olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Sherborne Investors (Guernsey) C Limited SIGC.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Sherborne Investors (Guernsey) C Limited este o companie de investiții neoperațională, listată pe Bursa de Valori din Londra, care deține o singură participație într-o companie-țintă aflată în proces de restructurare, cu o strategie de tip turnaround. Activul său principal avea o valoare netă estimată de 539,9 milioane de lire sterline la 31 martie 2024.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Sherborne Investors (Guernsey) C Limited (SIGC.L) costa 0,30 GBP (+0,00 % într-o zi), cu P/E 4,7 pe un EPS diluat de 0,06 GBP în ultimele 12 luni, beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,42 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,00 – 0,48
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 197,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,23 / 0,35
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9.572,1 % | +0,4 % | +9.571,8 pp | — |
| 3 luni | −3,3 % | −3,3 % | −0,0 pp | — |
| 6 luni | −12,7 % | +4,0 % | −16,7 pp | — |
| De la început de an | −29,1 % | +8,1 % | −37,2 pp | — |
| 1 an | −28,9 % | +10,7 % | −39,6 pp | +7,3 % |
| 3 ani | −46,6 % | +50,1 % | −96,7 pp | +29,3 % |
| 5 ani | −51,6 % | +43,6 % | −95,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 2,6, mediană 6,1, max 9,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 162,3 mil | -42,8 mil | 46,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −126,4 % | indisponibil |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,23 | -0,07 | 0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −129,9 % | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 816,6 mii GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 566,3 mil GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 8,33x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
Bilanț · GBP
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,0 mil | 5,0 mil | 816,6 mii | esef· 29 mai 2024verificat |
| Active curente | 5,0 mil | 5,0 mil | 835,3 mii | esef· 29 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 128,7 mii | 227,3 mii | 100,3 mii | esef· 29 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 128,7 mii | 227,3 mii | 100,3 mii | esef· 29 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 580,5 mil | 529,4 mil | 566,3 mil | esef· 29 mai 2024verificat |
Fluxuri de numerar · GBP
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
15 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 8,3x | 100 (pe interval fix) | 29 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 4,7x | 89 (față de colegi) | 71 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial89/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SHERBORNE INVESTORS (GUERNSEY) C LIMITED (SIGC.L). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 46,9 mil GBP în 2023.
Intervalul de valoare estimat este 0,71–1,09 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,96 GBP, prețul de 0,29 GBP lasă un potențial de 223,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 69,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 8,3x
- P/E (TTM): 4,7x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 102,7 mld | 13,3 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +5 % / +85 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,6 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,8 mld | 4,3 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,2 mld | 25,2 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −8 % / +163 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,9 mld | 16,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −11 % / −21 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,6 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +22 % / +165 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,9 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +42 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,4 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | +0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 17,3 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +67 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 23,4 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +11 % / +134 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 15,2 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +41 % / +29 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 22,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 766,1 mil | 36,3 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +72 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 503,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +74 % / +10 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 496,3 mil | 16,6 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −26 % / +12 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 348,0 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −44 % / −84 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,9 mil | 28,6 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 10,7 mil | — | — | — | −81,9 % | +360 % / +922 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −10 % / +154 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +33 % / +81 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +59 % / +62 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +10 % / +123 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SIGC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Sherborne Investors (Guernsey) C Limited este o companie de investiții neoperațională, listată pe Bursa de Valori din Londra, care deține o singură participație într-o companie-țintă aflată în proces de restructurare, cu o strategie de tip turnaround. Activul său principal avea o valoare netă estimată de 539,9 milioane de lire sterline la 31 martie 2024 1.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
- Succesul turnaround-ului ar putea duce la creșterea valorii participației dacă restructurarea reușește 1.
- Restructurarea fondurilor ar putea clarifica separarea activelor și ar putea întări încrederea investitorilor 1.
- O eventuală vânzare a unei părți din participație ar putea aduce lichiditate suplimentară 1.
Riscuri
- Risc de performanțăridicat
O strategie inadecvată sau o execuție slabă a turnaround-ului ar putea duce la subperformanță a participației 1.
- Risc de piață și concentrareridicat
Investiția într-o singură companie ar putea expune compania la fluctuații de piață mai mari decât un portofoliu diversificat 1.
- Risc de dependență de managermediu
Compania depinde în totalitate de Managerul de investiții pentru selecția STC și pentru managementul zilnic 1.
- Risc de conformitate și raportaremediu
Nerespectarea reglementărilor FCA sau GFSC ar putea atrage sancțiuni, iar opinia cu limitare a auditului indică o problemă deschisă 1.
- Risc cibernetic și operaționalscăzut
Atacurile cibernetice ar putea perturba furnizorii de servicii și ar putea avea un impact reputațional 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă strategia de turnaround se realizează, valoarea participației ar putea crește și ar putea susține valoarea netă a companiei.
- Plățile de dividende din partea STC, practicate din 2015, oferă un flux de numerar care ar putea continua.
- Restructurarea fondurilor ar putea elimina problema raportării și ar putea facilita tranzacții ulterioare.
