olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Quilter plc QLT.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BNHSJN34 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Quilter plc este un gestionar de avere axat pe Regatul Unit, care administrează activele clienților prin propria rețea de consilieri și prin consilieri financiari independenți. Compania se prezintă drept cea mai mare platformă discretă din segmentul consiliat de retail, iar în 2025 și-a îmbunătățit marja operațională, un aspect relevant pentru investitorii care urmăresc eficiența după programele de simplificare a afacerii. Activele administrate au ajuns la 105 miliarde GBP la 31 decembrie 2025.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Quilter plc (QLT.L) costa 1,88 GBP (−1,42 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld GBP, P/E 21,8 pe un EPS diluat de 0,09 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 1,70–2,08 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,75 – 1,90
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 8,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,83 / 1,88
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,0 % | −0,6 % | +7,7 pp | — |
| 3 luni | −4,2 % | −4,2 % | −0,0 pp | — |
| 6 luni | +1,2 % | +4,3 % | −3,1 pp | — |
| De la început de an | +2,6 % | +7,5 % | −4,9 pp | — |
| 1 an | +2,3 % | +9,9 % | −7,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +113,9 % | +49,8 % | +64,0 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +2,7 % | +42,8 % | −40,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 21,3, mediană 27,2, max 33,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 5,4 mld | 9,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +17,8 % | +71,8 % |
| Profit net | 42,0 mil | -34,0 mil | 120,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −181,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,03 | -0,03 | 0,09 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −180,6 % | indisponibil |
| netă % | 0,9 % | -0,6 % | 1,3 % |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld | 4,6 mld | 6,2 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,2 mld GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld GBP
- Active totale
- 76,5 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,3 %
- ROA
- 0,2 %
- Marja FCF
- 66,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 5,4 mld | 9,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 22,0 mil | 21,0 mil | 21,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 88,0 mil | 35,0 mil | 324,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 42,0 mil | -34,0 mil | 120,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,03 | -0,03 | 0,09 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 91,0 mil | 91,0 mil | — | esef· 17 apr. 2025verificat |
| Active totale | 53,3 mld | 62,4 mld | 76,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 51,8 mld | 61,0 mld | 75,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 1,4 mld
- 2024
- 1,4 mld
- 2025
- 1,3 mld
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,1 mld | 4,6 mld | 6,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,0 mil | 8,0 mil | 4,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld ≈ | 4,6 mld ≈ | 6,2 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,9 mld | -4,4 mld | -5,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -123,0 mil | -108,0 mil | -123,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,5 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,3 % | 26 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 5.160,0 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 21,8x | 28 (față de colegi) | 33 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 244,5 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare60/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
QUILTER PLC (QLT.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,4 mld GBP în 2025; creștere an/an 71,8 %; marjă netă 1,3 %; ROE 8,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,97–1,50 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,24 GBP, prețul de 1,88 GBP lasă un potențial de -33,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -51,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 5 160,0 %
- Randament FCF: 244,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,3 %
- P/E (TTM): 21,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| QLT.LQuilter PLC | 2,5 mld | 21,8 | 8,3 % | 1,3 % | +71,8 % | −2 % / +102 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QLT.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,27 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 2,24 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 3,35 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 1,51 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 2,96 Randament total 57 % · Pe an 16 % | 4,83 Randament total 157 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 1,79 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 3,91 Randament total 108 % · Pe an 16 % | 6,95 Randament total 270 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 0,74
- Marja netă± 0,52
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,39
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Quilter plc este un gestionar de avere axat pe Regatul Unit, care administrează activele clienților prin propria rețea de consilieri și prin consilieri financiari independenți. Compania se prezintă drept cea mai mare platformă discretă din segmentul consiliat de retail, iar în 2025 și-a îmbunătățit marja operațională, un aspect relevant pentru investitorii care urmăresc eficiența după programele de simplificare a afacerii. Activele administrate au ajuns la 105 miliarde GBP la 31 decembrie 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Platformă de dimensiune mare, cu poziție declarată de lider în segmentul consiliat de retail, și o rețea proprie de consilieri care sprijină distribuția.
- Îmbunătățirea marjei operaționale în 2025 și recunoașterea sectorială prin premii aduc credibilitate în fața consilierilor și a clienților.
- Politica de distribuire clară, bazată pe dividende și răscumpărări de acțiuni, oferă un cadru previzibil pentru acționari.
Puncte slabe
- Veniturile depind de valoarea activelor administrate, deci sunt sensibile la evoluția piețelor și la presiunea asupra marjelor.
- Obiectivele de diversitate în conducerea senior nu au fost atinse în 2025, ceea ce ridică întrebări privind progresul in acest domeniu.
- Rezultatul net IFRS poate varia semnificativ de la un an la altul din cauza schimbărilor în impozitul pe poliță.
Oportunități
- Extinderea distribuției și creșterea numărului de consilieri ar putea deschide noi surse de clienți și de active administrate.
- Integrarea capabilităților AI în back-office ar putea reduce costurile și îmbunătăți productivitatea consilierilor.
- Dacă investitorii revin pe piață, compania ar putea beneficia de un efect de pârghie operațională mai mare.
Amenințări
- Riscurile geopolitice și macroeconomice ar putea afecta economia globală și performanța investițiilor clienților.
- Schimbările de reglementare sau de focus al autorităților din Regatul Unit ar putea genera costuri de conformitate sau sancțiuni.
- Dependența de furnizori terți pentru servicii critice ar putea perturba livrarea serviciilor către clienți și consilieri.
Riscuri
- Riscul de piață și de performanțăridicat
Veniturile sunt legate de valoarea activelor administrate, iar condițiile economice globale pot afecta performanța investițiilor și fluxurile clienților.
- Presiunea asupra marjelor de venitmediu
Schimbarea preferințelor investitorilor și dinamica pieței ar putea reduce marjele pe care compania le păstrează din taxe.
- Riscul operațional și al furnizorilor terțimediu
Dependența de furnizori externi pentru servicii importante ar putea perturba serviciile către clienți și proiectele de schimbare.
- Riscul tehnologic și de securitatemediu
O întrerupere a tehnologiei sau un incident de securitate informatică ar putea afecta reputația, statutul de reglementare și serviciile companiei.
- Riscul de reglementare și de conduităridicat
Nerespectarea cerințelor de reglementare, inclusiv a obligațiilor Consumer Duty, ar putea conduce la sancțiuni și afecta reputația.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania se prezintă ca platforma cea mai mare din segmentul consiliat de retail, iar scala ar putea susține eficiența și oferta competitivă pentru consilieri.
- Fluxurile nete pozitive din 2025 și creșterea cotei de piață a platformei arată că strategia de distribuție ar putea continua să producă rezultate.
- Îmbunătățirea marjei operaționale și politica de distribuire clară ar putea susține randamentul pentru acționari dacă tendința de eficiență se menține.
Ce ar strica teza
- Veniturile depind de valoarea activelor administrate, deci o scădere a piețelor ar putea reduce rapid veniturile și marjele companiei.
- Presiunea asupra marjelor și schimbarea preferințelor investitorilor ar putea limita creșterea veniturilor chiar dacă fluxurile brute rămân solide.
- Riscurile de reglementare și obiectivele de diversitate neatinse ar putea genera costuri suplimentare și presiune din partea investitorilor.
De urmărit
- Evoluția fluxurilor nete și a cotei de piață a platformeinext 10-K
- Evoluția marjei operaționale față de baza de aproximativ 30%2026
- Progresul spre cei 300 de profesioniști client-facing (IMs și RFPs)2027
- Impactul programului de simplificare a afacerii asupra costurilor de tranziție2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Quilter este un gestionar de avere cu focus pe Regatul Unit, a cărui propunere se sprijină pe consiliere financiară. Compania oferă servicii atât clienților, cât și consilierilor acestora, iar platforma și soluțiile sale de investiții sunt disponibile în condiții similare pentru consilierii proprii și pentru cei independenți 1. Modelul de venituri combină taxe de consiliere, taxe de administrare pe platformă, taxe de management și venituri din investiții ale soldurilor de numerar 1. Politica de distribuire a companiei vizează 70% din câștigurile post-taxe și post-dobândă, prin dividende în numerar și programe anuale de răscumpărare de acțiuni 1.
Activitatea este organizată pe două canale de distribuție: consilierii Quilter și consilierii financiari independenți (IFA). Pentru IFA, compania oferă platforma de investiții, suport back-office și suport tehnic, ceea ce întărește poziția sa pe piață 1. Clienții Affluent, cu cel puțin 50.000 GBP de investit, accesează fonduri ale unui număr mare de grupuri de administrare 1.
Pentru 2026, conducerea urmărește extinderea numărului de clienți, creșterea cotei de piață a platformei și performanță de fluxuri nete în rândul celor mai bune din piață. Dacă planurile de recrutare și de productivitate se realizează, compania ar putea accelera creșterea pe termen mediu, așa cum precizează raportul anual 1.
Segmente
High Net Worth
Segmentul High Net Worth se adresează clienților cu cel puțin 250.000 GBP de investit și este livrat prin intermediari specializați și consilieri proprii, cu soluții de investiții personalizate. Veniturile segmentului în FY 2025 au fost de 455 milioane GBP 1.
Affluent
Segmentul Affluent își propune să fie cel mai mare furnizor de servicii de administrare și investiții pentru consilierii financiari. Veniturile sale în FY 2025 au fost de 233 milioane GBP, iar clienții sunt administrați pe platforma Quilter, cu peste 3.000 de oferte de fonduri 1.
Piața în context
Piața britanică a consilierii și a platformelor de investiții este suportul principal al activității Quilter, iar valoarea activelor administrate depinde de condițiile globale de piață. Compania se descrie drept cea mai mare platformă discretă din segmentul consiliat de retail din Regatul Unit, cu 105 miliarde GBP administrate la 31 decembrie 2025 1. Cota de piață a platformei în fluxurile brute a crescut în 2025 1.
Fluxurile brute de intrare de 20 miliarde GBP în 2025 arată cererea din partea clienților, dar veniturile companiei sunt sensibile la presiunea marjelor, pe fondul schimbării preferințelor de investiții 1. Compania spune că măsurile de creștere a fluxurilor nete ar putea susține veniturile în condiții de piață favorabile 1.
Tendințe
- Creșterea fluxurilor netevânt din spate
În 2025, fluxurile nete de bază au fost pozitive, sprijinite de inițiativele strategice și de condiții de piață favorabile, conform raportului 1. Dacă această tendință se menține, ar putea susține creșterea activelor administrate.
- Presiunea asupra marjelor de venitvânt din față
Compania arată că veniturile sunt expuse presiunii marjelor, generată de schimbarea preferințelor investitorilor și a dinamicii pieței. Dacă această presiune se accentuează, ar putea limita creșterea veniturilor 1.
- Incertitudinea macroeconomică și geopoliticăvânt din față
Raportul notează că riscurile geopolitice și macroeconomice rămân ridicate, ceea ce ar putea afecta performanța investițiilor și valoarea activelor administrate 1.
- Inteligența artificială și digitalizareamixt
Compania investește în tehnologie și își propune să introducă capabilități AI pentru eficientizarea back-office-ului. Dacă aceste investiții reușesc, ar putea reduce costurile și îmbunătăți productivitatea, deși implementarea implică riscuri legate de date 1.
Poziția concurențială
Quilter concurează cu alte platforme de investiții și cu furnizori de administrare pentru consilieri financiari, care oferă prețuri și propuneri similare. Compania menține competitivitatea prin politica de preț și prin oferta sa comparabilă cu cea a furnizorilor terți 1. Sursele furnizate nu identifică concurenți cotați la bursa din SUA.
Avantajul declarat al companiei provine din scală, din cota de piață a platformei și din rețeaua proprie de consilieri restrânși, care îi permite să controleze distribuția. Rămâne de urmărit dacă aceste avantaje se traduc în fluxuri nete superioare celor ale concurenților 1.
- Furnizori terți de platforme de investiții din Regatul Unit
Platforme concurente pentru consilierii financiari, cu propuneri comparabile în prețuri, menționate generic în raportul companiei; nu sunt identificate în sursă.
- Consilieri financiari independenți (IFA)
Canal de distribuție pentru platforma Quilter, dar și potențial concurent prin alegerea unor produse terțe.
- Alți gestionari de avere din Regatul Unit
Companii care oferă servicii de consiliere și administrare pentru clienți cu active similare, fără identificare nominală în sursă.
- Furnizori de produse de pensii și drawdown
Concurenți în segmentul de pensionare, unde compania a primit recunoaștere pe baza unor evaluări publice, fără identificare nominală.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202417 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Quilter plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.