olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Speedy Hire Plc SDY.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0000163088 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Speedy Hire este cel mai mare furnizor de scule, echipamente și servicii de închiriere din Marea Britanie, cu clienți din construcții, infrastructură, industrie și energie. În anul fiscal 2026 veniturile au fost de 416,1 milioane GBP, iar integrarea acordului comercial cu ProService deschide o nouă etapă de creștere, într-un context de cerere încă slabă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Speedy Hire Plc (SDY.L) costa 0,13 GBP (−4,26 % într-o zi), cu capitalizare 62,1 mil GBP, randament al dividendului 15,58 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 0,13–0,29 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,13 – 0,15
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 14,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,15 / 0,20
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,3 % | −0,6 % | −4,7 pp | — |
| 3 luni | −29,1 % | −4,2 % | −24,9 pp | — |
| 6 luni | −31,2 % | +4,3 % | −35,6 pp | — |
| De la început de an | −46,1 % | +7,5 % | −53,6 pp | — |
| 1 an | −50,1 % | +9,9 % | −60,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −55,9 % | +49,8 % | −105,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −79,4 % | +42,8 % | −122,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 421,5 mil | 416,6 mil | 416,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,2 % | −0,1 % |
| Profit net | 2,7 mil | -1,1 mil | -26,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −140,7 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,01 | -0,00 | -0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −141,4 % | indisponibil |
| netă % | 0,6 % | -0,3 % | -6,4 % |
| Flux de numerar liber | 43,6 mil | 27,7 mil | 33,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 14,4 mil GBP
- Datorie financiară
- 173,4 mil GBP
- Datorie netă
- 159,0 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 128,0 mil GBP
- Active totale
- 575,0 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 1,35x
- Lichiditate curentă
- 0,85x
- ROE
- -18,3 %
- ROA
- -4,9 %
- Marja FCF
- 8,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 421,5 mil | 416,6 mil | 416,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 191,5 mil | 180,5 mil | 185,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 230,0 mil | 236,1 mil | 230,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | 14,9 mil | 13,4 mil | -13,3 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,1 mil | -1,5 mil | -32,3 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,4 mil | -400,0 mii | -5,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit net | 2,7 mil | -1,1 mil | -26,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,01 | -0,00 | -0,06 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,02 | esef· 02 sept. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mil | 2,1 mil | 14,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 102,3 mil | 105,2 mil | 118,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 11,8 mil | 11,2 mil | 10,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | 121,3 mil | 121,4 mil | 144,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | 500,2 mil | 513,0 mil | 575,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 96,4 mil | 106,9 mil | 137,6 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 2,3 mil | 0 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 104,1 mil | 112,9 mil | 173,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 128,6 mil | 140,4 mil | 169,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 324,5 mil | 350,8 mil | 447,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 175,7 mil | 162,2 mil | 128,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 461,0 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 52,6 mil | 33,4 mil | 36,8 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,0 mil | 5,7 mil | 3,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 43,6 mil ≈ | 27,7 mil ≈ | 33,6 mil ≈ | esef· 02 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -24,2 mil | -4,6 mil | -42,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -25,4 mil | -29,5 mil | 17,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Dividende plătite | 11,8 mil | 11,8 mil | 9,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 62,1 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -4,0 % | 17 (față de colegi) | 26 % |
| Marja netă · Calitate | -6,4 % | 26 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 4 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 54,1 % | 100 (pe interval fix) | 21 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 15,6 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 28,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial4/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate20/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SPEEDY HIRE PLC (SDY.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 416,1 mil GBP în 2026; creștere an/an -0,1 %; marjă netă -6,4 %; ROE -18,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,21–0,25 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,23 GBP, prețul de 0,13 GBP lasă un potențial de 68,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 54,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 15,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 28,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -4,0 %
- Marja netă: -6,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| SDY.LSpeedy Hire PLC | 62,1 mil | — | -18,3 % | -6,4 % | −0,1 % | −53 % / −57 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SDY.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Speedy Hire este cel mai mare furnizor de scule, echipamente și servicii de închiriere din Marea Britanie, cu clienți din construcții, infrastructură, industrie și energie. În anul fiscal 2026 veniturile au fost de 416,1 milioane GBP 1, iar integrarea acordului comercial cu ProService deschide o nouă etapă de creștere, într-un context de cerere încă slabă.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea națională de centre de servicii și un sortiment foarte larg de linii de produse, ceea ce îi permite un răspuns rapid și o disponibilitate bună a activelor 1.
- Baza de clienți este diversificată, de la contractori naționali la meseriași, iar contractele multianuale oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 1.
- Platforma digitală și sistemele de date, inclusiv CRM-ul și noile instrumente de gestiune a flotei, susțin eficiența operațională și deciziile bazate pe date 1.
Puncte slabe
- Gearing-ul operațional ridicat face ca scăderile de volum să afecteze rapid profitabilitatea, iar pierderea ajustată din anul fiscal 2026 arată această sensibilitate 1.
- Levierul financiar a depășit temporar intervalul țintă după tranzacția ProService, ceea ce limitează flexibilitatea financiară pe termen scurt 1.
- Dependența de combustibili fosili pentru flotă și vehicule expune compania la volatilitatea prețurilor la energie, cu o acoperire prin hedging limitată în timp 1.
Oportunități
- Integrarea acordului ProService poate aduce venituri anuale suplimentare și poate îmbunătăți utilizarea flotei existente, dacă se realizează conform planului 1.
- Proiectele din energie, nuclear și infrastructură ar putea deveni o sursă importantă de contracte noi pe termen mediu 1.
- Cererea pentru echipamente ecologice ar putea crea venituri suplimentare pentru compania care își adaptează flota la timp 1.
Amenințări
- Incertitudinea geopolitică și volatilitatea piețelor de energie pot afecta costurile și cererea din industria construcțiilor 1.
- O tranziție neuniformă către echipamente cu emisii reduse poate duce la active care nu mai sunt cerute la prețul așteptat, reducând randamentul investițiilor 1.
- Riscul de inundații la unele centre de servicii poate duce la costuri suplimentare de întreținere, daune și prime de asigurare mai mari 1.
Riscuri
- Cerere slabă pe piețele finaleridicat
Continuarea slăbiciunii din construcții poate reduce volumele de închiriere și veniturile, iar efectul se amplifică din cauza gearing-ului operațional ridicat 1.
- Levier financiar peste țintămediu
Creșterea levierului după tranzacția ProService limitează flexibilitatea financiară, iar reducerea datoriei depinde de generarea de numerar în perioada următoare 1.
- Volatilitatea prețului energiei și combustibililormediu
Consumul de motorină și benzină ține de majoritatea emisiilor din domeniul 1 și 2, iar costurile ar putea crește dacă prețurile combustibililor devin mai volatile 1.
- Investiții în active ecologice nepotrivite cu cerereamediu
Dacă cererea pentru echipamente cu emisii reduse crește mai lent decât s-a estimat, activele ecologice ar putea fi subutilizate, iar investiția nu s-ar recupera integral 1.
- Riscul de inundații la site-uriscăzut
Expunerea la inundații fluviale, costiere și de suprafață ar putea crește costurile de remediere și asigurare pe termen lung, mai ales în unele centre din Londra și estul Angliei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea ProService se desfășoară conform planului, compania ar putea obține venituri suplimentare și o utilizare mai bună a flotei, ceea ce ar sprijini revenirea marjelor către ținta de 28% EBITDA 1.
- Începutul anului fiscal 2027 arată creștere, iar contractele multianuale câștigate ar putea susține veniturile chiar și în condiții de piață slabe 1.
- Dacă cererea din energie și infrastructură crește, poziția de lider al compania pe piața britanică ar putea aduce noi contracte și cote de piață mai mari 1.
Ce ar strica teza
- Piața din construcții rămâne moale, iar gearing-ul operațional ridicat ar putea face ca o nouă scădere a volumelor să reducă din nou profitabilitatea 1.
- Levierul financiar a depășit intervalul țintă, iar reducerea datoriei ar putea dura mai mult decât cele 12–24 de luni estimate de conducere dacă numerarul generat scade 1.
- Dependența de combustibili fosili și expunerea la riscuri geopolitice pot crește costurile operaționale, iar investițiile în flotă ecologică ar putea avea un randament mai mic decât se preconizează 1.
De urmărit
- Realizarea venitului anualizat din acordul ProService de 50–55 milioane GBP2027
- Revenirea EBITDA ajustat și a marjei către ținta de 28%next 10-K
- Reducerea levierului în intervalul țintă de 1,0–2,0 ori EBITDAnext 12–24 months
- Plata dividendului final și creșterea anuală de cel puțin 5% planificată pentru FY2027 și FY2028FY2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania operează un model omni-canal de închiriere a utilajelor de construcții, prin rețeaua de centre de servicii, operațiuni la fața locului la clienți, Hire Direct, tranzacționare telefonică și site-ul web și aplicația mobilă 1. Are aproximativ 44.000 de clienți, de la contractori naționali de top până la meseriași și amatori 1. Activitatea este completată de parteneriate și două asocieri, cu H-Power Plc în Regatul Unit și Irlanda și cu Denholm Energy Services în Kazahstan 1.
Strategia Velocity, lansată în 2023, are faza Enable finalizată în anul fiscal 2026 și intră acum în faza Growth, centrată pe contracte multianuale, utilizarea flotei, marje mai mari și digitalizare 1. Acordul cu ProService, încheiat în octombrie 2025, adaugă capacitate de închiriere și accelerează utilizarea flotei existente 1.
Pe partea financiară, compania a înregistrat în anul fiscal 2026 o pierdere ajustată înainte de impozitare de 9,8 milioane GBP, față de un profit în anul precedent, reflectând gearing operațional ridicat și costuri de finanțare mai mari după investițiile în noi contracte 1. Consiliul a reafirmat o țintă de îndatorare de 1,0–2,0 ori EBITDA, iar levierul a crescut temporar peste acest interval după tranzacția ProService 1.
Segmente
Închiriere de bază și clienți naționali
Închirierea de bază pentru toate segmentele de clienți și regiunile este principalul motor de venituri, iar compania spune că și-a crescut cota de piață mai ales în baza de clienți naționali, cu mai multe contracte pluriennale câștigate 1.
Acord ProService și servicii specializate
Acordul comercial cu ProService adaugă venituri anuale de 50–55 de milioane GBP și oferă un nou canal de distribuție, iar serviciile specializate, cum sunt testarea și certificarea prin Lloyds British, sunt dezvoltate ca linie cu marje mai bune 1.
Piața în context
Compania activează pe piața britanică a închirierii de echipamente de construcții, unde cererea a rămas moale în anul fiscal 2026, iar clienții au întârziat unele proiecte 1. Începutul anului fiscal 2027 arată o creștere de la 1 iunie 2026, cu venituri cu circa 2% mai mari și EBITDA ajustat cu circa 13% mai mare față de perioada comparabilă 1.
Proiectele legate de energie, nuclear și infrastructură, inclusiv modernizarea rețelei electrice și proiectele energetice mari, sunt considerate surse importante de cerere în perioada următoare 1. Compania notează că incertitudinea geopolitică poate afecta piața pe termen scurt, fără a identifica pe moment efecte semnificative asupra operațiunilor 1.
Tendințe
- Cerere slabă în construcțiivânt din față
Activitatea din unele sectoare finale a rămas moale, ceea ce a apăsat asupra veniturilor, iar gearing-ul operațional ridicat face ca pierderile de volum să se vadă rapid în profit 1.
- Proiecte de infrastructură și energievânt din spate
Proiectele din energie, nuclear, căi ferate, apă și infrastructură sunt văzute ca motoare de creștere pentru anii următori, iar contractele multianuale oferă vizibilitate 1.
- Tranziție către echipamente cu emisii redusemixt
Cererea pentru echipamente cu emisii reduse poate crea venituri suplimentare dacă tranziția se produce la timp, dar un ritm neuniform poate duce la supraofertă de active ecologice 1.
- Digitalizare și închiriere onlinevânt din spate
Platformele digitale, sistemul CRM și noile canale online sunt folosite pentru a crește eficiența și a îmbunătăți experiența clienților, ceea ce ar putea sprijini cota de piață 1.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică în mod explicit concurenții companiei, iar compania se prezintă drept cel mai mare furnizor de închiriere de echipamente din Marea Britanie 1. Competiția vine atât din alți furnizori de închiriere, cât și din firme care vând direct scule și echipamente, iar avantajul companiei ar putea veni din rețeaua sa de centre și din platforma digitală 1.
- Furnizori regionali și locali de închiriere
Companii mai mici care acoperă piețe locale și segmentul de meseriași, unde compania este prezentă prin rețeaua de centre și Hire Direct 1.
- Platforme de vânzare directă a sculelor
Vânzătorii de scule și echipamente care concurează pentru clienții de tip trade și retail, segment pe care compania încearcă să-l atragă prin conversia vânzărilor în închirieri 1.
- Marketplace-uri de servicii pentru construcții
Platforme digitale care pot atrage cerere de închiriere, cu care compania a intrat deja într-un parteneriat comercial prin ProService 1.
- Furnizori de echipamente și soluții de energie
Producătorii și distribuitorii de echipamente, inclusiv pentru energie și echipamente ecologice, care pot concura cu oferta de închiriere a companiei în proiectele mari 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Toxic chemicals in fentanyl revealed by speedy techniqueNature · 19 oct. 2026 · EN
- Speedy electrons for brilliant laser light: Research paves the way for compact, inexpensive free-electron lasersPhys.org · 14 sept. 2026 · EN
- US could stop providing assistance to Ukraine for speedy peace — Kremlin aideTASS (RU, EN) · 09 sept. 2026 · EN
- EU pushing for speedy deal with UK after new PMPolitico EU · 01 iul. 2026 · RO
- Hungary removes Ukraine’s 'EU speedy accession' term from agenda — PM MagyarTASS (RU, EN) · 19 iun. 2026 · RO
- Russia hopes for speedy resolution to energy crisis — NovakTASS (RU, EN) · 05 iun. 2026 · RO
- Putin, King of Bahrain call for speedy resolution to Iranian crisisTASS (RU, EN) · 25 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202522 iul. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Speedy Hire Plc · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.