Ce ar strica teza
- Dacă turnaround-ul nu reușește, valoarea participației ar putea scădea semnificativ, iar compania nu are alte active de compensare.
- Concentrarea pe o singură companie ar putea amplifica pierderile în cazul unui declin de piață sau de sector.
- Opinia cu limitare a auditului și riscurile de conformitate ar putea afecta încrederea investitorilor.
De urmărit
- Evoluția restructurării fondurilor subiacente și separarea activelor2025
- Plata dividendelor de către STC și eventualele modificări ale politicii acesteianext 10-K
- Evaluarea participației în STC și confirmarea viabilității până la 31 decembrie 20262026
- Opinia auditorilor și eventualele reveniri ale limitării de sfera audituluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania este o entitate de investiții constituită în Guernsey, cotată pe Bursa de Valori din Londra, care investește într-o singură companie deținută de mai mulți investitori, numită în raport STC. Nu are angajați și nu deține active fizice; administrarea investițiilor este delegată Managerului de investiții, iar serviciile administrative sunt externalizate către furnizori terți 1. Strategia constă în sprijinirea unei restructurări a companiei-țintă, cu așteptarea unei perioade de deținere de trei până la patru ani 1. Veniturile principale provin din dividendele plătite de STC către fonduri, iar compania a plătit dividende ad hoc în cursul anului 2023 1.
Structura juridică implică o participație într-un vehicul de investiții al cărui drept de vot este limitat, astfel încât compania nu controlează STC. Dacă STC este o companie britanică, intenția declarată este de a deține mai puțin de 30% din acțiuni, pentru a nu fi obligată să lanseze o ofertă pentru întregul capital 1. Implementarea strategiei depinde de sprijinul celorlalți acționari independenți 1.
Din punct de vedere al raportării, compania a primit pentru exercițiul 2023 o opinie cu limitare de sfera auditului, iar Managerul de investiții a convenit cu Consiliul o restructurare a fondurilor subiacente pentru a separa activele companiei 1.
Segmente
Investiția în STC
Singurul activ al companiei este participația în STC, o companie-țintă supusă unui proces de turnaround. Compania investește într-o singură companie la un moment dat, ceea ce concentrează riscul investiției 1.
Dividende din STC
Principala sursă de intrări de numerar sunt dividendele plătite de STC către fonduri, iar STC a plătit dividende trimestriale din 2015. Dacă STC ar înceta plățile, liquidity-ul ar putea depinde de vânzarea acțiunilor STC 1.
Lichiditate și finanțare
Compania poate folosi o cantitate limitată de îndatorare pe termen scurt pentru a achiziționa o parte din participație, ceea ce amplifică rezultatele STC în ambele sensuri 1.
Piața în context
Valoarea participației depinde de fluctuațiile prețurilor generale de pe piață și de evoluția sectorului în care operează STC, expunere pe care Managerul de investiții nu o acoperă de regulă prin instrumente de hedging 1. Acționarii importanți includ mai multe instituții financiare, Invesco Limited deținând 19,9% din acțiuni la 31 decembrie 2023 1.
Evaluarea de către Consiliu se bazează pe un orizont de trei ani până la 31 decembrie 2026, perioadă în care sunt analizate lichiditatea portofoliului și relevanța obiectivului de investiții în mediul actual 1.
Tendințe
- Restructurarea fondurilor subiacentemixt
Managerul de investiții a convenit cu Consiliul o restructurare a fondurilor pentru a separa activele companiei, cu scopul de a evita reapariția unei opinii cu limitare de sfera auditului 1.
- Reglementare crescută privind ESG și schimbările climaticevânt din față
Cerințele crescânde de raportare privind ESG și schimbările climatice ar putea mări sarcina de conformitate a companiei și ar putea impune modificări ale politicilor și ale cerințelor de prezentare 1.
- Riscurile ciberneticevânt din față
Atacurile cibernetice și fraudele, inclusiv phishing și malware, ar putea perturba activitatea furnizorilor de servicii și ar putea afecta reputația companiei 1.
Poziția concurențială
Compania nu își prezintă concurenți direcți în sursele analizate. Ea operează ca un vehicul de investiții concentrat pe o singură participație, astfel că termenul de comparație relevant este alte entități de investiții care urmăresc strategii de turnaround pe companii cotate 1.
Sursele nu includ o listă de concurenți, deci nicio comparație cu alți emitenți nu poate fi făcută din aceste texte.
- Nu sunt identificați concurenți în sursă
Sursa nu numește alți emitenți cu care compania ar concura.
- Alți acționari importanți ai STC
Acționari instituționali precum Invesco și Columbia Threadneedle sunt menționați ca deținători, nu ca concurenți directi.
- Alte fonduri de investiții orientate spre turnaround
Nu sunt numite în sursă; comparația ar fi generică.
- Alți investitori în același emitent
Pot exista investitori paraleli în STC, dar sursa nu îi identifică.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202329 mai 2024
- Raportul anual 202202 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Sherborne Investors (Guernsey) C Limited · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.