olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Rathbones Group Plc RAT.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0002148343 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

17,80GBP−1,87 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Rathbones Group Plc este un grup britanic de gestiune a averilor și de administrare a investițiilor pentru clienți particulari și consilieri financiari. Raportul anual pentru 2024 arată un grup aflat în plină integrare după combinarea cu Investec Wealth & Investment (UK) (IW&I), ceea ce face din controlul intern și din gestionarea riscurilor subiecte centrale pentru investitori.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rathbones Group Plc (RAT.L) costa 17,80 GBP (−1,87 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld GBP, P/E 29,5 pe un EPS diluat de 0,60 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 353,93 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 15,12–22,65 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,9 mld GBP
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
29,5
EPS diluat TTM 0,60 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
3,39 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
353,93 %
DPS 12 luni 63,00
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
15,1222,65

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
14,78 – 18,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 22,3 %
SMA 50 / 200
16,38 / 18,67
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,50 / 0,34
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+17,7 %−0,6 %+18,4 pp—
3 luni+4,5 %−4,2 %+8,6 pp—
6 luni−10,9 %+4,3 %−15,2 pp—
De la început de an−7,8 %+7,5 %−15,3 pp—
1 an−1,5 %+9,9 %−11,5 pp+5,8 %
3 ani+14,8 %+49,8 %−35,0 pp+26,3 %
5 ani−13,0 %+42,8 %−55,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,2 %
27 feb. 2026 → 06 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,7 %
15 feb. 2023 → 11 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 25,0, mediană 27,5, max 34,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri455,9 mil571,1 mil895,9 mil
Venituri an/anindisponibil+25,3 %+56,9 %
Profit net49,0 mil37,5 mil65,5 mil
Profit net an/anindisponibil−23,5 %+74,7 %
EPS diluat0,820,510,60
EPS diluat an/anindisponibil−37,7 %+18,9 %
netă %10,7 %6,6 %7,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
1,5 mld GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
1,4 mld GBP
Active totale
4,3 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
4,8 %
ROA
1,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2022
455,9 mil
2023
571,1 mil
2024
895,9 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
64,1 mil
2023
57,6 mil
2024
99,6 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
15,1 mil
2023
20,1 mil
2024
34,1 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Profit net
2022
49,0 mil
2023
37,5 mil
2024
65,5 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,82
2023
0,51
2024
0,60

esef· 21 aug. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
0,83
2023
24,00
2024
63,00

esef· 21 aug. 2025verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2022
1,6 mld
2023
1,3 mld
2024
1,5 mld

esef· 21 aug. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
12,7 mil
2023
16,1 mil
2024
53,2 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Active totale
2022
3,4 mld
2023
4,2 mld
2024
4,3 mld

esef· 21 aug. 2025verificat

Datorii totale
2022
2,8 mld
2023
2,9 mld
2024
2,9 mld

esef· 21 aug. 2025verificat

Capital propriu
2022
634,8 mil
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld

esef· 21 aug. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
58,6 mil
2023
71,3 mil
2024
104,0 mil

esef· 21 aug. 2025derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2022
292,9 mil
2023
-89,4 mil
2024
293,6 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-302,1 mil
2023
-79,9 mil
2024
-38,0 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-71,7 mil
2023
-100,5 mil
2024
-99,3 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Dividende plătite
2022
48,6 mil
2023
71,4 mil
2024
56,9 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
18,6 mil
2023
16,0 mil
2024
22,0 mil

esef· 21 aug. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
56,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
74,7 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
18,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
10.430,5 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
293,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,9 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
28,3x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
29,5x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
2,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
353,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
4,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

17,80 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,9 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,9 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
29,5x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
56,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
353,9 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 21 aug. 2025
verificat 55derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate7,3 %43 (față de colegi)27 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare29,5x6 (față de colegi)45 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,3 %61 (pe interval fix)27 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial61/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    RATHBONES GROUP PLC (RAT.L). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 895,9 mil GBP în 2024; creștere an/an 56,9 %; marjă netă 7,3 %; ROE 4,8 %.

