatea alimentării 1.
Piața britanică a capacității de rezervă, prin Capacity Market, oferă venituri contractate pe termen lung, iar reforma conectărilor la rețea limitează accesul de noi capacități, ceea ce poate favoriza proiectele deja conectate 1. Cererea de energie fiabilă pentru centrele de date AI este un factor nou, dar încă incert.
Tendințe
- Volatilitatea prețurilor angrovânt din spate
Variațiile intraday și sezoniere creează oportunități de comercializare pentru active flexibile care pot funcționa în ferestre de preț ridicat, cum a făcut Pyebridge 1.
- Electrificarea transportului și a încălziriimixt
Schimbarea tiparelor de consum adaugă presiune pe rețea și poate crește nevoia de capacitate de rezervă, dar și incertitudinea privind volumele pe termen lung 1.
- Reforma conectărilor la rețeavânt din față
Constrângerile și reforma procesului de conectare la rețea pot bloca proiecte noi, cum s-a întâmplat la Stather Road, dar pot și să avantajeze proiectele care au deja acces confirmat 1.
- Cererea de energie pentru centre de date AIvânt din spate
Investițiile mari anunțate în centre de date în Marea Britanie ar putea crea cerere pentru energie de rezervă on-site, dacă aceste proiecte se concretizează 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți dezvoltatori și operatori de centrale flexibile pe gaz din Marea Britanie, pentru contracte de capacitate și pentru terenuri cu conexiuni la rețea. Sursele furnizate nu identifică concurenți cu nume, astfel că poziția competitivă nu poate fi comparată direct.
Avantajul declarat al companiei constă în flexibilitatea activului, în contractele de capacitate și în accesul confirmat la rețea pentru proiectele achiziționate 1. Pe piețele noi, precum centrele de date AI, concurența și cererea sunt încă neclare.
- Dezvoltatori și operatori independenți de centrale flexibile din Marea Britanie
Sursele nu numesc concurenți; aceștia pot fi identificați din registrele Capacity Market.
- Operatori de centrale pe gaz cu contracte de capacitate
Concurează pentru aceleași licitații de capacitate din Marea Britanie.
- Furnizori de soluții energetice pentru centre de date
Actori potențiali în segmentul AI, care ar putea oferi energie de rezervă on-site.
- Furnizori de stocare în baterii
Alternativă tehnologică pentru servicii de flexibilitate, pe care compania o menționează ca posibilă extindere.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202502 sept. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Quantum Data Energy PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.