olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Rightmove plc RMV.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BGDT3G23 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Rightmove este cel mai mare portal imobiliar din Marea Britanie, care pune în legătură cumpărătorii, chiriașii și agenții. Platforma atrage peste 80% din timpul petrecut pe portalurile imobiliare, iar compania își propune să devină neutră climatic până în 2040, o ambiție care contează pe măsură ce sectorul imobiliar, responsabil pentru circa 25% din emisiile totale ale Regatului Unit, este presat de reglementări de mediu.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rightmove plc (RMV.L) costa 5,50 GBP (−2,38 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mld GBP, P/E 19,7 pe un EPS diluat de 0,28 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,85 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 4,04–6,55 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 4,88 – 5,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 15,3 %
- SMA 50 / 200
- 4,98 / 4,59
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,15 / 0,14
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +21,4 % | −0,6 % | +22,0 pp | — |
| 3 luni | +17,1 % | −4,2 % | +21,3 pp | — |
| 6 luni | +28,6 % | +4,3 % | +24,2 pp | — |
| De la început de an | +5,9 % | +7,5 % | −1,6 pp | — |
| 1 an | −17,9 % | +9,9 % | −27,8 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +18,9 % | +49,8 % | −30,9 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −21,7 % | +42,8 % | −64,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,6, mediană 23,6, max 26,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 364,3 mil | 389,9 mil | 425,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,0 % | +9,0 % |
| Profit net | 199,2 mil | 192,7 mil | 217,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −3,2 % | +12,6 % |
| EPS diluat | 0,24 | 0,24 | 0,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −0,4 % | +15,2 % |
| netă % | 54,7 % | 49,4 % | 51,1 % |
| Flux de numerar liber | 204,7 mil | 210,2 mil | 235,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 37,2 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 82,3 mil GBP
- Active totale
- 128,2 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,89x
- ROE
- 266,1 %
- ROA
- 176,0 %
- Marja FCF
- 55,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 364,3 mil | 389,9 mil | 425,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 258,0 mil | 256,3 mil | 287,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 491,0 mii | 547,0 mii | 557,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 259,8 mil | 258,4 mil | 290,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 60,6 mil | 65,7 mil | 72,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 199,2 mil | 192,7 mil | 217,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,24 | 0,24 | 0,28 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,09 | 0,09 | 0,10 | esef· 07 apr. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,6 mil | 35,8 mil | 37,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 31,5 mil | 29,0 mil | 32,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 71,3 mil | 72,4 mil | 76,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,4 mil | 8,4 mil | 9,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 104,9 mil | 118,5 mil | 128,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 24,7 mil | 27,0 mil | 32,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 29,6 mil | 32,7 mil | 40,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 35,5 mil | 37,6 mil | 45,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 69,4 mil | 80,9 mil | 82,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 812,9 mil | 789,8 mil | 772,5 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
- 2023
- 812,9 mil
- 2024
- 789,8 mil
- 2025
- 772,5 mil
esef· 07 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 206,7 mil | 211,3 mil | 236,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mil | 1,1 mil | 903,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 204,7 mil ≈ | 210,2 mil ≈ | 235,4 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,7 mil | -17,2 mil | -7,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -206,5 mil | -191,9 mil | -227,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 71,7 mil | 74,3 mil | 78,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,3 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 51,1 % | 94 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 108,4 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 516,8x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 91 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,7x | 28 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,5 % | 69 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,8 % | 26 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 33,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie96/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente56/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RIGHTMOVE PLC (RMV.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 425,1 mil GBP în 2025; creștere an/an 9,0 %; marjă netă 51,1 %; ROE 266,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,08–3,05 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,57 GBP, prețul de 5,50 GBP lasă un potențial de -53,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -114,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 51,1 %
- Conversia profitului în FCF: 108,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 516,8x
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- Rata de distribuire (FCF): 33,4 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 19,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| RMV.LRightmove PLC | 4,3 mld | 19,7 | 266,1 % | 51,1 % | +9,0 % | +0 % / +1 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RMV.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,41 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 6,02 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 9,06 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 3,62 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 7,16 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 11,78 Randament total 122 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 3,84 Randament total -22 % · Pe an -5 % | 8,51 Randament total 67 % · Pe an 11 % | 15,32 Randament total 194 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 1,79
- Marja netă± 1,25
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,99
- Diluare anuală± 0,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Rightmove este cel mai mare portal imobiliar din Marea Britanie, care pune în legătură cumpărătorii, chiriașii și agenții. Platforma atrage peste 80% din timpul petrecut pe portalurile imobiliare, iar compania își propune să devină neutră climatic până în 2040, o ambiție care contează pe măsură ce sectorul imobiliar, responsabil pentru circa 25% din emisiile totale ale Regatului Unit, este presat de reglementări de mediu.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
- Dependența de un singur tip de venit, legat de activitatea agenților și a proprietarilor, face compania sensibilă la ciclul imobiliar.
- Lanțul de aprovizionare are cea mai mare pondere în emisiile companiei, ceea ce depinde de angajamentele furnizorilor 1.
- Unele obiective, cum ar fi transferul călătoriilor pe calea ferată, nu au fost implementate încă 1.
Oportunități
- Vânzarea de publicitate către furnizori de servicii ecologice ar putea deschide un nou flux de venit 1.
- Conținutul despre eficiența energetică și granturi ar putea atrage mai mulți utilizatori pe platformă 1.
- Rolul companiei în strategia guvernului de atingere a zero emisiilor nete ar putea duce la parteneriate noi 1.
Amenințări
- Noile reglementări privind informațiile de mediu din anunțuri ar putea reduce bugetele de publicitate ale clienților 1.
