olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

RHI Magnesita N.V. RHIM.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

27,65GBP−2,64 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

RHI Magnesita este lider global pe materiale refractare, esențiale pentru industriile grele precum oțelul, cimentul și sticla. În 2025, piața a fost puternic afectată de slăbirea cererii industriale, iar compania a răspuns prin eficientizare, cu o a doua jumătate de an mult mai bună. Conducerea anticipează o creștere a profitabilității în 2026, condiționată de revenirea treptată a pieței.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea RHI Magnesita N.V. (RHIM.L) costa 27,65 GBP (−2,64 % într-o zi), cu beta 1,18, interval pe 52 de săptămâni 19,94–33,45 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 1,77 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,18
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
19,9433,45

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,0
neutru
Bollinger (20, 2)
25,13 – 29,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 17,3 %
SMA 50 / 200
28,02 / 28,01
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,18 / -0,34
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,8 %−0,6 %−2,2 pp—
3 luni−9,3 %−4,2 %−5,2 pp—
6 luni−0,9 %+4,3 %−5,2 pp—
De la început de an−0,5 %+7,5 %−8,0 pp—
1 an+34,2 %+9,9 %+24,3 pp+5,8 %
3 ani+3,4 %+49,8 %−46,4 pp+26,3 %
5 ani−17,6 %+42,8 %−60,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,4 %
27 feb. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,2 %
18 ian. 2022 → 14 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri3,5 mld3,4 mld
Venituri an/anindisponibil−3,5 %
Profit net142,0 mil86,0 mil
Profit net an/anindisponibil−39,4 %
EPS diluat2,941,77
EPS diluat an/anindisponibil−39,8 %
netă %4,1 %2,6 %
Flux de numerar liber288,0 mil268,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
355,0 mil EUR
Datorie financiară
1,8 mld EUR
Datorie netă
1,4 mld EUR
Capitaluri proprii
1,2 mld EUR
Active totale
4,3 mld EUR
Datorie / capitaluri
1,53x
Lichiditate curentă
1,46x
ROE
6,8 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
8,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
3,5 mld
2025
3,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
859,0 mil
2025
772,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
45,0 mil
2025
39,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
242,0 mil
2025
223,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
200,0 mil
2025
128,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
46,0 mil
2025
34,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2024
142,0 mil
2025
86,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
2,94
2025
1,77

esef· 04 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
0,60

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
576,0 mil
2025
355,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
660,0 mil
2025
576,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active curente
2024
2,3 mld
2025
1,9 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
342,0 mil
2025
403,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
417,0 mil
2025
540,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2024
4,6 mld
2025
4,3 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
843,0 mil
2025
757,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
276,0 mil
2025
424,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
1,5 mld
2025
1,4 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,4 mld
2025
1,2 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
47,2 mil
2025
47,3 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
433,0 mil
2025
379,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
145,0 mil
2025
111,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
288,0 mil ≈
2025
268,0 mil ≈

esef· 04 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-154,0 mil
2025
-425,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-409,0 mil
2025
-161,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-39,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-39,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-6,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
22,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
8,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
7,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
33,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
379,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
111,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
268,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
311,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
67 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
113 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

27,65 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 57derivat 2

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
14,07
EUR pe acțiune
Mijloc
17,47
EUR pe acțiune
Sus
20,97
EUR pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,16 – 30,82 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E19,98 – 30,82 (Mijloc 25,53)
    17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x
    0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
  • Dividende actualizate (DDM)8,16 – 11,13 (Mijloc 9,42)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,4 %25 (față de colegi)38 %
Marja netă · Calitate2,6 %26 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitate311,6 %100 (pe interval fix)23 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x55 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial55/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate46/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RHI Magnesita N.V. (RHIM.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,4 mld EUR în 2025; creștere an/an -3,5 %; marjă netă 2,6 %; ROE 7,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 14,07–20,97 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 311,6 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 6,4 %
  • Marja netă: 2,6 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
7,7 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−46,2 %)
Marja netă
2,6 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−76,3 %)
Marja EBIT
6,6 %
mediana verticalei 22,9 %
sub mediană (−71,1 %)
Venituri an/an
-3,5 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−144,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RHIM.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

RHI Magnesita este lider global pe materiale refractare, esențiale pentru industriile grele precum oțelul, cimentul și sticla. În 2025, piața a fost puternic afectată de slăbirea cererii industriale, iar compania a răspuns prin eficientizare, cu o a doua jumătate de an mult mai bună. Conducerea anticipează o creștere a profitabilității în 2026, condiționată de revenirea treptată a pieței.

SWOT

Puncte tari

  • Lider global într-o piață fragmentată, cu operațiuni diversificate geografic și integrare în amonte care reduce costurile materiilor prime.
  • Oferta 4PRO și capacitățile de servicii digitale diferențiază compania și sprijină relațiile pe termen lung cu clienții.
  • Flux de numerar operațional solid, care permite reducerea datoriei și susținerea dividendului.

Puncte slabe

  • Îndatorare ridicată după achiziții, ceea ce limitează flexibilitatea financiară în perioada de scădere a cererii.
  • Expunere mare la sectoarele siderurgic și al sticlei, cu cerere ciclică și vizibilitate redusă a comenzilor.
  • Controlul intern și integrarea sistemelor după achiziții sunt încă în curs de standardizare, conform raportului anual.

Oportunități

  • Revenirea producției industriale sau reformele din China ar putea îmbunătăți semnificativ marjele integrării în amonte.
  • Consolidarea pieței fragmentate prin achiziții ar putea aduce sinergii de costuri și de cotă de piață.
  • Reglementările de mediu și comerciale din UE și Brazilia ar putea sprijini cererea locală de refractare.

Amenințări

  • Supracapacitatea globală și exporturile chinezești ar putea menține presiunea asupra prețurilor.
  • Măsurile comerciale și tarifele ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și costurile transfrontaliere.
  • Volatilitatea cursului valutar ar putea reduce rezultatele raportate în euro.

Riscuri

  • Macroeconomie și geopoliticăridicat

    Incertitudinea globală ar putea amâna noi investiții industriale și reparații de cuptoare, reducând volumele.

  • Capacitatea de a majora prețurileridicat

    Concurența din regiuni cu supracapacitate ar putea împiedica majorarea prețurilor către clienți.

  • Lanțul de aprovizionaremediu

    Restricțiile comerciale și tarifele ar putea afecta fluxul materiilor prime și al produselor finite.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Resco și a altor active ar putea întârzia sinergiile și ar putea solicita resurse suplimentare.

  • Riscuri de mediu și siguranțămediu

    Incidentele de sănătate și siguranță și cerințele de decarbonizare ar putea genera costuri neprevăzute.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Eficientizarea din a doua jumătate a anului 2025 arată că programele de costuri pot susține marje mai bune chiar înainte de o revenire a pieței.
  • Poziția de lider global și integrarea în amonte ar putea aduce avantaje semnificative dacă piața se redresează.
  • Oferta 4PRO și inițiativele de reciclare ar putea crea venituri mai stabile decât produsele standard.

Ce ar strica teza

  • Cererea industrială ar putea rămâne slabă mai mult decât se anticipează, ceea ce ar putea amâna îmbunătățirea rezultatelor.
  • Îndatorarea ridicată ar putea limita capacitatea de a investi și de a susține dividendul în perioade dificile.
  • Supracapacitatea și concurența pe preț ar putea împiedica majorarea marjelor chiar și la o creștere a volumelor.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului EBITA ajustat de la 400 la 435 mil. EUR2026
  • Evoluția vizibilității comenzilor din proiectele industrialea doua jumătate a lui 2026
  • Reducerea nivelului datoriei nete și a levieruluinext 10-K
  • Efectele măsurilor comerciale din UE și China asupra cererii locale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

RHI Magnesita produce și furnizează materiale refractare, adică materiale care rezistă la temperaturi extreme și sunt folosite în cuptoarele și instalațiile industriale ale clienților din oțel, ciment, var, sticlă și metale neferoase. Compania integrează în amonte producția de materii prime, ceea ce îi asigură costuri competitive. Modelul său 4PRO combină produsele refractare cu servicii, automatizare, monitorizare digitală și soluții de decarbonizare, urmărind relații pe termen lung cu clienții. Achiziția Resco, finalizată în ianuarie 2025, a consolidat poziția din America de Nord 1.

Segmente

Refractare

Refractarele reprezintă activitatea principală a companiei și sunt legate direct de nivelul producției industriale globale. Marja refractarelor a fost dublată în ultimii nouă ani, conform datelor prezentate de companie 1.

Integrare în amonte și reciclare

Integrarea în amonte, care include producția de materii prime și reciclarea refractarelor uzate, ar putea sprijini marjele pe termen lung, în special dacă reformele din China vor avea loc. Compania susține că este cel mai mare producător cu costuri reduse de materii prime din afara Chinei 1.

Soluții 4PRO

Oferta 4PRO vinde clienților pachete integrate de produse, servicii de instalare, mentenanță și monitorizare, bazate pe performanță. Scopul declarat este stabilizarea marjelor în perioade de volatilitate a prețurilor materiilor prime, deși succesul acestei abordări depinde de volumul contractelor noi 1.

Piața în context

Cererea globală de refractare a scăzut în 2025 din cauza activității industriale slabe, a amânării reparațiilor de cuptoare și a investițiilor întârziate în metale și industrie. Capacitatea disponibilă depășește cererea în toate regiunile, iar exporturile chinezești ridicate au pus presiune pe prețuri. Compania spune că vizibilitatea proiectelor industriale ar putea să se îmbunătățească abia în a doua jumătate a lui 2026 1.

Piața este fragmentată, ceea ce oferă companiei oportunități de consolidare prin achiziții. Măsurile de reglementare din Uniunea Europeană, Brazilia și China ar putea sprijini cererea locală, însă conducerea estimează că efectele nu vor fi semnificative înainte de 2027 1.

Tendințe

  • Scăderea producției de oțelvânt din față

    Producția globală de oțel se află la minime ciclice, iar cererea din comenzile actuale nu arată o revenire apropiată. Aceasta reduce volumele de refractare folosite de clienții din siderurgie.

  • Măsuri comerciale și de mediuvânt din spate

    Reducerea cotelor de import de oțel fără taxe vamale în UE, activarea mecanismului de ajustare la frontieră pentru carbon și restricțiile chineze la export ar putea sprijini producția locală și cererea de refractare după 2027.

  • Reciclarea și decarbonizareavânt din spate

    Clienții din industriile greu de decarbonizat caută soluții cu emisii reduse de CO2. Reciclarea refractarelor și proiectul de captare și utilizare a carbonului ar putea deschide noi linii de activitate.

  • Presiunea prețurilor și a cursului valutarmixt

    Presiunea concurențială pe prețuri și deprecierea dolarului față de euro au afectat rezultatele, mai ales în America de Nord. Efectul cursului valutar ar putea continua să reducă profitul raportat în euro.

  • Eficientizarea costurilorvânt din spate

    Programele de optimizare a rețelei de fabrici, de excelență operațională și de servicii partajate au adus economii care ar putea susține marjele dacă volumele se redresează.

Poziția concurențială

Piața refractarelor este fragmentată, cu mulți producători regionali și câțiva actori globali. Concurența vine în special din producătorii chinezi, care exportă masiv și influențează prețurile, precum și din investițiile în capacități noi din India și din regiunea META. Compania se diferențiază prin integrarea în amonte, prin serviciile 4PRO și prin acoperirea globală 1.

Diferențierea companiei depinde de capacitatea de a oferi soluții complete, nu doar produse. Strategia 4PRO este menită să protejeze cota de piață în regiuni foarte competitive, fără sacrificarea disciplinei prețurilor 1.

  • Producători chinezi de refractare

    Exporturile chinezești ridicate sunt citate ca sursă de presiune asupra prețurilor, fără a fi identificat un concurent unic listat.

  • Producători locali din India și META

    Investițiile în capacități noi din aceste regiuni sunt considerate de companie un factor care ar putea înrăutăți echilibrul ofertei și cererii.

  • Furnizori regionali fragmentați

    Numeroși producători regionali mici concurează pe piețele locale, iar consolidarea acestora este o oportunitate pentru achiziții.

  • Furnizori cu soluții integrate

    Companiile care oferă servicii de inginerie și instalare pot concura cu oferta 4PRO, dar sunt mai puțin diversificate geografic.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / RHI Magnesita N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

RHI Magnesita N.V. (RHIM.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw