olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Rentokil Initial plc RTO.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B082RF11 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

3,59GBP+0,11 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Rentokil Initial plc este un grup global de servicii de control al dăunătorilor, igienă și protecție a clădirilor, cotat la Londra și la New York. În anul fiscal 2025 grupul avea aproximativ 63.400 de colaboratori, iar acțiunile sale ordinare în circulație, în număr de 2.526.039.885, sunt un indicator al dimensiunii sale. Profilul companiei contează acum pentru investitorii care urmăresc integrarea unor achiziții și dividendul final propus pentru 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Rentokil Initial plc (RTO.L) costa 3,59 GBP (+0,11 % într-o zi), cu beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 2,96–5,07 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
2,965,07

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
76,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
2,92 – 3,71
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 24,0 %
SMA 50 / 200
3,26 / 4,17
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,11 / 0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+20,1 %−0,6 %+20,8 pp—
3 luni−1,2 %−4,2 %+3,0 pp—
6 luni−27,4 %+4,3 %−31,7 pp—
De la început de an−19,7 %+7,5 %−27,2 pp—
1 an−14,7 %+9,9 %−24,6 pp+5,8 %
3 ani−18,3 %+49,8 %−68,2 pp+26,3 %
5 ani−41,0 %+42,8 %−83,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,6 %
14 apr. 2026 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,8 %
07 iun. 2023 → 01 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri3,7 mld6,4 mld6,6 mld6,9 mld
Venituri an/anindisponibil+71,9 %+3,6 %+4,4 %
Profit net232,0 mil474,0 mil392,0 mil470,0 mil
Profit net an/anindisponibil+104,3 %−17,3 %+19,9 %
EPS diluat0,120,190,160,19
EPS diluat an/anindisponibil+62,9 %−17,3 %+19,5 %
netă %6,2 %7,4 %5,9 %6,8 %
Flux de numerar liber447,0 mil709,0 mil649,0 mil764,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,3 mld USD
Datorie financiară
4,2 mld USD
Datorie netă
1,8 mld USD
Capitaluri proprii
5,5 mld USD
Active totale
indisponibil USD
Datorie / capitaluri
0,76x
Lichiditate curentă
1,16x
ROE
8,7 %
ROA
indisponibil
Marja FCF
11,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,4 mld
2024
6,6 mld
2025
6,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
727,0 mil
2024
644,0 mil
2025
584,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
232,0 mil
2024
250,0 mil
2025
250,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
566,0 mil
2024
462,0 mil
2025
390,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
129,0 mil
2024
116,0 mil
2025
100,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
474,0 mil
2024
392,0 mil
2025
470,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,19
2024
0,16
2025
0,19

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,10
2024
0,12
2025
0,12

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,0 mld
2024
1,2 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
264,0 mil
2024
287,0 mil
2025
308,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
3,4 mld
2024
2,6 mld
2025
3,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
636,0 mil
2024
628,0 mil
2025
445,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
4,0 mld
2024
3,1 mld
2025
4,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,3 mld
2024
3,2 mld
2025
3,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,2 mld
2024
5,3 mld
2025
5,5 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
2,5 mld
2024
2,5 mld
2025
2,5 mld

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
916,0 mil
2024
868,0 mil
2025
972,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
207,0 mil
2024
219,0 mil
2025
208,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
709,0 mil ≈
2024
649,0 mil ≈
2025
764,0 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-514,0 mil
2024
-476,0 mil
2025
26,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-451,0 mil
2024
-952,0 mil
2025
27,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
252,0 mil
2024
292,0 mil
2025
304,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
23,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
19,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
26,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
19,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
17,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
8,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
11,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
64,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
39,8 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
972,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
208,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
764,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
162,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
60 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,59 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 87derivat 8

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,84
USD pe acțiune
Mijloc
2,24
USD pe acțiune
Sus
2,68
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,58 – 3,23 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E2,09 – 3,23 (Mijloc 2,67)
    17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x
    0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
  • Dividende actualizate (DDM)1,58 – 2,13 (Mijloc 1,81)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,0 %25 (față de colegi)19 %
Marja netă · Calitate6,8 %43 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate162,6 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere23,0 %100 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere17,2 %100 (pe interval fix)15 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,3x13 (pe interval fix)12 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x30 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente39,8 %100 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie20/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RENTOKIL INITIAL PLC (RTO.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,9 mld USD în 2025; creștere an/an 4,4 %; marjă netă 6,8 %; ROE 8,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,84–2,68 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 162,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 23,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 17,2 %
  • Rata de distribuire (FCF): 39,8 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 6,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,3x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
8,7 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−39,4 %)
Marja netă
6,8 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−36,8 %)
Marja EBIT
8,5 %
mediana verticalei 22,9 %
sub mediană (−63,2 %)
Venituri an/an
4,4 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−44,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RTO.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Rentokil Initial plc este un grup global de servicii de control al dăunătorilor, igienă și protecție a clădirilor, cotat la Londra și la New York. În anul fiscal 2025 grupul avea aproximativ 63.400 de colaboratori, iar acțiunile sale ordinare în circulație, în număr de 2.526.039.885, sunt un indicator al dimensiunii sale. Profilul companiei contează acum pentru investitorii care urmăresc integrarea unor achiziții și dividendul final propus pentru 2025.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență internațională prin filiale în mai multe jurisdicții și o bază de colaboratori angajați direct, care susține formarea și controlul calității.
  • Listare dublă la Londra și New York, cu un segment de ADS-uri care oferă acces la investitori americani.
  • Structură a capitalului simplă, cu acțiuni ordinare care dau aceleași drepturi și fără acționari cu control special.

Puncte slabe

  • Raportul anual din materialul furnizat nu detaliază performanța pe segmente, ceea ce limitează analiza independentă a rentabilității pe linii de activitate.
  • Concentrarea acționariatului în câțiva investitori instituționali mari poate crea dependența de decizii ale unui număr restrâns de acționari.
  • Cerințele de conformitate pentru listarea dublă implică costuri administrative suplimentare.

Oportunități

  • Dacă integrarea activităților din străinătate continuă, grupul ar putea consolida poziția pe piețele unde are deja sucursale.
  • Refinanțarea și reducerea datoriei ar putea elibera resurse pentru investiții sau pentru remunerarea acționarilor.
  • Interesul investitorilor americani pentru ADS-uri ar putea extinde baza de acționari.

Amenințări

  • Schimbările de reglementare în Regatul Unit și în SUA pot crește costurile de conformitate și de raportare.
  • Volatilitatea cursului de schimb poate afecta rezultatele raportate ale filialelor din afara Regatului Unit.
  • Concurența din piețele de servicii pentru clădiri poate presa marjele, în special în zonele unde grupul este mai puțin prezent.

Riscuri

  • Dependența de structura acționariatuluimediu

    Un număr mic de acționari instituționali mari deține o parte semnificativă din capital, ceea ce ar putea influența votul în adunările generale dacă interesele lor diverg de cele ale altor acționari.

  • Conformitatea pentru listarea dublămediu

    Listarea la Londra și la New York presupune respectarea a două seturi de reguli, iar o neconformitate ar putea atrage sancțiuni pentru companie și pentru administratori.

  • Refinanțarea datorieiscăzut

    Rambursarea anticipată a obligațiunilor arată gestionarea activă a datoriei, dar pot exista riscuri dacă piețele de capital devin mai puțin favorabile pentru emitenți.

  • Expunerea valutarămediu

    Activitatea prin filiale în mai multe jurisdicții expune grupul la fluctuațiile monedelor, care pot modifica rezultatele raportate în lira sterlină.

  • Răspunderea administratorilorscăzut

    Administratorii pot fi expuși la răspundere civilă sau penală în temeiul legislației din Regatul Unit și al reglementărilor americane, ceea ce ridică riscuri reputaționale și financiare pentru companie.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă grupul își consolidează prezența internațională și își menține rambursarea datoriei pe calendar, ar putea sprijini o creștere stabilă a valorii pentru acționari.
  • Listarea dublă și interesul instituțional semnificativ pot îmbunătăți lichiditatea acțiunilor și vizibilitatea companiei pe piețele internaționale.
  • Continuitatea politicii de dividende, cu o creștere a dividendului total față de anul anterior, poate fi un argument pentru investitorii orientați spre venit.

Ce ar strica teza

  • Lipsa detaliilor de performanță pe segmente în raportul analizat ar putea face dificilă evaluarea independentă a sustenabilității creșterii.
  • Concentrarea acționariatului și costurile listării duble pot reduce flexibilitatea și pot crește presiunea asupra marjelor.
  • Expunerea valutară și cerințele de reglementare din mai multe jurisdicții ar putea afecta rezultatele, dacă condițiile economice se deteriorează.

De urmărit

  • Plata dividendului final și aprobarea de către AGA2026
  • Rezultatele semestriale și comentariile privind activitatea din filialele internaționale2026
  • Evoluția structurii datoriei după rambursarea obligațiunilor din martie 20262026
  • Raportul anual următor, cu detalii despre performanța pe segmentenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Conform raportului anual pe 2025, Rentokil Initial plc este o companie holding care operează prin filiale în mai multe jurisdicții din afara Regatului Unit. Grupul își angajează colaboratorii direct, acolo unde este posibil, pentru a-și putea investi în formare, a asigura respectarea politicilor, inclusiv a procedurilor de sănătate și securitate, și a construi relații cu clienții. Acțiunile sunt cotate la Bursa de Valori din Londra și la Bursa de Valori din New York sub simbolul RTO, iar 12,35% din capitalul social era reprezentat de ADS-uri la 31 decembrie 2025 1.

Raportul nu detaliază în acest pasaj produsele și serviciile pe linii de activitate, aceste informații fiind prezentate în Raportul Strategic. Pentru profilul de business se reține structura juridică, prezența internațională prin filiale și modelul de angajare directă a personalului. Politicile de egalitate de șanse și de angajare a persoanelor cu dizabilități fac parte din cadrul de guvernanță descris în raport 1.

Structura acționariatului este relevantă pentru analiza companiei: toate acțiunile ordinare dau aceleași drepturi, iar fondul de administrare a acțiunilor pentru planurile de remunerare deținea 0,42% din capital la 31 decembrie 2025 1. Nu există acționari cu drepturi speciale de control, conform raportului.

Segmente

Operațiuni internaționale prin filiale

Grupul operează prin diverse filiale și sucursale în mai multe jurisdicții situate în afara Regatului Unit. Raportul anual nu oferă în acest pasaj cifre separate pentru fiecare segment, iar detaliile despre activitatea pe regiuni sunt prezentate în Raportul Strategic 1.

Forța de muncă directă

Colaboratorii sunt angajați direct de companie acolo unde este posibil, iar contractorii și lucrătorii prin agenții nu sunt incluși în numărul de colaboratori raportat. Peste 1.300 de manageri și specialiști tehnici participă la Planul de acțiuni de performanță 1.

Piața în context

Acțiunile Rentokil Initial sunt cotate la Londra și la New York, iar ADS-urile reprezentau 12,35% din capital la 31 decembrie 2025, cu 11 deținători înregistrați de ADS-uri în SUA 1. Acționarii semnificativi notificați pentru cel puțin 3% includ BlackRock, Inc., Janus Henderson Group plc și GIC Private Limited, ceea ce indică o bază investitorală instituțională concentrată 1.

Dividendul total pentru 2025 este de 12,39 cenți pe acțiune, comparativ cu 12,04 cenți în 2024, iar data plății dividendului final este 18 mai 2026, după aprobarea de către adunarea generală din 7 mai 2026 1.

Tendințe

  • Listarea dublă la Londra și New Yorkmixt

    Cotarea pe două piețe și prezența ADS-urilor în SUA pot atrage investitori americani, dar pot aduce și costuri și cerințe de conformitate suplimentare, pe care raportul le menționează în contextul reglementării SEC și al regulilor din Regatul Unit 1.

  • Ajustări ale structurii capitaluluimixt

    Autorizația de emitere a acțiunilor și cea de răscumpărare a acțiunilor, valabile până la AGA din 2026, arată că managementul păstrează flexibilitate în alocarea capitalului, deși nu s-au efectuat răscumpărări în 2025 1.

  • Politica de dividendevânt din spate

    Creșterea dividendului total de la 12,04 la 12,39 cenți pe acțiune sugerează o continuitate a politicii de remunerare a acționarilor, însă valoarea finală depinde de aprobarea AGA și de rezultatele viitoare 1.

Poziția concurențială

Materialul sursă furnizat nu identifică în mod explicit concurenții grupului. Poziționarea competitivă trebuie evaluată pe baza unor surse suplimentare, deoarece raportul se concentrează pe guvernanță, acționariat și structura financiară, nu pe analiza pieței 1.

Diferențierea grupului pe piață ar putea deriva din amploarea rețelei internaționale și din forța de muncă directă de aproximativ 63.400 de colaboratori, însă aceste aspecte necesită confirmare din Raportul Strategic 1.

  • Furnizori regionali de servicii de control al dăunătorilor

    Nu sunt identificați în sursa furnizată; grupul de competitori trebuie confirmat din Raportul Strategic.

  • Companii de servicii integrate pentru clădiri

    Categorie generală, nenumită explicit în sursa furnizată; necesită verificare suplimentară.

  • Operatori globali de igienă și servicii de facilități

    Concurență posibilă în mai multe jurisdicții, nedetaliată în materialul analizat.

  • Alte companii cotate în SUA din sectorul serviciilor profesionale pentru clădiri

    Categorie generală, fără nume confirmate în sursa furnizată.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Rentokil Initial plc · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Rentokil Initial plc (RTO.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw