olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Shaftesbury Capital PLC SHC.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Shaftesbury Capital este un proprietar major de imobiliare în West End-ul Londrei, cu retail, food & beverage, birouri și locuințe. În 2025 compania a raportat creșterea chiriilor, a câștigului subiacent și a valorii activelor nete tangibile pe acțiune, într-o piață cu ofertă nouă limitată. Compania are un portofoliu aproape complet ocupat, ceea ce o face relevantă pentru investitorii în imobiliare prime urbane. Cifra EPRA NTA pe acțiune a ajuns la 214.7 pence, iar ocuparea portofoliului la 97 la sută.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Shaftesbury Capital PLC (SHC.L) costa 1,48 GBP (−0,67 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld GBP, P/E 8,0 pe un EPS diluat de 0,19 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,26 %, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 1,26–1,55 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,36 – 1,51
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 1,41 / 1,40
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,6 % | −0,6 % | +8,3 pp | — |
| 3 luni | +2,1 % | −4,2 % | +6,3 pp | — |
| 6 luni | +11,1 % | +4,3 % | +6,8 pp | — |
| De la început de an | +2,1 % | +7,5 % | −5,4 pp | — |
| 1 an | +3,4 % | +9,9 % | −6,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +31,2 % | +49,8 % | −18,6 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −15,2 % | +42,8 % | −58,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 3,0, mediană 7,8, max 9,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 195,1 mil | 227,1 mil | 238,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +16,4 % | +5,2 % |
| Profit net | 750,4 mil | 252,1 mil | 340,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −66,4 % | +34,9 % |
| EPS diluat | 0,45 | 0,14 | 0,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −69,5 % | +34,1 % |
| netă % | 384,6 % | 111,0 % | 142,4 % |
| Flux de numerar liber | -64,8 mil | 49,4 mil | 116,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 361,4 mil GBP
- Datorie financiară
- 772,4 mil GBP
- Datorie netă
- 411,0 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 4,6 mld GBP
- Active totale
- 5,9 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,17x
- Lichiditate curentă
- 0,75x
- ROE
- 8,3 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- 48,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 195,1 mil | 227,1 mil | 238,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 53,2 mil | 60,0 mil | 61,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 141,9 mil | 167,1 mil | 177,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 35,3 mil | 312,0 mil | 445,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 67,5 mil | 72,0 mil | 63,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 750,6 mil | 252,4 mil | 387,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 200,0 mii | 300,0 mii | -300,0 mii | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 750,4 mil | 252,1 mil | 340,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,45 | 0,14 | 0,19 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,03 | 0,03 | — | esef· 18 mar. 2025derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 200,2 mil | 124,0 mil | 361,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 42,7 mil | 30,4 mil | 41,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 251,2 mil | 157,8 mil | 404,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 24,0 mil | 25,5 mil | 25,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 5,2 mld | 5,2 mld | 5,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 96,0 mil | 84,8 mil | 98,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,5 mld | 1,5 mld | 772,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 191,4 mil | 85,3 mil | 538,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,5 mld | 3,7 mld | 4,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 1,6 mld
- 2024
- 1,8 mld
- 2025
- 1,8 mld
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -13,6 mil | 51,7 mil | 116,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 51,2 mil | 2,3 mil | 0 | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -64,8 mil ≈ | 49,4 mil ≈ | 116,4 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 155,8 mil | 103,2 mil | -111,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -71,9 mil | -231,1 mil | 232,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 41,9 mil | 61,1 mil | — | esef· 18 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 54 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare70
- Bilanț și datorie51
- Randamente58
- Calitate40
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 54/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,5 % | 25 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 142,4 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 34,2 % | 6 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 7,0x | 84 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 8,0x | 83 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,3 % | 54 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,3 % | 32 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 52,5 % | 96 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate40/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare70/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SHAFTESBURY CAPITAL PLC (SHC.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 238,9 mil GBP în 2025; creștere an/an 5,2 %; marjă netă 142,4 %; ROE 8,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,46–2,24 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,84 GBP, prețul de 1,48 GBP lasă un potențial de 24,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 19,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 142,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 7,0x
- P/E (TTM): 8,0x
- Rata de distribuire (FCF): 52,5 %
Ce o infirmă
- ROIC: 7,5 %
- Conversia profitului în FCF: 34,2 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| SHC.LShaftesbury Capital PLC | 2,7 mld | 8,0 | 8,9 % | 142,4 % | +5,2 % | +2 % / +22 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SHC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,89 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 1,57 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 2,37 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 0,88 Randament total -35 % · Pe an -14 % | 1,74 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 2,88 Randament total 104 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 0,86 Randament total -33 % · Pe an -8 % | 1,93 Randament total 44 % · Pe an 7 % | 3,49 Randament total 154 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 0,44
- Marja netă± 0,30
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,25
- Diluare anuală± 0,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Shaftesbury Capital este un proprietar major de imobiliare în West End-ul Londrei, cu retail, food & beverage, birouri și locuințe. În 2025 compania a raportat creșterea chiriilor, a câștigului subiacent și a valorii activelor nete tangibile pe acțiune, într-o piață cu ofertă nouă limitată. Compania are un portofoliu aproape complet ocupat, ceea ce o face relevantă pentru investitorii în imobiliare prime urbane. Cifra EPRA NTA pe acțiune a ajuns la 214.7 pence, iar ocuparea portofoliului la 97 la sută.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu prime în West End, aproape complet ocupat, cu o poziție greu de replicat în centrul Londrei.
- Bilanț solid și lichiditate ridicată, cu acces la numerar și facilități neutilizate, ceea ce oferă flexibilitate.
- Echipă cu experiență în management activ și reputație de creare de valoare în proprietăți complexe.
Puncte slabe
- Concentrare geografică ridicată pe West End, ceea ce expune compania la evoluțiile unei singure zone.
- Gradul de îndatorare, măsurat prin raportul net debt la EBITDA, rămâne o zonă de atenție pentru investitori.
- Parteneriatul cu NBIM în Covent Garden limitează controlul exclusiv asupra unor decizii strategice din acest activ.
Oportunități
- Potențial de creștere a chiriilor prin diferența dintre chiriile de piață și cele curente în portofoliu.
- Achiziții selective și proiecte de repoziționare care ar putea adăuga valoare în portofoliul existent.
- Interes crescut pentru active mari în West End, dacă ratele dobânzii continuă să scadă.
Amenințări
- Scăderea valorilor imobiliare dacă dobânzile sau sentimentul investitorilor se înrăutățesc.
- Schimbări de politică și reglementare, inclusiv în domeniul locativ, ar putea crește costurile de conformare.
- Incertitudinea geopolitică și presiunile asupra consumului ar putea reduce traficul și vânzările chiriașilor.
Riscuri
- Declinul valorilor imobiliareridicat
Valorile proprietăților pot scădea dacă condițiile macroeconomice, dobânzile sau sentimentul investitorilor se deteriorează, cu efect asupra valorii activelor nete.
- Concentrarea portofoliuluiridicat
Activele sunt concentrate în West End, iar o schimbare a cererii sau a regulilor din această zonă ar putea afecta mai multe proprietăți simultan.
- Costul finanțăriimediu
Dacă disponibilitatea finanțării scade sau costul datoriei crește, refinanțările ar putea deveni mai scumpe, iar flexibilitatea investițiilor ar putea fi limitată.
- Reglementare și climamediu
Schimbările de reglementare și cerințele de decarbonizare ar putea genera costuri suplimentare sau impact reputațional dacă nu sunt respectate.
- Riscuri operaționale și de securitatescăzut
Evenimente disruptive precum incidente de securitate sau atacuri cibernetice ar putea întrerupe activitatea chiriașilor și reduce fluxul de vizitatori.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru spațiile prime din West End rămâne ridicată și oferta nouă rămâne limitată, creșterea chiriilor ar putea depăși ținta medie a companiei.
- Diferența dintre chiriile de piață și cele curente ar putea genera venituri suplimentare din leasing și din activitatea de management al activelor.
- Un bilanț prudent și lichiditatea disponibilă ar putea permite achiziții sau proiecte de repoziționare atractive în perioada următoare.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele dobânzii sau sentimentul investitorilor se înrăutățesc, valorile proprietăților ar putea scădea și ar putea reduce valoarea activelor nete.
- Concentrarea geografică în West End ar putea amplifica impactul unei scăderi a cererii din zonă sau al unor schimbări de reglementare locală.
- Presiunile de cost și incertitudinea macroeconomică ar putea limita creșterea consumului și a chiriilor din retail, afectând veniturile.
De urmărit
- Evoluția chiriilor like-for-like și a ocupării portofoliuluinext 10-K
- Progresul proiectelor de repoziționare din Covent Garden și Carnaby Street2026
- Costul finanțării și profilul de scadență al datoriei2027
- Atingerea țintelor pe termen mediu privind creșterea chiriilor și randamentele2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Shaftesbury Capital dezvoltă și administrează un portofoliu imobiliar mixt în inima West End-ului londonez, unde urmărește crearea de destinații prospere în care oamenii să viziteze, să lucreze și să locuiască. Strategia companiei se bazează pe curatoriat activ, reconfigurarea spațiilor și investiții selective, cu scopul de a livra creștere pe termen lung a veniturilor din chirii și a valorii portofoliului. Compania a parteneriat în 2025 cu NBIM, care a achiziționat o participație necontrolantă de 25 la sută în estatul Covent Garden, păstrând însă controlul managerial asupra acestui activ.
Modelul de business combină închirierea spațiilor comerciale și de birouri cu activitatea de management al activelor, inclusiv repoziționarea clădirilor și îmbunătățirea spațiului public. Compania urmărește eficientizarea costurilor administrative, care au scăzut cu 8 la sută față de 2024, și menținerea unei structuri de capital prudente. Scopul declarat este generarea de randamente totale atractive din proprietatea imobiliară prime, nu doar din venituri curente.
Compania descrie portofoliul său drept greu de replicat, datorită scării și poziției sale în West End. Echipa de management acoperă activele, leasingul și investițiile, iar raportarea sa include măsuri precum randamentul total al proprietății și randamentul contabil total. Obiectivele pe termen mediu anunțate în 2023 rămân, potrivit raportului, ținta de referință a companiei.
Segmente
Retail și food & beverage
Retailul și food & beverage constituie baza portofoliului, cu zone precum Covent Garden, Carnaby Street și Chinatown. Compania raportează o creștere a chiriilor de 32 la sută pe Seven Dials în ultimii trei ani, ceea ce indică potențialul de creștere al acestor străzi prime.
Birouri și rezidențial
Portofoliul include și birouri și locuințe în West End, componente care diversifică ușor baza de venituri. Raportul nu oferă cifre separate pentru aceste segmente în textul analizat, astfel că impactul lor precis asupra veniturilor rămâne neclar.
Piața în context
Piața West End-ului londonez este descrisă de companie ca având ofertă nouă limitată și cerere constantă pentru spațiile prime. Randamentele sunt stabile, cu o ușoară compresie pe anumite proprietăți, iar interesul investitorilor pentru loturi mari a crescut odată cu scăderea ratelor dobânzii. Compania menționează și o cerere ridicată din partea brandurilor globale care vor vitrine în zonele centrale.
Riscurile macroeconomice, incertitudinea politică din Marea Britanie și volatilitatea geopolitică rămân factori de atenție. Costurile cu forța de muncă și presiunile inflaționiste pot afecta consumul și cererea pentru spațiile comerciale, iar compania le identifică explicit ca surse de incertitudine.
Tendințe
- Revenirea turismului și a vizitatorilor în centrul Londreivânt din spate
Ocuparea ridicată a hotelurilor din West End și extinderea zonei de influență prin Elizabeth Line sunt menționate ca factori care susțin traficul de pietoni și vânzările. Dacă aceste tendințe se mențin, ar putea sprijini chiriile din retail și food & beverage.
- Presiuni de cost și incertitudine macroeconomicăvânt din față
Compania semnalează presiuni din partea costurilor cu forța de muncă, a energiei și a asigurărilor, precum și volatilitatea ratelor dobânzii. Acestea ar putea afecta cererea consumatorilor și costul finanțării.
- Cerere limitată de ofertă nouă în zonele primevânt din spate
Ofertă nouă redusă în West End și o cotă mică din ERV disponibilă pentru închiriere sprijină, potrivit companiei, creșterea chiriilor. Totuși, dacă cererea scade, această dinamică ar putea inversa rapid avantajul.
- Reglementare și standarde de mediu în creșteremixt
Reglementările privind energia, clima și proprietățile închiriate, precum Renters’ Rights Act și Building Safety Act, cresc costurile de conformare. Compania lucrează la decarbonizare, dar investițiile necesare ar putea fi semnificative.
Poziția concurențială
Textul sursă nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Compania se poziționează ca unul dintre cei mai mari proprietari din West End și invocă avantajul de scară, de curatoriat și de poziționare în zone prime, însă nu oferă o listă de rivali sau o comparație directă de cote de piață.
- Alți proprietari imobiliari prime din West End
Textul sursă nu numește concurenți specifici; comparația făcută de companie este cu indicele MSCI și cu companiile din FTSE 350 Real Estate.
- Investitori instituționali în proprietăți prime
Compania menționează investitori precum NBIM ca parteneri, nu ca rivali directi, iar interesul investitorilor pentru active prime poate influența prețurile tranzacțiilor.
- Companii imobiliare britanice din FTSE 350
Acestea reprezintă grupul de comparație folosit de companie pentru randamentul contabil total și randamentul total pentru acționari.
- Fonduri și proprietari de retail de înaltă clasă din Londra
Sunt concurenți indirecți pentru chiriași și investitori, iar textul sursă nu oferă detalii despre ei.
Știri și depuneri
Din presă
- Judi Dench to have London’s Shaftesbury theatre renamed after herThe Guardian World · 16 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202418 mar. 2025
- Raportul anual 202418 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Shaftesbury Capital PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.