- Dezastrele climatice extreme ar putea perturba centrele de date, deși compania spune că are planuri de recuperare 1.
- Dependența de furnizorii de cloud și de infrastructură externă poate crea riscuri operaționale dacă aceștia întâmpină probleme.
Riscuri
- Presiunea reglementărilor de mediumediu
Noile cerințe privind eficiența energetică ar putea reduce capacitatea clienților de a cheltui pe publicitate, dacă aceștia trebuie să aloce resurse suplimentare pentru verificări 1.
- Dependența de furnizorimediu
Lanțul de aprovizionare este cea mai mare sursă de emisii, iar atingerea obiectivelor depinde de angajamentele furnizorilor 1.
- Riscuri climatice fizicescăzut
Evenimentele meteo extreme ar putea afecta centrele de date sau birourile, deși conducerea consideră impactul limitat 1.
- Calendarul tranziției la vehicule electricescăzut
Dacă infrastructura pentru vehicule electrice nu se dezvoltă la timp, planul de reducere a emisiilor ar putea fi întârziat 1.
- Dependența de piața imobiliarăridicat
Activitatea platformei depinde de starea economiei și de comportamentul clienților din sector, care pot scădea în perioade dificile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția dominantă pe piață și cota mare de timp petrecut pe platformă pot susține venituri stabile dacă atenția utilizatorilor rămâne concentrată pe Rightmove 1.
- Dacă publicitatea către furnizori de servicii ecologice se dezvoltă, compania ar putea diversifica sursele de venit 1.
- Un model digital cu impact de mediu redus poate face compania mai bine pregătită pentru o economie cu emisii scăzute 1.
Ce ar strica teza
- Activitatea legată de tranzacțiile imobiliare depinde de ciclul economic, iar o scădere a pieței ar putea reduce bugetele clienților.
- Noile reglementări privind eficiența energetică ar putea crea costuri și întârzieri pentru agenți, ceea ce ar putea reduce cheltuielile lor de publicitate 1.
- Atingerea obiectivului de zero emisii nete depinde de factori externi, precum politicile guvernamentale și angajamentele furnizorilor, care nu sunt controlate de companie 1.
De urmărit
- Progresul migrării centrelor de date în cloud2026
- Implementarea planului de flotă electrică pentru mașinile din companie2028
- Dezvoltarea planului de angajament al furnizorilor pentru obiectivele bazate pe știință2030
- Impactul noilor cerințe privind informațiile de mediu asupra bugetelor de publicitate ale cliențilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Rightmove operează platforma digitală de anunțuri imobiliare din Marea Britanie, unde agenții și proprietarii își publică ofertele de vânzare și închiriere. Modelul de business este unul digital, cu un impact direct asupra mediului relativ redus, conform raportului anual pe 2025 1. Compania spune că platforma sa captează peste 80% din timpul petrecut pe portalurile imobiliare 1, ceea ce îi conferă o poziție centrală în piață.
Segmente
Platforma de anunțuri imobiliare
Segmentul principal îl reprezintă platforma de anunțuri, folosită de agenți și de proprietari pentru a publica proprietăți. Potrivit raportului anual, platforma oferă și date care sunt utile consumatorilor, partenerilor și guvernului Regatului Unit 1.
Servicii pentru profesioniștii din imobiliare
Un al doilea segment îl formează produsele și serviciile destinate profesioniștilor din imobiliare, inclusiv instrumente care completează anunțurile. Raportul anual menționează și vânzarea de publicitate către furnizori de servicii ecologice ca oportunitate de dezvoltare 1.
Piața în context
Piața de referință este cea a portalurilor imobiliare din Marea Britanie, unde Rightmove este cel mai mare operator. Sectorul imobiliar contribuie cu circa 25% din emisiile totale ale țării 1, iar presiunea reglementară privind eficiența energetică a locuințelor influențează direct cererea de informații și publicitate pe platformă 1.
Tendințe
- Reglementări privind eficiența energeticămixt
Certificatele de performanță energetică (EPC) și noile cerințe privind informațiile de mediu din anunțuri ar putea crea o presiune suplimentară asupra clienților, care ar avea mai puține resurse pentru a cheltui pe publicitate. Totodată, pot deschide spațiu pentru conținut ecologic 1.
- Tranziția spre energie curatămixt
Tranziția globală către zero emisii nete și accesul la infrastructură pentru vehicule electrice sunt factori externi de care depinde planul climatic al companiei. Dacă tranziția încetinește, planul ar putea fi afectat 1.
Poziția concurențială
Concurența vine în principal din alte portaluri imobiliare și din platforme digitale care caută să atragă atenția cumpărătorilor și chiriașilor. Raportul anual nu detaliază numele concurenților, dar subliniază că atenția utilizatorilor este concentrată pe platforma Rightmove 1.
- Alte portaluri imobiliare din Marea Britanie
Concurenți direcți care oferă anunțuri imobiliare pentru același public. Sursele analizate nu le identifică pe nume.
- Platforme generaliste de anunțuri online
Site-uri care pot atrage atenția utilizatorilor interesați de locuințe, fără a fi specializate pe imobiliare.
- Agenții imobiliare care publică pe propriile site-uri
Agenții care folosesc canale proprii pot reduce dependența de un singur portal, dacă aleg această strategie.
- Furnizori de cloud și date
Furnizorii de infrastructură și de date pot deveni, indirect, concurenți în accesul la informații despre proprietăți.
Știri și depuneri
Din presă
- Before Rightmove, there was the CosmoramaHacker News · 11 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Rightmove plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.