    Intervalul de valoare estimat este 312,41–386,96 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 345,88 GBP, prețul de 17,80 GBP lasă un potențial de 1 843,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 94,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 29,5x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    29,5x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+92,1 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    2,1x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+34,4 %)
    P/B
    1,4x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−37,0 %)
    ROE
    4,8 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−66,4 %)
    Marja netă
    7,3 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−32,1 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 22,9 %
    Venituri an/an
    56,9 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+621,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    353,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+12.286,6 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    RAT.LRathbones Group PLC1,9 mld29,54,8 %7,3 %+56,9 %−4 % / +12 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RAT.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    12,13
    Randament total -29 % · Pe an -29 %
    21,35
    Randament total 24 % · Pe an 24 %
    32,03
    Randament total 85 % · Pe an 85 %
    3 ani
    14,39
    Randament total -9 % · Pe an -3 %
    28,24
    Randament total 73 % · Pe an 20 %
    46,12
    Randament total 177 % · Pe an 40 %
    5 ani
    17,07
    Randament total 14 % · Pe an 3 %
    37,34
    Randament total 137 % · Pe an 19 %
    66,41
    Randament total 309 % · Pe an 33 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 7,06
    • Marja netă± 4,94
    • Creșterea anuală a veniturilor± 3,69
    • Diluare anuală± 0,42

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Rathbones Group Plc este un grup britanic de gestiune a averilor și de administrare a investițiilor pentru clienți particulari și consilieri financiari. Raportul anual pentru 2024 arată un grup aflat în plină integrare după combinarea cu Investec Wealth & Investment (UK) (IW&I), ceea ce face din controlul intern și din gestionarea riscurilor subiecte centrale pentru investitori 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are un cadru de guvernanță bine structurat, cu comitete dedicate auditului și riscului, iar auditul intern a fost evaluat ca aliniat la cele mai înalte standarde profesionale 1.
    • Funcția de audit intern are acces direct la echipa executivă, ceea ce ajută la evitarea duplicării activităților 1.
    • Politica privind serviciile non-audit este aplicată cu limite clare, ceea ce susține independența auditorului extern 1.

    Puncte slabe

    • Integrarea IW&I introduce complexitate operațională și cere menținerea controalelor pe durata schimbărilor 1.
    • Raportul subliniază ca ponderea serviciilor non-audit din onorariile auditorului a fost ridicată în 2024, ceea ce cere atenție din partea comitetului 1.
    • Performanța grupului depinde de piețele de investiții, ceea ce face veniturile vulnerabile la scăderi ale pieței 1.

    Oportunități

    • Dacă sinergiile din integrarea IW&I se realizează, grupul ar putea reduce costurile și ar putea crește eficiența 1.
    • Programul digital ar putea îmbunătăți oferta pentru clienți și consilieri, dacă este livrat conform planului 1.
    • Un cadru Consumer Duty bine implementat ar putea consolida relația cu clienții 1.

    Amenințări

    • Cerințele de reglementare în creștere ar putea crește costurile de conformitate 1.
    • Riscurile legate de conduită, de performanța investițiilor și de securitatea cibernetică rămân permanente în sector 1.
    • Presiunea competitivă din partea platformelor digitale ar putea reduce tarifele și marjele 1.

    Riscuri

    • Riscul de integrare IW&Iridicat

      Integrarea afacerii IW&I ar putea afecta controalele interne și livrarea sinergiilor, dacă procesele nu sunt aliniate la timp 1.

    • Riscul de piațăridicat

      Veniturile grupului depind de evoluția piețelor de investiții, iar scăderile ar putea reduce veniturile și activele administrate 1.

    • Riscul de conduită și de clientmediu

      Conduita inadecvată sau rezultatele slabe pentru clienți ar putea avea un impact material asupra reputației, iar consiliul are un apetit foarte redus pentru astfel de evenimente 1.

    • Riscul operațional și ciberneticmediu

      Eșecurile proceselor, sistemelor sau amenințările cibernetice ar putea afecta resilienta operațională a serviciilor importante 1.

    • Riscul de reglementaremediu

      Schimbările din cadrul reglementar, inclusiv Consumer Duty, ar putea impune costuri suplimentare de conformitate 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă integrarea IW&I se finalizează conform planului și sinergiile se materializează, grupul ar putea beneficia de o bază de costuri mai eficientă și de o ofertă mai largă.
    • Un cadru de guvernanță și de control solid, cu audit intern de nivel înalt, ar putea sprijini încrederea clienților și a autorităților.
    • Dacă piețele de investiții evoluează favorabil, veniturile din gestiunea activelor ar putea crește.

    Ce ar strica teza

    • Integrarea IW&I este complexă; întârzierile sau problemele de control ar putea afecta rezultatele și încrederea investitorilor.
    • Veniturile sunt sensibile la piețe, iar o scădere prelungită ar putea reduce activele administrate și veniturile.
    • Cerințele de reglementare și presiunea competitivă din partea platformelor digitale ar putea erodă marjele.

    De urmărit

    • Progresul integrării IW&I și realizarea sinergiilor2025
    • Evoluția raportului non-audit la onorariile auditoruluinext annual report
    • Implementarea Consumer Duty și rezultatele pentru clienți2025
    • Pregătirea pentru tenderul auditului extern2029

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Din documentele disponibile, Rathbones operează ca un grup de servicii financiare care oferă gestiune a investițiilor, servicii de administrare și fonduri pentru clienți particulari și pentru consilieri, cu un cadru de guvernanță format din consiliu, comitetul de audit și comitetul de risc de grup 1. Grupul a fost extins prin combinarea cu IW&I în 2023, iar raportul pentru 2024 subliniază provocările integrării. Sursele furnizate nu detaliază însă cifrele de venit sau de active administrate, astfel că aceste aspecte nu pot fi evaluate pe baza acestui material.

    Segmente

    Gestiunea investițiilor pentru clienți

    Activitatea de gestiune a investițiilor, inclusiv fondurile și serviciile pentru clienți, este cea mai vizibilă în raportul anual și este supusă controalelor din cadrul celor trei linii de apărare și al ISAE3402 1.

    Servicii pentru consilieri și integrare IW&I

    Integrarea afacerii IW&I, inclusiv a platformelor și a proceselor de risc, este un proiect în desfășurare, iar comitetul de audit urmărește menținerea controalelor pe durata integrării 1.

    Piața în context

    Sursele arată că performanța grupului este sensibilă la fluctuațiile piețelor de investiții, iar consiliul menține un apetit redus pentru risc 1. Materialul furnizat nu conține date despre dimensiunea pieței sau despre cota de piață a grupului.

    Tendințe

    • Consumer Dutymixt

      Cerințele de reglementare Consumer Duty au fost un obiectiv principal în 2024, cu un plan de implementare și un prim raport dedicat; ar putea influența procesele de client și costurile de conformitate 1.

    • Integrarea IW&I și sinergiilevânt din spate

      Dacă sinergiile preconizate de la combinarea cu IW&I se materializează, ar putea sprijini marjele; comitetul de audit urmărește măsurarea și livrarea lor 1.

    • Presiunea reglementară și controlul internvânt din față

      Cerințele crescânde de raportare a controalelor, conform Codului de guvernanță corporativă, ar putea crește sarcina administrativă 1.

    • Digitalizarea și programul digitalmixt

      Programul digital și integrarea sistemelor sunt monitorizate de comitetul de risc; rezultatele lor ar putea influența eficiența operațională 1.

    Poziția concurențială

    Materialul furnizat, format din raportul de audit și de risc, nu identifică în mod explicit concurenții grupului. Din context, competiția provine din alți administratori de avere și gestionari de investiții care servesc clienți particulari și consilieri financiari din Regatul Unit.

    • Alți administratori de avere britanici

      Concurenți cu oferte similare pentru clienți particulari și consilieri; sursele furnizate nu îi numesc.

    • Case de administrare a investițiilor cu platforme pentru consilieri

      Companii care concurează pe servicii pentru consilierii financiari; sursele furnizate nu le enumeră.

    • Bănci private și divizii de gestiune a averii

      Instituții bancare cu divizii de gestiune a averii care oferă servicii comparabile clienților cu active mari.

    • Platforme de investiții digitale

      Furnizori digitali care concurează prin costuri mai mici și experiență online; sursele nu îi identifică.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Rathbones Group Plc · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Rathbones Group Plc (RAT.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw