olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Resolute Mining Limited RSG.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,60GBP+3,45 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Resolute Mining operează două mine de aur în Africa de Vest, Syama în Mali și Mako în Senegal, și a trecut în 2023 de la datorii nete la o poziție de numerar net. Compania pregătește o extindere a capacității de procesare a sulfurilor la Syama, ceea ce ar putea modifica profilul de producție pe termen mediu. Producția de 330.992oz în 2023 și ghidajul AISC pentru 2024 sunt în centrul discuției pentru investitori.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Resolute Mining Limited (RSG.L) costa 0,60 GBP (+3,45 % într-o zi), cu beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 0,42–0,85 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,92
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
0,420,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,7
neutru
Bollinger (20, 2)
0,54 – 0,61
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 12,2 %
SMA 50 / 200
0,63 / 0,65
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,6 %−0,6 %−1,9 pp—
3 luni+9,1 %−4,2 %+13,3 pp—
6 luni−15,5 %+4,3 %−19,8 pp—
De la început de an0,0 %+7,5 %−7,5 pp—
1 an+49,8 %+9,9 %+39,9 pp+5,8 %
3 ani+212,5 %+49,8 %+162,7 pp+26,3 %
5 ani+166,7 %+42,8 %+123,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,1 %
02 mar. 2026 → 08 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,9 %
11 nov. 2021 → 30 nov. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+21,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20222023
Venituri651,1 mil631,1 mil
Venituri an/anindisponibil−3,1 %
Profit net-34,1 mil65,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-5,2 %10,4 %
Flux de numerar liber55,1 mil79,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
13,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
542,2 mil USD
Active totale
853,1 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,25x
ROE
12,9 %
ROA
7,6 %
Marja FCF
12,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2022
651,1 mil
2023
631,1 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Costul vânzărilor
2022
433,9 mil
2023
400,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit brut
2022
217,2 mil
2023
230,7 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Amortizare și depreciere
2022
85,9 mil
2023
81,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
20,8 mil
2023
13,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2022
-14,1 mil
2023
96,3 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Impozit pe profit
2022
20,6 mil
2023
4,8 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit net
2022
-34,1 mil
2023
65,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2022
35,5 mil
2023
13,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Creanțe
2022
48,8 mil
2023
60,1 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Stocuri
2022
146,4 mil
2023
135,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Active curente
2022
288,6 mil
2023
269,5 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2022
234,5 mil
2023
160,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Active totale
2022
868,8 mil
2023
853,1 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii comerciale
2022
63,7 mil
2023
67,3 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii curente
2022
283,7 mil
2023
215,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii totale
2022
397,3 mil
2023
310,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Capital propriu
2022
471,5 mil
2023
542,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2022
90,9 mil
2023
106,6 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Investiții (capex)
2022
35,8 mil
2023
27,3 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar liber
2022
55,1 mil ≈
2023
79,3 mil ≈

esef· 02 apr. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2022
15,2 mil
2023
-68,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-97,8 mil
2023
-57,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,1 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
43,9 %
calculat olivLawFY 2023

Profitabilitate

Marja brută
36,6 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
10,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
12,6 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
11,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
7,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
106,6 mil USD
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
27,3 mil USD
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
79,3 mil USD
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
120,9 %
calculat olivLawFY 2023
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
128 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
60 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
100 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,60 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
10,4 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,1 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 apr. 2024
verificat 50

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate10,4 %46 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitate120,9 %100 (pe interval fix)38 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x38 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RESOLUTE MINING LIMITED (RSG.L). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 631,1 mil USD în 2023; creștere an/an -3,1 %; marjă netă 10,4 %; ROE 11,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 120,9 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
11,6 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−19,5 %)
Marja netă
10,4 %
mediana verticalei 10,8 %
la mediană
Marja EBIT
—
mediana verticalei 22,9 %
Venituri an/an
-3,1 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−139,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RSG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Resolute Mining operează două mine de aur în Africa de Vest, Syama în Mali și Mako în Senegal, și a trecut în 2023 de la datorii nete la o poziție de numerar net. Compania pregătește o extindere a capacității de procesare a sulfurilor la Syama, ceea ce ar putea modifica profilul de producție pe termen mediu. Producția de 330.992oz în 2023 și ghidajul AISC pentru 2024 sunt în centrul discuției pentru investitori 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania a generat venituri și profit în 2023 și a trecut la o poziție de numerar net, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară pentru investiții 1.
  • Două mine operaționale și o resursă minerală globală mare oferă o bază de creștere pe termen lung la Syama și în explorare 1.
  • Performanța de siguranță și certificările ESG, inclusiv conformitatea cu principiile WGC, susțin relația cu guvernele și comunitățile 1.

Puncte slabe

  • Dependența de două mine din Africa de Vest concentrează riscul operațional și politic într-o singură regiune 1.
  • Costurile de producție rămân ridicate în comparație cu ghidajul dorit, iar producția a fost afectată de problemele de accesibilitate în sezonul ploios 1.
  • Valoarea de piață a companiei este afectată, conform conducerii, de mediul investițional din regiune 1.

Oportunități

  • Proiectul de conversie a sulfurilor la Syama ar putea crește producția și reduce costurile dacă se finalizează la termen 1.
  • Explorarea în licențele din apropierea minei Mako și în Guineea ar putea extinde durata de viață a operațiunilor 1.
  • Resursa Syama North și opțiunile subterane ar putea deschide o etapă de expansiune pe termen lung 1.

Amenințări

  • Instabilitatea macroeconomică și socioeconomică din Africa de Vest ar putea afecta operațiunile și accesul la licențe 1.
  • Riscurile climatice, cum ar fi ploile intense, ar putea perturba producția și costurile de exploatare 1.
  • Presiunea asupra prețului aurului și a costurilor ar putea reduce marjele dacă nu se mențin eficiențele 1.

Riscuri

  • Risc politic și de țarăridicat

    Operațiunile din Mali și Senegal pot fi afectate de schimbări de reglementare sau de instabilitate, iar conducerea descrie un mediu dificil 1.

  • Risc de execuție la Syamamediu

    Proiectul de conversie a sulfurilor are obiective de capacitate ambițioase, iar întârzierile ar putea amâna creșterea producției 1.

  • Risc climaticmediu

    Ploile intense și temperaturile ridicate ar putea afecta accesul la mine și recuperarea aurului, după cum a arătat sezonul ploios din 2023 1.

  • Risc de costmediu

    Atingerea ghidajului AISC depinde de eficiențele operaționale, iar depășirea costurilor ar putea reduce marjele 1.

  • Risc de concentrarescăzut

    Dependența de două active de producție face ca o întrerupere la oricare dintre ele să aibă un impact semnificativ asupra producției totale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă proiectul de conversie a sulfurilor își atinge obiectivele, producția de la Syama ar putea crește semnificativ, iar costurile ar putea scădea în mod durabil 1.
  • Poziția de numerar net și revenirea la profitabilitate ar putea oferi companiei spațiu pentru investiții de creștere, fără a depinde de finanțare externă 1.
  • Explorarea în Senegal și Guineea ar putea adăuga resurse noi, extinzând durata de viață a activelor existente 1.

Ce ar strica teza

  • Mediul politic și socioeconomic din Africa de Vest ar putea continua să limiteze investițiile și să mențină valoarea de piață sub nivelul pe care conducerea îl consideră justificat 1.
  • Costurile de producție ar putea rămâne ridicate dacă eficiențele nu se traduc în ghidajul AISC anunțat 1.
  • Dependența de două mine ar putea face ca problemele operaționale sau de reglementare să afecteze semnificativ rezultatele.

De urmărit

  • Progresul proiectului de conversie a sulfurilor (SSCP) la Syama și începerea construcțieiQ1 2024
  • Realizarea ghidajului de producție pentru Syama și Mako în 20242024
  • Realizarea ghidajului AISC de 1.300-1.400 USD/oz pentru grup2024
  • Rezultatele explorării în licențele din apropierea Mako și în Guineeanext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Resolute Mining Limited este un producător de aur cu activitate în Africa de Vest, care operează mina Syama din Mali și mina Mako din Senegal, și este listată la Bursa de Valori din Australia (ASX) și la Bursa de Valori din Londra (LSE) sub simbolul RSG 1. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2023, venitul grupului a fost de 631 mn USD, EBITDA de 161 mn USD și profitul net după impozitare de 92 mn USD 1. Compania descrie Syama ca fiind un activ robust, cu o durată lungă de viață, iar Mako ca o mină cu exploatare la suprafață deținută din august 2019 1.

Compania are un portofoliu de exploatare mai larg decât cele două mine, cu proiecte de explorare în Mali, Senegal și Guineea, iar resursa minerală globală raportată este de 11,2 Moz 1. Rezultatele de explorare includ resursa inițială la Tomboronkoto din Senegal, anunțată în ianuarie 2024 1. Aceste elemente sunt relevante pentru durata de viață a minelor existente.

Segmente

Explorare

Explorarea acoperă Mali, Senegal și Guineea, cu resursa Syama North de 2,72 Moz indicată și măsurată și resursa Tomboronkoto de 403 koz 1. Aceste proiecte ar putea adăuga volum pe termen lung dacă rezultatele se confirmă 1.

Piața în context

Compania vinde aur într-un sector în care costurile de producție și randamentul operațional determină marjele, iar prețul mediu obținut în 2023 a fost de 1.920 USD/oz 1. Mediul macroeconomic și socioeconomic din Africa de Vest, descris de conducere ca dificil, afectează climatul investițional și valoarea de piață a companiei 1. Relațiile cu guvernele din Mali, Senegal și Guineea sunt descrise drept constructive 1.

Cererea pentru aur și evoluția prețului vor influența direct veniturile, însă sursa nu oferă o prognoză a prețului. Companiile din sector sunt sensibile la costurile energetice și la riscurile operaționale legate de sezonalitatea ploilor, care au afectat producția în 2023 1.

Tendințe

  • Reducerea costurilor operaționalevânt din spate

    Conducerea a raportat o scădere a costurilor pe uncie și ghidaj AISC mai redus pentru 2024, ceea ce ar putea îmbunătăți marjele dacă ritmul se menține 1.

  • Proiectul de conversie a sulfurilorvânt din spate

    Investiția din fluxul de numerar liber urmărește creșterea producției de la Syama și reducerea costurilor cu până la 200 USD/oz, dacă proiectul se finalizează la timp 1.

  • Mediul politic și socioeconomic din Africa de Vestvânt din față

    Conducerea recunoaște că mediul din regiune rămâne dificil și că afectează investițiile și valoarea companiei, deși nu s-a pierdut nicio producție 1.

  • Condiții climatice și riscuri fizicemixt

    Evaluarea riscului climatic arată că temperaturile mai ridicate și ploile intense ar putea afecta operațiunile, motiv pentru care sunt planificate modificări ale minelor 1.

Poziția concurențială

Resolute operează într-o piață de producători de aur de dimensiuni variate, iar sursa menționează în special comparația cu alte companii din sectorul metalelor și mineritului prin ratinguri ESG, fără a identifica concurenți direcți în Africa de Vest 1. Poziționarea companiei depinde de costurile AISC și de capacitatea de extindere la Syama.

Sursa indică faptul că unele societăți din sector au fost preluate, cum ar fi Orca Gold de către Perseus Mining în 2022 și Red Back Mining de către Kinross Gold în 2010, ceea ce arată o consolidare a sectorului în regiune 1.

  • Perseus Mining

    Companie care a preluat Orca Gold, în timp ce membrul consiliului Resolute a fost fondator al acesteia, conform raportului anual 1.

  • Kinross Gold

    Companie care a preluat Red Back Mining, un dezvoltator de mine de aur în Africa de Vest, în 2010, conform raportului anual 1.

  • Randgold Resources

    Companie din sectorul aurului cu care unul dintre membrii consiliului Resolute a avut o experiență profesională îndelungată, potrivit raportului anual 1.

  • Newcrest

    Companie minieră menționată în biografia unui membru al consiliului, relevantă ca reper de experiență în sector 1.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Resolute Mining Limited · 31 dec. 2023

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Resolute Mining Limited (RSG.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw